[#61] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@abcdef, post #60

Jak to na Śląsku mówią "ja, yhy"


Strona jak to zwykle w przypadku AROSa bywa nie byla odswierzana nie wiem jak dlugo.

Samo SMP miało początkowe wsparcie ledwie 2 lata temu, daleka droga do sprawnego schedulera na 4 czy 8 wątków (i co z tego, że pokazane iż działa, obok tego czy działa ważne jest też jak działa)


Pytales czy ma. Tak samo jak pytales czy jakikolwiek amisystem wspiera 64 bity. AROS wspiera.

A co mi po systemie nie potrafiącym obsłużyć połowy urządzeń na samej płycie głównej?


O to nie pytales. Poza tym, ze wzgledu na ilosc developerow to sprzet sie wybiera pod AROSa a nie odwrotnie. MOS tez nie wszystkie maki z PPC obsluguje i nikt nie jeczy.

A od x86_64 do aarch64 daleka droga.


Nie az tak odlegla. Wiekszosc rzeczy ktore sie krzaczyly z powodu niekompatybilnosci z 64 bitami juz jest poprawionych, wiec i port na aarch64 jest latwiejszy niz kiedys byl port na x86_64.
[#62] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@abcdef, post #60

Skąd wniosek, że obecny scheduler jest niesprawny? Od strony kernela AROS jest dość dobrze dopracowany, słabiej wypada tzw. user experience czyli Wanderer, narzędzia systemowe i ogólnie wyższe warstwy oprogramowania. Niemniej AROS na Malinie 3 z obsługą SMP brzmi kusząco. Tym bardziej, że pracuje nad nim ta sama osoba, co nad SMP na Intelach...
[#63] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@Krashan, post #62

Sprawność nie jest kwestią zero-jedynkową. Zatem nie pisałem nic o tym, że jest NIESPRAWNY, a jedynie poddałem w wątpliwość skalowanie aplikacji wielowątkowych. A co do SMP na intelach to co to ma do rzeczy? SMP na Windowsach miało wpadki i problemy ze skalowaniem (oraz pewne niezamierzone efekty w aplikacjach 1 wątkowych jak crashe czy losowe spowolnienia i przyspieszenia) - mimo tego, że przecież na serwerowych wersjach z jądrem NT mieli od groma doświadczenia. Jasne, że AROS na malinie z SMP brzmi kusząco, ale tylko wtedy gdy najistotniejsze elementy (jak akceleracja wideo, 2D oraz 3D) będą działać. Swoją drogą malina ma stosunkowo mało pamięci RAM jednak - szczególnie jeśli mowa o przeglądaniu internetu. 2GB to bare minimum obecnie, a przecież są SBC i z 4 (idealne byłyby z gniazdami SO-DIMM, ale wiele ARMowych SoCów mimo Aarch64 nadal ma dziwne ograniczenia obsługiwanej pamięci).
[#64] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@Krashan, post #62

Ja już podjąłem decyzję. Zakupuje Rpi 3plus.
Wlasnie dla Arosa. Koszt jest znikomy a perspektywa kusząca.
Poza tym można mieć na kartach mSD różne systemy.
Ciekawie wygląda też sprawa kanapkowania malinek. OK
[#65] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@abcdef, post #63

Swoją drogą malina ma stosunkowo mało pamięci RAM jednak - szczególnie jeśli mowa o przeglądaniu internetu.
Mnie to nie przeszkadza, żaden system neoamigowy nie ma i nie będzie miał pełnosprawnej przeglądarki. Od tego mam lapka z x86_64 i Linuksem.
[#66] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@abcdef, post #63

jedynie poddałem w wątpliwość skalowanie aplikacji wielowątkowych
Opierając się na czym?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem