Forum » PPA
[#1] Jawność danych
Hej, mam pytanie związane z ostatnimi zmianami na PPA. Czy można by zrobić tak, by polubienia komentarzy były jawne, tzn. by wyświetlały się nicki użytkowników, którzy polubili dany post?

Wydaje mi się, że są osoby, które nadużywają tej funkcji w taki sposób, że w nagminny sposób klikają polubienie postów krytycznych, negatywnych. Anonimowość sprzyja takiemu patologicznemu zachowaniu.

Dzięki z góry i pozdrawiam.
9
[#2] Re: Jawność danych

@Hexmage960, post #1

zgadza sie, w druga strone takze by to pomoglo :)
4
[#3] Re: Jawność danych

@Hexmage960, post #1

Nie można, bo jest rodo.
[#4] Re: Jawność danych

@mmarcin2741, post #3

???
2
[#5] Re: Jawność danych

@mikecios, post #4

Chodzi o to, że delikwent musi wyrazić zgodę na to,
aby jego poczynania w necie były śledzone.
[#6] Re: Jawność danych

@mmarcin2741, post #5

To nie jest śledzenie i nie ma związku z RODO. Serwisy typu Facebook, Twitter respektujące RODO wyświetlają nicki użytkowników, którzy dali polubienie.

Na YT od niedawna wyświetlane są tylko polubienia, więc do takich sytuacji nie dochodzi.
3
[#7] Re: Jawność danych

@Hexmage960, post #6

Nie wiem, czy zgody wyrażane przy rejestracji na facebook i twitter są takie
same jak zgody wyrażane przy rejestracji na forum ppa.
[#8] Re: Jawność danych

@mmarcin2741, post #7

Na takich szczegółach to niestety się nie znam. Nick jest zawsze publiczną częścią profilu. Można sprawdzić wszystkie posty użytkownika PPA. Moja prośba jest prosta, nie chciałbym komplikować ani specjalnie nalegać.
1
[#9] Re: Jawność danych

@Hexmage960, post #1

Ja napisałem do Redakcji dokładnie tą samą sugestię kilka dni temu.

Według mnie to nie ma nic wspólnego z RODO, ponieważ:

1) nick internetowy to NIE SĄ dane osobowe
2) a i tak lista aktywnych użytkowników wyświetla się już, na stronie głównej
1
[#10] Re: Jawność danych

@_DiskDoctor_, post #9

Skomplikowana mataria prawna a opinie bywają
odmienne, co jest a co nie jest.
Opinię Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z dn. 11 marca 2008 r. (II CSK 539/2007). Z jego uzasadnienia można się też dowiedzieć, że nazwa użytkownika podlega ochronie prawnej na takiej podstawie, na jakiej ochronie podlega nazwisko, pseudonim lub firma, pod którą osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą. Brak jednocześnie podstaw do traktowania samej nazwy użytkownika jako odrębnego dobra osobistego osoby fizycznej.
[#11] Re: Jawność danych

@_DiskDoctor_, post #9

Kłopot polega na tym, że sugestie można wysyłać różne-przeróżne i my do nich się możemy nawet przychylać, ale zmienić tego w kodzie nie ma komu. Tak, że tego...
1
[#12] Re: Jawność danych

@Hexmage960, post #1

Czy można by zrobić tak, by polubienia komentarzy były jawne, tzn. by wyświetlały się nicki użytkowników, którzy polubili dany post?
A w czym to ma Ci pomóc?

Wydaje mi się, że są osoby, które nadużywają tej funkcji w taki sposób, że w nagminny sposób klikają polubienie postów krytycznych, negatywnych. Anonimowość sprzyja takiemu patologicznemu zachowaniu.
Konstruktywnie krytycznych a nie niegatywnych. Może zastanów się nad przyczyną 'propsowania' takich postów.

Ja się tylko dziwię, że przy tamtej aktualizacji nie dodano łapki w dół.

Ty lubisz, zmieniać, zmieniać, zmieniać, do tego stopnia, że nawet oberwało się Twojej stronie domowej, która wcale nie jest lepsza niż poprzedniej.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 10:37:05 przez AmiClassic
1
[#13] Re: Jawność danych

@Hexmage960, post #1

To może rodzić pretensje ("a czemu mi nie zalajkowałeś, jak ja ci kiedyś zalajkowałem?). Ta zmiana to ograniczenie wolności wypowiedzi, taki cichy terrorysta. Bo niby czemu kto kogo ignoruje ma być ukryte, a polubienia jawne? Pomysł z cyklu "otwórzmy puszkę pandory, jeszcze raz...". Jestem sceptyczny.
1
[#14] Re: Jawność danych

@adam_mierzwa, post #13

to chyba zle odbierasz do czego to sluzy, na pewno nie do lajkowania po kolezensku i lajka za lajka. ja aktywnie uzywam tej opcji i daje thumb up sensownym wypowiedziom w danym temacie, nie widze tez problemu brac odpowiedzialnosc za to co robie i spokojnie moge byc wyswietlany przy takim polubieniu.

to co napisal Hexmage wydaje mi sie bardzo sensowne.
2
[#15] Re: Jawność danych

@juen, post #14

Ręce opadają... widać w tym świecie dla niektórych łapki są ważniejsze niż wszystko inne w życiu. Skoro jest taki problem to może zlikwidujmy te łapki i będzie po temacie? No chyba, że autorowi wątku chodzi o to kto lajkuje tych co krytykują jego wciąż nieskończoną grę...?
1
[#16] Re: Jawność danych

@juen, post #14

Czemu zakładasz, że źle odbieram? A kto powiedział, że to mój pogląd w ogóle, że ja tak bym robił, czy wszedł w takie zależności? Po prostu widziałem taki mechanizm w innych miejscach w sieci. Ba, nawet w życiu prywatnym zdarzało się, że ktoś miał do mnie "ale" czemu czegoś mu nie zalajkowałem na FB. Ludzie są różni, trzeba to przewidzieć. Nigdy nie zakładam, że to co ja myślę, to "na pewno większość myśli podobnie, a ja mam rację". Tutaj takie mam przeczucie, że to niekoniecznie może wypalić. Mnie się ta zmiana może nawet podoba, po prostu wskazuję na ewentualne minusy. Pośrednie przesłanki tutaj, na PPA? Praktycznie nie zadziałał mechanizm wyróżniania wypowiedzi przez założyciela wątku. Wielokroć też widziałem, jak odpowiedzi z rozwiązaniem problemu nie miały ani jednego "lajka", czyli nawet osoba zgłaszająca problem "miała gdzieś" że ktoś jej pomógł (albo taki użytkownik "ma gdzieś zabawę w lajkowanie"). Miałem też sytuację, że ktoś pytał na PW pytał czemu dodałem go do blokowanych i to też wydaje mi się, że mogło by pójść w pytania typu "czemu ci się to nie podoba?".
P.S. Żeby była jasność - "łapkowanie" rozpatruję łącznie z polubianiem "newsów". Tam też byłyby widoczne "nicki".

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 11:47:10 przez adam_mierzwa
[#17] Re: Jawność danych

@AmiClassic, post #12

A w czym to ma Ci pomóc?


dokładnie to samo pomyślałem. Co miałaby ta jawność zmienić? Będziesz widział listę lajkujących - i co z tego ma wyniknąć (poza zaspokojeniem Twojej ciekawości)? Każdy będzie sprawdzał, kto komu zalajkował post? Myślisz, że pozostali lajkujący kierują się aktualną liczbą lajków? - "hm, zalajkowałbym ten komentarz, ale do tej pory żadnego lajka nie dostał, tylko się wygłupię". Moderacja będzie wskazywać palcem: "a-HA! To TY lajkujesz krytyczne posty, gagatku! Nie myśl, że tego nie widzimy"? Sugeruję pójść o krok dalej i dodać rangi lajków, żeby nie okazało się, że nawet mimo tej jawności lajk trolla waży tyle samo, co lajk Wielce Szanownego Amigowca.
trolle będą mogły dawać najwyżej pół lajka, a zasłużeni i uznani od razu 10.
ewentualnie dla zanadto lajkujących blokada 1 lajk dziennie, żeby sobie nie pozwalali.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 13:00:32 przez snajper
5
[#18] Re: Jawność danych

@adam_mierzwa, post #16

To może również zmieńmy system głosowania w graffitti? Jeżeli mam kogoś w ignorowanych, i on ma mnie w ignorach, to jego ocena nie powinna się liczyć? Mam problem z jednym użytkownikiem z 3d w nicku, który ciężko znosi, że ktoś ma więcej sprzętu niż on.
3
[#19] Re: Jawność danych

@_DiskDoctor_, post #9

ad. 1 - To nie do końca tak jest - link
1
[#20] Re: Jawność danych

@Ralpheeck, post #18

No masz chyba najwięcej wysokiej jakości sprzętu. Dorian też ma sporo,
ale nie ma do Ciebie startu. A ta fotka z 3 A4000 jedna na drugiej to też
niczego sobie.
[#21] Re: Jawność danych

@mmarcin2741, post #20

Ludzie tutaj mają znacznie większe zasoby i tego nie pokazują, właśnie przez takie akcje jak Doriana. Bo trafi się "somsiad", którego rów zacznie palić.
1
[#22] Re: Jawność danych

@Ralpheeck, post #18

Patrzyłem teraz i on nawet dawał ci "piąteczki". Może po prostu czasem komuś coś nie zagra w zdjęciu (np. kadrowanie), nie zawsze musi być max ocena. Sam dostawałem czasem 3 gwiazdki, raz nawet jedną, nie przeżywam tego jakoś mocno. Zakładam, że to jest "dla pokoleń". W ogóle te galerie maja niską oglądalność. Raczej bym powiedział, że komentarze są przyjemne. W każdym razie - ja bym nie zakładał, że ktoś ocenia nisko po złości. Choćby ze względu na zasadę ewentualnej wzajemności byłoby to nieperspektywiczne ;) Podsumowując - pomysł logiczny i ciekawy, ale ja raczej wolałbym inne funkcjonalności jeśli już komuś chciałoby się zrobić cokolwiek.
1
[#23] Re: Jawność danych

@snajper, post #17

blokada 1 lajk dziennie, żeby sobie nie pozwalali.


Zrobiłeś mi dzień
2
[#24] Re: Jawność danych

@Ralpheeck, post #21

Nie bardzo rozumiem ten mechanizm - ktoś ma się wstydzić/bać zamieścić zdjęcie w Graffiti bo drugi ktoś-tam może mu wstawić jedną gwiazdkę?

No niech nawet będzie, że ze złośliwości/zawiści czy jakichś innych przyziemnych pobudek tak właśnie zrobi. No i co z tego wyniknie dla ocenianego? Ubędzie mu sprzętu z kolekcji? Korona spadnie mu z głowy i boleśnie zrani w mały palec u stopy? Ulubiony komputer straci 2,31 MFLOPS w SysSpeedzie?

Wystawiłem sporo zdjęć/obrazków do Graffiti. Czasem się zdarzy ktoś, kto klepnie "1" albo "3" podczas gdy inni dają "5". Ale jakoś nie nabawiłem się z tego powodu wrzodów żołądka czy rozstroju nerwowego (chociaż co do tego pewnie znajdzie się ktoś kto zgłosi odrębną opinię). Może więc pora zmienić nastawienie, zamiast nakręcać się na "palące rowy"?
3
[#25] Re: Jawność danych

@recedent, post #24

Złe kadrowanie, światło nie takie, za dużo sprzętu. Powody
moga byc różne. Radzę na przyszłość zamawiać profesjo-
nalnego fotografa na sesję zdjęciową sprzętu.
Uniknie się dzięki temu małej liczby gwiazdek, co spowodu-
je niechybnie +10 do szacunu.
[#26] Re: Jawność danych

@AmiClassic, post #12

OK, problem który przedstawiłem ma naturę bardzo prywatną. Każdy z nas może mieć jakieś niesnaski z kolegami z forum.

Wydaje mi się, że system polubień miał za zadanie bardziej przybliżyć ludzi, wprowadzić coś pozytywnego. A są osoby, które wykorzystują to w sposób dokładnie odwrotny - spamują polubieniami głosów krytycznych i negatywnych.

Piszę o naprawdę nagminnym nadużywaniu. Piszę ten post na podstawie wielomiesięcznych obserwacji.

Liczę przynajmniej na to, że jeżeli polubienia nie zostaną odkryte - osoby zainteresowane, które najpewniej to czytają - stonują trochę. Liczę na ich rozsądek.

Można by też zrobić eksperyment, wprowadzić jawne polubienia tylko na krótki testowy czas. Jak się sprawdzą - zostawić.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 13:55:12 przez Hexmage960
2
[#27] Re: Jawność danych

@Hexmage960, post #26

Liczę na ich rozsądek.

[#28] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Jawność danych
[#29] Re: Jawność danych

@adam_mierzwa, post #22

Adam, serio myślisz że to przez kadrowanie?
No to jak jemu nie podoba się kadrowanie, to powinien dostawać jedynki za interpunkcję i gramatykę. I to w szkole podstawowej.

@Recendent, absolutnie to nie ma na mnie wpływu. Dziwi mnie jednak brak potępienia takiej - jakby nie było - dziwnej akcji. Ktoś ma problem i może trzeba mu jakoś pomóc lub przynajmniej to uświadomić.
Jak ktoś ma anonimowo dostęp do dziennika i „uwzioł” się na jednego ucznia, to znaczy że jest jakiś głębszy problem.
Czyli nic nie da się z tym zrobić? Czyli jedyne wyjście to robić to samo, bo jeżeli się to zgłasza, to słychać słynne w szkołach ‚macie się pogodzić, nie interesuje mnie kto zaczął’.
1
[#30] Re: Jawność danych

@Ralpheeck, post #29

Dziwi mnie jednak brak potępienia takiej - jakby nie było - dziwnej akcji. Ktoś ma problem i może trzeba mu jakoś pomóc lub przynajmniej to uświadomić.


Jeśli tak uważasz i jesteś pewien co do osoby to śmiało - funkcjonalność prywatnej wiadomości działała jak ostatnio sprawdzałem.

Czyli nic nie da się z tym zrobić? Czyli jedyne wyjście to robić to samo, bo jeżeli się to zgłasza, to słychać słynne w szkołach ‚macie się pogodzić, nie interesuje mnie kto zaczął’.


"Jedyne wyjście to robić to samo"? - naprawdę? Chyba jesteśmy dorosłymi ludźmi i potrafimy funkcjonować na innym poziomie niż sypanie sobie nawzajem do oczu piaskiem z piaskownicy? Uważasz że ktoś się na Ciebie uwziął - OK. Mógłbyś "odpłacić" tym samym, ale to byłoby równie dziecinne jak ciągłe "jedynkowanie" Twoich zdjęć. Prawda? No to może pokaż nam wszystkim, że jesteś ponad to?

Mnie na przykład mogłoby strasznie wkurzać ciągłe przekręcanie mojego nicka. Zamiast recedent ktoś ciągle pisze "recendent", "recenzent" itp. Rzucam się o to jakoś? Krzyczę i tupię?
2
Forum » PPA
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem