[#121] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #118

Spoko filmik. Widziałem jak działa AmigaOs 4.1 Classic. Jak masz dopałkę to tylko ten system. Sam myślę o tym nowym notebooku od Hyperiona - w końcu to dość tanie PPC.

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 10:52:05 przez Tiger_X
[#122] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@Tiger_X, post #121

NetBook to fajna sprawa problem w tym, że to była zagrywka mająca przytrzymać ludzi niezdecydowanych przed przejściem na MOSA i PB za kilka stówek. Jeśli nawet to wyjdzie będzie słabe, kiepsko oprogramowane. OS4 robi się coraz wolniejszy więc traci największa zaletę AOSów do tego jest kiepsko zoptymalizowany. NetBook ma sens jeśli będzie mały i zwinny jak MOs i będzie miął dobre stery. 800 Mhz wystarczy do netu i filmów FullHD pod warunkiem, że będzie miał stery do sprzętowego dekodowania. Patrząc wstecz to wiecznie wychodzi sprzęt a brakuje sterowników lub są kiepskiej jakości i tym razem będzie tak samo.
[#123] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@Sventevith, post #122

E tam, grunt, by na tym netbooku chodziły płynnie filmy kręcone kalkulatorem z komunii ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#124] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@ppascal, post #116

to tez bez znaczenia w tym przypadku, bo dok. wiemy kiedy wynik operacji drugiego rdzenia bedzie dostepny, wiec nie wymaga to wyl. cache danych.

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 11:40:45 przez gx
[#125] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@Tiger_X, post #121

Sam myślę o tym nowym notebooku od Hyperiona

Hyperion nie wyprodukuje netbooka :)
Czyli myślisz o tej wersji AmigaOS 4.x na netbooka, którą mają w planie zrobić, zaraz po OS4.2 na X1000.

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 11:58:50 przez kjb666
[#126] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@parallax, post #123

[#127] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@kjb666, post #125

Według tego co wiadomo Hyperion ma nowego partnera, który ma dostarczyć takiego netbooka a oni zrobią do niego AmigaOS. Zapowiedziany został na ten rok. Mamy luty więc mają jeszcze chwilkę czasu. Zresztą Hyperion zdecydowanie daje radę jak na warunki amigowe. Szkoda że Morphos ma syndrom porzuconego dziecka :( Cóż mogę powiedzieć - rozumiem was - napracowaliście się nad systemem a Bill was wydymał i za to go nie lubię. Dobrze, że poszliście w Maca bo to jedyna dla was droga ewolucji. Może zmutujecie się na jakiegoś Arma lub x86 zobaczymy. Powodzenia!ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 12:20:30 przez Tiger_X
[#128] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@kjb666, post #126

w sumie to aż dziw bierze że skończyło się na jednym loaderze...
[#129] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@Tiger_X, post #127

po drodze jeszcze są maki G5 które wydajnościowo zniszczą i podepczą X1000
[#130] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@Tiger_X, post #127

Nie wiem skąd czerpiesz źródła tych swoich dywagacji. Póki co Morphos sprzedaje się doskonale, komputery na których może działać są ogólnie dostępne, wydajne i tanie. Nie to co w OS4 świecie, gdzie za wszystko trzeba płacić grubymi tysiącami PLN... a sprzęt jest wolny i zawodny. Nie tak wyglądała Amiga gdy zaczynałem z nią przygodę. Szkoda, naprawdę szkoda tych, co wciąż czekają na cud.
[#131] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@XoR, post #129

po drodze jeszcze są maki G5 które wydajnościowo zniszczą i podepczą X1000

Bez przesady z tym zniszczeniem i podeptaniem. AltiVec w G5 też jest mniej wydajny "z megaherca" niż w G4. Więc pewnie będzie trochę szybszy od PA6T, ale nie dajmy się zwariować.
[#132] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@Tiger_X, post #127

Może zmutujecie się na jakiegoś Arma lub x86 zobaczymy. Powodzenia!


taka mutacja moze byc kosztowna i problematyczna z wielu powodow, juz teraz mocy w G4 jest tyle, ze trudno to wykorzystac, pewnie najpierw zmutuja na G5, potem jeszcze moga zmutowac na Xboksa 360, potem na 720, przeciez tego natluka z milion jak nie wiecej itd., takze jakas sciezka rozwoju jest w ppc, to tylko sprzet, wazniejsza jest sciezka rozwoju w oprogramowaniu.
[#133] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@Sventevith, post #122

NetBook to fajna sprawa problem w tym, że to była zagrywka mająca przytrzymać ludzi niezdecydowanych przed przejściem na MOSA i PB za kilka stówek.


Jakos ja i wielu innych ludzi nigdy nie chcialem przejsc na MOSa, wiec przestan pie... farmazony.
Ciagle slyszy sie prawdy obiawione rycerzy MOSa, bo my glupki zaciemnione firmy H potrzebujemy zbawienia.
Klasyka: zrobia OS4 na taniego netbooka zle, bo przecie PB ze smietnika tanszy i szybszy. Zrobia sprzet ultra drogi, zle, bo G5 ze smietnika szybsze, tansze i wogole. Firma H i jej klienci widac maja taka wizje, ze sprzet drogi jakos sie sprzedaje i jakos znajduja sie na niego klienci.
A w sumie to moze lepiej, bo jakby faktycznie byl OS4 na Miniacza to by sie okazalo, ze wszyscy maja gdzies MOSa i kazdy chce AOS. I czymbyscie wtedy nast glupkow straszyli?
[#134] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@radzik, post #133

Efiką ? ;) Przepraszam nie chciałem :P
[#135] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@radzik, post #133

Najlepiej nie reagować na nich i będzie git OK
[#136] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@radzik, post #133

Skończył byś z tymi "komputerami ze śmietnika" bo stosując się do twojej terminologii, wg tego co masz w opisie, to masz same komputery ze śmietnika.
[#137] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@wali7, post #136

Dlaczego ma przestać? Przecież podobno takie opinię Cię ani ziębią, ani grzeją?
[#138] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@Radov, post #137

Mnie owszem, ale to jakieś takie wyjątkowo wieśniackie jest....
[#139] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@wali7, post #138

Zaraz tam wiesniackie.Facet po prostu tupie ze zlosci nogami i trzeba docenic jego wysilek,bo wesolosc nam niesie OK
[#140] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@radzik, post #133

PB ze smietnika (...) G5 ze smietnika

Jak tam X1000? Jak nie masz na nią kasy to Ci zdradzę skąd ją wziąść - pozbieraj te PB ze śmietnika i posprzedawaj nam, za około 20 sztuk PB ty nazbierasz na X1000 a my będziemy mieli laptopy pod MOSa :)

A w sumie to moze lepiej, bo jakby faktycznie byl OS4 na Miniacza to by sie okazalo, ze wszyscy maja gdzies MOSa i kazdy chce AOS.

Ja w tym wątku wyczytałem, że po Pegasosie2 Hyperion już nie chce porównywań AOS i MOS na tych samych platformach. A to dlatego że AOS wypadł gorzej... więc już wiesz co prawdopodobnie by wybrali userzy :)
[#141] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@radzik, post #133

Ciagle slyszy sie prawdy obiawione rycerzy MOSa, bo my glupki zaciemnione firmy H potrzebujemy zbawienia. Klasyka: zrobia OS4 na taniego netbooka zle, bo przecie PB ze smietnika tanszy i szybszy. Zrobia sprzet ultra drogi, zle, bo G5 ze smietnika szybsze, tansze i wogole. Firma H i jej klienci widac maja taka wizje, ze sprzet drogi jakos sie sprzedaje i jakos znajduja sie na niego klienci. A w sumie to moze lepiej, bo jakby faktycznie byl OS4 na Miniacza to by sie okazalo, ze wszyscy maja gdzies MOSa i kazdy chce AOS. I czymbyscie wtedy nast glupkow straszyli?

Ciągle słyszy się prawdy objawione rycerzy AmigaOS 4 bo my głupki zaciemnione mostimu potrzebujemy zbawienia. Klasyka: zrobią MorphOSa na tanią Efikę, źle, bo przecież to komputerek przemysłowy. Zrobią na maki, źle bo sprzęt ze śmietnika, Apple ssie, gdzie naklejka i w ogóle. MorphOS Team i jego klienci widać mają taką wizję, że system na tani sprzęt i lepszy od konkurencji, jakoś się sprzedaje i jakoś znajdują się na niego klienci. A w sumie to może lepiej bo jakby faktycznie był MorphOS na X1000 to by się okazało, że wszyscy mają gdzieś AmigaOS 4 i każdy chce MorphOS-a. I czym byście wtedy nas głupków straszyli?
[#142] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@krashan_, post #141

Ciągle słyszy się prawdy objawione rycerzy AmigaOS 4 bo my głupki zaciemnione mostimu potrzebujemy zbawienia. Klasyka: zrobią MorphOSa na tanią Efikę, źle, bo przecież to komputerek przemysłowy. Zrobią na maki, źle bo sprzęt ze śmietnika, Apple ssie, gdzie naklejka i w ogóle. MorphOS Team i jego klienci widać mają taką wizję, że system na tani sprzęt i lepszy od konkurencji, jakoś się sprzedaje i jakoś znajdują się na niego klienci. A w sumie to może lepiej bo jakby faktycznie był MorphOS na X1000 to by się okazało, że wszyscy mają gdzieś AmigaOS 4 i każdy chce MorphOS-a. I czym byście wtedy nas głupków straszyli?

Że zaczniemy tak straszyć *TAKŻE* wątkach MOSowych i na morphos.pl
[#143] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@wali7, post #136

Mnie tam zwrot, że coś jest " ze śmietnika" nie przeszkadza. Ba, zdarza mi się, że aktywnie via net grzebię w takich komputerowych "śmieciach". Ile tam cudeniek można wyłowić, że ho ho!
Potrzebowałem drugiego procka do stacyjki, to za Xeona nowiutkiego mi sprzedawca zaśpiewał ponad 2000 zł. Zarzuciłem wędeczkę na śmietniku i wyłowiłem używkę za 500 zł z fakturką, RAMMy ECC zamiast po 400 zł za kostkę, a na śmietnikach po 149 zł brutto. Żyć nie umierać, zakupami na śmietniku przedłużam żywot sprzętu, za którego rozbudowę musiałbym już dzisiaj nieźle beknąć (cokolwiek niewspółmiernie do wartości użytkowej). Najfajniejsze są takie pozycje middle - high jak się na nich leasingi firmom pokończą, ewentualnie same firemki padną Sprzęt raptem sprzed 2 - 3 lat za ułamek ceny, często z fakturą i gwarancją od śmietnikowego resellera...

I tak w końcu drodzy użytkownicy nowych sprzętów od Acube czy AEO-Na traficie na szrocik. Jak Radki HD4xxx padną i piekarniki nie pomogą trzeba będzie zarzucić wędeczki. Wszak lepiej jest móc kupić 3 karty zamiast jednej, wszak taka karta nawet nowa to dzisiaj szrot i badziew. Obyście tylko tam nie trafiali na nieudane wypieki, szczególnie w obrębie górnej serii tych kart, które trudno jest nowe dostać (HD4870/4890).
Ilu ja już takich z nosem w chmurach widziałem, nigdy sprzętu używanego by nie kupili, a aukcje z używanymi dyskami SSD przeglądają i licytują. A odpad post pecetowy, taki 30 - 40 GB aż się prosi żeby do Samanthy wcisnąć.

W sumie to macie farta, że MOS Team raczej nie wypuści systemu na PowerMaca G5. Niejednego chybaby pokręciło, jakby sobie uzmysłowił jak śmieszne pieniądze te procki kosztują z drugiej ręki albo i z trzeciej czy nawet czwartej ręki (z rozbiórek). Już widzę prawdopodobną rewię mody G5 wśród mosistów, no gdybym ja się zdecydował to w szufladzie miałbym ze cztery procesory na różne okazje

Niech żyją śmietniki! Dla uczciwości dodam, że to jednak obszar działań "nie dla idiotów". I nie mam tu zamiaru nikogo urazić, ale zwrócić uwagę, że żeby wędkę zarzucać to trzeba umieć łowić i wiedzieć co się chce złowić.
[#144] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@krashan_, post #131

http://www.barefeats.com/g5sum.html - jak widać wydajność G5 2GHz potrafi być sporo wyższa od G4 Ciężko to porównywać do X1000 bo mało jest danych porównawczych pomiędzy G4 a PA6T aczkolwiek raczej łatwo się domyślić że G5 2.5GHz będzie lepszy i tańszy a G5 2GHz dalej powinien być lepszy i przy okazji dużo dużo tańszy ok, racja

swoją drogą popatrzyłem testy Cinebench R10 na G5 np. ten wygląda ładnie:
Processor : G5 2.7GHz DP
MHz : 2700MHz
Number of CPUs : 2
Operating System : OS X 32 BIT 10.4.10

Rendering (Single CPU): 2011 CB-CPU
Rendering (Multiple CPU): 3665 CB-CPU

Multiprocessor Speedup: 1.82


i G4, test robiony przez tą samą osobę:
Processor : iBook G4 1.42GHz SP
MHz : 1420MHz
Number of CPUs : 1
Operating System : OS X 32 BIT 10.4.10

Rendering (Single CPU): 814 CB-CPU
Rendering (Multiple CPU): --- CB-CPU


a ja na tym samym cinebenchu w wersji PPC przez Rosettę przez VMWare uruchomione na Viście mam 2195 i 4819 punktów Ciekawostka: rosetta nie emuluje w żaden sposób AltiVec Druga ciekawostka: ta technologia translacji PPC - X86 była na sprzedaż a teraz już nie jest. Tak Hyperion jak i MOS team przespali swoją szansę na łatwe przejście na X86... Śpioch


Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 18:20:54 przez XoR
[#145] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@XoR, post #144

Cinebench dla PowerPC nie używa AltiVeca.
[#146] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@krashan_, post #119

Hm... jeśli program z procesora głównego (w środowisku systemowym, bo tylko tam może działać pełnoprawny program) zasila obszar pamięci danych wejściowych dla ko-procesora, to musi wypchnąć zawartość cache danych; przed odczytaniem wyników trzeba z kolei zmusić ko-procesor do wypchnięcia danych z cache; jeśli w międzyczasie procesor główny robił jakieś odczyty ze wspólnego obszaru (np. okresowo sprawdzając flagę zakończenia "joba"), też trzeba wyczyścić cache. Może i nie trzeba na stałe wyłączać buforowania tego wspólnego kawałka pamięci, ale moim zdaniem to byłoby nienajgorsze rozwiązanie, coś jak niebuforowana pamięć CHIP w klasykach -- a w końcu koprocesor w modelu AMP działałby DOKŁADNIE jak zewnętrzne urządzenie DMA (tyle, że programowalne co do funkcji).
[#147] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@gx, post #124

Skąd wiadomo kiedy pojawi się wynik operacji drugiego rdzenia?? To urządzenie na wspólnej magistrali pamięci, rywalizujące o dostęp do pamięci, nie bardzo wiem jak chciałbyś przewidzieć kiedy zakończy JOBa, zwłaszcza że ten job byłby przecież programowany z zewnątrz, przez usera?
[#148] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@ppascal, post #146

Procesory G4 mają sprzętowy mechanizm wzajemnej synchronizacji pamięci cache. Dzięki temu z punktu widzenia programisty pamięci cache "nie istnieją" w sensie problemu spójności danych.
[#149] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@wali7, post #136

Skończył byś z tymi "komputerami ze śmietnika" bo stosując się do twojej terminologii, wg tego co masz w opisie, to masz same komputery ze śmietnika.

Jakbyś nie zauważył użyłem tego zwrotu pierwszy raz premedytacją i od razu przeistaczasz rzeczywistość. :)
Tak naprawdę nie mam nic do starych Maców, fakt sprzęt, wydajny i na tony. Oczywiście idea firmy na H jest nie fajna bo sprzęt drogi i mało dostępny. Tylko jak to jest, że skoro MOS taki tani i dostępny to nikt go nie używa? Skoro tak tanio, bardzo sprawnie, szybko i w ogóle wszystko naj, czemu używa tylko część ludzi związanych z środowiskiem amigowym? A nie np. fani Maca PPC? Śmiem twierdzić, że MOS i OS4 mają mniej więcej tyle samo użytkowników, mimo większej dostępności i zajebistości MOSa. :)
[#150] Re: Pierwsze AmigaOne X1000 u użytkowników

@radzik, post #149

Śmiem twierdzić, że MOS i OS4 mają mniej więcej tyle samo użytkowników

Sprawa wraca jak bumerang... Masz jakieś konkretne dane na temat ilości użytkowników AmigaOS 4?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem