[#31] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Radek_Cz, post #28

Dzięki za pozytywnego maila, to prawda mało kto wie coś na temat tej gry. Ja też pisałem do jej autorów to już nawet nie pamiętają co to była Amiga. Tylko od czasu wrzucenia w kwietniu archiwum z mapami do Glooma na aminet poświęciłem tej grze parę set godzin, nie miałem lekko bez wsparcia. Pod koniec kwietnia odpisała mi tylko 1 osoba z Japonii, która przynajmniej co 2 dzień walczy jak ja z Gloomem.
Co drugi dzień zdaje tej osobie relację o postępach. Wiedziałem, że podmiana obrazków zajmie mi sporo czasu dlatego oferowałem wielu programistom kasę za rozwikłanie tej zagadki, niestety nikt nie podjął się zadania i musiałem walczyć sam. Gdyby nie kolega z Japonii, który mnie regularnie motywował pewnie bym już odpuścił. Ale na chwilę obecną nie jest źle, obrazki w 64 kolorach HB wczytują się poprawnie poza mało widocznym błędem na samym dole ekranu. Dziś 5 godzin skalowałem i przystosowywałem obrazki do 2 stworzonych przeze mnie palet.

Teraz Robert napisał program który konwertuje obrazki z 256 kolorów do formatu Glooma ale jeszcze pojawia się błąd ze złym żółtym kolorem. Tutaj link do błędu w programie Roberta. Obrazki skompresowane działają tylko jest widoczny błąd z żółtym kolorem, przy obrazkach bez kompresji pojawia się sieczka jak we wcześniejszym linku. Tak właśnie zleciał mi cały dzień od 8 rano. Jutro znowu powalczę i tak do końca świata. :) A jeszcze nie idę spać bo muszę napisać maila na temat postępów aby kolega Nitta się nie niecierpliwił. :)
[#32] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Leon, post #31

Obrazki skompresowane działają tylko jest widoczny błąd z żółtym kolorem

Przecież Ci napisałem, że Gloom rezerwuje kilka kolorów na napisy! Co do obrazków bez kompresji - po prostu jak widać Gloom wymaga skompresowanych danych.
[#33] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Hexmage960, post #30

Robert a czy umiałbyś programowo zablokować kolor 2,3,4 tak aby obrazek z nich nie korzystał? Teraz po wczytaniu obrazka do PPainta muszę zamiast kolorów 2,3,4 dać inne (najlepiej takie aby PPaint nie użył ich przy prze kolorowaniu) wybrać prze kolorowanie obrazka i dopiero zapisać aby Twój program działał prawidłowo.
[#34] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Hexmage960, post #30

Ok, jednak działa i u mnie nie ma śmieci żadnych. Z tym że obrazek jest narysowany w 256 kolorach i z takiego go przerabiałem dla glooma programem Hexmage'a.

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 00:12:15 przez Radek_Cz
[#35] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Leon, post #33

Robert a czy umiałbyś programowo zablokować kolor 2,3,4 tak aby obrazek z nich nie korzystał? Teraz po wczytaniu obrazka do PPainta muszę zamiast kolorów 2,3,4 dać inne (najlepiej takie aby PPaint nie użył ich przy prze kolorowaniu) wybrać prze kolorowanie obrazka i dopiero zapisać aby Twój program działał prawidłowo.

Można prościej - użyj opcji zamiany kolorów - "Change Bkg to Frg" z menu "Color" w PPaincie by zamienić pierwsze kolory w obrazku na jakieś podobne z reszty palety. Tu nie trzeba używać remapowania kolorów.
[#36] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Radek_Cz, post #34

@Radek

Ten błąd może wyskoczyć przede wszystkim gdy obrazek nie jest w formacie IFF. Może też być za mało pamięci, albo obrazek IFF jest niepoprawny. Sprawdź przede wszystkim, czy "obrazek.iff" jest poprawnym obrazkiem IFF ILBM. Jeśli jednak jest poprawny, to uzupełnię program o wyświetlanie numeru błędu skanowania, które powie nam właściwą przyczynę.
[#37] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Hexmage960, post #36

Tak, to moja wina - ja kudłaty-głupkowaty nie wiedziałem co to "skompresowane" i spakowałem plik z grafiką Crunchmanią przed użyciem twojego programu. Także wydaje się być ok. Nie wiem tylko dlaczego są kłopoty przy przerabianiu grafik w mniejszej ilości kolorów - tak jak pokazał Leon. Może mógłbyś napisać coś co przerabia każdą ilość bitplanów na zjadliwą dla Glooma. Poza tym wydaje się że obrazek nie stracił ani jednego koloru - wygląda jak 256-cio kolorowy - ten mój mam na myśli.

PS. Jeżeli tak szybko i wydaje się że łatwo poszło ci napisanie konwertera obrazków dla Glooma, może mógłbyś też coś skrobnąć do muzyki, dźwięków i czcionek? Poza tym w katalogu misc są pliki remap_6 i remap_8, co to jest za diabelstwo? Jak mniemam coś z grafiką 64 i 256 kolorów, ale co dokładnie?
I jeszcze na dokładkę, może wiesz jak zmienić panel dolny na coś własnego? Pomyślałem że pójdę za ciosem, a co, może akurat znajdziesz chęci i natchnienie

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 00:27:38 przez Radek_Cz
[#38] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Radek_Cz, post #37

To może jak używasz obrazków w mniejszej palecie kolorów to zmień kolor: 2,3,4 na taki jaki nie występuje na obrazku np. różowy daj remap aby PPaint prze kolorował obrazek a później zapisz go i sprawdź. Dla każdej palety kolorów te 3 kolory są używane przez Glooma.
[#39] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Radek_Cz, post #37

Mój program powinien poprawnie poradzić sobie z obrazkami w mniejszej ilości barw. Testowałem go z obrazkiem w 64 kolorach również i działa, Gloom wyświetla go poprawnie. Jeśli chodzi o stratę barw - Gloom zamienia kilka pierwszych kolorów w palecie na własne, by wyświetlić żółte napisy na ekranie (menu główne, ekrany przed misjami).
[#40] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Leon, post #38

Nie wiem co masz na myśli Leon, u mnie obrazek 256 kolorów wygląda dobrze i nawet wydaje się że nie stracił nic na jakości w stosunku do oryginału
[#41] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Hexmage960, post #36

Moglbys podeslac mi materialy o formacie grafiki IFF jakie posiadasz?
[#42] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Radek_Cz, post #37

Zatem tak, napisanie konwertera poszło szybko, bo jednak miałem już ten format rozpracowany, zabranie się za nowy materiał nie poszłoby mi tak łatwo. O ile służę nadal pomocą przy Gloomie to jednak wolę spożytkować siły na dokończenie moich projektów. Jeśli Leon chce nadal robić pełną konwersję to życzę mu powodzenia. Niech jednak zastanowi się, czy chce naprawdę podmieniać wszystko w grze. Ja np. lubię tworzyć mapy z oryginalnymi teksturami i przeciwnikami, ale to kwestia gustu. Mam nadzieję, że pomogłem.
[#43] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Hexmage960, post #42

Też wolę tworzyć nowe mapy i przeciwników niż grzebać w plikach. Ostatnio przeniosłem postacie i bronie z Dooma oraz stworzyłem wiele nowych postaci. Planuję pod koniec miesiąca zrobić aktualizację pliku "GloomMaps.lha" tylko nie wiem jak wrzucić plik o tej samej nazwie na aminet. Chyba, że muszę wrzucić archiwum pod nową nazwą np. "GloomMaps2.lha" i dodać w komentarzu aby skasowali starszy plik. Jak działa na aminecie podmiana plików?

Robert Twój program do obrazków na pewno się przyda. Szkoda, że dopiero teraz go napisałeś po moich długich bojach z obrazkami. Jeszcze tylko zapytam czy mogę go wrzucić razem z DeObj do archiwum z mapami jakie planuję umieścić na aminecie. Dodałbym też krótką instrukcję obsługi.
[#44] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Leon, post #43

Jeśli chodzi o Aminet to w pliku .readme wpisujesz w nagłówku w oddzielnym wierszu słowo "Replaces:" i nazwę starego pliku.

Co do moich programów - tak, konwerter obrazków "iff2gloom" możesz umieścić. Jeśli chodzi o "DeObj", to proszę Cię jednak o wstrzymanie się o ile to możliwe, postaram się zrobić poprawioną wersję.
[#45] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Leon, post #43

Pracuję nad ulepszoną przeglądarką formatu Gloom Objs, zmieniłem przy okazji nazwę z DeObj na ShowGloomObj. Program jest już niemal ukończony.

Równocześnie odkryłem w jaki sposób używać dodawanego do GloomEDa programu makeanim. Otóż wystarczy, że posiada się obrazek z klatkami animacji uszeregowanymi od lewej do prawej i z góry na dół, oraz że przerwa między klatkami wynosi co najmniej jeden piksel. Taki plik z grafiką zapodaje się programowi Makeanim i przytrzymuje się lewy klawisz myszy dopóty wszystkie klatki animacji się podświetlą. I gotowe! Plik z obiektami zostanie utworzony. I nie trzeba się martwić o liczbę kolorów - Makeanim automatycznie wyliczy liczbę użytych kolorów.

Mój program ShowGloomObj przyda się do wyciągnięcia grafiki obiektów z Glooma. Zaś makeanim zawarty z oryginalnym edytorem plansz można używać do procesu odwrotnego - importu swojej grafiki obiektów do Glooma.

Mam pytanie do Leona: udało Ci się zaprząc program Makeanim do pracy? Bo jeśli nie to teraz będziesz wiedział jak go obsługiwać i importować grafikę obiektów do Glooma.

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 03:02:11 przez Hexmage960
[#46] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Hexmage960, post #45

Tak, makeanim służy do dodawania postaci oraz broni i działa świetnie, zrobiłem nim wiele broni z Dooma i postaci. Najważniejsze jest przy tworzeniu broni aby broń składała się z 5 części, przed i po strzale oraz 3 wybuchów. Jeśli broń składa się z 2 klatek to strzelając z broni np. 4 i 5 będą widoczne śmieci na ekranie. Makeanim ma też jedną fajną rzecz a mianowicie można przytrzymać lewy klawisz lub klikać na lewy klawisz wtedy od razu widzimy czy poprawnie zaznacza makeanim klatki (w sensie poziomo bo jak zaznaczy w pionie to są za blisko siebie). Jedyny problem przy dodawaniu broni makeanim jest taki, że pod bronią muszę dorysować ok. 16 linii aby broń nie była za bardzo schowana na dole ekranu. Dodatkowo aby była na środku ekranu trzeba wpisać "2". Wracając do DeObj to nim powyciągałem wszystkie obiekty z gry Gloom (są zapisane jako IFFy) i też przy okazji je wrzucę na aminet. Zobacz maila, którego Tobie wysłałem.

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 08:19:17 przez Leon
[#47] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Leon, post #46

Dodatkowo aby była na środku ekranu trzeba wpisać "2".

Tak, w argumencie do programu MakeAnim podaje się tzw. "hot-spot", czyli w którym miejscu program ma "uchwycić" obiekt.

Wracając do DeObj to nim powyciągałem wszystkie obiekty z gry Gloom (są zapisane jako IFFy) i też przy okazji je wrzucę na aminet.

Skończyłem pracę nad ulepszonym DeObj. Poprawki:
1. Wychodzi się za pomocą dowolnego klawisza (np. spacji).
2. Ekran jest otwierany tak, by pomieścić wszystkie klatki (ekran skroluje się w pionie za pomocą myszy).
3. Wstawia jeden pikel odstępu między klatkami.

Tutaj zawarte jest archiwum z ShowGloomObj (jest to ulepszony DeObj), IFF2Gloom (niezmieniony) oraz plik Readme z krótką instrukcją po angielsku:

http://members.upcpoczta.pl/r.szacki/Gloom/GloomUtils.lha
[#48] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Leon, post #46

OK
Daj znac skad i kiedy, bedzie mozna juz sciagnac grafike z Glooma.
[#49] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Hexmage960, post #47

Dziś porównam jak spisuje się ShowGloomObj w porównaniu ze starszą wersją DeOBj na przykładzie Dragon. Dam znać jak znajdę jakieś błędy.

@Selur:
Wysłałem Tobie maila z informacją.
[#50] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Hexmage960, post #47

Za pomocą nowej wersji ShowGloomObj wyciągnąłem ponownie wszystkie obiekty z gry, zajęło mi to 4 godziny licząc łączenie ekranów na PC, sprawdzanie palety i testowanie działania każdego z nich w Gloomie. Chociaż wolę starą wersję bo więcej obiektów mieści się na ekranie i widzę jak makeanim zaznacza dodawać poszczególne klatki. W przypadku nowej wersji większość obiektów jest poza ekranem. Także na aminet wrzucę stare obiekty co powyciągałem kiedyś DeObj choć w działaniu z nowymi obiektami nie ma wcale różnicy. Stara wersja obsługuje ekran w 640 a nowa w 320. Nowy program działa poprawnie jak stary dodatkowo można normalnie z niego wyjść i działa przewijanie ekranu co jest na plus.

Jedyny obiekt którego nie szło wyciągnąć w całości za pomocą starej wersji to był Dragon. Niestety po poprawnym wyciągnięciu 32 klatek dragona nie można go dodać bo za dużo zajmuje w IFFie i program makeanim się wiesza (może po spakowaniu CrM2 by zadziałało). W starej wersji wyciągnąłem tylko 16 klatek i działa. Jest jeszcze jeden mały problem podczas wyciągania postaci Phantom czy Deathhead, obie te postacie używają koloru czarnego jako wypełnienie obiektu. Jako, że kolor czarny jest tłem to po wyciągnięciu klatek i dodaniu obiekty są w środku przezroczyste. Musiałem na PPaincie wypełnić obiekty innym kolorem niż czarny. Ten problem występuje przy 2 wersjach programu.
[#51] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Leon, post #50

Dziękuję za raport i znalezienie błędów:

1. W istocie, wcześniej więcej się mieściło na jednym ekranie, zmienię rozdzielczość w programie na powrót na np. 640x512 oraz sprawię by klatki były bardziej upakowane (bliżej siebie), sądzę, że to rozwiąże problem z widocznością podświetlania klatek animacji w programie MakeAnim oraz ten problem z Dragonem.

Jest jeszcze jeden mały problem podczas wyciągania postaci Phantom czy Deathhead, obie te postacie używają koloru czarnego jako wypełnienie obiektu.

2. Postaram się naprawić również i ten problem. Chyba już wiem jak go rozwiązać.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 00:04:28 przez Hexmage960
[#52] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Hexmage960, post #51

Właśnie przetestowałem Dragona i niestety zmiana rozdzielczości niewiele tu pomogła. Program MakeAnim się wiesza. Nie znam przyczyny.

Prawdopodobnie będę musiał napisać własny konwerter wykonujący to samo zadanie co MakeAnim. Nie powinno nastręczyć mi to zbyt dużych trudności, bo format znam. Ale ten program będzie odrobinę bardziej skomplikowany od poprzednich dwóch.

Także, będę kompletował zbiór użytków do Glooma tym właśnie programem. Postaram się na dniach go napisać.

Pozdrawiam.
[#53] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Hexmage960, post #52

Robert szkoda Twojego cennego czasu na pisanie kolejnego programu do wyciągania obiektów.
Szczególnie, że wszystkie obiekty są już gotowe w formacie IFF. Bardziej przydałby się program do podmiany sampli w grze. Obecnie w nagłówku svx muszę ręcznie wpisywać "01 44" dla sampli 11KHz oraz podawać długość w dwóch kolejnych cyfrach.
[#54] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Leon, post #53

Jak tak dalej pójdzie, to jeszcze może zrobisz całkiem nową wersję glooma - Gloom Leon Edition: Final destruction pomysł

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 10:31:55 przez parallax
[#55] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Leon, post #53

Mnie osobiście imponuje Panów zaparcie i szczerze dopinguję, tym bardziej, że niektóre opublikowane przez Leona mapy na aminecie bardzo mi się podobają OK
[#56] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Hexmage960, post #52

Robert zapytam się jeszcze Ciebie czy byłbyś w stanie napisać program, który pakowałby pliki do postaci CrM2? Mam na myśli taki program, który pakowałby wszystkie pliki w danym katalogu, zastępując jednocześnie stare pliki nowymi. Ja używam do tego celu niezarejestrowanego programu Crunchmania z aminetu, niestety każdy plik muszę wczytać i pakować z osobna co zajmuje sporo czasu pozatym po spakowaniu każdego pliku muszę włączyć program ponownie. Chciałbym wiele z moich poziomów szybko spakować i opublikować jako ADFy jak to mój kolega zrobił tutaj.

Jak pisałem wcześniej fajnie gdyby postał program do podmiany sampli w grze. Obecnie muszę ręcznie edytować pliki co nie ukrywam może powodować dziury w pamięci.

Najbardziej czego bym chciał (niestety potrzebny byłby do tego kod źródłowy gry) to wyłączenie przyciemniania dalszych ścian w Gloom Deluxe. Przez to rozwiązanie używając np. tekstur w 64 kolorach podchodząc pod ścianę widzimy mniej niż 16 kolorów. Dodatkowo kolory ścian są wyświetlane błędnie. Np. jasnoniebieski z daleka jest szary dopiero jak podejdę bardzo blisko do ściany to zmienia kolor na właściwy. Jedynie co mogę zrobić to ustawić zamiast koloru jasnoniebieskiego kolor niebieski (00F) wtedy z daleka kolor będzie wyświetlany poprawnie. Kolory w starym Gloomie prezentowały się znacznie lepiej tylko te pikselie 2x2 przeszkadzały.

Co by jeszcze się przydało a do czego potrzebne są źródełka. Każda postać ma zdefiniowane rozmiary, szybkość poruszania oraz to czy ma biegać czy strzelać. Powoduje to, że nie jestem w stanie stworzyć poziomów w których postacie poruszają się tak samo, są tych samych rozmiarów, wyglądają inaczej i wszystkie zachowują się tak jak np. marine. Mam na myśli to aby używając postaci baldy, demon w edytorze maped zaczęły powoli chodzić i strzelać jak marine. Wtedy mógłbym zamiast baldy i troll dać żołnierzy w innych kolorach.

Jeszcze jedno, nie wiem czy to z mojej winy czy nie ale podczas gry nie widzę aby oryginalne postacie używały klatek ataku (pomimo, że mają je narysowane) np. baldy i troll w Gloom Deluxe. Czy u Ciebie jest tak samo? Klatki ataku wklejone są na samym końcu każdej z postaci. Może tylko stary Gloom obsługuje klatki ataku a Deluxe już nie?
[#57] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Leon, post #56

Niezarejestrowana Crunchmania działa z katalogami, wtedy pojawia się jedynie uciążliwy requester. Katalogi wybierasz naciskając na DIR. Wtedy dajesz Load File.
[#58] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Leon, post #56

Leon, a nie myślałeś żeby olać Glooma i wziąć się za AB3D2? Tam możesz pozmieniać wszystko, łącznie ze statystykami wrogów. Ja powolutku sobie czytam i rozkminiam Leveled. I pomimo że jest dość pokręcony to daje możliwości o trzy nieba większe niż to co jest w Gloomie.
[#59] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Leon, post #56

Leon, jeśli chcesz naprawdę tak bardzo ingerować w grę, to polecam posłuchać Radka. Alien Breed 3D II oferuje znacznie bardziej zaawansowany silnik 3D i więcej możliwości modyfikowania gry. Dla naprawdę zagorzałych fanów modyfikowania gier jest też kod źródłowy na Aminecie.

Co do pakowania - taki program można napisać, chociażby z użyciem wolnodostępnych bibliotek XPK. Pamiętaj jednak, że danych nie musisz pakować, by testować z grą. CrunchManii użyj dopiero gdy będziesz swoje prace publikować, czyli raz, a dobrze. Możesz też zastosować się do podpowiedzi Choloka.

Ponieważ napisałem te programy użytkowe do Glooma, to zapragnąłem zrobić swój własny mod z użyciem tych programów - wspominany niegdyś "Gloom Reunion: Unofficial Mission Pack" rozgrywający się w Rosji. Prawdopodobnie będę nad nim powoli pracował.

Tymczasem praca nad programem, który wykonuje to samo co "Makeanim" trwa. Korzysta z datatypes.library do ładowania obrazka oraz graphics.library do konwersji do chunky. Dzisiaj wpadłem na pomysł, jak zrealizować wycinanie klatek animacji. Jeszcze trochę pracy i - jeśli wszystko pójdzie pomyślnie - to za krótki czas powinienem program udostępnić. Umożliwi np. bezproblemową konwersję Smoka do formatu Glooma.

Tak czy inaczej ja się bardzo cieszę, że mogłem pomóc przy Gloomie, i że dokańczam swoje programy. Okazało się, że mogę pracować skutecznie. Myślę, że podobnie pójdzie mi przy innych projektach (m. in. projektach gier).
[#60] Re: Gloom Deluxe - magiczne kolory

@Hexmage960, post #59

rozgrywający się w Rosji.


Ehhhh, tylko nie mów że masz jeszcze inne nicki na portalu. :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem