Wątek zamknięty
[#181] Re: Ciekawe kanały youtube

@mmarcin2741, post #180

jak mozna bylo kupowac pegasusa gdy na amige byly lepsze "darmowe" gry?
2
[#182] Re: Ciekawe kanały youtube

@michal_zukowski, post #181

Tez mialem w 1992 r. Pegasusa…

…przed A500+
1
[#183] Re: Ciekawe kanały youtube

@michal_zukowski, post #181

na amige byly lepsze "darmowe" gry

Jakie darmowe?
Dyskietka 1.5zł, a nagranie u "kogoś, kto się tym zajmował" też 1.5zł
5 dyskietek i 15zł "kosztów"
Jak już środowisko było większe to można było nagrać coś od znajomych. Wtedy było 2x taniej
2
[#184] Re: Ciekawe kanały youtube

@flops, post #173

To pewnie z okolicy 1996r kiedy Amiga już leżała i kwiczała, a ceny elektroniki do PC lawinowo spadały.

Nie, panie. Jakoś 93/94. Widziałem w sklepie komputerowym A1200HD za 11mln,
potem sporo podrożały, bywały za 13mln. W każdym razie zakup wersji hd był
w miarę korzystny. Chociaż nie wiem, jakie pojemności były tych dysków,
chyba 40/60mb coś takiego. Ale na Amidze taka pojemność mogła już
wystarczać.
[#185] Re: Ciekawe kanały youtube

@mmarcin2741, post #184

Jak będę u rodziców w domu, to odgrzebię moje stare gazety i spojrzę w ceny, bo fakt że Amigę 1200HD bardziej opłacało się kupić niż A1200 i HD oddzielnie, ale że niewiele droższa była, to ciężko mi uwierzyć.
Wszystkie Amigi 1200 jakie ja widziałem miały 40MB Seagate dysk 2.5". Choć można było kupić wersje od 20MB do chyba 120MB.
[#186] Re: Ciekawe kanały youtube

@flops, post #185

Jest jeszcze druga kwestia - użytkownicy A1200 często albo upychali do środka tańszy dysk 3,5 cala (po demontażu ekranu podobno się mieścił) albo wyprowadzali go na zewnątrz "na taśmie". W przypadku montażu "fabrycznego" z wiadomych względów musiał to być twardziej w standardzie 2,5 cala (które były zauważalnie droższe).
3
[#187] Re: Ciekawe kanały youtube

@flops, post #185

Amiga też nie wymagała tak dużej pojemności dysku twardego jak pc.
Dyski mogły mieć mniejsze pojemnościowo a co za tym idzie tańsze
niż na pc.
[#188] Re: Ciekawe kanały youtube

@recedent, post #186

I standardowo wycięta szczelinka na taśmę IDE obok floppa.

Leżała taka A1200 na biurku, a obok odnogi na taśmach w postaci HDD i CD-Rom'u.

Z tyłu luzem walnięty zasilacz AT, całość pospinana do kupy "prądowo".
4
[#189] Re: Ciekawe kanały youtube

@mmarcin2741, post #187

Jest jeszcze druga kwestia - użytkownicy A1200 często albo upychali do środka tańszy dysk 3,5 cala (po demontażu ekranu podobno się mieścił) albo wyprowadzali go na zewnątrz "na taśmie". W przypadku montażu "fabrycznego" z wiadomych względów musiał to być twardziej w standardzie 2,5 cala (które były zauważalnie droższe).

Dokładnie tak. W naszej pierwszej Amidze (A1200HD) był dysk 2.5 40MB, ale w okolicy sierpnia 1995r, na taśmie na zewnątrz pojawił się prawie największy dysk z tamtych czasów 850MB Caviar. Już nie pamiętam ile kosztował, ale podejrzewam że tyle co Amiga. Wpadło też trubo z 8MB ram 1230-III z FPU, które na pewno kosztowało więcej jak ta używana Amiga z dyskiem 40MB i monitorem 1084S (jak dobrze pamiętam to Amiga z monitorem kosztowała 24mln).

Jak ktoś Amigę wykorzystywał do łamania joya, to nie potrzebował dysku, ew. mały do Colina, żeby nie żągłować dyskietkami. Ale jak ktoś robił wesala i GFX, albo DTP to potrzebował dużych pojemności. No i jeszcze miejsce na nowe dema z copy party i na stuff do posortowania.

Szczęściarze co poczekali troszkę dłużej i mieli grube portfele mogli jeszcze kupić dyski 3.5" low profile np. Seagate 1.2GB i takiego udawało się upchnąć w środku Amigi. Zasilanie pobierane przeważnie ze złącza zasilania FDD.

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 10:55:56 przez flops
[#190] Re: Ciekawe kanały youtube

@recedent, post #186

często albo upychali do środka tańszy dysk 3,5 cala (po demontażu ekranu podobno się mieścił

Dokładnie tak miałem. Amiga lekko była wybrzuszona ale dysk w środku działał bez problemu.
A1200 w zasadzie kupiłem do pracy (programowanie i rozpoczynane w 1995 studia) Dysk pamiętam jak dziś miałem 320 Mb i po załadowaniu go modułami muzycznymi i jakimiś grafikami i programami na niewiele więcej pozwalał.
Jak już gdzieś pisałem w innym wątku w takim konfiguracji dałem radę do późnego roku 1996 kiedy zobaczyłem na PC Lightwavea i Photoshopa. Pisać w C programy na studia też było coraz trudniej więc Amiga poszła w świat za 8mln PLN, a ja dodałem parę (chyba z 4-5) melonów i kupiłem AMD K5/100.
2
[#191] Re: Ciekawe kanały youtube

@flops, post #189

Colin do Amigi?
[#192] Re: Ciekawe kanały youtube

@ZbyniuR, post #191

Sorry Rally Champions
Mega żonglerka żeby zagrać wyścig (masakra). Bracia mieli dysk a ja machałem dyskietkami. Nie dało się długo grać, bo 3min jazdy i z 5min albo więcej machania dyskietkami.
[#193] Re: Ciekawe kanały youtube

@flops, post #189

(A1200HD) był dysk 2.5 40MB

W kupionej na aukcji A1200 był zamontowany dysk 20MB. Odpaliłem,
wgrał się workbench, na dysku było kilka gier, tj. warlords, settlers
i chyba jakiś symulator lotniczy. Nie pamiętam, ile wolnego
miejsca jeszcze zostało.
Ku mojemu zaskoczeniu, nawet tak mały dysk okazał się bardzo
użyteczny w Amidze. Gry zajmowały po 2-3MB.
W każdym razie, dysk działał tylko kilka godzin, po czym zaczął
buczeć i już nic nie wgrywał.
Ipso facto, trafił do śmietnika na odpady elektryczne.

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 16:22:26 przez mmarcin2741
[#194] Re: Ciekawe kanały youtube

@flops, post #189

ale w okolicy sierpnia 1995r, na taśmie na zewnątrz pojawił się prawie największy dysk z tamtych czasów 850MB Caviar


Kosztował 5 milionów starych złotych, czyli 500 złotych na dzisiejsze. Tylko, że wtedy to była dobra pensja. I taka podstawowa cena za wszystko do komputera. Jak się pojawiły pierwsze cedeki atapi, to taki x4 też kosztował 5 mln. Pamiętam, że wtedy ten Caviar zrobił na mnie wrażenie, niczym limuzyna klasy S. Mam go od nowego do dziś i działa bezbłędnie. ok, racja
2
[#195] Re: Ciekawe kanały youtube

@Daclaw, post #194

To może to był 1994r., bo pamiętam 1.2GB dysków jeszcze nie było. Jakiś czas później można było kupić tego low profile 1.2GB Seagate.
1
[#196] Re: Ciekawe kanały youtube

@flops, post #195

Co najmniej 1995 - ceny już po denominacji ;)
1
[#197] Re: Ciekawe kanały youtube

@flops, post #195

Co to za bulszit ten cennik? 8MB ram kosztowało tyle, co Amiga 1200
[#198] Re: Ciekawe kanały youtube

@mmarcin2741, post #197

Zaden bullshit, takie wlasnie ceny mial markowy Optimus czy Adax.
Dlatego prawie caly Poznan kupowal na gieldzie komputerowej na ul. Matejki to samo ale o polowe taniej bez mitycznej plomby
2
[#199] Re: Ciekawe kanały youtube

@mmarcin2741, post #172

Mniej więcej zgadzałyby się te ceny o ile pamiętam. Moja Amiga600HD z dyskiem 20MB kupiona w grudniu 93 kosztowała ok 7,5mln złotych. Wersja bez dysku była wtedy prawie 2mln tańsza.
[#200] Re: Ciekawe kanały youtube

@mmarcin2741, post #197

Żaden bullshit. Tylko takie były ceny. Ktoś tu nie raz krzyczał, dlaczego Amiga nie miała 4MB ram, ano bo by kosztowała sporo więcej. Jeszcze w 1995r większość PC w PL miało 4MB ram. Trzeba było mieć dużą sakwę, żeby kupić coś z 8MB. Dlatego Blizzard 1230 i 8MB ram kosztowało więcej jak cała A1200 z monitorem.
Ceny z cennika chyba i tak są bez VAT, więc należy doliczyć 21%.
1
[#201] Re: Ciekawe kanały youtube

@flops, post #200

glownym kilerem cen PC byl ...kolorowy monitor VGA
Amiga byla realtywnie tanim w stosunku co PC komputerem domowym z ogromnymi mozliwosciami graficzno-muzycznymi ktora podlaczales do odbiornika telewizyjnego rosyjskiej produkcji - i dzialalo !!
oczywiscie jest to nalecialosc mikrokomputerow 8-bitowych ktore modulator mialy wbudowany A500 byla stworzonoa z mysla o monitorze kolorowym stereofonicznym C1084s CRT

Zlozenie wypasionego PC 486 z karta muzyczna i monitorem kolorowym - to byl killer cenowy dla post komunistycznego typowego polaka. (po transformacji byla hiper inflacja 900 % bezrobocie 30 % ..brak perspektyw dla punkowej mlodziezy....nie o take polske walczylismy)

Teraz mlodzi ludzie mysla ze zawsze bylo pieknie i kolorowo bo sie urodzili w unii europejskiej

Ceny w latach 90 byly zaporowe - dopiero w zasiegu pienieznym byly pierwsze komputery w sklepach to 8-bit

VAT zostal wprowadzony z tego co pamietam w 1993 r .. i wynosil 20 % od towarow .. a 5 % od uslug :) nie to co dzis

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 10:37:34 przez HOŁDYS
4
[#202] Re: Ciekawe kanały youtube

@HOŁDYS, post #201

Już wtedy popularne było kupowanie na raty. Mój pierwszy blaszak 486 DX2 w styczniu '95 tak był kupiony w szczecińskim sklepie Corso.
[#203] Re: Ciekawe kanały youtube

@niebuszewo, post #202

Gdyby nie przepaść cenowa między PC a Amigami w latach 90tych, to pewnie nasze komputery nie byłyby takie popularne. Może wstyd się przyznawać na amigowym forum, ale mając A600 powiedzmy w 95-96 roku marzył mi się 486 Pentium wydawał się wtedy nieralnym marzeniem.
W sumie to wtedy był tak szybki postęp, że jak brało się na raty komputer powiedzmy na 2 lata, to przy końcu spłaty był warty tyle co ostatnia rata
3
[#204] Re: Ciekawe kanały youtube

@snifferman, post #203

To dlatego ludzie nie gromadzili kolekcji? Bo przyzwyczaili sie do tego ze szybko tanieje?
2
[#205] Re: Ciekawe kanały youtube

@HOŁDYS, post #201

A ja sie zawsze zastanawiałem jak duży procent forumowiczów należy do szczęściarzy którzy swój pierwszy a może także drugi komputer dostali od rodziców, a jak wielu musiało na niego zarobić samodzielnie.

Bo często czytam (prawdopodobnie od tych pierwszych) zdziwione lub lekceważące czyjąś inteligencję komentarze, czemu ktoś w roku takim to a siakim kupił jakiś słabszy i tańszy komputer mimo że istniały już wtedy na rynku dużo lepsze.

Ja swój pierwszy komp a był to 8bit ze stacją, kupiłem za swoje mając 19 lat. A wcześniej przez 7 lat proszenia starych o komputer nic nie wskórałem.
Był to średni model (w chwili premiery) istniejący na rynku od 7 lat, i wcale nie miałem poczucia że mam coś przestarzałego, wręcz przeciwnie w moim bloku z 40ma mieszkaniami byłem dopiero 3im właścicielem komputera, więc czułem że należę do pionierów. Choć z drugiej strony topowe 32bitowe modele w sklepach kosztowały wtedy niemal 10 razy więcej niż wydałem.

A czasem się dowiaduję że niektórzy szczęściarze mieli już wtedy taki 2-5 razy droższy niż mój, i nie rozumieją czemu inni kupili sobie słabsze, co wg nich nie miało sensu, albo czemu jakaś firma nadal oferowała tańsze modele skoro ich zdaniem powinni sprzedawać tylko te najlepsze.
5
[#206] Re: Ciekawe kanały youtube

@ZbyniuR, post #205

Mam tak samo. Kocham wspomnienia wgrywania gier z kaset na C64 i rozkminka co to może być hit czy shit:) Podobnie jak pirackimi filmami na vhs.
1
[#207] Re: Ciekawe kanały youtube

@Ralpheeck, post #204

Gromadzili kolekcę, ale czego innego. Nie wiem co się wtedy zbierało. Ogólnie lata 90te dla wielu osób były ciężkimi czasami i mało co się wtedy wyrzucało, a raczej sprzedawało i dokładało do czegoś lepszego. Większość z nas była wtedy młoda i nie miała wielkich majątków, albo inwestowała wtedy kasę w co innego (nieruchomości, firma, samochód, rodzina, młodsi imprezy i życie ) Jak ktoś przesiadał się na lepszego PCta to starszego sprzedawał, bo prognoza była taka, że im później się sprzeda tym mniej $ z tego będzie.


Bo często czytam (prawdopodobnie od tych pierwszych) zdziwione lub lekceważące czyjąś inteligencję komentarze, czemu ktoś w roku takim to a siakim kupił jakiś słabszy i tańszy komputer mimo że istniały już wtedy na rynku dużo lepsze.


Wtedy były też duże różnice w zarobkach między regionami. Dla jednego c64 w 94 był nowością a dla innego coś, co ojciec kupił za granicą 8 lat temu.

Polska była w tamtym czasie mocno w tyle i dlatego w latach 90tych miałeś na rynku konsole rambo, pegazusy, 8bitowce, 16bitowce i 32 bitowce. Dla kogoś kto miał powiedzmy w 95 486 z HDD, comodorek z magnetem wyglądał conajmniej słabo. Dla jednego 500zł to była prawie cała wypłata a dla drugiego utarg z dnia na bazarze czy spożywczaku. Z resztą dzisiaj też są duże różnice tylko jakoś mniej to widać, bo elektronika i ciuchy z ładnym znaczkiem są przystępniejsze dla przeciętnego Kowalskiego.

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 15:12:50 przez snifferman
3
[#208] Re: Ciekawe kanały youtube

@ZbyniuR, post #205

Mysle ze niemanie komputera kupionego od rodzicow wymika praktycznie glownie ze stosowania nieumiejetnych argumentow. Lub podejscia rodzicow.

Ja mialem Atari 65 XE jakos w 1988 r. Rodzice kupili w Pewexie za 129$ (cena bez magnetofonu). Nie mialem monitora tylko kolorowy TV (przywieziony rok wczesniej przez ojca z zagranicy).

To bylo ok. 6 pensji mojej matki, a rodzice zarabiali wtedy raczej malo. Mielismy malucha, mieszkalismy w mieszkamiu pracowniczym, matka dopiero w 1993 r. kupila mieszkanie spoldzielcze na kredyt.

Argumenty ktore mialem i stosowalem to: rozrywka (gry) - zamiast wydatkow na automaty, programowanie (basic) oraz potencjalnie, inne (muzyka, grafika). Argumenty wzmacnial fakt iz znajomi (nie kazdy ale powiedzmy, co trzeci/czwarty w podobnym wieku) mial tez Atari, Commodore, Spectrum. Ponadto z tego co pamietam, argumenty popierala moja babcia ktora byla psychologiem, mowiac ze gry rozwijaja wyobraznie, refleks, skupienie.

Tak wiec uwazam ze jak w 1988 r. mozna bylo kupic co najwyzej: samochod (bardzo drogi), mieszkanie na kredyt (drogie bo potrzebny wysoki wklad) lub wyjechac za granice na wakacje, zakup komputera dla dziecka w wieku szkolnym dla osob nawet srednio majetnych, nie byl problemem.

W dzisiejszym czasie dla odmiany, jak dziecko chce isc na lekcje spiewu bo ladnie spiewa, jedni rodzice kupuja keyboard np. Casio i zapisuja na lekcje zeby sie rozwijalo, inni twierdza ze to zbytek.

To czy kiedys rodzice kupili komus retro komp nie zalezy od statusu majatkowego, a wylacznie od argumentacji i/lub nastawienia rodzicow do rozwoju dziecka.
1
[#209] Re: Ciekawe kanały youtube

@_DiskDoctor_, post #208

Tak wiec uwazam ze jak w 1988 r. mozna bylo kupic co najwyzej: samochod (bardzo drogi), mieszkanie na kredyt (drogie bo potrzebny wysoki wklad) lub wyjechac za granice na wakacje, zakup komputera dla dziecka w wieku szkolnym dla osob nawet srednio majetnych, nie byl problemem.

W dzisiejszym czasie dla odmiany, jak dziecko chce isc na lekcje spiewu bo ladnie spiewa, jedni rodzice kupuja keyboard np. Casio i zapisuja na lekcje zeby sie rozwijalo, inni twierdza ze to zbytek.

To czy kiedys rodzice kupili komus retro komp nie zalezy od statusu majatkowego, a wylacznie od argumentacji i/lub nastawienia rodzicow do rozwoju dziecka


Tutaj się nie zgodzę. Też zależy kto jest średnio majętny. Bo tak jak przedmówcy pisali, były ogromne rozbieżności między regionami. W 1991r mieliśmy w okolicy pierwsi komputer i było to C64 (był to dla nas ogromny wydatek). Dopiero parę km dalej był bardzo bogaty dzieciak co miał A500. PC pierwszego widziałem z rok później u księgowej i był to na 90% 286. No i jeszcze rok później w aptece i też coś ala 286 w porywach 386SX i oczywiście monitor 12" mono.

Fajne kompy stały w sklepach w Częstochowie, tam pierwszy raz widziałem CDTV.
[#210] Re: Ciekawe kanały youtube

@_DiskDoctor_, post #208

Nie wszyscy uważali komputery za rozwój
Nie wszystkich stać też było na kilkuletni kredyt, który wiązał się zakupem PCta za kilka tysięcy gdy np był już tv na kredyt i lodówka

Amiga była przystępna cenowo i pasowała do TV który już był.
W drugiej połowie lat 90tych Amiga była traktowana jako stara platforma odstająca już od gier i demek dodawanych np w CD-Action.
Zdaję sobie sprawę też, że wiele osób nie była świadoma co tak naprawdę na rynku jest. Jak taki P133 w czerwcu 96 kosztował 2600zł z monitorem co była dla niektórych poza budżetem.
A jak ktoś kupił PCta 2 lata wcześniej (czerwiec 94) to taki 486 40Mhz 4MB ram 170MB HDD i monitor kolor wytasował prawie 3000zł. Amiga w czerwcu 94 kosztowała:
A500 5mln
A600HD 7.8mln
A1200 7.5mln
C64 z magnetem dla porównania 1.3mln
Stacja dla commodorka 2.5mln

Ceny wziąłem z Bajtka czerwiec 94 i 96.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem