[#31] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@Cedrat, post #30

Napisałeś:

stare Macintoshe (wielkie i prądożerne)


Nawet jeśli uważasz, że 65W (razem z monitorem) to komputer "prądożerny" to PowerBook nadal nie jest "wielki" (nawet wersja 17 cali).
[#32] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@Cedrat, post #30

A jak wygląda sprawa sterownika graficznego, dawno nie zagłębiałem się w temat, ale kiedy bawiłem się Orange PI to producenci SoC'ów nie udostępniali żadnej dokumentacji do GPU, a jedynie sterownik do androida w formie bloba. Ktoś później wyczarował jakiś sterownik do linuksa na OpenGLES, ale tylko do akceleracji 3D, desktop z tego nie korzystał, przeglądanie stron internetowych na 4-rdzeniowym H3 1.2Ghz było możliwe, jednak płynność pozostawiała wiele do życzenia, wymuszenie uruchomienia chromie z akceleracją gles nic nie zmieniało, akceleracja była dalej wyłączona. Jak to wygląda dzisiaj? Na krótko wyszukane informacje w google świadczą, że jeszcze na początku zeszłego roku zbyt różowo nie było.

A może zamiast ARM, SoC z rodziny x86, Intel ATOM stosowany na szeroką skalę w HDMI stickach?



Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 16:28:22 przez sanjyuubi
[#33] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@sanjyuubi, post #32

Dlatego pisałem, że z 64 bitowymi intelami wcale nie musi być problem ze sterownikami. Ale wracając do ARM to akurat problem był taki, że do linuksa oczywiście sterownik był, ale dla starego kernela. Na nowych nie działał, trzeba nowy. Ale to H3, tam nawet obsługa CSI czy dekodowania wideo na nowych kernelach wymagała pracy. RK3399 ma sterownik dla nowych wersji kernela i działa jak trzeba. BCM z RPi podobnie.

A wracając do H3 to jest opensource driver LIMA oraz projekt Cedrus. Pierwszy to sterownik 3D, drugi - dekoder wideo. Oba są już używalne. Jeszcze trochę i podobnie będzie z H5 (4x Cortex A53). Ale trzeba pamiętać, że produkty Allwinnera to przede wszystkim androidowe set top boxy. Ich jako producenta układów zupełnie nie interesuje rynek SBC i linux, a za popularyzację tych chipów w SBC odpowiedzialny jest FriendlyARM (z nano pi neo) oraz Xunlong (z OrangePi).
[#34] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@michal_zukowski, post #28

Może? To gdzie dalej przyszłość.
Jak nie Arm to co? x86 bez szans.....
A może zbieramy kramik i rozchodzimy się..
[#35] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@GraBoski, post #34

Może? To gdzie dalej przyszłość.
Jak nie Arm to co? x86 bez szans.....
A może zbieramy kramik i rozchodzimy się..


OK, to ja pierwszy.
(rozchodzi się)

Przyszłość to coś, co nigdy nie nastąpi. Ważne jest teraz. Istotą amigowania jest wieczne czekanie. W NG jest inaczej.
[#36] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@recedent, post #31

to PowerBook nadal nie jest "wielki" (nawet wersja 17 cali).


Oj, jest. RPiu to u mnie tylko malutkie pudełeczko, z jakimiś pendrive'ami jako dodatkową pamięcią, schowane gdzieś tam głęboko poza zasięgiem wzroku (do AROS'a będę musiał jeszcze pomyśleć o klawiaturze i myszy... chyba za KVM'em jakimś trzeba się będzie rozejrzeć, no i wpiąć ustrojstwo do amplitunera). Z PowerBookiem już mi się ta sztuczka nie uda.
[#37] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@Cedrat, post #36

Ale mac mini g4 jest niewiele większy niż Rpi w obudowie, a ma dodatkowo cedek. Co do wykorzystania klawiatury i myszki to MorphOS ma klienta i serwer Synergy więc wystarczy mieć dwa monitory.
[#38] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@Cedrat, post #36

Czekajże... Raspberry Pi podłączasz do klawiatury i monitora, czy używasz go "na surowo"? Pytam, bo PowerBook ma wielkość... monitora plus klawiatury.
[#39] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@recedent, post #38

Obecnie w RPi siedzi sobie Linux, z którym łączę się przez SSH. Jeśli będę chciał wrzucić na RPi coś bardziej desktopowego, to zorganizuję sobie przełączanie myszy/klawiatury/monitora pomiędzy PC a Raspberry Pi.

Po części już tak mam - zarówno PC jak i Amiga (i - obecnie - Ultimate64) są u mnie wpięte do amplitunera (po HDMI, Amiga dodatkowo do analogowego wejścia dźwięku), którym przełączam sobie, czy chcę mieć dźwięk/obraz z PC, czy z Amigi, czy z C64. Odkąd przybył U64 trochę zbyt dużo tego się zrobiło - czekam na obudowę Checkmate 1500, która pozwoli mi elegancko wrzucić Amigę na półkę obok biurka.

Monitor mam jeden, za to porządny (odkąd się do niego przyzwyczaiłem, nie trawię już TNek). Tak samo - jeden zestaw głośników. Na kolejny sprzęcior na biurku naprawdę nie ma już miejsca.

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 20:17:36 przez Cedrat
[#40] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@Cedrat, post #30

Ja jakiś czas temu bawiłem się Emulatorem Amigi klasycznej na Raspbery Pi 3B (bez plusa) którego mam. Komputerek grzał się tak, że prawie parzył. Także jak widać do takich rzeczy się średnio nadaje. Za to przy oglądaniu filmów MKV Full HD był prawie zimny. Do oglądania filmów używałem KODI w formie LibreELEC.
[#41] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@gilban, post #40

Podejrzewam, że emulacja całej Amigi jest jednak trochę bardziej wymagająca od emulacji procesora dla jednego programu (która kompletnie się zatrzyma, jeśli program będzie czekał na wpisanie czegoś przez użytkownika).
[#42] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@Cedrat, post #41

Podejrzewam, że emulacja całej Amigi jest jednak trochę bardziej wymagająca od emulacji procesora dla jednego programu


Dokladnie. Tym bardziej ze moim celem nie jest dokladna emulacja ktorejs motoroli, tylko jak najszybsze wykonanie kodu pod m68k. Nie licze cyckli, nie pilnuje czasu wykonania, dbam tylko o to zeby efekt koncowy (zawartosc rejestrow i flagi cpu) sie zgadzal. Dlatego na procedurze od Hexmage robiacej konwersje chunky2planar wyciagam okolo 250 MIPS na jednym rdzeniu RasPi 2 (albo transfer w okolicach 80MB/s). Na testach syntetycznych moglbym miec wynik prawie dwa razy wyzszy. Dla porownania natywny kod pod ARM na tym cpu to cos w okolicach 1100 MIPS.
[#43] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@mschulz, post #42

Jak chcesz przetestowac szybkosc to mozesz sprobowac testu na mojej wersji procedury miksujacej z playerow do TFMX 7V/Mugician II/Hippel 7V. Tam jest wszystko. 9 rejestrow adresowych, 8 rejestrow danych w pelni uzytych.
[#44] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@mschulz, post #42

Nie licze cyckli


[#45] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@michal_zukowski, post #37

RPi wciąż ma niepodważalną zaletę w stosunku do takiego PowerBooka czy innego Maka. Jest produkowane, podczas gdy stare maczki to już szrot. Coraz trudniej znaleźć ładne egzemplarze, a jeżeli już się pojawiają, to ceny są absurdalne (wybaczcie, ale 300-400 złotych za komputer sprzed kilkunastu lat to śmiech na sali, niezależnie od tego, czy posiada jabłko na obudowie, czy nie).
[#46] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@Geekboy68k, post #45

Mnie mój miniaczek kosztował dobrze ponad 700PLN - i wcale nie uważam abym specjalnie przepłacił. Do dnia dzisiejszego ma się bardzo dobrze.
[#47] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@recedent, post #44

Prosze o wybaczenie. Czlowiek sie starzeje, w klawisze nie trafia, a pisac dalej chce tak szybko jak kiedys ;)
[#48] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@Don_Adan, post #43

Jak chcesz przetestowac szybkosc to mozesz sprobowac testu na mojej wersji procedury miksujacej z playerow do TFMX 7V/Mugician II/Hippel 7V. Tam jest wszystko.


Chetnie. Daj prosze linka do kodu (nie moge testowac calych programow jeszcze, testuje tylko male bloki w assemblerze).
[#49] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@Geekboy68k, post #45

Powstanie MOSa (jednego z dostępnych systemów NG) i wykorzystanie Maców PPC to jedna z lepszych rzeczy, jaka się mogła wydarzyć w świecie NG. Dostępność sprzętu od zaraz. Jego "jakość/stan/problemy wieku" (to w końcu używki) rekompensowała cena. Oczywiście to już się kończy. Pewnie z okazji "wyczerpania" zapasów, powstania "konkurencji" na rynku (heh Janusze-PL itp. Trzeba iść dalej. RPi 3 (niedługo 4) i ogólnie procesory ARM to ciekawy pomysł. Tak jak piszesz, RPI JEST i będzie produkowane...

ps. a może kiedyś, kiedy Apple przejdzie w niektórych desktopach na ARMa, to znowu... ok rozmarzyłem się

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 14:30:56 przez X-Type^HVR

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 14:31:55 przez X-Type^HVR
[#50] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@mschulz, post #48

http://wt.exotica.org.uk/files/sources/SRC_TFMX7V.lzx
Znajdz procedure Mixer.

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 16:30:57 przez Don_Adan
[#51] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@X-Type^HVR, post #49

Bo ja wiem... mi to raczej wyglądało, jak uparte brnięcie w ślepą uliczkę.
[#52] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@X-Type^HVR, post #49

Apple ostatecznie przejdzie na ARM w desktopach, ale dopiero gdy ich custom cpu będą odpowiednio wydajne, co prawda na wielu polach wygląda już to całkiem fajnie, ale startu do 4GHz intela do tego z 256bit AVX2 po prostu nie ma (a przecież skylake do serwerów obsługuje też i 512bit AVX). Co do wydajności ARM - z pewnością aktualne implementacje są już na poziomie wydajności PowerPC per MHz (A72 i wyżej), ale co to zmienia? Jak ktoś ma wysokotaktowany G5 to na RPi3 nie miałby szybszej NG (zakładając, że użytkowany jest tylko 1 rdzeń). RPi3 może wypaść lepiej tylko dzięki temu, że ma 2-4x więcej rdzeni niż G5, a i to nie zawsze
https://forums.macrumors.com/threads/raspberry-pi-vs-power-mac-g5.2111057/
[#53] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@mschulz, post #42


Dlatego na procedurze od Hexmage robiacej konwersje chunky2planar wyciagam okolo 250 MIPS na jednym rdzeniu RasPi 2 (albo transfer w okolicach 80MB/s).


Tak chciałem tylko niewinnie zarzucić, ze RasPi 3B+ na tym samym kodzie Hexmage wyciska 432 MIPS :)
[#54] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@mschulz, post #53

moim zdaniem ci ktorzy postuluja arm jako przyszla platforme dla morphosa powinni zainteresowac sie i wspierac dzisiaj port arosa na to platforme autorstwa michala. nawet jezeli ktos uwaza ze morphos jest w rozwoju nieporownywalnie dalej niz aros, niech pamieta ze morphos powstal czesciowo w oparciu o zrodla arosa i costam tym otwartym zrodlom zawdziecza. wiec kto wie czy w przyszlosci zrodla i doswiadczenie zenbrane i udostepnione na podstawie big endianowej wersji arosa na raspi/arm nie posluza do powstania/przeportowania morhosa na ta platforme.
[#55] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@wawrzon, post #54

Jestem tego samego zdania. Lepiej zróbic proof of concept na arosie, i jak sie uda to spróbować na MorphOSie, z tym, że MorphOsowi nie potrzeba tylko nowej platformy sprzętowej tylko gruntownego przepisania, żeby powstało coś jak Beos czyli nowoczesny system bez zlinuxowacenia.
[#56] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@michal_zukowski, post #55

Zerwać z tym co ogranicza. Zaimplementować QBoxa (BigEdian, MP, RT etc) przekompilować co się da dostarczyć nowoczesną przeglądarkę i dalej będzie z górki :)

Koniecznie musi być natywna implementacja królewskiego języka AREXX - kod w Lua jest obrzydliwy niczym ... .

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 23:09:19 przez Sventevith
[#57] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@michal_zukowski, post #55

PPC beznadziejo trwaj. Arm ciągły rozwój, przyszłość, Apple przejdzie za niedługo na własne procki. My hobbistycznie siedźmy nadal na sprzęcie który ma po 10 i więcej lat.
W tym światku brakuje kapitału i twardej osoby która by zarządzała tym. I widziała sytuację "do przodu"
[#58] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@GraBoski, post #57

No dobra, ale co proponujesz. Względem Cortex A53 zegar w zegar to akurat owe G5 i podobnej generacji PPC są zwyczajnie szybsze. Owszem, nowe generacje rdzeni ARM może i je przegonią, ale co z tego? Czy jakikolwiek amigowy OS wspiera 64bitowy tryb? Nie. SMP? Nie. By zatem skorzystać z rzeczywistych zalet nowych sprzętów trzeba by całkowicie przepisać system. Co gorsza - procesory ARM to w rzeczywistości SoC, mają oprócz "ustandaryzowanych" rdzeni także peryferia, których ilość i rodzaj zależy od fantazji konkretnego producenta. Obsłużenie tego wszystkiego to nie jest banalne zadanie. Oczywiście, że byłoby ślicznie gdyby rzeczywiście coś się na tym polu ruszyło, ale też rozumiem rezerwę osób decyzyjnych.
[#59] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@abcdef, post #58


Czy jakikolwiek amigowy OS wspiera 64bitowy tryb?


Tak. Natywny aros na procesory x64_64.


SMP?


Tak. Natywny aros na procesory x64_64.
[#60] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@mschulz, post #59

http://aros.sourceforge.net/pl/documentation/users/hardware.php
Jak to na Śląsku mówią "ja, yhy"
Samo SMP miało początkowe wsparcie ledwie 2 lata temu, daleka droga do sprawnego schedulera na 4 czy 8 wątków (i co z tego, że pokazane iż działa, obok tego czy działa ważne jest też jak działa). A co mi po systemie nie potrafiącym obsłużyć połowy urządzeń na samej płycie głównej? Sad but true. AROS ma potencjał, zawsze miał i zawsze był niszą. Czy jakiś crowdfunding by pomógł? Trudno powiedzieć. A od x86_64 do aarch64 daleka droga.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem