[#151] Re: A-EON AmigaOne A1222

@abcdef, post #149

Rozumiem, że pijesz do wydajności. Ale pomyśl - chcesz odpalić Lotusa, Prince Of Persia, Amosa, Protrackera, Chwritera albo TAGa. Jakie to ma znaczenie, czy emulowane środowisko jest 500 razy szybsze od oryginalnej maszyny z epoki, czy tylko 100 razy?
[#152] Re: A-EON AmigaOne A1222

@trOLLO, post #146

Dlatego mam taką, na której sobie pogram :)
[#153] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Daclaw, post #151

O ile wiem, to na NG nie odpalę...

Poza tym - po co miałbym odpalać emulator Amigai na NG, skoro pod Linuksem czy Windowsem odpalę dużo bardziej dopracowaną wersję tego emulatora?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2018 10:21:39 przez Cedrat
[#154] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Cedrat, post #153

Widzisz, ja te wszystkie gry/AMOSY itp. odpalę pod MorphOSem, a Ty pod Linuksem czy Windowsem nie odpalisz Iris, Showcase czy Odyssey.
[#155] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #154

A MorphOS obsługuje Amigowy system dyskietek elastycznych typu DOS (że o NDOS nie wspomnę)?

Ktoś może napisać, żem frajer, skoro kupuję oryginały, ale ja chciałbym być po prostu uczciwy.

Poza tym ja myślę, że ludzie wyemigrowali z Amigi klasycznej na NG, m.in. po to, by od tego oprogramowania uciec...

Teraz mają upragnione rozdzielczości FullHD i ... duże braki w oprogramowaniu dla PPC.

No niestety, nie wszystko jest takie zielone na NG.

Dla mnie największą bolączką na NG jest ilość i jakość (stabilność) oprogramowania.

Uwydatnia się kontrast pomiędzy profesjonalnym oprogramowaniem na Amigę z lat 80. i 90., a nowym oprogramowaniem, które przystaje do najnowszych standardów, ale jakością wykonania do tego profesjonalnego oprogramowania nie przystaje.

Wtedy programiści pracowali na zwyczajnym etacie. Ja dostrzegam tę różnicę, której inni zdają się nie dostrzegać.

Może się powtórzę, ale jak na moje potrzeby to A1200 + HDD + CD wystarczy, bo uruchomię wszystkie interesujące mnie programy i mogę wygodnie pisać swoje programy oraz korzystać z oryginalnego oprogramowania.
[#156] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #154

Tak, ale zrobi setkę innych rzeczy, których nie zrobisz pod MorphOS, albo jeśli zrobisz to wolniej. Takie przegadywanie się nie ma sensu. MorphOS i AmigaOS4 mają swoje mocne strony i myślę, że każdy kto miał jakąkolwiek styczność z tymi systemami jest tego świadom. Rzecz w tym, że większość tych zalet jednak zaczyna topnieć ze względu na rozwój technologiczny, IBM POWER może jeszcze goni konkurencję, ale PPC jest daleko z tyłu. Gdy na początku nowego milenium gdy MorphOS już się zadomowił i powstały NG ktoś wspomniał o ARM to był śmiech, bo to może procesory bardzo energoefektywne, ale strasznie mało wydajne (w porównaniu do PPC G3 i G4). Że jedyne do czego się nadają to nettopy i telefony, a przyszłość należy do szybkich PPC. Mamy rok 2018. Max sprzętu PPC sięga wydajności 10 letnich intelów, a topowe ARM wydajnością dociągają do poziomu kilkuletniego Skylake. Nie sądzę by developerzy obu systemów byli na to ślepi.
[#157] Re: A-EON AmigaOne A1222

@abcdef, post #156

Oczywiście, dlatego ewentualny MorphosNG będzie na x64.
[#158] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Hexmage960, post #155

MorphOS w Amidze klasycznej obsługuje stacje dyskietek i czyta normalnie dyskietki. W innych komputerach czyta dyskietki przez stacje USB, z tym, że te stacje nie odczytają amigowych sektorów. Jesli natomiast masz ADF to możesz go zamontować i wtedy ci sie pojawia normalnie ikonka dyskietki.

Co do oryginałów to są dwie możliwości:
- kupujesz je od dystrybutorów/twórców - wtedy nie jesteś frajer
- kupujesz używane oryginały na allegro - wtedy jesteś albo kolekcjonerem albo frajerem, bo twórcy nic z pieniędzy zapłaconych sprzedawcy na allegro nie mają więc twórcom wisi czy masz wersje z neta czy z allegro
[#159] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Cedrat, post #153

Poza tym - po co miałbym odpalać emulator Amigai na NG


Z tego co napisałeś, to po to żeby odpalić AMOSa.
A niemożność odpalenia go, to fakt braku chipsetów, czyli czegoś na co amigowcy narzekali od momentu gdy pojawił się DOOM.

Napiszę jeszcze raz - NG nie powstało po to aby odpalać soft z A500, tylko po to aby ZASTĄPIĆ DOPALONE Amigi 4000 z KARTAMI GRAFICZNYMI, DŹWIĘKOWYMI, SIECIOWYMI i procesorami POWER PC.
[#160] Re: A-EON AmigaOne A1222

@morph123, post #159

No i kicha z tego wyszła; stary soft w sporej części przestał działać (WHDLoad...), nowego prawie nie ma, ze stronami internetowymi dalej problem, sprzęt upiornie drogi w stosunku do możliwości (ewentualnie - MOS - można kupować przestarzałe prądożerne używane Macintoshe), system oparty na przestarzałych pomysłach...

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2018 11:51:00 przez Cedrat
[#161] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #154

Odpalisz, ale tylko pod emulatorem. Iris, Showcase, czy Odyssey, nie są programami, do których mam sentyment z młodzieńczych lat, więc mi na nich nie zależy; zamiast nich odpalę sobie potężniejsze i darmowe narzędzia: Thunderbirda, KMail'a, Darktable, GIMP'a, Firefoksa, czy Chromium. Zresztą - ktoś tam chyba pracuje nad obsługą MorphOS'a pod QEMU - więc, jeśli się uprę, to pewnie za jakiś czas też "odpalę"...
[#162] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #158

Jesli natomiast masz ADF to możesz go zamontować i wtedy ci sie pojawia normalnie ikonka dyskietki.

OK, znakomitą większość moich oryginalnych dyskietek można zrzucić do ADF. Trzymam zresztą dosyć bogaty backup moich oryginałów na swoim HDD. Więc pewnie z pomocą PC-ta bym to zrzucił na AmigaOne, czy MorphOSa.

Tylko po co, skoro na Amidze mam to od razu, bez:

  • Zgrywania do ADF,
  • Przenoszenia na PC-ta za pomocą dyskietki PC-towej,
  • Kopiowania na pendrive'a i przerzucania na maszynę NG,
  • Instalowania i konfigurowania E-UAE,
  • Instalowania systemu Amiga OS z oryginalnych ADFów pod emulatorem na wirtualnym dysku,
  • Instalowania ADFów z programami.

Można skonfigurować sobie emulację, ale nadal to za dużo kombinowania.

Na Amidze po prostu wkładam dyskietkę, bądź uruchamiam bezpośrednio z HDD lub CD-ROMu i działam. Cenię sobie tę wygodę. Przecież po to komputer Amiga służy.

No, ale odwieczna wojna między użytkownikami prawdziwego sprzętu i emulatorów programowych będzie trwać dalej.

W przypadku, gdy interesuje nas tylko soft na Amigę, to jednak w mojej opinii Amiga klasyczna to najlepsze rozwiązanie.

Jeśli chcemy czegoś pod PPC, to NG jest lepszym rozwiązaniem.

- kupujesz używane oryginały na allegro - wtedy jesteś albo kolekcjonerem albo frajerem, bo twórcy nic z pieniędzy zapłaconych sprzedawcy na allegro nie mają więc twórcom wisi czy masz wersje z neta czy z allegro

Jestem kolekcjonerem. szeroki uśmiech
[#163] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Cedrat, post #160

No i kicha z tego wyszła; stary soft w sporej części przestał działać (WHDLoad...)


WHDLoad to poniekąd emulator Amigi i jest przydatny tylko dla graczy.

nowego prawie nie ma, ze stronami internetowymi dalej problem, sprzęt upiornie drogi w stosunku do możliwości


To akurat tyczy się klasyka w większym stopniu niż NG.
[#164] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Cedrat, post #161

Iris, Showcase, czy Odyssey, nie są programami, do których mam sentyment z młodzieńczych lat, więc mi na nich nie zależy


To że masz inne sentymenty, to nie znaczy że NG jest be.

zamiast nich odpalę sobie potężniejsze i darmowe narzędzia: Thunderbirda, KMail'a, Darktable, GIMP'a, Firefoksa, czy Chromium.


A ja zamiast Super Froga odpale sobie nowsze gry, a Super Froga i tak sobie odpale bo mam E-UAE, więc nadal nie rozumiem, gdzie to NG jest takie be?
[#165] Re: A-EON AmigaOne A1222

@morph123, post #163

Mógłbyś rozszerzyć stwierdzenie, że "WHDLoad to emulator Amigi". W którym momencie widzisz tam jakąś emulację?
[#166] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Hexmage960, post #155

Coś ci się pomieszało.

Instalowanie softu z dyskietek przestało mnie bawić na a1200 jakieś ćwierć wieku temu. Wiesz fmsdisk.device i te sprawy.

Ludzie przeszli na Amigi NG bo soft użytkowy chodził na nich dużo lepiej niż na klasykach.
Na NG bo chodzi z użytków wszystko co wartościowe na klasyka plus rzeczy których nie ma na klasyka jak WWW.
Oczywiście na klasyku z nowym softem nie problemów, bo nie ma nowego softu.
[#167] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Cedrat, post #160

65W nazywasz prądożernymi maszynami, nonono
[#168] Re: A-EON AmigaOne A1222

@*y, post #165

Ja tam widzę maszynę wirtualną, która wyłapuje odwałania min do stacji dyskietek.
Nie jest to uruchamianie softu z amigi bezpośrednio na sprzęcie i w sumie niewiele się różni od emulatora.
[#169] Re: A-EON AmigaOne A1222

@morph123, post #164

Nie mowie ze jest be... Tylko ze cena nie jest adekwatna do mocy urządzenia.

Wszystko bylo by ladnie pieknie, tylko ze amiga os musial by zostać przepisany na x86 i 64bit.
Taboret moze uratuje sytuację chyba ze tez bedzie kosztować 1k$

Dla mnie cena komputera jest co najmniej chora, marne 2 rdzenie jezeli mowa o x5000, a komputer z cena kuriozalna.
[#170] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Hexmage960, post #162

1) Euae nie potrzebuje plikopartycji - montujesz normalnie jakis katalog
2) Dyskietki ADF montujesz bezposrednio pod MorphOSem
3) Po plikach ZIP, LHA, LZX chodzisz jak po katalogi. "Zainstalowanie" wiekszosci rzeczy to przeciagniecie katalogu z jednego miejsca na drugi, na upartego jesli gra nie robi żadnych assignów to możesz skrypt instalacyjny uruchamiać bezposrednio na morphosie.
4) Podłączasz amigowy dysk i masz go zamontowanego, widzisz wszystkie partycje, na PC tak nie masz, musisz sie bujać z winuae, na linuxie tez tak nie masz bo filesystemy od marcha przestaly być dołączane
5) Jak masz stacje dyskietek to po co PC do przenoszenia danych jak MorphOS wykryje i zamontuje pecetową dyskietkę, jak masz Catweasel to także amigową
6) Jak masz siec to można postawić Envoya czyli typowo Amigowe otoczenie sieciowe, wtedy wymieniasz dane bez problemu, na PC tego nie zrobisz, możesz to zrobić nawet na Ser, par, czy interfejsie sieciowym
7) jak chcesz przygotowac dysk dla Amigi to program do partycjonowania normalnie ci partycjonuje partycje powyżej 4GB, bez cudowania tak jak na PC+winuae
[#171] Re: A-EON AmigaOne A1222

@morph123, post #163

WHDLoad - emulatorem Amigi??? To raczej wirtualizator jest, z hardware passtrough :) I nie wyrywaj kawałka zdania z kontekstu.

Przy okazji, od retrosystemu niespecjalnie wymagam nowego oprogramowania, lubię raczej usprawnienia. Jak ktoś mi mówi, że system jest nowoczesny, i od starego oprogramowania się w dużej części odcina - to zdecydowanie pytam o nowoczesne oprogramowanie.

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2018 12:51:52 przez Cedrat
[#172] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #167

Patrząc na to, co ten sprzęt oferuje - tak, 65W to prądożerna maszyna.
[#173] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #168

Przetrzyj gały bo źle widzisz.
[#174] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Paul149, post #169

Sprzęt jest ciekawy bo to nie pc.
Na pc amiga os musiałby być na tyle dobry żeby można go było używać zamiast win/lnx/osx, a to się raczej nie stanie.
[#175] Re: A-EON AmigaOne A1222

@*y, post #173

Widzę dobrze.
[#176] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Cedrat, post #171

W zasadzie to odcinamy się od gier 2D na a500 i badziewia w AMOSie.
Gry 2D na a500 nas mało interesują, nic nowego nie powstaje, a stare hity chyba każdy ma ograne.
[#177] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #158

bo twórcy nic z pieniędzy zapłaconych sprzedawcy na allegro nie mają więc twórcom wisi czy masz wersje z neta czy z allegro

Bo twórcy już raz dostali hajs za ten używany towar. Chciałbyś dwa razy sprzedawać ten sam towar?
[#178] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #176

Amigi NG kosztują taką kasę, że kupwanie ich dla odpalania gier na a600 czy a1200 to dla mnie overkill. Gdybym ja mial wydaj ok 2000 euro na sprzet, to chcialbym miec mozliwosc korzystania z nowego oprogamowania, nie tylko ze staroci. A nowości jest niewiele. Ja nie rozumiem ludzi, którzy wydają kilka tys zł tylko po to, żeby grac w gry z przełomu lat 80 i 90. Do tego wystarczy stare A600 za 600-700 zł. Problemem nowej AO jest gigantyczna cena, jak za maszynę, na której można w zasadzie uruchamiać tylko starocie i niewiele więcej.
[#179] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Cedrat, post #171

WHDLoad - emulatorem Amigi??? To raczej wirtualizator jest, z hardware passtrough :)


OK, więc "poniekąd jest emulatorem" :)

I nie wyrywaj kawałka zdania z kontekstu.


Jeśli odpowiadam na jedno zdanie to nie będę cytował kilku zdań, chyba że to zmieniło sens - w takim razie zacytuj cały kontekst o który ci chodzi.

Anyway - jak nagle się okazało że NG nie jest be tylko dla Ciebie jest be bo wolisz gry od systemu, to zaczęło przeszkadzać cytowanie? Bez przesady
[#180] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Krabat, post #178

Amigi NG kosztują taką kasę, że kupwanie ich dla odpalania gier na a600 czy a1200 to dla mnie overkill.


Ja nie rozumiem ludzi, którzy wydają kilka tys zł tylko po to, żeby grac w gry z przełomu lat 80 i 90.


Tak samo jak kupowanie Amigi 4000 do tego samego celu.

Odpowiedź jest prosta - A4000 lub NG nie kupuje się po to żeby grać w Super Froga, chociaż z nudów zrobić to można.

A nowości jest niewiele.


Tak samo dla A4000 jak i dla NG.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem