[#1] MorphOS 3.14 - minirecenzja
Ponieważ dużych recenzji tej wersji systemu prożno szukać, być może kogoś zainteresuje ten tekst. Jak zwykle w przypadku wpisów tego bloggera, jest krótko rzeczowo i na temat, bez niepotrzebnego lukrowania i ukrywania niewygodnych faktówOK
[#2] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #1

To jest recenzja?
Tam w ogole nie ma zadnych detali, informacji czemu cos sie stalo, jest po prostu "nie instaluj". Ja aktualizowalem 3 komputery, na zadnym nie padla partycja, z ixemul korzysta wlasciwie tylko sdk...co tam sie wiesza? Zadnych nazw programow. Do tego ze Wayfrayer jest wolniejszy, co przeciez Jacek tu tlumaczyl. Tak czy inaczej, lepiej chyba moc ogladac/uzywac jakis stron anizeli uzywac PC'ta obok do tego, bo wtedy po co Ci ten komputer.
No ale nic, jak ktos chce to wszedzie bedzie widzial problemy.

Ciekawe co to...i kto to prowadzi?
https://amigax1000.blogspot.com/2020/10/wayfarer-11-web-browser-using-morphos.html

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 16:38:37 przez stefkos
[#3] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #1

"bloger"? To zlepek wyrazów, czasami tworzących zdanie... Masakra ;)
[#4] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@X-Type^HVR, post #3

Ha, ha, przecież ten tajemniczy "bloger" to nasza świnkamor12
[#5] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@BULI, post #4

Czyli nawet ja mogę zrobić bloga i szybką recke os4 ....
[#6] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@BULI, post #4

no tak :)
[#7] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@BULI, post #4

Ha, ha, przecież ten tajemniczy "bloger" to nasza świnkamor12


Tak to właśnie ten człowiek, wieloletni użytkownik MOSa, posiadacz kilku Maców oraz Amigi One 500, który wielokrotnie powtarzał że nie bierze udziału i kompletnie nie obchodzą go wojny niebiesko - czerwone.

Dla mnie to osoba dalece bardziej wiarygodna od przeciętnego niebieskiego ruleziarza, który z jednej strony pisze coś w stylu "Dałem 18 funtow za mojego Maca, jestem super mega zadowolony i wszystko działa jak trzeba" by w następnym poście napisać - "Mam problem z dyskiem Sata, przetesowałem kilka i żaden nie działa, a pod MacOS x już tak, słyszałem że podobno stare Intele działają, a tak w ogóle kupiłem już trzeci zewnętrzny kontroler, sprawdzę go wieczorem, być może tym razem będę miał szczęście..."

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 19:49:01 przez MUFA-amigaone-pl
[#8] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #7

wieloletni użytkownik MOSa

Dla mnie to osoba dalece bardziej wiarygodna od przeciętnego niebieskiego ruleziarza

Oj mufa, dziś przeszedłeś samego siebie, naprawdę. Biedną świnkę wykorzystywać do kolejnej próby podboju świata...ehhh.
[#9] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #1

Zmiany w SFSie nie mogły spowodować rozsypania się partycji. Tam był fix podczas tworzenia linków, gdy już jakiś link istnieje (na pewno świnka codziennie tworzy po 50 linków) i lekko zmieniony kody błędów dla odczytu/zapisu trybu 64bitowego.

Poza tym świnka nie robi bloga tylko przepisuje strumień świadomości do internetu. Jego blog czyta się gorzej niż jego posty tu na forum.

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 20:59:08 przez michal_zukowski
[#10] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@waldiamiga, post #8

Kto to jest? To świnkamor12 (Pinki) jest i Mufa(Mózg).







Mikro recenzja systemów NG. Wśród nich jest jeden a imię jego 4.1 i nic dalej do ..., a miało być 40 i 4. Fabryki nie nadążają z produkcją Tabora dla mas, tak oto Amiga os 4.1 zdetronizował nas. :)

Szczerze, jak czytam takie rzeczy jak tu, to naprawdę trudno się powstrzymać od wygłupiania się na forum.

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 21:55:14 przez KM_Ender
[#11] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@KM_Ender, post #10

Szczerze, jak czytam takie rzeczy jak tu, to naprawdę trudno się powstrzymać od wygłupiania się na forum.


Spoko wygłupiaj się, wszak każdy robi to co potrafi, ja tam obserwując to co pokazałeś tutaj w ostatnich latach, bynajmniej niczego konstruktywnego prócz wygłupów od Ciebie nie oczekuję. Pamiętej ze nie każdy jest fanboyem i nie każdy jak byś chciał, będzie robił opisy MOSa tylko i wyłącznie ociekające lukrem. Na twoje nieszczęście wśród użytkowników tego systemu, są też ludzie, którzy czarno na białym potrafią podać mało przyjemne fakty.

Żadne drwiny czy tym podobne działania tego nie zagłuszą, wręcz przeciwnie tak nieproporcjonalnie agresywne ataki wymierzone w człowieka, który napisał tę niewinną mionireckę, sugerują że Świnka trafił w czuły punkt
[#12] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #11

Raczej to nie jest recenzja, a komentarz nazwany szumnie "mini recenzją"... Widocznie dla niektórych osób takie popisy są bardzo istotne. Lubię stare amigi, mam Rpi3B+ w obudowie A600. Nie inwestuję w os4 lub morphos bo nie mam takiej potrzeby(Tyle informacji w ramach mojego obiektywizmu) . Nazwanie tego wpisu recenzją to chyba po prostu odreagowanie jakiegoś stresu lub frustracji.



Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 22:43:57 przez WojoS
[#13] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #11

Szkoda, że do Ciebie nie dociera, że nikt poważnie cię tu już nie traktuje, podobnie jak wieszcza, którego przytoczyłeś. Podbijajcie świat, marzenia to piękna rzecz.
Naprawdę myślisz, że ktokolwiek poza Tobą jeszcze się łudzi, że NG dziś coś znaczy?
pomyśl, kiedyś byłaby wielka g...oburza pod twoim flejmem, a dziś mam(y) ubaw, że kijem próbujecie Wisłę zawrócić. NG to było piękne marzenie, wojenka je zabiła. Dobranoc.
Kiedy 4.2? aha NDA, bo Chińczycy ukradną?
[#14] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@KM_Ender, post #13

Kiedy 4.2?


Jak będzie to bądź pewny że jako pierwszy to zrecenzuję. Dobrą odpowiedzią z Twojej strony byłaby duża poważna recenzja Mosa 3.14, zamiast wygłaszania teorii, kto tu kogo poważnie traktuje. Myślisz że zakompleksiony nauczyciel, co to przez naście lat bytności na forum PPA, nie jest w stanie napisać jednej recki czy felietonu, jest traktowany poważniej?
[#15] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@stefkos, post #2

Z ciekawości aż wszedłem zobaczyć. To nie jest blog, a treści tam to nie są artykuły. Technicznie może i jest to blog, ale blog pochodzi od słowa dziennik, czyli ktoś ma pisać krótkie artykuły, ergo musi to choćby przypominać język polski choćby amatorskiej formy publicystycznej. Moje notatki na luźnych kartkach papieru są bardziej elokwentne i czytelne, niż zlepki wyrazów w linkowanym "artykule". :) Autor mówi po polsku czy używa translatora by tworzyć blog po polsku? :)
[#16] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@CJ Warlock, post #15

Moźliwe że autor korzysta wyłacznie z opcji, dodaj szybki wpis. Ja z niej nigdy nie korzystam i ja zawsze staram sie o treściwe artykuły, praktycznie 99% moich tekstów ma powyżej 10kb. Chętnie przeczytałbym równie treściwe teksty od niebieskich bloggerów. No ale jak się nke ma co się lubi, to się lubi co się ma. Jedynym niebieskim bloggerem w Polsce jest świnka. Nikt jakos nie pokusił się o obszerniejszą recenzję, napisaną poprawną polszczyzną. Nauczyciel woli uprawiać dziecinadę, inni też wartościowego tekstu nie stworzyli. Może się wstydzą, a może po prostu w wypadku MOSa 3.14 nie ma czego opisywać?
[#17] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #1

To nie jest recenzja. To luźny potok myśli kogoś, kto nie potrafi składnie sklecić jednego zdania.

Rzeczowo? Gdybym chciał się czegoś dowiedzieć z tej recenzji to nie dowiedziałbym sie nic...

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 00:23:20 przez Splavinho
[#18] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #14

splat
[#19] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #7

No to tu pojechałeś.
18 funtów za G5 ja dałem i jestem zadowolony.
Wszystko śmiga jak na X5000.

Ale druga wypowiedź nie jest moja. Bo wszystkie dyski u mnie działają i nie potrzeba mi dodatkowego kontrolera.

Pomieszałeś wypowiedzi dwóch osób.

A co do recenzji Mosa 3.14 chyba jest zbędna.
System regularnie ewoluuje i to chyba jest najlepsza rekomendacja.
Miło bym ujrzał porównanie X5000 do G5 PCIex....

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 03:59:54 przez WojtekX
[#20] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@WojtekX, post #19

Miło bym ujrzał porównanie X5000 do G5 PCIex....


Ale co chcesz porównywać? Sprzęt, czy system?

W temacie sprzętu:

[#21] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #7

Rekordzista "ignorów" wiarygodny
W ogóle nie ma o czym mówić, trzeba być konsekwentnym i olać, niezależnie od tego gdzie zamieszcza swoje kolejne "mądrości" lub kto je przytacza Śpioch

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 10:04:34 przez Jacques
[#22] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@stefkos, post #2

Dla mnie to są wylane żale. Tylko nie wiem na co.

Ja mam swojego Mini Maka. System zaktualizowałem. i nic się nie wysypało.

A że strony wolno działają. Cóż - on ma lat 15. Weźmy jakiś komputer z tamtych czasów PC. Choćby z Pentium 4 z HT. Zainstalujmy na tym jakiś system - choćby Xubuntu i poużywajmy Internetu.

Szybko się odechce.

Choć i teraz się nowe komputery bardzo powolne zdarzają.

Wiadomo że obecne strony internetowe na takim sprzęcie będą działały wolno bo i procesor jest wolny. I to nie jest wina przeglądarki jako takiej.

Co do innych programów, to jeszcze nie znalazłem takiego co działać by nie chciał.

I w szoku jestem. Bo włożyłem płytę audio do napędu i mogę normalnie odtwarzać muzykę z niej. Kiedyś to było w ogóle nie do pomyślenia.

Co do samego Wayfarera to przydała by się też opcja drukowania na drukarce. Może kiedyś będzie.


Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 10:44:45 przez gilban
[#23] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@michal_zukowski, post #9

Coś jeszcze musiało być zmienione bo czasami SFS się sypie.
Najlepiej byłoby cofnąć zmiany w SFS i ixemul.
[#24] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@swinkamor12, post #23

Nie bierzesz pod uwagę tego że dysk, zasilanie czy kabel może już niedomagać?
W jakich warunkach to się dzieje ?
[#25] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@Norbert, post #24

Sprawdzałem partycję pod linuxem, czyszczenie a potem format w innym fs.
Żadnych problemów.
Potem MOS 3.13 format bez problemów.
MOS 3.13 działa już miesiąc na tej partycji, ani jednego komunikatu o błędzie.
Dokładnie ten sam dysk, ta sama partycja, problemy miał tylko MOS 3.14.
[#26] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #16

Przeredagowałem wpis.

Co tu dużo pisać?
Zainstalowałem MOS 3.14 wyszły błędy w SFS i ixemul.
Zainstalowałem Wayfarer sprawdziłem najważniejsze rzeczy, zrobiłem parę testów.
Skasowałem MOS 3.14 i Wayfarer zainstalowałem MOS 3.13.
Jest trochę lepiej z WWW ale niewiele.
Dalej ze względu na Teams'a i Office 365 muszę używać PC.
Trochę lepsza przeglądarka nie jest warta problemów z SFS i ixemul.
[#27] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@recedent, post #20

O róznicach doświadczony użytkownik Morphosa, posiadacz aż sześciu komputerów MAC PPC, kolega świnka, pisze co nieco w swoim innym tekście

Ja też swego czasu podawałem różnicę na temat generacji magistrali PCI-e czy SATA, co rzecz jasna tendencyjnie i nie bez powodu w tabelce pomijasz. Tylko potem wychodzi że do X5000 kupujesz jakikolwiek dysk i każdy zadziala od strzału, nie trzeba liczyć na szczęście, kupować dodatkowych kontrolerów, przejściówek itp. itd. W temacie grafiki fajnie że opanowaliście już standard DVI opracowany zaledwie 21 lat temu, niestey HDMI, który za miesiąc skończy pełnoletność, to wciąż jeszcze zbyt nowoczesna dla niebieskich technologia. Jak pisze świnka, nawet 10 letnie karty graficzne są średnio przydatne, gdyż nie działa na nich wyświetlanie firmware i nigdy nie zadziała, bo te karty nie istnieją w wersji z Macowym BIOSEm. No i oczywiście nawet na 10-letnich kartach nie działa 3D

Tak że te PCI-E, to w zasadzie istnieje tylko teoretycznie, podobnie zresztą jak pozostałe 3 rdzenie procesora. Po prostu nie ta liga co X5000, nie wiem ile jeszcze czasu będziecie się łudzić i zakłamywać rzeczywistość, przecież każdy kto czyta ten dział forum, widzi jak to wszystko u Was działa, jedno wielkie drutowanie, kombinowanie i liczenie na łut szczęścia.
[#28] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #27

A w AOS4 działa? Czysty system, sterowniki otwarte, albo zamknięte producenta? Nie, trzeba kupić... takie debilne przegadywanie się. Oba systemy są minimum 10 lat za nurtem głównym, tak samo sprzęt na którym są odpalone. Nie tylko tablety je wyprzedziły, smartfony je wyprzedziły. Jeszcze się kłóćcie może co bardziej amigowe i co pozwala mniej lagować za rozwojem technologii...
[#29] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@swinkamor12, post #25

Przygotuj dysk na 3.14.
Jeśli nadal będą problemy daj informacje osobie odpowiedzialnej na sfs.
[#30] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #27

Ja też swego czasu podawałem różnicę na temat generacji magistrali PCI-e czy SATA


No to dajesz:

X5000: PCIe 2.0, SATA 2
PowerMac G5 QUAD: PCIe 1.0, SATA 1

A tu ciekawostka, żeby nikt nie przemilczał i nie zakłamywał rzeczywistości:

the X5000 only supply four PCI-e lanes to there X16 video card slots.
And the combination of PCI-e slots and PCI slots on the X5000 is done with bridges and switches. If your not familar with that idea, its why the SAM460 disables one expansion slot if you use the onboard SATA connectors.


Auć. Czyli x16 to jest w rzeczywistości x4? No, ale za to v2 czyli w rzeczywistości wydajność tych x4 będzie w granicach x8 v1. Gratulacje, wygrał Pan!

Co jeszcze będziemy porównywać? Moc zasilacza? Pobór prądu? Masę komputera?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem