kategoria: AMOS
[#1] Będę pisać grę. Tomb Raider!
Żartuję, gierę przygodową point’n’click a la Alfabet śmierci czy Tajemnica bursztynowej komnaty. Nie wiem czy to, na co się porywam jest realne do wykonania w terminie jaki sobie ustaliłam, a mianowicie trzy miesiącem i max 3 dyskietki, oraz ma ona działać na A500 z 512 chip i 512 slow ram. Ktoś mi już radził w poprzednim temacie ogarnięcie takiej gry, a ponieważ nadarzyła się okazja... Tylko nie wiem czy się dobrze do tego zabieram. Wybaczcie, że może trochę chaotycznie to opisałam, ale rzadko wymyślam algorytmy, raczej myślę obrazami i dźwiękami ;)

Co mam na chwilę obecną?

Nie programowałam niczego większego przynajmniej z 10 lat. Amosa znałam dobrze, ale niestety ja już tak mam, że jeśli jakaś wiedza nie jest mi potrzebna to o niej zapominam. Tak więc mam wielkie chęci i niestety dużo do przypomnienia sobie.

Mam scenariusz, co prawda wymaga jeszcze szlifów, ale to raczej do opanowania. Do niego jeszcze wrócimy.

Mam zdjęcia, całkiem dobre i wiem jak je przekonwertować tak, aby wyglądały w miarę dobrze w 32, a właściwie 28 kolorach, bo mysza i informacje/krótkie komunikaty na bobach. Wiem też, że muszę mieć na ekranie podczas konwertowania część innego zdjęcia, np otwarta furtka czy drzwi, oraz przedmioty, które zamierzam pokazywać w ramce z zarezerwowanych myszę kolorów. Tu oczywiście użyje własnego kursora, z kolorami na końcu palety.



Będę używać dwóch ekranów, główny ze zdjęciem i dolny w hiresie z tłem, strzałkami i tekstem dłuższych komunikatów, dialogami i polami wyboru opcji.

Teraz rodzą się dwa, a właściwie trzy problemy by sobie nie zepsuć palety
- jak zrzucić do banku z drugiego zdjęcia np drzwi, które są pionowe i siłą rzeczy nie mieszczą się w 256 px by je podmienić na otwarte/zamknięte? I jeśli chcę użyć np konwersji w postaci patternu jak nie zepsuć wzoru obok? Chyba żeby zrobić większy obrazek i przesunąć go do kolejnego zrzutu, ale...
- jak zrzucić przedmioty, które muszą mieć przeźroczyste tło, żeby je można pokazać w powiększonej wersji w ramce, o której wspominałam? Chyba żeby potem podmienić kolor zerowy ręcznie...
Może ktoś ma lepsze pomysły?

Tyle jeżeli chodzi o kwestie graficzne, chyba że coś mi się przypomni. Aaa, jak uniknąć ciągłego doładowywania danych graficznych? Swapowanie bankami i ekranami?

A teraz muzyka. Bo oczywiście musi być jeszcze muzyka, planuję zrobić sobie uniwersalny bank sampli i potem tylko podmieniać nr patternów, ew songów w Octamedzie. Tak żeby nie przekroczyć 200kB.

Teraz przechodzimy zagadnień trudniejszych.
Dane przedmiotów z nr boba w banku, dla danego pomieszczenia i jego nazwą oraz stanem - czyli gdzie jest i czy został użyty, nazwa - do opanowania na tablicach.
Dane lokacji czyli mousezone, możliwe kierunki i lokacje do których można przejść - do opanowania.
Teraz zaczynają się schody. Nie wiem jak zaimplementować w jakiś uniwersalny sposób możliwe do wykonania akcje, czyli: otwieranie/zamykanie drzwi, interakcja przedmiotów z otoczeniem, interakcja z NPCami itd.

Chodziło mi o to, by nie skakać GOTO do kolejnych lokacji, w których są ustalone sztywne dla nich akcje, ale mieć to w jednej pętli. To samo dotyczy dialogów i opcji wyboru, chciałabym mieć uniwersalny parser tekstu, a jego samego trzymać w pliku txt, ponieważ planuję także wersję angielską, a będzie to tłumaczyć ktoś inny, i nie sądzę, aby dał radę edytować tekst pod Amosem ;) Ale to chyba marzenia ściętej głowy...

Zostają jeszcze dwie rzeczy. Obsługa intefacu, czyli naciskanie kierunków i strzałek do przewijania - tu planuję wykorzystać kolizję myszy z bobami, oraz wyświetlanie tekstu z opcją wyboru, pamiętam że była taka funkcja włącznie z podświetlaniem kilkoma rodzajami ramek, ale teraz nazwa mi uciekła i nie pamiętam za chiny czy działa w trybie graphic text, no chyba, że można ustawić własne fonty dla zwykłego tekstu? Nie sprawdzałam tego jeszcze.

To tyle na początek :D
6
[#2] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@Xandra, post #1

Hurra! Będzie nowa gra i jest na moją klawiaturę (A500 1mb ram) szeroki uśmiech
Takie mamy czasy, że większość na aga a tak naprawę to A500/600
rządzi.
[#3] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@Xandra, post #1

W latach 90-tych chodziło się z takim tematem pod trzepak. Tam każdy małolat wyposażony w komputer chciał zrobić grę. A jeśli trzepak wcięło, to proponuję zacząć od ogłoszenia w Telegazecie: "Mam pomysł na grę. Szukam grafika, muzyka, programisty i dystrybutora."

1
[#4] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@Daclaw, post #3

@mmarcin2741 W sumie tak, chociaż są wyjątki ;)

@Dacław Heh. No więc właśnie grafika i muzyka mamy (czyli mnie:P), potrzebny programista - temu przyszłam po pomoc ;)
[#5] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@Xandra, post #1

Ja bym troche zagadywal autorow "Wilczej budy" - gra w podobnym stylu, z wydanym grywalnym demem.
link
Musza juz miec za soba, nazwijmy to "okres wstepny" czy "okres eksperymentow" i pewnie moga duzo doradzic.
[#6] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@Xandra, post #1

Czy plan napisania tej gry ma jakiś związek z tym starszym tematem?
[#7] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@Xandra, post #1

z Tomb Riderem przedni zarcik OK szeroki uśmiech

a teraz do rzeczy:

-32 kolory to za malo na statyczne zdjecia. Z racji takiej ze HAM6 zostawia krzaki i nie nadaje sie do takiej "gry" wiec zostaje EHB. Co prawda pelnych 64 kolorow nie bedzie, bo niektore sa prawie identyczne ale i tak bedzie to lepiej wygladac niz 32 kolory.

"jak zrzucić do banku z drugiego zdjęcia np drzwi, które są pionowe i siłą rzeczy nie mieszczą się w 256 px by je podmienić na otwarte/zamknięte? I jeśli chcę użyć np konwersji w postaci patternu jak nie zepsuć wzoru obok? Chyba żeby zrobić większy obrazek i przesunąć go do kolejnego zrzutu, ale..."

nie rozumiem pytania

W kazdym badz razie wszystkie obrazki nalezy trzymac w bankach po uprzednim spakowaniu instrukcja Pack przy czym palety kolorow dla danego obrazka trzeba sobie tez zapamietac.
Mniejsze elementy graficzne na ekranie musza byc trzymane w formie Icon lub Block'ow wyciete uprzednio instrukcja Get Icon/Get Block i trzymane w banku numer 2. Pozniej w odpowiednim miejscu wklejamy taka ikone na istniejacy obrazek. Czyli tworzymy liste ikon i zapamietujemy ich numery, wspolrzedne ich wklejania oraz nr obrazka na ktorym maja byc wklejone. Przy czym te elementy graficzne zzeraja nam pamiec typu CHIP i o tym nalezy pamietac.

"jak zrzucić przedmioty, które muszą mieć przeźroczyste tło, żeby je można pokazać w powiększonej wersji w ramce, o której wspominałam? Chyba żeby potem podmienić kolor zerowy ręcznie..."

tego to juz w ogole nie rozumiem. Co zrzucac, gdzie na ekran? jakiej ramce ???

Do powiekszania grafiki sluzy instrukcja ZOOM ale najlepiej powiekszac wszystko dwukrotnie.

"Dane przedmiotów z nr boba w banku, dla danego pomieszczenia i jego nazwą oraz stanem - czyli gdzie jest i czy został użyty"
Nie wiem jak zaimplementować w jakiś uniwersalny sposób możliwe do wykonania akcje, czyli: otwieranie/zamykanie drzwi, interakcja przedmiotów z otoczeniem, interakcja z NPCami itd.


Tutaj trzeba przysiedziec np. przypisujemy przedmiotom okreslone liczby, okreslamy ich status oraz miejsce docelowe. Kazdy przedmiot musi zostac opisany przynajmniej ciagiem nastu liczb.

"Zostają jeszcze dwie rzeczy. Obsługa intefacu, czyli naciskanie kierunków i strzałek do przewijania - tu planuję wykorzystać kolizję myszy z bobami"

Nigdy w zyciu nie uzywac kolizji Bob'ow!
Wszsytkie "kolizje" myszy wykrywa sie instrukcja Mouse Zone lub programowo sprawdza sie wspolrzedne sprzetowe myszy z ekranowymi.

Wlasne fonty laduje sie instrukcja Get Disc Font i wyswietla komenda Text.

a ogolnie to musisz opisac dokladnie o co pytasz , bo ciezko zrozumiec.
[#8] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@selur, post #7

z Tomb Riderem przedni zarcik

żarcik, czyżby? Doom na 500 już jest, a to raptem 3 lata różnicy. ok, racja

@Xandra
jak jesteś grafikiem i muzykiem, to wejdź w spółkę z Hexmagiem. Przyspieszysz powstanie finalnej wersji Magazynu 1.74 o 10 lat Chociaż dobrze gdybyś była jeszcze koderem, wtedy o 20.
1
[#9] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@snajper, post #8

wejdź w spółkę z Hexmagiem

Słyszałem, że Hex pracuje sam.
[#10] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@snajper, post #8

[#11] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@pch, post #5

Wilcza Buda chyba nie wyjdzie (programista przepadł), a autorka wątku chyba nawet była/jest w teamie (muzyk).
[#12] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@Xandra, post #1

A nie przeszkadza ci że pytasz o pomoc mężczyzn? Potencjalnie niektórych wierzących? Pytam bo na wykopie jako zażartej feministce, musiało by ci to bardzo przeszkadzać.
1
[#13] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@Xandra, post #1

Teraz dopiero wpadłem na to że Ty chyba od nas z Czewy ;)
[#14] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@pp, post #11


Wilcza Buda chyba nie wyjdzie


Ale jak to, tak po prostu nie wyjdzie? Bez zebrania przedpłat i preorderów? Niemożliwe!

A tak na poważnie to szkoda byłoby, gra miała potencjał i demo stało się rozpoznawalne w całym amiświecie, były szanse na sukces (również finansowy).
[#15] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@pp, post #11

"Wilcza Bide" chyba przytloczyla popularnosc na jutubie
[#16] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@Xandra, post #1

Można użyć techniki ditheringu szeroko stosowanej w SegaMD.
Kolorów będzie więcej, ale należy podłączyć komputer przez
composite, żeby to się powiodło szeroki uśmiech
[#17] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@mmarcin2741, post #2

małe są fajne amigi

ale przy dużych jest dopiero zabawa
[#18] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@snajper, post #8

Skoro Amos to Selur to sprawnie ogarnia i kilka innych osób. Wystarczy prześledzić wątki o programowaniu w odpowiednim dziale.
[#19] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@Ralpheeck, post #12

Od czasu afery o 80zł chyba już tak nie wojuje.
[#20] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@selur, post #7

@Adinfo A i owszem.

@selur Napisałeś:

-32 kolory to za malo na statyczne zdjecia. Z racji takiej ze HAM6 zostawia krzaki i nie nadaje sie do takiej "gry" wiec zostaje EHB. Co prawda pelnych 64 kolorow nie bedzie, bo niektore sa prawie identyczne ale i tak bedzie to lepiej wygladac niz 32 kolory.

A jakieś 4 lata temu w innym moim temacie:

- EHB to mordega i nie ma absolutnie zadnego narzedzia do konwersji grafiki z PC do amigowego EHB.
Kazdy amigowy program konwertuje obrazek np. z 256 kolorow do EHB po swojemu, nawet jesli w tej palecie 256 sa tylko 64 kolory ustawione po kolei tak, zeby wystarczylo tylko je przepisac jeden po drugim to i tak cala paleta sie rozjedzie po konwersji i pozamiatane.
Zatem lepiej uzyc trybu 32kol. Kolorow duzo mniej a problemow sto razy mniej.


No to jak to w końcu jest? :D Poza tym w OCS nie ma EHB...



Tutaj 28 kolorów z konwersją patternem ;)

nie rozumiem pytania

Potrzebuję wrzucać na zdjęcie elementy, których tam nie ma, a więc logiczne, że prościej zrobić je gdzieś z boku żeby sobie grabnąć get bobem, a potem wyświetlić. Ale chyba już wiem jak to zrobić ;)

W kazdym badz razie wszystkie obrazki nalezy trzymac w bankach po uprzednim spakowaniu instrukcja Pack przy czym palety kolorow dla danego obrazka trzeba sobie tez zapamietac.

tego to juz w ogole nie rozumiem. Co zrzucac, gdzie na ekran? jakiej ramce ???

Ten temat chyba już rozwiązałam częściowo pisząc to pytanie. Na zdjęciu chcę sobie narysować okno (ramkę) bobami (żeby można je było szybko schować), w którym wyświetlę znaleziony, powiększony przedmiot z jego podpisem.

Tutaj trzeba przysiedziec np. przypisujemy przedmiotom okreslone liczby, okreslamy ich status oraz miejsce docelowe. Kazdy przedmiot musi zostac opisany przynajmniej ciagiem nastu liczb.

Właśnie tak sobie myślałam, bo skakanie po całym programie GOTO wydaje mi się trochę mało wydajne. Muszę to przemyśleć.

Nigdy w zyciu nie uzywac kolizji Bob'ow!
Wszsytkie "kolizje" myszy wykrywa sie instrukcja Mouse Zone lub programowo sprawdza sie wspolrzedne sprzetowe myszy z ekranowymi.


A czy przypadkiem Mouse zone nie może być tylko 8?

Wlasne fonty laduje sie instrukcja Get Disc Font i wyswietla komenda Text.

Czyli się da. A co z tym podświetlaniem myszą tekstu ze zmiennej? Pamiętasz nazwę tej komendy?

@snajper Wiem, że jest Dread ;) Można coś razem podziałać. Przypominam, że w sumie "nie siedziałam" w programach amigowych wiele lat, i czuję się w nich jak po przesiadce z merca na hulajnogę :P

@pp Dokładnie ;)

@Ralpheeck Nie interesuj się, bo kciej mordy dostaniesz :D Poza tym wielokrotnie tam pisałam, że feministką nie jestem i z wieloma rzeczami tego ruchu się nie zgadzam.

@mikecios No proszę jaki ten świat mały :D

@mmarcin2741 To raczej mija się z koncepcją gry na gołą A500 z dodatkowym 512kB slow :D

@KM_Ender Dobrze wiedzieć ;)

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 18:32:42 przez Xandra
[#21] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@Xandra, post #20

w OCS nie ma EHB


Jest! Nie ma tylko w tym mega-pierwszym OCS Amigi 1000, ten w późniejszych partiach A1000 i każdej (?) A500/2000 ma. Cytując angielską wiki:

Early versions of the Amiga 1000 sold in the United States did not have the Extra-HalfBrite mode.


więcej nie doradzę bo pytasz głównie o Amosa a ja go kompletnie nie kumciam, tylko w C piszę. Powodzenia i trzymam kciuki!

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 18:44:12 przez teh_KaiN
[#22] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@Xandra, post #1

Do tej gry nada się EHB , uwierz mi. Ja tylko nie rozumiem dlaczego to mają być takie niskie wymagania? Można pisać grę optymalnie jak możliwie się da ale nie ograniczać się do prawie gołej A500! Mamy tyle akceleratorów ... .
Poza tym mogę spróbować tego projektu ale nie w tak szybkim tempie .... , jak chcesz. W tym czasie to ty możesz opracować grafikę i scenariusz , ale zawsze może coś dojść innego. Uważam że grafikę można mieszać z bobami jak i ze strefą zdarzeń.
Dla mnie to nie ważne kim jesteś , możesz być kosmitą , reptilianinem , fenimistką , iluminatem i kimkolwiek komu nie bedziesz się podobać na tej planecie . Liczy się współpraca i wzajemne wsparcie we wspólnym projekcie.
Chciałem dodać że pracuję nad własnymi projektami ... . Możemy nawiązać współpracę.
[#23] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@Xandra, post #20

"No to jak to w końcu jest? :D Poza tym w OCS nie ma EHB..."

Ano postep idzie do przodu i tylko krowa nie zmienia pogladow

Oczywiscie EHB to jeden z trybow OCS. No i nadal nie wiem czy jest jakies dobre narzedzie do auto-konwersji do trybu EHB ale wiem jak to sie robi recznie.
Trzeba programem PC'towym zrobic konwersje zdjecia do 256 kolorow, nastepnie konwersje do 128, zobaczyc ktore kolory sa podobne i recznie ustawic sobie 64 kolory dla EHB.
Pozniej te 64 kolory przepisujemy do obrazka 256 kolorow z wygaszonymi tymi powyzej 64 koloru np. na czarno i programem graf2x obcinamy obrazek do 64 kolorow... taddaaam proscizna !
Jedynie reczne ustawianie kolorow do trybu EHB zajmuje kilkadziesiat minut wiec obrobka 100 obrazkow to bedzie wyzwanie...ale za to mamy bardziej kolorowo

"bo skakanie po całym programie GOTO"

GOTO uzywa sie tylko do powrotu do petli lub przy optymalizacji bloku programu, ktory ma duzo If'ow. Do skoku do innych programow uzywamy GOSUB lub Procedure

Mouse Zone to funkcja a zony tworzy sie instrukcja Set Zone i mozna ich tworzyc mnostwo, oczywiscie w ramach dostepnej pamieci.

"A co z tym podświetlaniem myszą tekstu ze zmiennej?"

a to nie wiem o co chodzi
[#24] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@selur, post #23

Selur a może ty zajmiesz się tą produkcją ? I tak ostatnio nic nie robisz , w kazym bądż razie nic o tym nie wiemy.
[#25] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@teh_KaiN, post #21

@teh_KaiNDwa problemy. Pierwszy to oczywiście to, że konwertować musiałabym pod Personal Paint, innego konwertera do EHB nie znam, a jak wiadomo algorytmy to on ma dość zamierzchłe. Drugi wynika z pierwszego, PPaint zajmuje sobie całą paletę, a konwertując w Photoshopie i zapisując do iffa (tak PS zapisuje amigowe iffy!) mam dokładnie tyle czyli 28 i 4 ostatnie wolne ;) Także bawić się z paletą potem przy każdym zdjęciu tak średnio mi się uśmiecha, a porównując efekty tego co udało mi się osiągnąć do tej pory, to taka Tajemnica burszytynowej komnaty czy nawet Alfabet Śmierci wyglądają gorzej ;)

@djpiotrs Tak jak napisałam wyżej - nie chcę używać starych algorytmów konwersji i dodatkowo bawić się z mapowaniem palety w kilkudziesięciu (wyszło mi ponad 60) osobno ;) Co do współpracy można pomyśleć, czemu nie ;)

@selur Nie no, ja podziękuję ;) Nie chcę poświęcić na konwersję fotek reszty swojej młodości xD

GOTO uzywa sie tylko do powrotu do petli lub przy optymalizacji bloku programu, ktory ma duzo If'ow. Do skoku do innych programow uzywamy GOSUB lub Procedure

GOTO jest do skakania po programie jak się chce od zarania Basiców, Gosub natomiast umożliwia powrót z podprogramu przez Return.

A z tym podświetlaniem zmiennej to sobie znajdę, bo jestem pewna, że używało się tego z Windows, tam jeszcze dochodziła opcja scrollowania, muszę zaczytać, tylko sama nazwa tej funkcji mi uciekła.
[#26] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@selur, post #23

Przed SET ZONE jeszcze daje się komendę RESERVE ZONE 'liczba zonów'.
[#27] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@tukinem, post #26

Po co grzeszysz ? Nie ucz Selura .
[#28] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@djpiotrs, post #27

Nie uczę, tylko mi brakowało tej komendy na początku :) Między innymi Selur mi sam wiele wytłumaczył swego czasu.
[#29] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@Xandra, post #20

Na pc powstało takie narzędzie jak ham_converter. Robi naprawdę dobrą robotę (praktycznie rampy nie widać).
[#30] Re: Będę pisać grę. Tomb Raider!

@Xandra, post #25

Żeby nie przeciagać wątku ,Pani ma możliwość , możliwości ... . Nara
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem