[#1] Płyta główna Raptor Blackbird
Widać PPC jeszcze nie chce zakończyć swojego żywota. Takie coś dzisiaj znalazłem przez hackadaya...

Specifications

1 POWER9-compatible Sforza CPU socket
Supports up to an 8-core 160W TDP processor at full speed
Higher core count CPUs are not officially supported
Micro ATX form factor
2 DDR4 ECC registered RAM slots
Individual 128GB DDR4 DIMM support
Supports up to 256GB total main system memory
1 PCIe 4.0 x16 slot
1 PCIe 4.0 x8 slot
2 Broadcom Gigabit Ethernet ports
1 Isolated BMC Gigabit Ethernet port
1 Marvell SATA controller
4 6 Gb/s SATA ports
4 USB 3.0 ports
2 external
2 on internal header
1 USB 2.0 port
1 external RS-232 port
1 internal RS-232 port header
1 ASpeed BMC with OpenBMC
1 HDMI Full HD (2D) video port
1 CMedia 5.1 channel audio controller
External analog and S/PDIF output
S/PDIF over HDMI supported
Expected to ship late Q1 2019


Dzisiaj promocja za $1,174.99.
To co, kiedy na tym Morfos będzie latał? ;) Miałem dylemat w który dział to rzucić, bo czerwonych też to może zainteresować, ale Wy chyba jesteście bardziej skłonni do skakania po producentach niż oni.

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 08:32:41 przez teh_KaiN
[#2] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@teh_KaiN, post #1

4 rdzenie, 16 watkow (to by sie pod OS4 i pod MOS-em zmarnowalo niestety), 3.2GHz (3.8GHz turbo). Otwarty firmware i dosc dobra dokumentacja. Jedyny mankament to ethernet or broadcom, ktory ma zamkniety firmware, ale spolecznosc juz robi reverse engineering.

Niezle!
[#3] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@teh_KaiN, post #1

Płyta wygląda obiecująco, jednakowoż nie wiem czy uzasadnia powstanie ewentualnego portu. No i pamiętaj, że to jest 1200 baksów nie licząc procesora.
[#4] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@mschulz, post #2

Nie mówiąc już o tym że takie parametry przy obecnej akceptowalnej wydajności NG względem PC to zakup maszyny na dłuuuuugie lata. ;) Cena jest straszna, dlatego nie kupię, ale cicho liczę że to nie jest seria limitowana i będzie to można kiedyś kupić taniej. Pora popatrzeć co ta firma ma jeszcze w asortymencie, hmmm...

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 08:51:46 przez teh_KaiN
[#5] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@recedent, post #3

to jest 1200 baksów nie licząc procesora.


Jak to nie liczac procesora. To cena bundle z 4-rdzeniowym CPU.
[#6] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@mschulz, post #5

I taniej niż X5000 ;) Nie licząc systemów.

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 09:31:14 przez SuperBuster
[#7] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@mschulz, post #5

A to sorry, teh_KaiN wprowadził mnie w błąd pisząc w specyfikacji:

1 POWER9-compatible Sforza CPU socket
[#8] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@recedent, post #7

Przepraszam. :(

Jest też sama płyty głównej która co kosztuje poniżej tysiaka i taką ogółem sprzedają, ale mają też paczkę z procesorem od razu, gdzie specyfikacja jest kropka w kropkę ta sama i tylko zdanie z procesorem dopisane.
[#9] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@recedent, post #7

Chodzi o to, że inne procesory mogą ale nie muszą działać poprawnie.
[#10] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@adam_mierzwa, post #9

Ja zrozumiałem tyle że w standardzie jest procesor 4-ro rdzeniowy który ma TDP 90W.

Można też do płyty włożyć procesor 8-śmio rdzeniowy z TDP 160W.

Złącza PCI-Express działają już w standardzie 4.0. Choć jeszcze nie ma na rynku kart graficznych które ten standard by obsługiwały.

Do tego trzeba dokupić kompatybilny radiator z wentylatorem na procesor.

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 10:13:36 przez gilban
[#11] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@teh_KaiN, post #1

Wszystko pięknie, cód...miód...i orzeszki. I zakładając że MorphOS będzie na tym działał. Czy jest jaki kolwiek sens posiadania takiej mocy... no oczywiście po za robieniem znowu testów na jakiejś flashowej gierce

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 10:35:23 przez C84
[#12] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@gilban, post #10

Chłodzenie jest drogie, ale patrząc "po kosztach" (płyta + procesor +RAM) to są to okolice niegdysiejszych cen SAM 460.
[#13] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@adam_mierzwa, post #12

I kupiła by ten sprzęt garstka ludzi, bo jak na polskie zarobki ale i nie tylko polskie to cena jest zabójcza.

Jednym słowem najlepiej by było gdyby Morphos został przepisany na jakiś sprzęt z rodziny procesorów X86 Intel lub AMD. Ja wiem że jest to wróg numer jeden ale przynajmniej ceny są normalne.
[#14] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@gilban, post #13

Na norweskie zarobki (nawet dla ciuraków nieznających norweskiego) luzik. No chyba, że masz najem w dużym mieście, to najwyżej na makaronie i sosach pomidorowych się przemęczysz miesiąc.

No ale póki co to nie zapowiadają się amigowe systemy na ten hardware. Na Morphzone od jakiegoś czasu jest wątek na temat tej płyty, ale nikt z developerów nie komentuje raczej.
Chyba że coś przeoczyłem.





Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 12:08:49 przez ede
[#15] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@ede, post #14

Myślę, że nawet jeśli port powstaje (w co szczerze mówiąc wątpię) to błędem byłoby podawanie nawet nieoficjalnej wiadomości o tym. Ktoś się napali, kupi sprzęt, wyda furę kasy, a potem będzie miał pretensje jeśli MorphOS na to jednak nie powstanie.
[#16] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@recedent, post #15

Być może. Kiedyś jednak były pokazy działania MorphOS na Powerbook przed oficjalną wiadomością o wydaniu MOS-a - ja czekałem z zakupem na release :). No w przypadku iMac G5 jakiś wyciek był i niektórzy trzymają w szafie ale iMac majątek nie kosztuje.

W każdym razie przeglądając pobieżnie wątek na mzone nie widziałem wypowiedzi od developerów w stylu: Hmmm, ciekawe przyjżymy się temu projektowi. Taka wypowiedź nie jest jasnym sygnałem, że można już kupować, tak myślę. Z kolei jakby się pojawiła taka wypowiedź to serwery by się zaczęły grzać. U nas na PPA na pewno :)





Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 12:30:19 przez ede
[#17] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@ede, post #16

Zastanawiam sie czy obsluga wielordzeniowosci to temat nie do przeskoczenia w Ami systemach.
Nie wspomne o pamieci....
[#18] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@WojtekX, post #17

Quark - kernel na którym działa MorphOS, podobno ma ale to nie w ABox. Chyba, że da się uruchomić więcej niż jeden ABox chociażby do odpalania jakichś execów. Tylko co z komunikacją pomiędzy sanboxami?





Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 15:07:26 przez ede
[#19] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@WojtekX, post #17

Zastanawiam sie czy obsluga wielordzeniowosci to temat nie do przeskoczenia w Ami systemach.


A o SMP w AROS-ie nie slyszales?

Nie wspomne o pamieci....


64bit AROS spokojnie obsluzy 256GB (to max co ta plyta potrafi) RAM-u.
[#20] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@mschulz, post #19

No tak, AROS zdecydowanie wyprzedza pozostałe AmiSystemy NG.
Coś było na rzeczy, że w MorphOSie miał być QBox, z tym że chyba wiązało by się to z zerwaniem kompatybilności z OS3x. Coś podobnego rozkminiały chyba bliźniacy, ale pewien nie jestem.
[#21] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@waldiamiga, post #20

Hmm... To jak to z tym QBox-em jest, może egzystować obok ABox czy nie?
Ktoś widział w ogóle tego QBox-a?
[#22] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@teh_KaiN, post #1

Za te pieniądze kupisz wypasionego PC z kartą graficzna i całą resztą, więc nie warto umierać za PPC. Prócz MorphOS-a, czy innego postamigowego systemu kupisz sobie jeszcze Windowsa.
[#23] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@ede, post #21

Ktoś widział w ogóle tego QBox-a

Z naszych to pewnie Kiero, Jaca, może Krashan i Rzookol.
[#24] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@waldiamiga, post #23

Ja nie widziałem, nie wiem co tam siedzi w jego przestrzeni adresowej, jak tworzyc w nim watki i jak robić komunikacje. Chyba w sdk do pierwszego morphosa były jakies includy do quarka. Poza tym quark to jedno a qbox to drugie (w sumie trzecie bo drugie to abox)
[#25] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@michal_zukowski, post #24

Dzięki za info. Ciekawe czy ktoś, coś robi w tym temacie czy zupełnie zaniechali tego rozwiązania.
[#26] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@mschulz, post #19

Nawet instalowalem Arosa....
Ale to niekoszerne Ami....
Tylko 68k, od biedy PPC.
Pecetow mam dosc, jedna lopata prockow druga ramu...
Wiec nie jara mnie Amiga x86 i takich jak ja jest zapewne paru....
Wole Vampire 68k 500 mhz 1 rdzen od xxxxxx 86....
[#27] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@WojtekX, post #26

Nawet instalowalem Arosa....
Ale to niekoszerne Ami....
Tylko 68k, od biedy PPC.
Pecetow mam dosc, jedna lopata prockow druga ramu...
Wiec nie jara mnie Amiga x86 i takich jak ja jest zapewne paru....
Wole Vampire 68k 500 mhz 1 rdzen od xxxxxx 86....


Twoj wybor, twoja sprawa, nie zamierzalem wplywac na twoje przekonania. Chcialem tylko zwrocic uwage ze nie wszystkie amisystemy sa skazane na 1 rdzen cpu, 32 bity (czy tez 31 bitow) i mocno ograniczona ilosc pamieci ram. A ze akurat ten ktory takich problemow nie ma Ciebie nie interesuje? Coz, twoja sprawa :)
[#28] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@mschulz, post #27

Chodzi o prosta zasade.
Kiedy Ami przejdzie pod skrzydla x 86 wtedy po niej slad zaginie.
Po Co kolejny system dla x86, skoro tam juz wszystko wymyslono.
Ami ma swoj klimat, swoja innosc I odrebnosc tylko dzieki takiej innej architecturze sprzetowej.
[#29] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@WojtekX, post #28

Chodzi o prosta zasade.
Kiedy Ami przejdzie pod skrzydla x 86 wtedy po niej slad zaginie.


Alez spoko, nie musisz sie tlumaczyc. Jest w porzadku, naprawde.

Po Co kolejny system dla x86, skoro tam juz wszystko wymyslono.
Ami ma swoj klimat, swoja innosc I odrebnosc tylko dzieki takiej innej architecturze sprzetowej.


Dla mnie klimat Ami i jej innosc to system operacyjny. Bebechy sprzetowe owszem, egzotyczne, chociaz w czasach swietnosci Amigi nie bylo tak ujednoliconego sprzetu jak dzisiaj. Ale mnie w Amidze zawsze pociagal system, hardware juz duzo mniej. I poki kazdy amiguje po swojemu nie probujac wplywac na sile na innych uwazam ze wszystko jest w porzadku :)
[#30] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@michal_zukowski, post #24

Tu link Krashan wyjasnil kiedys czym jest Abox, Qbox, Quark.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem