kategorie: Blitz
[#31] Re: Blitz2 początki

@peceha, post #30

Podeślij pliz, bo wyglądają elegancko, już zmieniałem fonty ale nic fajnego nie mogłem dopasować, może być na maila quad (at) myapple.pl
Z góry dzięki OK
[#32] Re: Blitz2 początki

@QUAD, post #31

Aby programować w BlitzBasic, która wersja będzie odpowiednia? bo właśnie pobrałem AmiBlitz3.6.1, widziałem też gdzieś BlitzBasic2.
Znalazłem tak ogólnie informacje:
Blitz Basic 2 - na prawie gołego klasyka to najlepszy wybór,
AmiBlitz 2 - rozumiem, że na gołej Amidze + fast to za mało i wymagania większe niż poprzednika,
AmiBlitz 3 - jeszcze większe wymagania, więc odpada
Zapodajcie linki, których wersji używacie, bo gdzieś widziałem Blitz Basic 2.1 czy była nowsza wersja?
Jak macie też linki do pobrania programu oraz do sprawdzonych książek to będę wdzięczny.

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 16:32:27 przez Adinfo
[#33] Re: Blitz2 początki

@Adinfo, post #32

Tu masz czesc mojego posta z EAB odnosnie instalowania Blitz-a (pisze tu o wersji 2.1):

Hi,
recently I installed Blitz2 on my Amiga but later it turned out that there was something wrong with it - so I decided to start over.

Downloaded:
- blitz2 (have not used that one)
- ultimate blitz2
- ultimate bb updated installer from aminet
- newCommandSet (for latest (?) amigaLibs.res)

I did following assigns:
BSS1:
BSS2:
BSS3:
to the folders inside ultimateBB and I started an updated installer from aminet.

I didn't change any settings - installed everything as Installer proposed.
At the end I replaced old amigaLibs with new one, restarted Amiga and tried to run a short program. Unfortunately I got the same error as before complaining about PortSigBit being an array (more or less).



Post na wszelki wypadek zamiescilem caly tekst (bo wedy ma jako taki sens) a pogrubilem + podkreslilem to co jest Ci potrzebne.

Jest to prawidlowa procedura instalacji tej versji Blitza (nie zwracaj uwagi na dalsza czesc gdzie pisalem o bledzie - byl on z mojej niewiedzy)
[#34] Re: Blitz2 początki

@peceha, post #33

Przeczucia mnie nie myliły - wiedziałem że odpowiesz bo od jakiegoś czasu czytam wątki o BB OK dzięki za nakierowanie.
W między czasie namierzyłem "książkę": ultimate blitz basic v2.1
oraz pobrałem: Ultimate Blitz Basic 2.1 CD (ISO) - cały obraz ma jakieś 35.5MB
[#35] Re: Blitz2 początki

@Adinfo, post #34

Wiec teraz do tego Ultimate Blitz 2.1 zaciagnij ten instaler
link
i zastap nim ten oryginalny w Ultimate Blitz 2.1
Zrob te 3 przypisy co w moim poscie wyzej (przypisz je do katalogu z Ultimate Blitz 2.1) i uruchom instalatora

Na koniec zaciagnij to
link
i rozpakuj i poszukaj tam "amigaLibs.res".
Nadpisz ten plik na plik o tej samej nazwie, ktory znajdziesz w katalogu Blitza po zainstalowaniu.

Blitz 2 (tutaj 2.1) jest ostatnia wersja ale "pakiet" Ultimate ma najnowsza wersje edytora TED- bodajze 2.5 lub 2.6.

Amiblitz (nie Blitz Basic) potrzebuje FPU by jego binarki dzialaly (moze da sie to jakos obejsc ale chyba nie).
[#36] Re: Blitz2 początki

@peceha, post #35

Czyli z pierwszego linka najlepiej zastąpić w folderze instalacyjnym BB wszystkie pliki z pobranego instalatora, są tu:
changelib, InstallBlitz2, InstallBlitz2.info, instbss, staticslib.obj, ubbinstall.readme, ubbinstall.readme.info

Zrob te 3 przypisy co w moim poscie wyzej (przypisz je do katalogu z Ultimate Blitz 2.1) i uruchom instalatora
W którym miejscu te 3 przypisy muszę zrobić? - chodzi o SS w systemie WB? czy gdzieś w plikach instalatora? - sorry za pytanie ale "wpis" może wiele znaczyć:
Assign BSS1: DH1:"Ultimate Blitz Basic 2.1"
Assign BSS2: DH1:"Ultimate Blitz Basic 2.1"
Assign BSS3: DH1:"Ultimate Blitz Basic 2.1"
czy ścieżka ma być do instalatora czy do docelowego miejsca gdzie będzie zainstalowany BB
Instalator mam na drugiej partycji DH1 w katalogu Ultimate Blitz Basic 2.1
gdzieś w instrukcjach i wypowiedziach w podobnym kontekście znalazłem takie coś:
assign >nil: blitz2: {path}/blitz2
assign >nil: blitzlibs: {path}/blitzlibs

Co do podmiany amigaLibs.res - jak przed instalacją podmienię ten plik w instalatorze (występuje w 3 miejscach) - to po instalacji już go nie muszę podmieniać.

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 18:13:18 przez Adinfo
[#37] Re: Blitz2 początki

@Adinfo, post #36

Nie pamietam ale ja bym nadpisal te pliki w oryginale tymi z nowego instalera.

Przypisy zrob tylko "czasowe" (nie ma potrzeby dodawac ich do s-s)
One sa tylko potrzebne by instalacja przebiegla prawidlowo. Czyli jesli instalator masz w DH1 to w cli napisz:
assign bss1: "dh1:Ultimate Blitz Basic 2.1/bss1"
assign bss1: "dh1:Ultimate Blitz Basic 2.1/bss2"
assign bss1: "dh1:Ultimate Blitz Basic 2.1/bss3"


Co do pliku amigaLibs.res to mysle ze mozesz go podmienic przed (tak jak piszesz) ale jesli zrobisz to po instalacji to masz tylko jedno miejsce do podmiany (nie 3)

Dodalem:
te dwa przypisy co podales (blitz, blitzLibs) zostana stworzone przez instalator i beda dopisane do user-startup

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 18:28:09 przez peceha
[#38] Re: Blitz2 początki

@peceha, post #37

Instalator gotowy, wpisy assign zrobione w SS do czasu poprawnej instalacji (instalator mi się wywalił i miałem Wait for disk activity to finish), podmienione pliki instalacyjne i plik amigaLibs.res. Instalator dopytuje o lokalizację BlitzCD, więc przed instalacją najprościej zrobić:
assign BlitzCD: "dh1:Ultimate Blitz Basic 2.1"
wtedy nie trzeba zmieniać na początku źródłowej ścieżki instalacji.
Niestety instalator wykrzaczył się na Copying file: RAM:InstallFiles/Icons/Normal/REDBlitzLibs.info
"Wait for disk activity to finish" - reset, zobaczę co dalej.
Niestety przy InstallFiles/Icons wysypuje się ponownie w tym samym miejscu.
[#39] Re: Blitz2 początki

@Adinfo, post #38

O kurde, no nie wiem - to bylo juz dawno temu
Wiem tylko ze ja nie mialem takich przygod - mi poszlo wszystko bez problemu.

Musisz juz sam chyba wyczaic gdzie lezy problem
[#40] Re: Blitz2 początki

@peceha, post #39

Właśnie kombinuje co jest problemem - podejrzenia:
- pliki ISO wypakowane pod Windą - coś tu może być nie tak,
- problem z dyskiem HDD,
- coś z rozszerzeniem A6095 (na 1MB CHIP instalacja i tak się wywali bo RAM dysk za mały),
Odpalam WinUAE, wykluczę parę spraw i walczę dalej.
[#41] Re: Blitz2 początki

@Adinfo, post #38

Wrzuciłem gotową instalkę BB2, wystarczy tylko zrobić przypisy "blitz2" i "blitzlibs".
[#42] Re: Blitz2 początki

@forge, post #41

Problemem był instalator - Winda coś psuła przy przerzucaniu na kartę CF (Fat32). Jak zamontowałem katalog pod Windą jako dysk DH2 z przygotowanym instalatorem pod WinUAE wszystko poszło bez błędów. Na przygotowanym wcześniej instalatorze wywaliło w tym samym miejscu. Tylko assign musiałem pozmieniać.

forge - jakaś mała ta instalka wyszła, ja akurat wrzuciłem wszystko z BlitzCD, być może niepotrzebnie, przetestuję też tę co przygotowałeś.

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 20:43:33 przez Adinfo
[#43] Re: Blitz2 początki

@Adinfo, post #42

No to teraz skoro zdecydowales sie na BB2 to pozostaje tylko zyczyc cierpliwosci przy przyzwyczajaniu sie do obslugi TED-a

Wg mnie najbardziej przydatne klawisze to [rAmiga D], [rAmiga shift U] oraz [shift return]

Na pozostale przyjdzie czas hehe.
[#44] Re: Blitz2 początki

@Adinfo, post #42

A ja po instalacji polecam lekturę przykładów z katalogu Examples - jest na BlitzCD.
jeśli zaczniesz już coś kodować chętnie pomogę w miarę możliwości w tematach pisania pod sprzęt. nie pomogę niestety w programowaniu pod systemowe API.
[#45] Re: Blitz2 początki

@retronav, post #44

Powiem tak: Amos to nie dla mnie na dłuższą metę. Dlatego jednak BB. Mam na dysku Examples więc się zapoznam. Skróty TEDa też się przydają.
Dobra pierwsze schody: Token not found kompilacji i uruchamianiu przykładów z Examples - czytałem, że to kwestia flag plików wykonywalnych, chyba jednak przygotowanie instalki pod Amigą muszę zrobić.
[#46] Re: Blitz2 początki

@Adinfo, post #45

"token not found" pojawi sie gdy po wczytaniu kodu do edytora masz ????? zamiast polecenia Blitza.
Mysle ze dzieje sie tak gdyz Blitz podczas ladowania kodu nie znalazl w swojej bazie (a dokladnie chyba w defLibs) danej komendy i wyswietla to jako ????? - jest to moja tylko teoria ale chyba bliska prawdy szeroki uśmiech
DefLibs jest "budowane" na podstawie bibliotek jakie masz dolaczone do Blitza i widocznie przyklad ktory wgrales uzywal komend z biblioteki ktorej Ty nie masz.
[#47] Re: Blitz2 początki

@peceha, post #46

Teoria prawdziwa - masz rację, zdziwienie było jak zamiast poleceń miałem ?????
Wziąłem inny przykład ale po kompilacji: Executing -> Panic oraz Blitz2:Dbug/REDDebugger Program failed (error #80000003). Wait for disk activity to finish.
Inny przykład examples - to samo. Jutro dalej sprawdzę co jest przyczyną.

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 22:04:52 przez Adinfo
[#48] Re: Blitz2 początki

@Adinfo, post #47

Męczyłem dzisiaj ponowną instalację BB, ale były inne problemy niż wczoraj, wróciłem do jedynej wczorajszej instalacji bez błędów, o dziwo dzisiaj 3 przykłady udało się skompilować, uruchomić bez błędów i dziwnych komunikatów. Więc będę walczył

Przy niektórych Examples mam komunikaty:
Blitz2:Dbug/REDDebugger
Program failed (error #80000003).
Wait for disk activity to finish

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 11:23:14 przez Adinfo
[#49] Re: Blitz2 początki

@Adinfo, post #48

Nawet pisząc najprostszy program przy wykonaniu RUN mam zwis (dioda power miga i następuje reset Amigi).
Goto there
NPrint "Tekst"
there:
NPrint "Tekst2"
MouseWait
Wersja którą przygotował forge - po restarcie i assign ruszył, widzę starszą wersję TEDa ale nie sypie się. Sprawdzę wersję pliku do podmiany z poleceniami.

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 12:40:21 przez Adinfo
[#50] Re: Blitz2 początki

@Adinfo, post #49

Głupio tak post pod postem. Zrobiłem tak:
wersja przygotowana przez forge i do niej wgrane nowe: TED, ACIDLIBS, DEFLIBS, katalog Blitzlibs. Wszystko działa, prawdopodobnie któreś dodatki, pluginy, inny debugger robią problemy.

Jestem pod wrażenie szybkością działania BB i wyświetlania grafiki na MC68000 7MHz, można tu sporo fajnych rzeczy zaprogramować
[#51] Re: Blitz2 początki

@Adinfo, post #50

No szkoda ze masz takie problemy z blitz-em a jeszcze gorsze jest to że pewnie będziesz musiał sobie x nimi poradzić samemu.
Ja miałem na tyle szczęścia że u mnie wszystko zadxialalo od zaraz i bez problemów.
Właściwie to jeszcze nigdy nawet blitz się u mnie nie wlozyl tak jak u Ciebie.
[#52] Re: Blitz2 początki

@peceha, post #51

Od ponad godziny BB się nie wyłożył, więc na ten moment jest dobrze, analizuję właśnie generowanie bitmap, bitplanes, copperlist, dualplayfild itp
[#53] Re: Blitz2 początki

@Adinfo, post #52

a masz na końcu programu komendę

End

?

zwiech i guru pojawiają się często gdy nie da się End i program zamiast wyjść idzie dalej i wykonuje śmieci które są w pamięci.
[#54] Re: Blitz2 początki

@retronav, post #53

Dobrze wiedzieć z tym End, bo w moim przykładzie faktycznie tego nie było, ale w przypadku z Examples z CD, wszystkie mają End, na ten moment odpaliły mi prawie wszystkie przykłady z CD.

Jakieś 20 lat temu ze starego Bajtka przepisałem kod bodajże ze Spectrum pod Turbo Pascala, który na wykresie rysował różne fraktale itp. udało mi się z tego zrobić pełny kąt 360 stopni i rysować przy modyfikacji zmiennych fajne rysunki. Początkowa wersja rysowała znaki w trybie tekstowym (własne gotoxy), później zrobiłem to samo w trybie graficznym. Poszukam tego i postaram się odtworzyć w BB.

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 17:59:06 przez Adinfo
[#55] Re: Blitz2 początki

@Adinfo, post #54

Jak oceniacie książkę (BLITZ BASIC Programowanie od podstaw - Adam Zalepa).
[#56] Re: Blitz2 początki

@Adinfo, post #55

Mi nie sidła
[#57] Re: Blitz2 początki

@QUAD, post #56

Książka to przy okazji by się przydała. Ale ważne, że udało mi się odszukać opisy dotyczące rysowania obiektów w trybie graficznym np. Circlef, Line itp. oraz wiele innych, ciekawe jak to jest opisane w tej książce co masz, interesują mnie polecenia: Bitmap, DisplayBitMap, InitCopList, Create Display.
[#58] Re: Blitz2 początki

@Adinfo, post #57

W książce nie ma ani jednej wymienionej przez Ciebie rzeczy
[#59] Re: Blitz2 początki

@QUAD, post #58

No to mnie zmartwiłeś, bo jest masa komend, które są w przykładach do BlitzBasic2.1 ale ich użycie wymaga wiedzy co gdzie i jakie ma być np. DisplayBitMap CopList#,bmap[,x,y] [,bmap[,x,y]] - na szczęście dogrzebałem się w archive.org do strony gdzie takie opisy były do pobrania w języku angielskim i właśnie analizuję przykłady (examples z BB).
[#60] Re: Blitz2 początki

@Adinfo, post #59

Mam gdzieś w pdf fajna książkę, mogę podeslac
tylko maila podaj :)

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 20:08:49 przez QUAD
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem