[#1] MOS i RPI jedyna droga rozwoju
Link do artykułu

... Raspberry Pi, choć wygląda jak kawałek płyty głównej z portami na wierzchu, jest najlepiej sprzedającym się brytyjskim komputerem. Fundacja podaje, że sprzedała już 16 milionów sztuk Raspberry Pi na całym świecie. Nie ma w tym nic dziwnego – w okresie ogromnej popularności nauki programowania można kupć podstawowy sprzęt do nauki za 10 dolarów, a całkiem porządny komputerek osobisty za 25 dolarów. Raspberry Pi są na rynku od 2012 roku.
...

Dlaczego Mos nie idzie tą drogą? Jest możliwość i nisza do zagospodarowania. Potrzeba lekkiego systemu również jest.....
[#2] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@GraBoski, post #1

RPi "zagospodarował" już AROS. Jak poradził sobie w tej niszy?
[#3] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@recedent, post #2

On się tam dopiero wprowadza - np. 68k JIT dla ARM dopiero powstaje: https://github.com/michalsc/Emu68/commits/master


Tak szczerze, to MorphOS'a dla RPi pewnie bym kupił, z czystej ciekawości. Tak samo, jak po dodaniu obsługi PPC do UAE z ciekawości kupiłem OS4 i nie żałuję - pomimo, że mi się nie spodobał.
[#4] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@Cedrat, post #3

Jeszcze jest RISC OS, też system ciekawy i z tradycjami, jakiś punkt odniesienia. Jak sobie radzi - nie wiem, tylko tyle wiem że na RPi jest.
[#5] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@adam_mierzwa, post #4

RiscOS to system operacyjny z komputerów BBC - takiej rodzimej brytyjskiej "Amigi". Jeszcze się nim nie bawiłem, ale to głównie z braku czasu.
[#6] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@recedent, post #2

sorry ale Mos jest w rozwoju trochę dalej niż Aros. Możemy bawić się w niszy, albo wyjść do ludzi. Gorzej być nie może. RPI to światełko w tunelu ku lepszemu
[#7] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@GraBoski, post #6

MorphOS na Raspberry Pi to ciekawa idea, ale moim zdaniem nigdy się nie doczeka realizacji. A trochę szkoda, bo nie trzebaby pisać nie wiadomo ilu sterowników, tak jak przy pomysłach migracji na 64-bitowe intele.
[#8] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@Krashan, post #7

Ciekawe czy ktoś był by w stanie określić ile czasu potrzebował by zespół MOSa na przeportowanie systemu na komputer pokroju RPi.
[#9] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@C84, post #8

Ciekawe czy ktoś był by w stanie określić ile czasu potrzebował by zespół MOSa

Tak, zespół MOSa
[#10] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@C84, post #8

zespół MOSa

Pewnie chodzi Ci o MOS Technology, znaną później jako CSG a po bankructwie C= jako GMT Microelectronics - już nie istnieje. MorphOS Team istnieje i takie pytanie zostało już postawione parę lat temu.
EDYTA: Chociaż teza postawiona przez Krashana ma sens, tylko co ze softem pod PowerPC, bo rozumiem że Trance (emu 68k) został by przepisany pod ARMa Cortex-A53 ale czy ten cep jest w stanie udźwignąć sensowną emulacje PowerPC? Wątpię...


Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 22:22:17 przez waldiamiga
[#11] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@waldiamiga, post #10

tylko co ze softem pod PowerPC
Nic, przekompilować. A jak coś się nie da/nie ma komu, to do kosza. Robienie emu PowerPC nie ma sensu. To jednak rozważania czysto teoretyczne. Osobiście uważam, że MorphOS Team nie ma mocy przerobowych (a pewnie i motywacji) nawet na przeniesienie podstawowego systemu na inną architekturę. Inaczej dawno by powstał MorphOS na x86_64.

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 22:52:05 przez Krashan
[#12] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@waldiamiga, post #10

tylko co ze softem pod PowerPC
- IMHO im szybciej uda się opuścić tę ślepą uliczkę, tym mniej to będzie bolało.
[#13] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@Krashan, post #11

A jak coś się nie da/nie ma komu, to do kosza.

Szkoda by było... Tyle kiloton softu który wyszedł przez te naście lat :(
Ciekawe czy przekompilowałbyś (co za słowo:) swoje Reegae na MorphOS ARM? :D Pewnie nie, bo u Ciebie to już zamknięty rozdział. I tak szacun za całokształt...

BTW: Znów zanabyłem RPi Zero, tak na wszelki wypadek, gdyby miało braknąć :)

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 23:14:55 przez waldiamiga
[#14] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@GraBoski, post #1

RPi jest za wolne, nie ma sensu portu. Szczególnie, że sensowny port musiałby być w bigendianie więc odpadł by jedyny plus arma czyli dobre wsparcie dla przeglądarek i innych aplikacji (np. dosbox czy uae ma dynareca dla arma).
[#15] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@michal_zukowski, post #14

Jest wolne, ale tanie, małe, energooszczędne, i łatwo dostępne. A obsługa RPi nie wyklucza obsługi innych płytek ARM, np. jakiejś Tegry jako sprzętu high-end.

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 00:49:04 przez Cedrat
[#16] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@Cedrat, post #15

Poza tym ludzie spinaja kilka Rpi i moc jest...
link

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 01:06:36 przez WojtekX
[#17] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@Cedrat, post #12

Też tak myślę.
[#18] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@Krashan, post #7

Akurat przy przejściu na 64 bitowe intele nie trzeba pisać nie wiadomo ilu sterowników bo sterownik do iGPU jest otwartoźródłowy :) Może i średniofajny, sam układ też może nie jest tak dobry jak dGPU, ale daje radę i ma więcej sensu niż Vega + G5 z płatnym sterownikiem zapewniającym podstawową funkcjonalność.

A co do bazy programowej - przejście na ARM nie wyleczy wszystkich bolączek, ale jednak aplikacji zgodnych z aarch32 czy aarch64 jest obecnie więcej niż PowerPC, przeportowanie na hipotetyczny MOS@ARM miałoby więcej korzyści niż wad. Ale tak naprawdę to dotyczy też x86. Problemem z ARM też jest ilość sterowników. Część SoC bazuje na Mali (czyli rozwiązaniach ARM Holding), część jednak ma własne iGPU (ewentualnie jakieś PowerVR). Ostatecznie trzeba by wybrać jedną rodzinę układów bo zapewnienie wsparcia dla wszystkich popularnych SBC jest nierealne. Czy Raspberry Pi byłoby najlepszym wyborem? No cóż, może i jest najlepsze wsparcie, ale specyfikacja techniczna nawet w dniu premiery szału nie robi. RPi3 to 1.2GHz 4x Cortex A53, to w momencie premiery nie było nic specjalnego. Niewiele później pojawiły się pierwsze SBC na Rockchip RK3399 (4xCortex A53 + 2x Cortex A72 1.8GHz jak dobrze kojarzę) z USB3.0 i kilkoma liniami pci-e. I zanim pojawi się RPi4 to znów będą mocniejsze. A od strony grafiki to Tegra trzyma się dobrze.

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 08:28:03 przez abcdef
[#19] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@abcdef, post #18

No cóż, może i jest najlepsze wsparcie, ale specyfikacja techniczna nawet w dniu premiery szału nie robi. RPi3 to 1.2GHz 4x Cortex A53, to w momencie premiery nie było nic specjalnego. Niewiele później pojawiły się pierwsze SBC na Rockchip RK3399 (4xCortex A53 + 2x Cortex A72 1.8GHz jak dobrze kojarzę) z USB3.0 i kilkoma liniami pci-e.


Dlatego tez AROS-a portuje nie tylko na RasPi. W planach mam jeszcze RockPro64 albo nowego Pinebook Pro (prezentowany tydzien temu na FOSDEM). Tylko musze nabyc i wgryzc sie w dokumentacje :)
[#20] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@michal_zukowski, post #14

No to tkwijmy w PPC i sprzęcie bez perspektyw. ARM cały czas idzie do przodu.
jak kolega pisał -> płyta i od razu laptop https://www.pine64.org/?page_id=46823
Jest DUŻO OPCJI. Przykro aż patrzeć że perspektywa jest, jest opcja na coś nowego, a tkwimy w tym ppc
[#21] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@GraBoski, post #20

Przykro aż patrzeć że perspektywa jest, jest opcja na coś nowego, a tkwimy w tym ppc
Nikt nie każe tkwić. Są trzy systemy „NG”, zawsze można zrobić czwarty.
[#22] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@GraBoski, post #20

Nie wiem czy byłem pierwszą osobą na forum która sugerowała przesiadkę na ARMy, ale pisałem o tym już ponad 6 lat temu.

https://www.ppa.pl/forum/pregierz/24320/-nowa-amiga/2#m350237
[#23] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@ZbyniuR, post #22

Widocznie nadal się ludzie łudzili, że Xorro, że PASemi, że coś tam coś tam ;)
[#24] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@michal_zukowski, post #14

myślę że pomija się tu pewną kwestię. Bardzo dużo osób na tej planecie ma już rpi gdzieś w szufladzie, myślę że znacznie więcej niż tych z makami ppc. Gdyby powstał MOS na tę platformę to stawiam dychę że byłoby całkiem sporo ludzi, którzy by sobie go zainstalowało z czystej ciekawości, więc i pewnie by wpadło trochę płatnych rejestracji. To oznacza zastrzyk gotówki -> najlepszy motywator w dalszym rozwijaniu systemu, ewentualnie kasa na bounty.

No ale chyba trochę za późno takie rozważania, jeszcze trochę i @mschulz zagarnie całość tego tortu dla AROSa, którego bankowo zainstaluję na swoim pi. Co mnie cieszy bo to moja ulubiona "frakcja" NG ;)

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 11:30:53 przez teh_KaiN
[#25] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@teh_KaiN, post #24

I co z tego, że AROS będzie pierwszy? MorphOS jest po prostu ładny i (sądząc po filmikach na YouTube) jednak bardziej dopracowany. na razie twórcy MOS'a każą kupować jakieś stare Macintoshe (wielkie i prądożerne) - a ja zwyczajnie nie mam już miejsca, na kolejny komputer. Mam PC, Amigę, C64, MiSTer'a - i i tak nie wszystko jednocześnie mogę mieć podłączone.

Ważne jest też, żeby port działał na aktualnie dostępnym Raspberry Pi, i nikt nie mówił potencjalnym użytkownikom: no nie, port na RPi 4 to kiedyś tam w przyszłości, musisz poszukać używanego RPi 3 na Allegro. Bo to system u wielu ludzi od razu skreśli.
[#26] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@michal_zukowski, post #14

Raspi demonem mocy nie jest Ale odroid xu4 w benchmarkach ma wydajność powermaca g5
[#27] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@Pico121, post #26

Mam tego Odroida, od kilku lat. Niby wszystko jest z nim ok, ale ma kilka felerow, jednym z nich jest brak sensownych sterowników grafiki pod inne systemy niż android. Poprawcie mnie proszę, jeśli się mylę.


Artur.
[#28] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@Cedrat, post #25

Mac mini G4 (~100W) i Powebook G4 (65W) nie jest ani wielki ani prądożerny i jest lepszym rozwiązaniem niż rpi. Zobaczymy jak Michałowi S. uda się z tym Arosem z na RPI3. MorphOS Team raczej skonczy wsparcie dla brakujących Maków (z ATI) wcześniej niż Michał skończy Arosa więc skoro już wszystko w MorphOSie zostanie oprogramowane z PowerPC to nasi sprzetowcy może się zajmą portem na inne maszyny.
[#29] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@Pico121, post #26

XU4 to big.little z rdzeni Cortex A7 oraz A15 które są już prehistorią. Teraz "little" z big.LITTLE to jest A53 ;) A72 wkracza do SBC, a po nim A75 lub jakiś custom core.
[#30] Re: MOS i RPI jedyna droga rozwoju

@michal_zukowski, post #28

Raspbery Pi 3B+ to jakieś 6W, a Odroid XU4 to jakieś 15W (jedno i drugie pod obciążeniem). Wymiary też jednak wyraźnie mniejsze...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem