[#61] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@_DiskDoctor_, post #59

Chodziło mi raczej o uświadomienie, iż zdanie
"sprzęt Apple pod MorphOS jest dostępny"
nie jest prawdziwe.


No to niech będzie "sprzęt Apple pod MorphOS można łatwo (i niedrogo) kupić". Pasuje?

A ARM?
Czy droga do ARM byłaby bardziej wyboista od x86?


Na pewno - choćby z tego powodu, że nikt jeszcze takiego zadania (przygotowania działającej wersji MorphOS-a pod ARM) się nie podjął.
Popraw mnie, jeśli się mylę, ale sprzęt z ARM to (z wyjątkiem Apple, ale oni bazują na własnej odmianie i nie są znani z dzielenia się dokumentacją) raczej nie jest jakiś high-end.

Jestem pewien, że jeśli w przyszłości okaże się, że ARM wysunął się na prowadzenie, a architektura AMD64 ląduje w śmietniku, MorphOS Team podejmie odpowiednie kroki :)
4
[#62] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@_DiskDoctor_, post #59

Chodziło mi raczej o uświadomienie, iż zdanie

"sprzęt Apple pod MorphOS jest dostępny"

nie jest prawdziwe. Jeśli jest dostępny, ergo, wszystko co kiedykolwiek było w sprzedaży, jest dostępne.


Nikt niczego takiego nie twierdził. To jakaś absurdalna teza. Jeśli coś kiedyś było w sprzedaży, a obecnie nie da się tego kupić, to jest niedostępne. Przykład - Coca Cola z kokainą - była dostępna w sprzedaży do 1903 roku, po tym czasie jest już niedostępna. Dla odmiany układ ICS570A, chociaż obecnie nieprodukowany, znajduje się w ofercie kilku firm np. UTSource (gdzie go kupuję od czasu do czasu). Kiedy już nie będzie w ofercie, jak również nie będzie się pojawiał np. na eBay, to stanie się niedostępny.

Gdyby stosować Twoje definicje, to należałoby powiedzieć, że komputery Amiga są niedostępne. Czy ktoś tutaj poza Tobą uważa, że komputery Amiga są niedostępne? Nieprodukowane, tak, ale wciąż dostępne.
1
[#63] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@wali7, post #62

układ ICS570A, chociaż obecnie nieprodukowany, znajduje się w ofercie kilku firm

No i taki sprzęt znajduje sie jednocześnie w kategorii nos. Są też sprzęty niedostępne,
w znaczeniu nie można ich kupić, ale pojawiają czasami, np. na aukcjach i wtedy
taki sprzęt jest dostępny, ale okresowo szeroki uśmiech
Generalnie, z tego, co widać, to mało jest rzeczy naprawdę trwale niedostępnych.
Analogie motoryzacyjne jakoś słabo się sprawdzają, ponieważ auta ulegają
szybkiej degradacji w porównaniu do sprzętu elektronicznego. Nawet
niejeżdżony samochód ulega powolnej degradacji, ponieważ nie ma możliwości
przechowywania tak dużych gabarytowo obiektów w dobrych warunkach
a dochodzi jeszcze potrzeba konserwacji, wymiany płynów itp. czego
żaden hardware elektroniczny nie potrzebuje.

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 18:49:28 przez mmarcin2741
[#64] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@mmarcin2741, post #63

@recedent

No to niech będzie "sprzęt Apple pod MorphOS można łatwo (i niedrogo) kupić". Pasuje?


w serduszkach

@wali7

Jeśli coś kiedyś było w sprzedaży, a obecnie nie da się tego kupić, to jest niedostępne.


Zdefiniuj "nie da się tego kupić". Nie znasz powiedzenia, że wszystko to kwestia odpowiedniej kwoty??

Czy ktoś tutaj poza Tobą uważa, że komputery Amiga są niedostępne? Nieprodukowane, tak, ale wciąż dostępne.


Check this:

Amiga nie jest obecnie dostępna. Niemniej można ją łatwo (i średnio-drogo) kupić.

@mmarcin2741

Generalnie, z tego, co widać, to mało jest rzeczy naprawdę trwale niedostępnych.


Czyli mamy absurd... Ale tylko wtedy gdy stosować definicję, że do dostępności dorzucamy wszelkie używki.

Przecież wiadomo, że używane rzeczy zawsze będą w sprzedaży... jeśli tylko mają jakąś (niezerową) wartość.

Ja sam jak coś kupię (przykład: Apple TV stare, Amazon Echo Dot), a mi nie pasi po jakimś czasie, postępuję tak:
1. Jeśli ma nikłą lub zerową wartość, wyrzucam lub utylizuję
2. Jeśli jednak ma wartość powyżej progu że opłaca mi się wystawić na Allegro, wystawiam na allegro

Tak długo jak ludzie będą kupowali np. stare TV/monitory, stare TV/monitory będą sprzedawane na aukcjach. Nie znaczy to (trzeci raz to piszę!!), że stare TV/monitory są dostępne. Bo co by znaczyło dostępne.

Znaczyłoby dokładnie to, co kolega napisał. Że (poza może skałami Marsa) wszystko jest dostępne.

Kto używa [definicji] pojęć, które pasują do wszystkiego? Nie poważni ludzie używają. IMAO.
1
[#65] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@_DiskDoctor_, post #60

Moja odpowiedź nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia, ponieważ ktoś mądrzejszy i obeznany w temacie zdecydował, że może "łatwiej" i szybciej będzie napisać system dla x86 a nie ARM. Zresztą temat był na tym forum wałkowany dosyć intensywnie z tego co pamiętam i pewnie można się tam dowiedzieć dlaczego nie ARM.
[#66] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@luk, post #65

Ok dzięki za info.

Miałem chwilę przerwy w śledzeniu nowych architektur dla MorphOS.

Niemniej myślałem, że powód jest jednozdaniowy (zwykle tak jest).
[#67] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@_DiskDoctor_, post #64

używane rzeczy zawsze będą w sprzedaży... jeśli tylko mają jakąś (niezerową) wartość

Niezupełnie. Wartość rzeczy może być tak mała, że koszty transakcyjne ją przewyższą.
Sprzedałem kiedyś na aukcji za 1zł carta z grą na SegaMD. Napisałem do nabywcy,
że nie ma sensu tego wysyłać, bo koszt wysyłki przekracza wartość gry.
No ale nabywca był kolekcjonerem i się uparł, żeby to wysłać.
Innymi słowy, gdybym przewidział, że w licytacji będzie 1zł, to bym
nie śmiał tego carta wystawiać i nie byłoby go w sprzedaży.

Także mamy wartość wyrażoną w złotych oraz jakąś inną wartość, której
nazwy nie chce mi się nawet teraz wieczorem wymyślać.

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 20:20:04 przez mmarcin2741
[#68] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@mmarcin2741, post #67

Trafna uwaga. Koszty transakcyjne.

Dlatego napisałem u mnie na przykładzie, że poniżej pewnego progu (u mnie to jest 50 zł) nie opłaca [mi] się sprzedaż na aukcjach.
[#69] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@waldiamiga, post #18

Spytam kolegów- znawców, czy jest opcja w MorphOSie żeby w jakiś sposób połączyć ze sobą kilka komputerów z monitorami, tak aby zbudować z nich jeden duży ekran?
[#70] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@michal_zukowski, post #21

ale bez czyde


Bezvat!
[#71] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@kubaslonka, post #69

Nic mi o tym nie wiadomo. Na pewno da się z jednego komputera obsługiwać dwa monitory, ale nie jest to typowy "rozszerzony pulpit" (jeszcze). Spinanie kilku to wyższa szkoła jazdy.
1
[#72] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@recedent, post #71

Mam 9 eMaców i chciałbym je połączyć w jeden duży ekran 3x3 gdzie leciałyby np. demka.
Może w jakiś rodzaj sieci LAN i przez jakiś program?
1
[#73] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@kubaslonka, post #72

Pierwsze pytanie czy to są w ogóle eMaki które obsługują MorphOS-a, bo lista modeli komputerów eMac kompatybilnych z systemem MorphOS jest dość krótka...
1
[#74] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@recedent, post #73

Da.
1
[#75] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@kubaslonka, post #74

To ja bym zrobił "po amigowemu" - czyli taki myk, że na każdym ustawiłbym ekran Ambienta o wielkości 3 x większej od wyświetlacza, następnie ustawił obszar widoczny ekranu w konkretnym miejscu i odpalił na wszystkich to samo demko w tym samym czasie. "Multi-monitor biedaka"

Tylko demka musiałyby chodzić w okienku systemowym i w wybranej przez użytkownika rozdzielczości... Nie, nie nada się...
1
[#76] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@recedent, post #75

Lepiej chyba podzialac na kablu Video Out.

Jakis mikser AV czy cos…
[#77] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@recedent, post #1

A będzie obsługa wielu rdzeni czy wykorzystamy tylko 1 rdzeń? Coś więcej na temat tego czy zmieni się, ewoluuje filozofia systemu? Nadal 1 rdzeń 2gb Ram?
[#78] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@KM_Ender, post #77

MorphOS NG będzie obsługiwał wiele rdzeni i będzie adresował więcej niż 2 GB RAM. Inaczej nie byłby wcale taki NG, prawda?
3
[#79] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@recedent, post #78

Hmm, czy mogę to sobie odczytać w taki sposób, że dogonimy Linuksa? Chodzi o nowoczesność sprzętu i jego obsługę. Wiadomo z oprogramowaniem będzie gorzej, no ale od czegoś trzeba zacząć. A może jakaś zachęta finansowa, żeby przyśpieszyć prace?
[#80] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@recedent, post #73

lista modeli komputerów eMac kompatybilnych z systemem MorphOS jest dość krótka

Jak z kompatybilnością Apple Newton i eMate 300?
[#81] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@recedent, post #78

I nadal będzie kompatybilny z 68k ?
[#82] Re: MorphOS-owe wieści z Amiga 37

@mmarcin2741, post #80

Tutaj pełna lista sprzętu na którym biega MorphOS :)

https://www.morphos-team.net/hardware
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem