[#61] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Duracel, post #57

Co do gier Doomopodobnych na Amigę, to oczywiście z oczywistych względów była bieda, ale taki Genetic Species był naprawdę przyzwoity graficznie i dzisiaj na akceleratorach wygląda i gra się całkiem spoko. Gloom na kolana nie powalał graficznie, ale grywalność była ok.


Genetic Species miał chyba najładniejsze ze wszysztkich tekstury , ale levele to była konstrukcyjnie prawie taka sama bieda jak w FEAR (sciany pod kątem 90% z mnóstwem drzwi), gameplay był ba bardzo niskim poziomie (strzelanie do pojedynczych przeciwników z odległosci metra którzy czasami czekali tuż za drzwiami

Gdyby połączyc zalety AB3D i Genetic Species i dobrze to zbalansować tak jak to jest zrobione w Doomie (bronie , przeciwnicy) to mogłobybyć coś naprawde solidnego (trzeba by tylko celowac w Amigi z większą iloscią ramu i mocy, bo ram potrafi bardzo ograniczać)

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 19:24:03 przez Azakiel
3
[#62] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Azakiel, post #53

wolałem pruć do piekielnych maszkar niz do prosiaków i innych cudaków podlanych groteskowym sosem Duke'a


a mi Doom nie podchodził - w przeciwieństwie do DN3D. Dopiero Duke miał klimat dobrej rozpierdziuchy. A do tego ładne panie. ok, racja Quake - żeby był sens w to grać, trzeba było mieć co najmniej Pentium. Oraz dobrą grafę.
Natomiast odnośnie do słów Anioła:

Duke to była całkiem fajna gierka, ale bez tego czegoś, bez klimatu, muzyki….


Duke bez muzyki? wariat? To jak nazwiesz to poniżej?



i w odróżnieniu od Dooma dało się jej słuchać i na zwykłym SB, bez bulenia paru kafli tylko po to, żeby sobie Gravisem móc posłuchać gitarki w Doomie.



Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 19:43:13 przez snajper
3
[#63] Re: Zapowiedzi nowych gier

@snajper, post #62

Chrzanisz z dzisiejszej perspektywy człowieka który widział już wiele.... . DOOM to świetna gra którą można ograć na Amidze.
1
[#64] Re: Zapowiedzi nowych gier

@djpiotrs, post #63

pisałem to, sięgając pamięcią do roku 1996. A że zatwardziali amigowcy, trzymający się kurczowo swojej sześćsetki, w tych czasach widzieli niewiele... To nie mój problem.
[#65] Re: Zapowiedzi nowych gier

@snajper, post #64

Na A600 Cytadela na małym ekranie plus kod KBBMORMS (Kiedy Byłem Bardzo Mały Obie Ręce Mi Śmierdziały :) to też jakaś przyjemność była. Po przesiadce na starego PC za grosze i odpaleniu Dooma, Quake oraz w moim przypadku po macoszemu Duke3d człowiek chciał i miał więcej... Fajne wspominki, ale dzisiaj z perspektywy czasu po ograniu AB3D2 na emulatorze oczywiście (malina rządzi OK) po prostu wiadomo, że Amiga mogła więcej, ale upadek Comodore zatrzymał progress. AB3D2 wg mnie to najlepsza amigowa gra FPS swoich czasów i czerpię przyjemność ogrywając tą grę. Doom to kozak na PC, którego na amidze zastępował Gloom i chwała mu za to bo był na tyle grywalny, że obronił temat patrząc na ograniczenia gołej A1200/CD32 OK
[#66] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Zapowiedzi nowych gier
[#67] Re: Zapowiedzi nowych gier

@snajper, post #62

Quake - żeby był sens w to grać, trzeba było mieć co najmniej Pentium. Oraz dobrą grafę.

wtf, przecież quake 1 można było ograć na mocnej dopałce w roku portu clickbooma, 1998 na amidze, sam go tak przeszedłem i elegancko to działało.

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 23:33:37 przez Amcio
2
[#68] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Amcio, post #67

zdefiniuj "mocna dopałka". Bo ztcw, PPC w takim Blizzardzie był wydajnościowym odpowiednikiem Pentiuma właśnie. A kiedy oglądam filmiki prezentujące grę na 68060 66 MHz, już mocno to klatkuje. Nie wspominając, że na biednej rozdziałce (choć fakt, że samemu dawniej uznawałem wszystko powyżej 640x480 za niezrozumiałe "a komu to potrzebne", począwszy od trybu SVGA w Settlersach czy C&C).

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 23:52:58 przez snajper
[#69] Re: Zapowiedzi nowych gier

@snajper, post #68

Z tego co pamiętam, nie było to takie płynne jak na PC, ale gre można było normalne ukończyć.
2
[#70] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Zapowiedzi nowych gier
[#71] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Zapowiedzi nowych gier
[#72] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Zapowiedzi nowych gier
[#73] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Zapowiedzi nowych gier
[#74] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Zapowiedzi nowych gier
[#75] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Zapowiedzi nowych gier
[#76] Re: Zapowiedzi nowych gier

@WojoS, post #65

Jeszcze było nasze rodzime "Za Żelazną Bramą" lub jak kto woli "Behind the Iron Gate", które chodziło na A500 i miało bardzo fajny klimat.
Ja w epoce bardzo lubiłem Breathless i Glooma, ten drugi do dzisiaj uważam za genialny za klimat i grywalność.
Podobało mi się też AB3dII i marzyłem, aby płynnie w niego pograć na pełnym ekranie, niestety na moim Blizzardzie 040, który miałem w epoce nie hulał płynnie. Dzisiaj mam sprzęt na którym daje radę, ale wersja pod kartę graficzną zalicza losowo zwiechy i odechciewa mi się przez to grać.
W Genetic Species w epoce nie grałem i jakoś do tej pory mnie nie wciągnęło, ale też fajny tytuł.
3
[#77] Re: Zapowiedzi nowych gier

@jargo, post #76

Genetic Species wyróżniało się bardzo kolorystyczną grafiką, chodziło fajnie na 030/50, no i miało coś czego nie było w innych FPS - przejmowanie ciała przeciwnika, bardzo nowatorski pomysł :)

----edit

No i te wybuchy :) Co prawda było płaskie, jak wolf3d, ale wyglądało super :)

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 19:21:59 przez karolb
2
[#78] Re: Zapowiedzi nowych gier

@karolb, post #77

no i miało coś czego nie było w innych FPS - przejmowanie ciała przeciwnika, bardzo nowatorski pomysł :)

Dokładnieok, racja Świetny motyw i na dodatek świetnie wykonany OK
2
[#79] Re: Amigowe FPS (refleksje, opinie, rozważania)

@mailman, post #1

Do dziś nie rozumiem tego szału DOOM-a...ani wtedy ani po latach mnie ta gra zupełnie nie wciąga. Przeszedłem to raz i tyle...Ami ma swoje perełki jak rodzima Cytadela czy kultowy Alien Breed 3D 2, Breathless, Gloom, Genetic Species.

Każda platforma miała swoje FPS-y. Mnie zawsze omijał ten grupowy szał odnośnie gier. Praktycznie 90% tych wieeeelkich tytułów chwalonych przez miliony...mnie nie podchodziły szeroki uśmiechszeroki uśmiechszeroki uśmiech

Ale ja zawsze byłem w tej grupie mniejszości i dobrze mi z tym.
2
[#80] Re: Amigowe FPS (refleksje, opinie, rozważania)

@slawekwozniak, post #79

ani wtedy ani po latach mnie ta gra zupełnie nie wciąga


Bo to jest kwestia gustu, a o tym się nie dyskutuje. Ja np. nie trawię Sensible Soccer czy Slam Tilta. :)

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 10:29:24 przez Drakon
2
[#81] Re: Amigowe FPS (refleksje, opinie, rozważania)

@Drakon, post #80

Bo to jest kwestia gustu, a o tym się nie dyskutuje.


"o gustach się nie dyskutuje" - to jest jedna z największych bzdur jakie ludzie cytują od lat , ponieważ ludzkość ciągle dyskutuje o gustach, np na różnych komputerowych forach , czy przy kotlecie i wódce wszyscy dyskutują o tym co kto lubi i dlaczego (czyli własnie o gustach).
6
[#82] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Zapowiedzi nowych gier
[#83] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Zapowiedzi nowych gier
[#84] Re: Amigowe FPS (refleksje, opinie, rozważania)

@Azakiel, post #81

"o gustach się nie dyskutuje" - to jest jedna z największych bzdur jakie ludzie cytują od lat


...ale to nie był cytat.
[#85] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Zapowiedzi nowych gier
[#86] Re: Zapowiedzi nowych gier

@jargo, post #76

AB3D 2 ma zajefajny silnik, "The game stands out as the only original Amiga game to be a full real-time 3D rendering FPS, which is even more impressive when one considers that it was released during the same year as Quake" - link.
Genetic Species to mój ulubiony fps na amigę szkoda że tak zglitchowany pod koniec, przeszedłem go jakieś 10 lat temu i pamiętam że musiałem przejść pomiędzy laserami na piksele żeby mnie nie zabiło albo wczytywać save i poziom od nowa bo w genetic species nie było save'ow "kiedy chcesz" tylko jak sie znalazlo konsole.
2
[#87] Re: Amigowe FPS (refleksje, opinie, rozważania)

@mailman, post #1

Dobra gra to nie jest tylko dobry silnik gry, dobry silnik to warunek konieczny ale niewystarczający. Tak jak nie każda platformówka z dobrym silnikiem jest ładna i wciągająca tak nie każdy fps z dobrym silnikiem jest dobrą grą.
Na Amidze classic ze względów wydajnościowych ciężko zrobić dobry silnik więc było ich mało. Następnie po kolejnej selekcji, tym razem ze względu na rozgrywkę, nie zostawało praktycznie nic ciekawego.
2
[#88] Re: Zapowiedzi nowych gier

@amikoksu, post #59

Nie jestem wyznawcą Dooma dlatego też patrzę obiektywnie

Ta, każdy kto ma jakieś zdanie uważa, że jego jest obiektywne

Ty po prostu próbujesz zaprzeczać skali wydarzenia i tego co Doom zrobił wśród graczy. Poza tym "wyznawcy Dooma" jak o nich piszesz, zostali nimi nie dlatego, że ktoś im kazał, ale dlatego, że sama gra ich zauroczyła.

Możemy się oczywiście przerzucać opiniami. Ja będę twierdził, że gra była świetna, ty, że gra była słaba, tyle że twoim problemem jest to, że Twoja opinia nie ma nic na poparcie poza tym, że jest Twoją opinią. Za moją opinią jest sukces tej gry i to co zrobiła z rynkiem gier.

Ja też lubię gry 2D i ręcznie rysowaną grafikę i uważam, że przerzucanie większości tytułów po sukcesie Dooma do świata 3D to był absurd, ale pojęcie "ładności" jest pojęciem względnym i tutaj można by jeszcze Twoje dywagacje na ten temat przyjąć bez uwag, ale twierdzenie, że gra była słaba skoro zyskała taką popularność i wywołała taki efekt WOW, to twierdzenie irracjonalne i śmieszne. Słabe gry nie odnoszą sukcesu, nie rewolucjonizują rynku gier i rynku sprzętu, nie sprzedają się w takiej ilości i nie absorbują tak pierwszych stron gazet branży gier. Twoja opinia jest po prostu absurdalna i oderwana od faktów.

pozdrawiam
7
[#89] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Duracel, post #88

Dokładnie tak. Wystarczy przejrzeć Top Secrety, Secret Service'y i inne magazyny z epoki i zerknąć na oceny Dooma - chyba nawet gdzieś się pojawiło 100%. Gra świetna, rewelacyjna i rewolucyjna w tamtym czasie. Każdy może mieć swoje zdanie, ale tu opinia większości była/jest przytłaczająco pozytywna. Doom to majstersztyk technicznie i gameplay'owo.
8
[#90] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Zapowiedzi nowych gier
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem