[#1] MorphOS-owe wieści z Amiga 37
Dla tych wszystkich, którzy są żądni wiedzy na temat tego co pokazano/powiedziano w Mönchengladbach - garść faktów zebranych "z internetów":

  • Trwają prace nad nowym wrapperem Warp3D o nazwie tinyrave, który umożliwi obsługę klasyczno-amigowego Warp3D na wszystkich obsługiwanych kartach (a nie tylko max R200 jak do tej pory).
  • W planach jest także integracja USB 3.0, ale to będzie wymagało kompletnej przebudowy mechanizmu obsługi przerwań w MorphOS-ie. Ponoć jest to obowiązkowe, ponieważ zmiana architektury sprzętowej (krążą plotki, że może to być Ryzen, ale wciąż nie ma decyzji) będzie wymagała obsługi USB3.0. Bez USB3.0 nie zadziała żadna myszka czy klawiatura, nawet po podpięciu urządzeń USB2.0 lub 1.1. Ma to coś wspólnego z trybem USB3.0, który musi być w pełni obsługiwany, aby aktywować jego kompatybilność wsteczną.
  • PPC-Emu podobne do tego, które mamy w chwili obecnej (Trance emulujący 68k) będzie integralną częścią nowego MorphOS-a, więc oprogramowanie PPC będzie nadal działać na nowej architekturze.


Jak czegoś jeszcze się dowiem to zamieszczę tutaj. Czuwaj!
16
[#2] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@recedent, post #1

A teraz - na poparcie moich tez - screenshoty z PowerBooka i dobrze znanych wszystkim prodek "Sulaco":



oraz "By Night":

10
[#3] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@recedent, post #1

Ryzen


Czyli co? MorphOS sie AROSi?

AROS, MorphOS - systemy amigowe… na PC
AmigaOS4 - system amigowy na PPC
[#4] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@_DiskDoctor_, post #3

Nie do końca AROSi, bo nie będzie miał jednej podstawowej wady (właściwości ;) ) AROSa, mianowicie braku emulacji 68k, czy PPC. Tak więc nie będzie wymagane kompilowanie wszystkiego od nowa pod nowy system. To bardzo duża różnica.
3
[#5] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@recedent, post #1

Jak Ryzen tzn że na intelu nie pójdzie? Można dwa zdania na ten temat?
1
[#6] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@mccnex, post #5

Zakładam, że - z uwagi na "ograniczone zasoby ludzkie" - obsługiwane będzie kilka płyt głównych, przykładowo: 1 laptop, 1 "entry level" i 1 "power user". Płyty główne mają swoje chipsety, które obsługują konkretne modele procesorów.
2
[#7] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@recedent, post #1

No to zmieniam kartę graficzną z dżiforsa na radzieja i mam peceta pod Mosa:). Lubię to!
2
[#8] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@fazior, post #7

No... zobaczymy. Pamiętaj, że nikt nie rzucał jeszcze konkretnymi datami ani modelami.
[#9] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@recedent, post #8

Wiem, żartuję. Zastanawiałem się ostatnio czy jest sens kupowania nowego klonkra G5 do Morphosa i stwierdziłem że nie ma najmniejszego. Wydajności wiele więcej ponad jeden rdzeń G4 nie będzie. Czekam z niecierpliwością na odejście od trupa PPC.
1
[#10] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@fazior, post #9

Możemy sprawdzić mojego klonkra vs Twój 1 rdzień G4. Wyznacz tylko miejsce i czas :)
[#11] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@recedent, post #10

Możemy sprawdzić mojego klonkra vs Twój 1 rdzień G4. Wyznacz tylko miejsce i czas :)

Porównajcie przy okazji zużycie prądu i stosunek zużycia prądu do wydajności.
1
[#12] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@jarokuczi, post #11

I masę sprzętu :)
1
[#13] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@wali7, post #12

W tak ustawionym przetargu wygra Efika, chociaż jeśli z Miniacza zdemontujemy obudowę i napęd optyczny a dysk twardy i zasilacz wymienimy na coś lżejszego... :)

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 10:20:42 przez recedent
[#14] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@recedent, post #13

Stawiam na ogołoconego miniacza :)
1
[#15] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@recedent, post #10

Jak Ci lata Wayfarer na klonkrze, akceptowalnie ? Jeżeli nie to wymiana G4 na klonkra sensu nie ma. To tak jak kupować X5000 dla dooma3:). Edit: akceptowalnie = na poziomie agd z mediacośtam.

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 10:54:34 przez fazior
[#16] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@fazior, post #15

Jeśli za poziom "akceptowalności" dajesz AGD z mediacośtam to wszystko z NG odpada w przedbiegach. Są oczywiście strony, które chodzą świetnie, ale są też takie, które mulą niemiłosiernie.

Przypominam tylko, że moja odpowiedź dotyczyła postu w którym napisałeś:

Wydajności wiele więcej ponad jeden rdzeń G4 nie będzie


W moim przekonaniu jeden rdzeń 970MP daje o wiele większą wydajność niż jeden rdzeń 7447A (zwłaszcza jeśli weźmiemy uwagę, że ten 7447A ma do dyspozycji cokolwiek biedną - w porównaniu - kartę graficzną).
[#17] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@recedent, post #16

Jasne. Tak czy inaczej PPC jest trupem, wsio rawno czy to 7447A, 970MP czy inny P5040. Z najmocniejszą kartą graficzną nie pozwala na używanie najważniejszego softu dla mnie, tj. przeglądarki.
Czyli od tego 970MP i radeona z cyckami klatek w diablo i bloodzie przybędzie, tyle że to co mam na g4 mi w zupełności wystarczy. Czy jest coś co do pobawienia się wymaga koniecznie G5 i cycatego radeona?
[#18] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@recedent, post #1

Dodam jeszcze to:


2
[#19] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@waldiamiga, post #18

Czad, ciekawe czy na blizzu i permedii będzie działać.
[#20] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@recedent, post #1

Same dobre wieści OK
[#21] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@fazior, post #19

ale bez czyde
[#22] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@recedent, post #2

Uaaauuu. Warp3D znów będzie działał? Z jednej strony to niby mamy w nosie tego starucha ale z drugiej storny bywa przydatny do odpalania takich staroci z początku XXI wieku. Fajnie znów mieć taką możliwość. Znów sobie pogram w Wipeout i Payback. szeroki uśmiech
Dzięki za infro. OK
Ostatnio prawie nie wstaję od MorphOSa ale ze śledzeniem nowinek mam znaczne zaległości. A widzę, że się dzieje...
1
[#23] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@fazior, post #17

Przecież zanim MOrphos ruszy na Ryzenie to minie tyle lat że na tym zakupionym klunkrze pojedziesz troche
[#24] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@Kwiatki, post #23

Co to jest ten klunkier??
[#25] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@_DiskDoctor_, post #24

Klunkry to po poznańsku graty, klamoty. Rzeczy nie pierwszej potrzeby, lecz wyboru serca przywołujące dobre myśli i wspomnienia.
2
[#26] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@KM_Ender, post #25

Aaaa…..

Apple?

szeroki uśmiech
[#27] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@Kwiatki, post #23

Mam jednego G5 1,8 chyba. Testowo kiedyś odpaliłem mosa, ale różnica w stosunku do mojego pb nie była jakaś powalająca.
[#28] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@fazior, post #27

Dlatego jak brać to tylko G5, 2.3 Ghz i PCIe. Wtedy czuć różnicę.
2
[#29] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@michal_zukowski, post #28

One nie leżą na bruku, wcale nie tak łatwo takiego upolować. A i ceny zaczynają powoli rosnąć. To już jest retro niestety.
[#30] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@fazior, post #27

Z moich prywatnych doświadczeń G5 1,8 GHz na jednym rdzeniu jest praktycznie tak samo szybki jak PowerBook G4 1,67 GHz.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem