[#31] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #27

Mam ~150 komputerów z czego 20 Powermaców i 20 Amig, ale to nie czyni mnie alfom i omegom
[#32] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@recedent, post #30

To aż dziwne. Tyle czasu był względny spokój. Nagle morświn coś na niemal nieodwiedzanej stronie coś publikuje, jakieś marne wypociny bez ładu i składu, a mufa "w glorii i chwale" wraca dopiec mosowcom...
[#33] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@abcdef, post #32

No właśnie też tego nie rozumiem, ale schemat zawsze ten sam. Z gorliwością neofity dwójka gości z portalu dla pięciu użytkowników przychodzi tutaj i kręci kolejne afery. O czym mamy tutaj dyskutować, o tych pięciu zdaniach, które ledwo świnka sklecił?

Ludzie, bawcie się swoim sprzętem, dajcie innym cieszyć się swoim, tak jak mają na to ochotę. A jak chcecie pomóc OS4 to zgłoście się do Leamana pomóc pakować czerwone pudełka z pakietem AAA bo od lutego nie może wysłać.
[#34] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@abcdef, post #28

A w AOS4 działa? Czysty system, sterowniki otwarte, albo zamknięte producenta? Nie, trzeba kupić...


Sterowniki w podstawowej okrojonej wersji (ale jednak wspierającej np. HDMI) oczywiście są darmowe i dołączone do systemu. Więcej możesz przeczytać na ten temat w artku na moim blogu. To raz, a dwa płatne sterowniki nie są w przypadku Amigi żadną nowością i nie pojawiły się wraz z nadejściem ery AmigaOS 4.

Trzy, być może się ździwisz, ale płatne sterowniki istnieją też na innych platformach, nawet na tak otwartych jak Linux, ba zdarzają się na mainstreamie takim jak macOS czy Windows - link.
[#35] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@abcdef, post #32

To aż dziwne. Tyle czasu był względny spokój. Nagle morświn coś na niemal nieodwiedzanej stronie coś publikuje, jakieś marne wypociny bez ładu i składu, a mufa "w glorii i chwale" wraca dopiec mosowcom...


Przecież nie musieli reagować tak alergicznie. Mogli to skwitować stwierdzeniem typu "Ok, każdy ma swój punkt widzenia, ja kiedyś napiszę reckę w której napiszę jakie sam miałem wrażenia z używania MOSa 3.14..." i żadnej wojenki by nie było.

Ja po prostu dałem linka do jedynego tekstu na polskojęzycznym blogu na temat najnowszej wersji tego systemu. Innego po prostu nie ma. Nie moja wina że niebieska brać zamiast to zbagatelizować, lub próbować odnieść się jakoś meryterycznie od razu chwyciła szable w dłoń.

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 12:26:10 przez MUFA-amigaone-pl
[#36] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #35

Pierwszy post odpowiedzi:

To jest recenzja?
Tam w ogole nie ma zadnych detali, informacji czemu cos sie stalo, jest po prostu "nie instaluj". Ja aktualizowalem 3 komputery, na zadnym nie padla partycja, z ixemul korzysta wlasciwie tylko sdk...co tam sie wiesza? Zadnych nazw programow. Do tego ze Wayfrayer jest wolniejszy, co przeciez Jacek tu tlumaczyl. Tak czy inaczej, lepiej chyba moc ogladac/uzywac jakis stron anizeli uzywac PC'ta obok do tego, bo wtedy po co Ci ten komputer.
No ale nic, jak ktos chce to wszedzie bedzie widzial problemy.


Jeśli to nie jest "merytoryczne odniesienie się" czy "bagatelizacja", którą sugerujesz to co? Może zaraz powiesz, że tą wypowiedzią stefkos chwycił szablę w dłoń?
[#37] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@recedent, post #30

Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale swego czasu było porównanie liczby plików w systemie. Tam było takie śmieszne założenie, że im więcej plików tym lepszy system. Jak to się zmieniło?
Dorzuciłbym porównanie liczby ikonek, czcionek, liczby plików zmienionych względem poprzednich wersji itd. Zabawy co niemiara Śpioch
[#38] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #35


Ja po prostu dałem linka do jedynego tekstu na polskojęzycznym blogu na temat najnowszej wersji tego systemu. Innego po prostu nie ma.


Czyli co?
Przeszukujesz internety pod kątem recenzji Morphosa i zamieszczasz linki tutaj , a informacji o PFS na OS4 już Ci się nie chciało znaleźć. (wątek o FA)
Ciekawe.
Jednak bardziej Ciebie interesuje niebieski niż czerwony kolor.
[#39] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@recedent, post #36

Wayfarer najwyraźniej jest solą w oku, więc trzeba się przyczepić, że wolniejszy niż OWB - rzeczywiście skandal, że bardziej zaawansowany program ma większe wymagania

Gdyby ta radosna twórczość była obiektywna lub równie nieobiektywna, ale na +, jestem pewien, że Mufa by tego tak ochoczo nie kolportował. Absolutnie pewien.
[#40] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@recedent, post #20

Proponuję proste porównanie.
G5 ze swoimi starszymi slotami do X5000 z nowszymi.
Quake 1 i 3 w trybie software render da wynik CPU.
I to samo w open GL dla radeon HD z X5000 i najlepszego radeona x G5 który jest obsługiwany w 3D.
Myślę że software render pokaże czy CPU 970 jest słabą konkurencja dla Quorl.....

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 13:19:57 przez WojtekX
[#41] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@Jacques, post #39

Dokładnie.

Pojawiła się przeglądarka na MorphOS która zaczęła obsługiwać wszystkie strony współczesne, więc się też pojawiła zazdrość, że na taki super, hiper system Amiga OS4 nikt takiej przeglądarki nie napisał. Tylko są jakieś stare gnioty.

Co do tego TurboPrinta (wywodzącego się z Amigi) dla Ubuntu, to jest kiepskie porównanie. Bo raz że program zatrzymał się w rozwoju - na Ubuntu 16.04. Czyli w 2016 roku. Dodatkowo widzę że te programy pod Windows obsługują różne stare drukarki, o których to producenci już dawno zapomnieli że takie produkowali, a nie do współczesnych drukarek.
[#42] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@Jacques, post #39


Gdyby ta radosna twórczość była obiektywna lub równie nieobiektywna, ale na +, jestem pewien, że Mufa by tego tak ochoczo nie kolportował. Absolutnie pewien.


No ale wiesz dużo rzeczy można być pewnym. Na przykład że jak Rzookol założy kolejny wątek w stylu "Powolna dezintegracja Hyperionu", to kolega abcdef nie wyskoczy z tekstem w stylu "Tak długo panował pokój aż tu nagle wchodzi Rzookol, tylko po to by mieć satysfakcję by dopiec czerwonym". Wręcz przeciwnie, zapewne kolejny raz dorzuci od siebie delikatnie do pieca. No i KM nie rzuci czołóweczką z serialu Pinki i Mózg, o nie on też dorzuci żaru do pieca. No i ogólnie czy Ty czy ktokolwiek inny mający motylka pod awatarem, nie powie "Po co to robisz, peace panowie".

Tak że wiesz każdy widzi negatywne działania tam gdzie chce widziec, a gdzie nie chce to nie widzi, wręcz przeciwnie ochoczo bierze w nich udział.
[#43] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@gilban, post #41

Dokładnie.

Pojawiła się przeglądarka na MorphOS która zaczęła obsługiwać wszystkie strony współczesne, więc się też pojawiła zazdrość, że na taki super, hiper system Amiga OS4 nikt takiej przeglądarki nie napisał. Tylko są jakieś stare gnioty.


Nie wiem jeśli uważasz że świnka, posiadacz kilku Maców z MOSem, wymyślił sobie swój tekst przez zazdrość, to bardzo ciekawa teoria. Ale w takim razie wygląda że zazdrości sam sobie
[#44] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #42

Ooo, no dorzucę do pieca bo czekam na 3.1.5 do A1200 mając 3.1.4 do A500 więc nic tylko czekam jak ktoś dopiecze hyperionowi ;) Ale jak ktoś dopiecze i ma powód to nie bronię jak fanatyk. Z tego co zalinkowałeś artka wynika tylko tyle, że 3D za darmo na AOS4 to tylko 20 letnie karty graficzne :) Fajnie. Coś nowszego i nawet z akceleracją pulpitu może być słabo. No tak, to jest argument wspaniały. Sterowniki płatne w innych systemach? Do grafiki? Serio? Gdzie!? Nawet Linux ma darmową Limę i Panfrosta do Mali od ARMa!

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 13:36:03 przez abcdef
[#45] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@abcdef, post #44

To jak nie bronisz jak fanatyk, to daj sobie na wstrzymanie gdy jakis użytkownik śmie napisac że jest niezadowolony z aktualizacji MOSa, zwłaszcza że też przedstawił ku temu powody.
[#46] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #45

Gdyby to był jakikolwiek inny użytkownik to sobie bym pewnie dał, a to JAKI to konkretnie użytkownik jest głównym powodem takiej, a nie innej reakcji.
[#47] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #27

Powtarzasz się z tym 3d jakby miało to zastosowanie w niezliczonej ilości gier i programów pod OS4... Co do dysków, bo też o tym wspominasz, to większość użytkowników kupuje odpowiedni i używa, zapominając o tym co jest w środku, ma działać. Przy okazji, jakoś słaba dostępność sprzętu pod AmigaOS4 ci nie przeszkadza, ważne, że dysk który wsadzasz do środka i zapominasz o nim, da się kupić w każdym sklepie z elektroniką :)
DVI czy HDMI - jakieś istotne i zauważalne różnice? Pytam bo nie znam się na tym.

I na koniec jeszcze kwestia sprzętu, do której się często odnosisz mówiąc o drutowaniu. W mojej przygodzie z MorphOSem miałem dwa maki mini oraz obecnie iMac G5 i żadnych problemów - po prostu mając na uwadze wiek tych komputerów nie rzucam się na pierwszą lepszą okazje i kupuję tylko sprawdzony sprzęt. I w żadnym z nich nie musiałem wymieniać czegokolwiek. I takich jak ja szczęśliwych posiadaczy maszyn dla MorphOS jest tu na forum bardzo dużo, ale ty postanowiłeś skupić się na tej garstce, która ma akurat jakiś problem, bo to pasuje do twojej teorii o drutowaniu. Wsadzasz wszystkich użytkowników MorphOSa do jednego wora pisząc:

przecież każdy kto czyta ten dział forum, widzi jak to wszystko u Was działa, jedno wielkie drutowanie, kombinowanie i liczenie na łut szczęścia. - jakich u Was? Byłeś u każdego w domu i stwierdziłeś, że ten sprzęt nie działa czy co?

Nie chcę cię urazić, ale bije od ciebie jakaś zawiść, niepogodzenie się z zastaną rzeczywistością która u tych którzy wybrali inaczej może wyglądać o wiele lepiej. Wyciąganie jednostkowych przypadków awarii sprzętu i przenoszenie tego na ogół jest żałosną manipulacją.
[#48] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@luk, post #47

Brnąć w tą logikę dalej to możliwe, że należałoby pisać na forum jak wszystko działa zamiast pisać o tym, że w jakichś przypadkach coś nie działa a jeszcze prosić o podpowiedź czy pomoc. Ot, problem się rozwiąże a marketingowo czy tam propagandowo będzie lepiej i łatwiej będzie zdobyć świat. Tłumy się rzucą na to hobby :)
[#49] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #43

Nawet posiadacz Graala może być mistrzem absurdu, trollingu i prowokacji.
[#50] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@Jacques, post #49

Sorry za OT - ale tak jak przy użytkowniku fajna jest opcja o ilości ignorów, tak w wątku też by się przydała ile userów dany wątek ignoruje, jestem przekonany ze ilość flame'ów by spadła, bo tak bić piane bez publiki to głupio trochę
[#51] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@luk, post #47

Roznica między DVI a HDMI jest żadna.
Oprócz tego że HDMI ma także dźwięk, który tylko komplikował sterowniki pod Windowsem.
Często też HDMI przeskalowywal obraz, gdzie pulpit wychodził poza obszar ekranu o około 1 cm.
Pomagalo tylko ustawienie pilotem z monitora/TV opcji pixel 1:1
Co do jakości obrazu DVI to brzytwa obraz nawet dziś.
HDMI tylko skomplikowało sprawę, a jakość kabli beznadziejna. Właśnie kilka dni temu wyflaczył mi się kabel z końcówki. Przy DVI nigdy by do tego nie doszło.

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 14:48:47 przez WojtekX
[#52] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@grxmrx, post #37

Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale swego czasu było porównanie liczby plików w systemie. Tam było takie śmieszne założenie, że im więcej plików tym lepszy system. Jak to się zmieniło?


To mi przypomniało, że gdy mieliśmy 10 lat to porównywaliśmy z kolegami ile czyj komputer ma klawiszy. Kolega z Timexem jakoś niepocieszony był
[#53] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@nogorg, post #52

To jak porównanie pojazdów. Nie każdy pojazd który ma więcej miejsc dla pasażerów jest szybszy.

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 14:51:02 przez WojtekX
[#54] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@WojtekX, post #53

Clou tematu jest to, że to były spory na poziomie 10-latków i dla dzieciaków to było spoko.
[#55] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@nogorg, post #54

Spór Niebieskich i Czerwonych u nas ma jednak główne podłoże.
To po prostu widać. Na ppa jest znacznie więcej nowości i zaangażowania że strony niebieskich.
Więcej postów, nowości programowych i ogólnie wszystkiego.
Czerwoni jakby to powiedzieć usychają.
I zmienić To może tylko nowy sprzęt, tani sprzęt od czerwonych.

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 15:05:10 przez WojtekX
[#56] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@WojtekX, post #51

Różnica miedzy DVi a Hdmi jest taka ze np. wszystkie grabbery HDMI działają od strzału i żaden user AmigaOS 4 nie musiał zakładać wątków takich jak Redecent, typu "grabber nie chce mi działać". Poza tym HDMI nawet w wersji 1.x ma nieco większą przepustowość, a tak poza tym to już za Wikipedią:


Występują także następujące różnice między HDMI a DVI-I:

Brak obsługi analogowego sygnału graficznego przez HDMI

DVI obsługuje tylko przestrzeń kolorów RGB, podczas gdy HDMI także YCbCr 4:4:4 i YCbCr 4:2:2.

HDMI obsługuje także przesył dźwięku w formacie cyfrowym (zdarzały się jednak karty graficzne wysyłające dźwięk przez DVI i wyposażone w adapter DVI-HDMI. Na przykład karty z rodziny AMD Radeon HD 4xxx).

HDMI rozróżnia stare wyświetlacze DVI oraz wyświetlacze HDMI poprzez czytanie danych EDID.

HDMI w wersji 1.4 pozwala na przesyłanie innych danych np. może służyć jako kanał Ethernetu.

Rzecz jasna ten ethernet i póki co również audio, nie są wykorzystywane przez AmigaOS.
[#57] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@WojtekX, post #55

Spory można sobie prowadzić o wszystko. M.in. od tego są fora internetowe. Ale jak widzisz gdy jeden gość zakłada wątek z linkiem do wypocin ledwo umiejącego pisać innego gościa, który zebrał chyba najwięcej ignorów na tym forum, nie wspominając o banach na innych forach to naprawdę nie wiadomo czy się śmiać czy płakać. Już lepiej było sobie zagrać w tę grę z czarodziejem czarodziej
[#58] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@MUFA-amigaone-pl, post #56

żaden user AmigaOS 4 nie musiał zakładać wątków takich jak Redecent, typu "grabber nie chce mi działać"


Widzę, że MorphOS bardzo Cię interesuje, może powinieneś dodać sobie favikonkę pod avatarem? Ucieszysz się z pewnością, że recedent użył karty graficznej obsługującej standard HDCP i grabber zadziałał. Działał oczywiście również wcześniej (po przelotce), ale z pewnością wszystko to wiesz, bo czytałeś ten wątek do końca, a nie tylko do miejsca gdzie zgłaszałem swój problem?

P.S. Nie wiem, czy z tym HDMI masz w ogóle rację. Szczerze mówiąc - korci mnie, żeby kupić sobie do MorphOSa kartę graficzną z HDMI i puścić z niej obraz.
[#59] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@nogorg, post #57

W seDNO OK
[#60] Re: MorphOS 3.14 - minirecenzja

@nogorg, post #57

Dokładnie OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem