[#31] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@Phibrizzo, post #30

Czyli tak jest:

QBox - w założeniach MorphOS jakiego znamy, miał być formą przejściową. Celem był QBox - nowy system operacyjny, ogólnie tylko oparty o idee AmigaOS-u. System ten miał mieć pełną ochronę pamięci, śledzenie zasobów i tak dalej. Z tego względu system byłby oczywiście niekompatybilny z AmigaOS 3.x (a także z obecnym MorphOS-em). Procesy QBoxa byłyby po prostu procesami Quarka.

ABox - Gdyby QBox stał się faktem, ABox byłby "wirtualną Amigą" dla oprogramowania z AmigaOS 3.x. ABox byłby jednym z procesów Quarka i wtedy QBox tworzyłby dla amigowego oprogramowania sandboksa. Dzięki temu wywalenie się jakiegoś programu 68k nie wpływałoby na pracę QBoxa.

W tej chwili stuacja wygląda tak, że mamy jedynie okrojonego Quarka, ABox i QBox nie istnieją. MorphOS jest procesem Quarka, ale Quark nie tworzy mu sandboksa - wszystkie sterowniki sprzętu w MorphOS-ie mają do niego bezpośredni dostęp, podobnie każda aplikacja ma dostęp do wszystkich zasobów komputera.


AROS rządzi w temacie.
[#32] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@mschulz, post #27

Chcialem tylko zwrocic uwage ze nie wszystkie amisystemy sa skazane na 1 rdzen cpu, 32 bity (czy tez 31 bitow) i mocno ograniczona ilosc pamieci ram. A ze akurat ten ktory takich problemow nie ma Ciebie nie interesuje? Coz, twoja sprawa :)


To fakt, biorąc pod uwagę system amigowy plus dwa tzw. "amisystemy", to nie wszystkie są ograniczone do 2GB RAM i nie wszystkie są skazane na uzywanie 1 rdzenia. Rzekłbym że większość nie jest skazana na taki los.
[#33] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@MUFA-amigaone-pl, post #32

"A ja coś rewelacyjnego wiem i nie powiem bo NDA". Znamy. Ziew. gwizdanie
[#34] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@recedent, post #33

Włączenie pełnej obsługi 32bitów nie jest problemem. Problemem jest kompatybilność z softem.
[#35] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@michal_zukowski, post #34

A odpalenie na drugim rdzeniu 'MorphOS Executable' + output na jakąś konsolę ew. i/lub do pliku jest problem?
[#36] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@ede, post #31

# 29, #31

OK



Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 21:08:29 przez KM
[#37] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@KM, post #36

OK
[#38] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@michal_zukowski, post #34

Jakoś większość softu 32 bit pod Windows działa na 64 bit wersji.
Tylko naprawdę źle napisane programy będą mieć problem (chyba że w Amidze wszystkie są źle napisane).
Patrząc na pamięć i bitowość jak na wieżowiec wszystko powyżej 10 piętra (czyli 33 do 64 bit) jest dla nowego softu. Tak łopatologicznie rozumując...
Ja używam mnóstwo starych programów spod nawet Win 95 i to na Win 7 64bit i działa, ot przykład ACDSee w wersji 3.1 i żadnych problemów..
[#39] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@WojtekX, post #38

ZTCW tak to niestety już jest, że jeśli ma być kompatybilne z klasyczną Amigą to ma być:

  • 31-bitowa przestrzeń adresowania
  • wspólna przestrzeń adresowa dla wszystkich procesów
  • duży endian
  • pojedyńczy procesor/rdzeń

Wywalasz jedno z nich? Wywalasz kompatybilność. A jeśli wywalasz jedno i tracisz kompatybilność to czemu nie wywalić wszystkiego i napisać system od nowa? Tylko softu nie będzie :)
[#40] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@WojtekX, post #38


Jakoś większość softu 32 bit pod Windows działa na 64 bit wersji.
Tylko naprawdę źle napisane programy będą mieć problem (chyba że w Amidze wszystkie są źle napisane).


To nie programy są złe napisane a system złe skonstruowany. Może nie do końca złe tylko w sposób nie umożliwiający takiego przejścia jakie miał Windows czy Linux. Jeżeli chcesz wiedzieć co mam na myśli sprawdź jak działa WoW64 (Windows) lub obsługa 64 bit pod Linuksem. A potem zastanów się dlaczego pod amigaos-em to nie zadziała.


Patrząc na pamięć i bitowość jak na wieżowiec wszystko powyżej 10 piętra (czyli 33 do 64 bit) jest dla nowego softu. Tak łopatologicznie rozumując...


Łopatologiczne tłumaczenia maja to do siebie ze zbyt upraszczają, a twoje z budynkiem jest po prostu całkowicie błędne.
[#41] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@recedent, post #39

Drugi/kolejny rdzeń mógłby pracować jako koprocesor, PPC w klasyku przecież tak działa.

Nie miałem przyjemności podziwiać AROS-a w praktyce - nie wiem jak to wygląda, czy można mieć program 68k na oddzielnym ekranie bez jakichś tam dodatkowych ramek/okienek. Skoro mamy w AmigaOS-ach screens i tego używamy to zo różnica czy jakiś program działa w sandbox czy natywnie, oby był dostęp do plików z niego/do niego i ew. copy&paste.
[#42] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@ede, post #41

Też o tym myślałem, bo tak było na pierwszych PPC, ale czy nie można tak zrobić, żeby system działał na jednym procesorze/rdzeniu a oprogramowanie na drugim procesorze/rdzeniu (mam na myśli G4 DP i G5 2 core).

@Recedent, jeśli faktycznie to może być problem, to ja bym porzucił bo:
a) zyskujemy mocny sprzęt w ludzkich cenach;
b) oprogramowania PPC nie ma aż tak dużo w stosunku do tego 68k, które i tak jest jakby nie patrzeć emulowane (procesor) w systemie;
c) oprogramowanie PPC często jest już przestarzałe lub nierozwijane lub niedorozwinięte z jakiegoś powodu (ograniczenia), a na Windowsie/Linuksie są nowsze wersje opogramowania, które debiutowało na Amidze 68k, więc pozyskanie takiego sotfu, byłoby czymś zdecydowanie lepszym (moim zdaniem) niż używanie softu z PPC na x86.

Po prostu PPC miało swoje 5 minut, zatrzymało część ludzi a teraz pora, by pójść krok dalej.

Jakoś tego Arosa 64-bit chyba nie próbowałem, raczej Icarosa zawsze.

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 18:25:03 przez KM
[#43] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@KM, post #42

ale czy nie można tak zrobić, żeby system działał na jednym procesorze/rdzeniu a oprogramowanie na drugim procesorze/rdzeniu


Ja myślę, że jedynie jakieś procesy typu: dekoder, encoder, renderer, etc. mogłyby działać na drugim rdzeniu. Też odpowiednio napisane ew. ogarnięte jakimś serwerem co podzieli/przydzieli robotę na dwa/więcej procesów. Na pewno nie aplikacje MUI - jedna na jednym rdzeniu, druga na drugim. Tylko podobnie jak w klasyku z PPC.







Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 18:33:55 przez ede
[#44] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@ede, post #43

Skoro się nie da, nie ma co balsamować trupa, tylko odciąć rękę i uratować resztę ciała.
[#45] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@KM, post #44

Czyli jak będzie/jest lepiej? Z naciskiem na "jest".
[#46] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@ede, post #45

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem o co pytasz, ale moim zdaniem:
a) przejście na x86/64
b) Qbox z emulacja Amigi jak tam wcześniej pisałeś lub przesiadka na Arosa 64-bit jeśli jest dalej w kwestii jądra systemu i możnaby zyskać na czasie dzięki temu (Aros z MorphOS-em jakoś się wspomagały). System może być płatny lub nie wszystko mi jedno, byle użyteczność była na poziomie dzisiejszego Linuksa.
c) AmigaSO 4 raczej nie będzie zainteresowany taką współpracą.
[#47] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@KM, post #46

Przesiadka na x86/64 to jednak dużo roboty i o ile nic się nie dzieje w temacie to lata czekania. Dla MorphOS jakby krok wstecz - portowanie całego softu... kolejny emulator (PPC)? - czekanie.
Pakowanie tego wszystkiego do AROS-a - no nie wiem...
AROS ma inną filozofię emulacji 68k. Faktem jest, że sporo komponentów systemu MorphOS powstało z otwarych źródeł AROS-a. Portowanie MUI5 pod AROS mogłoby mieć sens.
AROS z koleji jest krok do przodu bo ma obsługę wielu rdzeni i to SMP.

Dla MorphOS dobrze byłoby wykorzystać to co jest - czyli dodatkowe rdzenie G5 w trybie ASMP, jako możliwość uruchomienia niektórych wątków na drugim/kolejnym rdzeniu.

Pytanie czy Quark w chwili obecnej daje możliwość obsługi 2nd rdzenia?





Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 22:32:10 przez ede
[#48] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@ede, post #47

Pamiętam jak w erze Pegasosa, który był trudno dostępny (jak już skończyła się produkcja) dyskutowaliśmy tutaj na PPA o tym, czy warto przenosić MorphOSa na Maki PPC. Głosy były różne. Dziś okazało się, że sporej części ludzi ta operacja pozwoliła poznać ten system. Czas pobiegł do przodu, maki są, ale ich stan będzie coraz gorszy i będzie ich coraz mniej. Na nowe płyty z PPC w rozsądnych cenach i o rozsądnej wydajności nie ma co liczyć, dlatego uważam, że przejście na x86 ma sens. Jedna płyta desktop, jeden model laptopa, najlepiej od tego samego producenta. Łatwiej będzie komuś kto miał kiedyś Amigę, kupić sprzęt pod Windowsa i dołożyć drugi dysk na MorphOS-a/Arosa niż kupować za 2 tys. zł płytę, żeby poużywać systemu Amigowego. Trzeba mądrze wybrać i wspierać jeden a nie 100 modeli.
[#49] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@KM, post #48

Trzeba tak projektować amigowe systemy, żeby dało się je uruchomić na jak największej ilości różnych płyt głównych. Jak się spojrzy na ms windows/x86 to ile tysięcy płyt to obsługuje ? A tu piszą wybieraj jedną płytę bo obsługa 100 modeli to jakieś impossible mission. Amigowa makabra finansowo sprzętowa ciąg dalszy od bardzo dawna, a tu jeszcze A1222 nam przesuwają z ofertą na rynek, jakiś rozłam w a-eon i wojenki prawnicze o nazwe amiga i prawa do systemu amigaos. Jak wybrana jakaś płyta główna przestanie być z jakichś szemranych powodów produkowana/rozwijana, to towarzystwo będzie dalej się głowić co dalej.
A tutaj w postach powyżej, ludzie wtajemniczeni w tematy piszą i bardzo dobrze, trzeba pisać jak najwięcej szczegółów technicznych w systemach i sprzęcie dla rozwoju wiedzy ludzi zainteresowanych rozwojem i popularyzacją MorphOS, AmigaOS 4.x i nowszych wersji tych systemów. Gdzieś ktoś pisał, że towarzystwo od MorphOS i AmigaOS. trzeba połączyć i zrobić jedną linię AmigaOS 5, no ale to jak będzie się zobaczy, ale samo się nic nie zrobi w myślach, żaden nowy system/sterownik/sprzęt nie powstanie w taki sposób, nie ten poziom wtajemniczenia....
Ja dotychczas w MorphOS ani w AROS czy inne nowe wynalazki systemowe nic w tym nie robiłem, ale trzeba będzie mi się postarać, testować różne rozwiązania.


Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 23:44:13 przez rgrg2
[#50] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@rgrg2, post #49

To już było. Na jądrze Linuxa społeczność nie chciała, na QNX też nie. Teraz jest pozamiatane.
Nikt tego nie zrobi z powodów różnych.

Ale nie nie, jest przecież AROS Linux hosted, i co też nie pasuje? ...





Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 23:35:19 przez ede
[#51] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@ede, post #50

To już było. Na jądrze Linuxa społeczność nie chciała, na QNX też nie.


Amigowa spolecznosc dziala z lekkim opoznieniem. Kiedys nie chcieli, dzisiaj coraz wiecej ludzi na forach (chociazby na AW.net) zaczyna z utesknieniem patrzec na kernel linuksa.

Teraz jest pozamiatane.Nikt tego nie zrobi z powodów różnych.


Ja robie z powodow roznych i raczej nieokreslonych. Nazywa sie toto ARIX ale to daleka droga i zabawa po godzinach.
[#52] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@mschulz, post #51

Ja robie z powodow roznych i raczej nieokreslonych. Nazywa sie toto ARIX ale to daleka droga i zabawa po godzinach.

ARIX Interesujące :)

Ja chciałem Amiga Research Operating System na samiuśkim początku nawet miałem na dysku Amigi zdjęcia komponentów :) Aczkolwiek doczytałem, że binary 68k not compatibile, no i mina zrzedła. Dziś to co innego, przymierzam się do potestowania.
[#53] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@KM, post #48

Pamiętam jak w erze Pegasosa, który był trudno dostępny (jak już skończyła się produkcja) dyskutowaliśmy tutaj na PPA o tym, czy warto przenosić MorphOSa na Maki PPC. Głosy były różne. Dziś okazało się, że sporej części ludzi ta operacja pozwoliła poznać ten system.


Pewnie pamiętasz też, że droga była taka:

Blizzard PPC/Cyberstorm PPC -> Pegasos PPC -> Mac PPC

Port MorphOS na Mac-i PPC powstał dzięki temu, że Mac miał PPC i dzięki ponadprzeciętnym zdolnościom chłopaków z MorhOS Team - Reverse Engineering i zapewne dzięki temu, że mieli z tego fun.
Trudno powiedzieć czy mają/będą mieli fun z reverse engeeniering + przerabianie MorphOS-a na x86. Z drugiej strony jeden czy dwa modele x86 też się szybko zdeaktualizują i mogą stać się trudno dostępne...

System może być płatny lub nie wszystko mi jedno, byle użyteczność była na poziomie dzisiejszego Linuksa.

Przypuszczam, że MOS Team dalej czerpie fun z rozwijania tego co stworzył do tej pory
i w cale nie jestem przekonany, że ich celem jest funkcjonalność Linuxa.

Nawiasem mówiąc osobiście tego nie oczekuję, mam pod ręką smartfona. Android i MorphOS uzupełniają się w pewnym sensie.
"Cieszę się" - ba, nawet nie mam wyjścia, hehe, bo nic innego nie mam tu pod ręką.
No dobra mam jakieś P4 Asus z elektrośmieci. Podinstalowałbym coś ale póki co nie mam płytek etc. Także tak, MorphOS daje radę, a jak nie to Android daje radę.
[#54] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@ede, post #53

Moim zdaniem Amigowe NG powinno zostać przy PPC i powinno się pokazywać coraz więcej płyt głównych jak w tytule tego wątku.
Mimo że drogie zawsze to inne i swoje. Jakby tacy producenci wypuścili coś tańszego i powiedzmy słabszego to byłby git...
[#55] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@mschulz, post #40

Patrząc na pamięć i bitowość jak na wieżowiec wszystko powyżej 10 piętra (czyli 33 do 64 bit) jest dla nowego softu. Tak łopatologicznie rozumując...


Łopatologiczne tłumaczenia maja to do siebie ze zbyt upraszczają, a twoje z budynkiem jest po prostu całkowicie błędne.


Hmm. Wiem że to pytanie nie do Ciebie ale w takim razie jak działa funkcja extended memory w OS4.1 FE dzięki której Sketchblock potrafi skorzystać z pamięci powyżej 2GB?



Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 01:54:21 przez TomK

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 01:54:49 przez TomK
[#56] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@TomK, post #55

ale w takim razie jak działa funkcja extended memory w OS4.1 FE dzięki której Sketchblock potrafi skorzystać z pamięci powyżej 2GB?


Pytanie pomocnicze:
Do czego Sketchblock używa pamięci powyżej 2GB?
[#57] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@TomK, post #55

Nie ma technicznych przeszkód, żeby amigowy system operacyjny adresował dane powyżej 2GB ramu (o ile jest do tego api) , natomiast wymaga to takiego podejscia, że alokowane dane nie mogą być w żaden sposób wymieniane z innymi programami, np. moga być jedynie wykorzystywane na wewnętrzne bufory. Z tego co kojarze to OS4owy ram-handler tak wykorzystuje dane >4GB.
[#58] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@KM, post #48

Na nowe płyty z PPC w rozsądnych cenach i o rozsądnej wydajności nie ma co liczyć, dlatego uważam, że przejście na x86 ma sens. Jedna płyta desktop, jeden model laptopa, najlepiej od tego samego producenta. Łatwiej będzie komuś kto miał kiedyś Amigę, kupić sprzęt pod Windowsa i dołożyć drugi dysk na MorphOS-a/Arosa niż kupować za 2 tys. zł płytę, żeby poużywać systemu Amigowego. Trzeba mądrze wybrać i wspierać jeden a nie 100 modeli.


Po czym okaże się że zapas płyt się skończył i będzie marudzenie. W ogóle będzie marudzenie i tak.

Jak robić MorphOS/x86 to jedynie pod wirtualizację. Jakiś minimalny Linux jako podstawka (i mamy załatwione wsparcie sprzętu) i startująca maszyna wirtualna z MorphOS-em.

Masz jeden sterownik sieci do ogarnięcia, jedną kartę graficzną (z akceleracją 3D), jedną dźwiękową, klawiaturę i mysz.

Porty USB/PCI można udostępniać maszynie wirtualnej.
[#59] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@hrw, post #58

Cały czas czekamy na Arixa jako swoisty proof of concept.
[#60] Re: Płyta główna Raptor Blackbird

@michal_zukowski, post #59

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem