[#31] Re: Zapowiedzi nowych gier

@TuReX, post #13

Gloom bardzo dobra gra na dwie osoby. Glooma stawiam wyżej od Dooma ze względu właśnie na grę we dwie osoby na jednym ekranie. Większa frajda.
3
[#32] Re: Zapowiedzi nowych gier

@michal_zukowski, post #30

Ogólnie do znajomych szło się grać w jakieś gry wieloosobowe. Jakoś nie widzę, żeby poszedł do kogoś i kilkanaście godzin grał w Dooma.


przypomnę, że Doom miał coś takiego jak Multiplayer (nie wiem jak te wszystkie Alien Breedy itp.). Do którego oczywiście dodatkowy dżojstik nie wystarczał, jednak taszczenie ze sobą kilku kloców na LAN party nie wydawało się być przeszkodą nie do pokonania. Tak że ten... A mając dwa kompiki, do gry z kolegą wystarczył prosty kabelek.

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 10:33:45 przez snajper
1
[#33] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Azakiel, post #24

Dooma skończyłem tylko raz na Amidze i koniec, do Alienow wracam do tej pory.

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 10:30:19 przez Hellena
3
[#34] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Hellena, post #33

Co o niczym nie świadczy w szerszym ujęciu niestety, można to też zrzucić na karb skażenia amigowością, które wszyscy w jakimś stopniu mamy
[#35] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Azakiel, post #14

paranoja??? sorrry moim subiektywnym zdaniem

O to mi własnie chodzi - o subiektywne zdanie. Jak widzisz zdania są podzielone, więc mówienie, że na Amigę nie było żadnej dobrej gry fps jest głupotą. Jakoś graczom niektóre gry się spodobały. Ale wiem, to amigowe szaleństwo, a to cały świat zewnątrz jest normalny
2
[#36] Re: Zapowiedzi nowych gier

@michal_zukowski, post #30

szybciutko wyleczyłem sie z amigowych FPS-ów bo to był przez te pare lat obraz nędzy i rozpaczy tyle tylko że przez te pare lat te "gry" były bardziej tech-demami robionymi w domowym zaciszu przez garstke zapaleńców które miały na celu pokazanie że sie "jakoś tam da " niż normalnymi dopracowanym grami z soczystym gameplayem jaki był w Doomie





w singla grało sie w dooma na pececie a czasami robilismy schadzki i łączylismy dwie konsole PSX kablem i gralismy w multi (grac mogły tylko dwie osoby ale o ile pamietam to zrobilismy tak ze po kazdym zgonie osoba która zginela oddawała pada koledze ktory czekał w kolejce) wspaniałe czasy szeroki uśmiech



Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 11:46:16 przez Azakiel

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 11:50:10 przez Azakiel
1
[#37] Re: Zapowiedzi nowych gier

@TuReX, post #35

O to mi własnie chodzi - o subiektywne zdanie. Jak widzisz zdania są podzielone, więc mówienie, że na Amigę nie było żadnej dobrej gry fps jest głupotą. Jakoś graczom niektóre gry się spodobały. Ale wiem, to amigowe szaleństwo, a to cały świat zewnątrz jest normalny


bo moim subiektywnym zdaniem nie było zadnej dobrej gry FPS na Amige , a twoim subiektywnym zdaniem były wiec skoro te gry twoim zdaniem były dobre to cóż moge powiedzieć szeroki uśmiech - mało wymagający klient zadowolony z produktu

Moze Dread/Grind coś w mojej opinii zmieni ale przez ograniczenia sprzętowe i target sprzętowy ta gra juz na starcie bedzie duzo bardziej ograniczona od Dooma , np ilosc przeciwników naraz na ekranie, ich różnorodnosc, klatki animacji , złożonosc map, czytelnosc elementów oddalonych od gracza...........z całym szacunkiem dla twórców ale takie są fakty

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 11:38:46 przez Azakiel

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 11:39:19 przez Azakiel
1
[#38] Re: Amigowe FPS (refleksje, opinie, rozważania)

@mailman, post #1

Doom i cała reszta, szkoda strzępic ryja
Z amigowskim lubiłem AB3D 1 i Ubeka. Pomimo ograniczeń technologicznych.
1
[#39] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Azakiel, post #36

W czasach gdy pecety się upowszechniły to się grało w Duke3D, a nie brzydkiego Dooma.
2
[#40] Re: Zapowiedzi nowych gier

@michal_zukowski, post #39

W czasach gdy pecety się upowszechniły to się grało w Duke3D, a nie brzydkiego Dooma.


śmiechłem cytując klasyka - "chyba ty"

masz poczytaj sobie

https://forums.duke4.net/topic/11520-lets-talk-about-doom-1993/

https://www.doomworld.com/forum/topic/120716-what-is-doom-doing-better-than-duke-nukem-3d/


Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 13:02:57 przez Azakiel
1
[#41] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Azakiel, post #40

dooma na pececie zobaczylem w 2001 roku dopiero na jakis starych grzybach na uczelni, nikt ze znajomych nie grał w dooma, wiekszosc grała w mdk, duke3d i potem w quake. jakby nie amiga i port dooma to bym nawet nie wiedzial jak ten doom wyglada
2
[#42] Re: Zapowiedzi nowych gier

@michal_zukowski, post #39

W czasach gdy pecety się upowszechniły to się grało w Duke3D, a nie brzydkiego Dooma.

Doom od początku był brzydki jak by tak porównać do pięknie rysowanych gier typowo 2d.
2
[#43] Re: Zapowiedzi nowych gier

@michal_zukowski, post #41

I o czym to ma świadczyć?
Chyba tylko o tym, że przegapiłeś pierwotny czas Dooma, jaki ma sens porównywanie go do kontynuatorów gatunku? To coś niezwykłego, że na PC grali w nowsze gry z 1996 (Duke, Quake), a nie Dooma z 1993?
"Doom był kiepski, bo kolejne lata?"
3
[#44] Re: Zapowiedzi nowych gier

@michal_zukowski, post #41

no widzisz, a nikt z moich znajomych nie grał zbyt duzo w DUKE, gralismy w Dooma duzo i potem QUAKE i taka do dyskusja, a jak chcesz bardziej merytorycznie to dałem ci 2 linki tam masz to dobrze rozpisane w dyskusji

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 13:17:53 przez Azakiel
1
[#45] Re: Zapowiedzi nowych gier

@amikoksu, post #42

ty jak coś powiesz "z sensem" to nie wiadomo czy sie smiac czy płakać szeroki uśmiech

wypowiedź w stylu:

FIFA jest lepsza od TEKKENA bo w FIFIE jest wiecej postaci na ekranie


4
[#46] Re: Zapowiedzi nowych gier

@amikoksu, post #42

Nie wiem kiedy widzieliście Doom'a? Gra pochodzi z roku 1993. Tamto stulecie. Wtedy to była rewolucja i wymiatała. Tylko na JEDNYM kompie w pracowni informatycznej w akademiku można to było odpalić 486DX4 100 z 4MB i to po przygotowaniu specjalnej konfiguracji pamięci w plikach autostart.bat i sysconfig.sys jak dobrze pamiętam pod DOS'em, nie Win. Wtedy jeszcze Win 95 nawet nie było. Pozostałe maszyny w pracowni, chyba ze 4szt. różnej konfiguracji 386. A prywatne kompy PC u ludzi w akademiku można było liczyć na palcach drwala z wieloletnim stażem.
To, że piszecie o latach 2000 to całe wieki byliście za "afro amerykanami".
5
[#47] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Azakiel, post #37

Nieuprawnione jest mówienie, że każda gra fps na Amigę to shit. Bo to zwyczajnie nieprawda, wiele z nich ma ciekawe mechanizmy i wykonanie. Mogą Ci się najwyżej nie podobać, ale to zupełnie inna kwestia. Ja np. nie lubię strategii, ale to nie znaczy, że automatycznie one stają się beznadziejne. To są dla mnie oczywiste sprawy, więc EOT z mojej strony.


Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 15:04:13 przez TuReX
3
[#48] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Azakiel, post #45

Tak, Doom to po prostu słaba gra. Graficznie jak na 93/94 r było słabo. Grywalność przeciętna.
3
[#49] Re: Zapowiedzi nowych gier

@amikoksu, post #48

Tak, Doom to po prostu słaba gra. Graficznie jak na 93/94 r było słabo. Grywalność przeciętna.




6
[#50] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Azakiel, post #44

Ze mną i moimi znajomymi było to samo. Doom a potem Quake. Duke to była całkiem fajna gierka, ale bez tego czegoś, bez klimatu, muzyki….
1
[#51] Re: Zapowiedzi nowych gier

@TuReX, post #47

Obiektywnie patrząc, to niestety Amigowe FPSy są beznadziejne i zawsze już takie będą.
Zwłaszcza w porównaniu do tego, co mamy obecnie na PC i konsolach - wszystkie Amigowe tytuły 3D to jest przecież jakieś 30 lat do tyłu. Technologiczny skansen, więc w zasadzie to w ogóle nie ma tu o czym rozprawiać, tylko do muzeum z tym
Oczywiście są fanatycy, którzy obecnie jarają się możliwością odpalenia na Amidze pecetowych gier sprzed 30 czy 25 lat, ale przecież świat gier poszedł do przodu Mocno do przodu.

Amiga nie była stworzona do gier 3D i niech tak zostanie.
Przerabianie Fiata 126p na auto sportowe czy luksusową limuzynę - coś takiego zawsze będzie budzić drwinę.

P.S.
Z gier 3D, to dopiero Quake i Quake III na PC mnie zachwyciły, no i Medal of Honour...

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 17:09:30 przez Motyl
1
[#52] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Motyl, post #51

Wszystkie amigowe gry 3d sprzed 30 lat są 30 lat do tyłu w porównaiu do aktualnych pecetów? Czy czytasz nieraz to co piszesz?
2
[#53] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Aniol, post #50

Ze mną i moimi znajomymi było to samo. Doom a potem Quake. Duke to była całkiem fajna gierka, ale bez tego czegoś, bez klimatu, muzyki….


Zgadzam sie, Duke miał nieco bardziej realistyczne mapy (tekstury i projekty map miejscami troche siliły sie na realizm) ale przeciwnicy i ogólny klimat mi nie pasowały, wolałem pruć do piekielnych maszkar niz do prosiaków i innych cudaków podlanych groteskowym sosem Duke'a
2
[#54] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Motyl, post #51

Pc nie był stworzony do gier 3d.
2
[#55] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Azakiel, post #53

wspominki w 2 częsciach dla tych co nie widzieli (a widzieli zapewne wszyscy)



[#56] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Zapowiedzi nowych gier
[#57] Re: Zapowiedzi nowych gier

@amikoksu, post #48

Tak, Doom to po prostu słaba gra. Graficznie jak na 93/94 r było słabo. Grywalność przeciętna


Powinieneś mieć świadomość, że nawet jeżeli wierzysz w to co piszesz, to Twój pogląd jest co najmniej niepopularny i przeczy mu większość faktów tamtej rzeczywistości.

To właśnie Doom doprowadził najpierw do frustracji fanów klasycznych komputerów, a następnie ich śmierci (komputerów, nie fanów ;) ), oraz śmierci ich producentów. To częściowo Doom przyczynił się do napędzenia sprzedaży i przyrostu mocy procesorów, oraz pchnął rynek gier do stadium natręctw i obsesji przenoszenia wszystkich tytułów w 3D. Wiem, że ktoś może się obruszać, że PC przecież były sprzętem do profesjonalnej pracy, ale to głównie gry były bardziej wymagające i wymuszające zaspokajanie "głodu" szybszym procesorem, większą ilością RAM, a potem akceleratorów grafiki.

Gdyby Doom był jak piszesz, jakąś tam przeciętną grą ze słabą grafiką, to większość nie dostała by zajoba na jego punkcie i nie wprowadzała Amigowców w stan depresji.

Do dzisiaj pamiętam emocje jakie mi towarzyszyły przy kupnie pierwszego, własnego PC i pospiesznego odpalenia Dooma zaraz po przyniesieniu komputera do domu. Uwielbiałem wiele gier z Amigi, ale chęć grania w Dooma skłoniła mnie (niewiernego) jak wielu innych do sprzedania Amigi i kupna PeCeta. To była wówczas obsesja. Taka obsesja nie powstała by ot tak bez konkretnej przyczyny.

Gra miała klimat, poczucie głębi i wrażenia 3D, zupełnie inna percepcja przy graniu, mroczność korytarzy, a nawet te proste, niepozorne dźwięki muzyki i odgłosów przeciwników. Wszystko razem naprawdę robiło wrażenie i było doznaniem na nieznanym dotychczas poziomie.

Oczywiście był wcześniej Wolfenstein, jednak grafika Dooma wkraczała na wyższy poziom 3D. Oczywiście z perspektywy czasu wolę wracać do ręcznie rysowanych gier 2D z Amigi, ale na tamten czas Doom był po prostu potwierdzoną przez odbiorców rewolucją i rewelacją.

Co do gier Doomopodobnych na Amigę, to oczywiście z oczywistych względów była bieda, ale taki Genetic Species był naprawdę przyzwoity graficznie i dzisiaj na akceleratorach wygląda i gra się całkiem spoko. Gloom na kolana nie powalał graficznie, ale grywalność była ok.

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 18:38:30 przez Duracel

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 18:41:13 przez Duracel
3
[#58] Re: Zapowiedzi nowych gier

@michal_zukowski, post #30

Ogólnie do znajomych szło się grać w jakieś gry wieloosobowe. Jakoś nie widzę, żeby poszedł do kogoś i kilkanaście godzin grał w Dooma.


Elo. Kumpel uczył się na jakieś egzaminy i żeby go nie korciło pozwalał mi siedzieć u siebie i grać na pececie. W ten sposób skończyłem wtedy m.in. ówczesne giełdowe świeżaki czyli Thief i Half-Life.
2
[#59] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Duracel, post #57

Nie jestem wyznawcą Dooma dlatego też patrzę obiektywnie. Grafika była słaba i tyle. To że był widok z innej perspektywy, to inna sprawa.
2
[#60] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Duracel, post #57

Powinieneś mieć świadomość, że nawet jeżeli wierzysz w to co piszesz, to Twój pogląd jest co najmniej niepopularny i przeczy mu większość faktów tamtej rzeczywistości.


Duracel, patrząc na brednie jakie wypisuje Koksik opcje są dwie: to kiepski troll albo ultra-fanboj wiec dalsza dyskusja z nim nie ma żadnego sensu

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 19:10:11 przez Azakiel
3
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem