[#61] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #56

Wiadomo - standard DVI w komputerach współczesnych poszedł do lamusa i został zastąpiony złączem DisplayPort. Czyli on teraz rządzi.

Dodatkowo - nowsze karty graficzne te które jeszcze mają montowane złącze DVI - wspierają tylko standard cyfrowy - czyli DVI-D, i fakt one dźwięk bez problemu przesyłają.

Do tego opisu coś z Wikipedii skopiował to jest jak wół napisane że przy złączu HDMI w typowej grafice komputerowej standardy YCbCr 4:4:4 i YCbCr 4:2:2 zasadniczo nie są wykorzystywane.

Oczywiście te standardy przy złączu DisplayPort jak najbardziej obowiązują i w ustawieniach grafiki można je włączyć.

Druga sprawa - to ja fakt zmodernizowałem swojego mini - podmieniając dysk na pojemniejszy - Samsunga 160 GB EIDE/ATA 2,5" 5400 Obr. Kupiłem go kiedyś nowego, gdy był jeszcze w sprzedaży. Oryginalny miał pojemność 60 GB i 4200 Obr. I jeszcze zmieniłem napęd optyczny z wersji Combo na pełną nagrywarkę DVD Panasonic/Matsushita. I działa bez problemu.

W każdym razie - nie wiem co świnka robił że mu się system wysypał. W każdym razie mi się nie wysypał. Co do wysypania się systemu - to Windows 10 podczas aktualizacji tez potrafi wysypać komputer i system trzeba stawiać od początku.

W każdym razie bez problemu można podłączyć komputer z wyjściem HDMI do monitora który ma tylko wejście DVI-D i wszystko działa bez problemu.

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 15:54:00 przez gilban
[#62] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@gilban, post #61

No właśnie nic takiego specjalnego nie robił.
Zainstalował 3.14 i poszło.
Jak przez ostatnie dziesięć lat nie było żadnych problemów z tą partycją z MOS tak pod 3.14 się posypała.
[#63] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@swinkamor12, post #62

Jak przez ostatnie dziesięć lat nie było żadnych problemów z tą partycją

Może czas na nowy dysk?

A nie jest ten dysk, poza tym, współdzielony/oglądany spod OS 4?
[#64] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #56

Większość tego co podałeś o HDMI ni jak ma się do rzeczywistości.
Displaj port w PC to standard.
W G5 czy X5000 port DVI-D w zupełności mi wystarcza. Audio czy Ethernet puszczę sobie po "staremu".
A standardy których nigdy nie używam i 99% obecnych użytkowników też nigdy nie tknie, są tylko dodatkiem ad hoc.
Więc trzeba wrócić do realiów. Jeśli jest taki port używam.
U mnie z G5 jest DVI D a po stronie monitora HDMI i przecieram oczy i widzę obraz żyleta FullHD.
Zalety HDMI żadne.

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 18:46:44 przez WojtekX
[#65] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@recedent, post #58

P.S. Nie wiem, czy z tym HDMI masz w ogóle rację. Szczerze mówiąc - korci mnie, żeby kupić sobie do MorphOSa kartę graficzną z HDMI i puścić z niej obraz.


Ok. Jeśli nie mam racji, to po prostu wytłumacz mi czemu używając Radeona HD 4650 w mojej X5000, mam po HDMI czarny ekran, a po DVI Morphos wstaje. Jeśli udowodnisz mi mój brak umiejętności i działania propagandowe grzecznie przeproszę, jeśli nie mam nadzieję źe dasz sobie okój z sianiem dezinformacji i grzecznie podkulisz ogon i powiesz jak wygląda prawda.
[#66] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #65

Żeby uciąć domysły informuję, że MorphOS o ile wiem i testowałem nie obsługuje wyjść HDMI. Na razie w TODO jest dualhead dla R500, a potem się zobaczy.
[#67] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@swinkamor12, post #62

Co to znaczy posypała? SFS doctorem przeleciałeś?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem