[#61] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@ede, post #60

III jakiego stare. I przy okazji nieaktualne. Musiałbym nowa grafikę strzelić...
[#62] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@mschulz, post #27

Problem PC-tów polega na fragmentacji konfiguracji, co innego jest tworzyć system na platformę o zamkniętej konfiguracji, a co innego na miliony. Windows ma np. tę przewagę, że to producenci sprzętu dostarczają sterowniki. Linuks, który istnieje prawie od zawsze, dopiero od niedawna zaczyna doganiać Windowsa pod względem np. gier, ale dużo tu zawdzięczamy ogromnej ilości użytkowników, którzy sami portują/piszą sterowniki, czasami mozna znaleźć już sterowniki do linuksa dostarczane od producenta. Do AROSa firmy nie piszą sterowników i na morphos też nie będą, a skromny team ma się nijak do bazy użytkowników linuksa.
[#63] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@sanjyuubi, post #62

Akurat Linux wspiera dużo więcej sprzętu "out of the box", szczególnie starszych sprzętów. Niemniej wielu sprzętów nie wspiera wcale, bo producent ani nie napisał sterownika, ani nie udostępnił żadnej dokumentacji pozwalającej taki zrobić. W przypadku kart graficznych rzeczywiście nawet udane drivery to intel oraz amd. Na nvidię jest nouveau, ale to nie ta jakość. Na ARM Mali jest np. Lima, ale - znów - to nie to samo. Co konkretnie z POWER9 da się łatwo zaimplementować? Multicore, smt? USB3? NVMe?
[#64] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@abcdef, post #63

Jak czytam wywody o Power9 jako platformie NG to równie dobrze możecie pisac o 68k jako 680150 i 12 rdzeniach 36 wątkach taktowaniu 6Ghz. Kto to ogarnie, kto kupi do hobbystycznego projektu jak tu wszyscy podkreślają płytę za tyle kasy? A to ja jestem podobno niepoprawnym marzycielem. Dalej nic nie piszę, bo wiele razy przedstawiałem swoje stanowisko i nie widzę sensu tego robić kolejny raz.
[#65] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@KM, post #64

Różnica jest taka, że POWER9 istnieje, ma linuksa, ma bsd, jest od czego zacząć. Nie ma 680150, nawet jakby ktoś takiego nasmarował to go nie wyprodukuje, a nawet gdyby wyprodukował to długa droga by go oprogramować. Oczywiście zrobienie N-NG na POWER9 to raczej mało prawdopodobne, niemniej zasadniczo platforma JEST. Crowdfunding by też można zacząć. Rzecz w tym, że nie wydaje mi się by ta platforma zyskała wystarczającą popularność. 68k umierało i Amiga nigdy z niego nie zdążyła zrezygnować. Później tą niedogodność łatano dodając PPC. Teraz PPC odpada i zamiast zrobić to co logiczne znów sentymenty wchodzą w drogę. Ale takie jest amigowanie. To nie logika, to właśnie sentymenty.
[#66] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@abcdef, post #65

Dla mnie logiką jest odpuszczenie w tej chwili PPC i przejście na coś bardziej dostępnego. Chyba opacznie zrozumiałem Twojego poprzedniego posta, że sugerujesz pozostanie na PPC za wszelką cenę i snujesz nierealne plany dotyczące Power9, wybacz mój błąd.

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 22:26:22 przez KM
[#67] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@KM, post #66

Dla mnie logiką jest odpuszczenie w tej chwili PPC i przejście na coś bardziej dostępnego.


No ale dalej nie wiemy co jest logiką dla MorphOS Team. A to może być coś innego niż pobożne życzenia.
Może się mylę ale myślę, że wykorzystanie drugiego rdzenia PPC w trybie ASMP z pewnymi llimitami plus ewentualne użycie dla takiego procesu pamięci powyżej 2GB z pewnymi limitami.
Pytanie czy obecnie Quark daje taką możliwość.

Coś mi się przypomina, że Krashan wspomniał kiedyś na PPA o eksperymentach z drugim rdzeniem ale pamięć zawodną jest.
[#68] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@ede, post #67

Wspominał, tylko, że jego nie ma już w zespole i może nikt tematu nie ciągnie. Ja myślę, że AmigaOS 3.x i "pochodne" tego systemu osiągnęły kres rozwoju. Ograniczenia, które narzuca kompatybilność ze starym systemem, ogranicza rozwój NG, więc albo rybki, albo akwarium.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 07:56:40 przez KM
[#69] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@KM, post #68

Mam coś dla Ciebie - WorkbenchOS. W nim kresu możliwość nie widać, najwyżej skompilujesz se nowy kernal, jądro czy jak mu tam.
[#70] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@mschulz, post #61

Chętnie poglądamy :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem