Komentowana treść: Jak wypalić płytę VCD i SVCD?
[#1] Re: Jak wypalić płytę VCD i SVCD?
Bardzo fajnie, ze taki tekst powstal. Nareszcie mamy kompletny przepis na zrobienie plyty (S)VCDna Amidze. Mi sie ten przepis na pewno przyda. Naprawde duuuze brawa dla autora tekstu.



Wkradla sie tylko chyba mala literowka do tekstu. W zdaniu "Poza tym SVCD nie jest tak rygorystycznym formatem jak SVCD." chyba jest o jedno "S" za duzo. :)
[#2] Re: Jak wypalić płytę VCD i SVCD?
W odpowiedzi na komentarz #1


Dzięki za zauważenie. Już zostało poprawione.
[#3] Re: Jak wypalić płytę VCD i SVCD?
I jeszcze drobna poprawka, rozdzielczosc SVCD to oczywiscie nie 704x576 a 480x576 (2/3 szerokosci pelnej ramki).
[#4] Re: Jak wypalić płytę VCD i SVCD?
W odpowiedzi na komentarz #3


Pionowy ekran? :D W telefonach mobilnych pionowy ekran nawet polubiłem ale żeby tak przewracać monitor komputera... chyba bym nie chciał. ;););)
[#5] Re: Jak wypalić płytę VCD i SVCD?
W odpowiedzi na komentarz #4




Nie moja to wina, ze 480 pixeli w poziomie jest pozniej sprzetowo interpolowane do 720. Tak sobie wymyslono w standardzie i tak pozostanie. Taki standard (480x576 dla PAL'a) nazywa sie 2/3 D1.

Polecam wpisac w google "SVCD 2/3 D1" i rozwiac wszelkie watpliwosci ;)



http://www.google.com/search?hl=en&lr=&ie=UTF-8&q=SVCD+2%2F3+D1&btnG=Search

[#6] Re: Jak wypalić płytę VCD i SVCD?
W odpowiedzi na komentarz #5




Tak, a 704x576 to S(X)VCD (niektóre sprzęty mogą nawet odtwarzać 720x576), a 352x576 to CVD i lepiej robić płytki w CVD gdyż więcej sprzętu stacjonarnego jest z nim kompatybilne niż z SVCD a różnica tych parudziesięciu pikseli na szerokości nie przeszkadza w jakości - ludzkie oko jest bardziej wrażliwe na ilość linii niż na ilość punktów w linii.

Dodatkowo mniejsza ilość danych do zakodowania zmniejsza ilość błędów kompresji przy małym bądź co bądź bitracie (w końcy musi się zmieścić na płytkę CD) a 576 linii daję lepszą ostrość niż 288 w VCD.
[#7] Re: Jak wypalić płytę VCD i SVCD?
W odpowiedzi na komentarz #3




Jesteś pewien? Ja wyczytałem że ma 704x576 PAL. Przy innych rozdzielczościach stacjonarny DVD kaszanił obraz.
[#8] Re: Jak wypalić płytę VCD i SVCD?
W odpowiedzi na komentarz #5




Zgadza się, ale jak zrobię taki SVCD to wychodzi kaszana. Widocznie są różne formaty SVCD. Ja wolę ten w wysokiej rozdzielczości. Przynajmniej jest lepszy od VCD. Poza tym wg tej specyfokacji co napisałeś, to powiniemem zrobić mpeg2 a nie mpeg1. A może się mi zrobiło VCD2.0?
[#9] Re: Jak wypalić płytę VCD i SVCD?
W odpowiedzi na komentarz #7




Jestem pewien, tyle ze prawdopodobnie miales blednie ustawione aspect ratio i dlatego stacjonarny DVD sie kaszanil. 480x576 sprawdzalem kiedys na stacjonarnym dvd i nie bylo problemu.
[#10] Re: Jak wypalić płytę VCD i SVCD?
W odpowiedzi na komentarz #9




Więc jeżeji się polyliłem, to przepraszam za błedne nazewnictwo "SVCD". Tylko w takim razie co ja zrobiłem? I tak długo walczyłem aby stworzyć film na CD (oczywiście Amigą) w wysokiej rozczielczości tak, aby to odtworzył stacjonarny DVD. Dobrze że wymyślili coś takiego jak CDRW :D
[#11] Re: Jak wypalić płytę VCD i SVCD?
VCDImagerem prosciej przerobic film np. z komory nawet z vbr jesli jest oczywiscie proporcjonalny format obrazu inaczej tylko na kompie bedzie ok w stacjonarkach np. takie 352x248 automatycznie zostanie przeskalowane w locie do standardu 352x288 wtedy ryje porozciagane . A jak - wystarczy zapodac plik wejsciowy (MPEG) i tyle cue gotowe do wypalenia :D



VCDImager ma bardzo ciekawa mozliwosc dodania subtitles w roznych jezykach podobnie jak w plytach DVD , tylko jak tego dokonac



I jeszcze ciekawa opcja dodania wlasnych plikow w pierwszy track ISO z data w MODE2 tak jak w przypadku oryginalnych plyt (s)VCD z menu plyty 8+3.



Z tego co wyczytalem rozdzialka 704x576-PAL i 704x480-NTSC jest do umieszczania fotek np. w MENU plyt (s)VCD2-3.0 czy CD+G, ale bym sie mylil
[#12] Re: Jak wypalić płytę VCD i SVCD?
W odpowiedzi na komentarz #11




Ciekawe spostrzeżenia. Dlaczego nie napisałeś o tym na Amiga-PL? W karzdym razie nikt mi nie pomógł w przeniesieniu mpegów w wysokiej rozdzielczości na CD, by potem oglądać to na stacjonarnym DVD. Jesli pomyliłem jakies formaty odnoście SVCD, to trudno. To co opisałem działa w 100%, wiec i tak sie przyda innym szukającym pomocy. Jeśli chodzi o VCD, to też jest podany ideajny przepis i na pewno wiele osób to zadowoli. Swoim artykułem nie chciałem nikogo wprowadzić w błąd, tylko opisałem to, do czego sam dotarłem. Myślę że pomimo tego tloru, czy to powstał SVCD, wielu bedzie zadowolonych.
[#13] Re: Jak wypalić płytę VCD i SVCD?
W odpowiedzi na komentarz #12


Amiga-PL szkoda nerwow

Pozatym to jest o VCD i SVCD i ma chodzic na tychze odtwarzczach stacjonarnych teraz nawet Discmanach, na DVD chodza nawet bardzo dziwaczne czyli nie standardowe zwane x.

Jak u Ciebie chodzi w tej rozdzialce na DVD to super :D wiadomo, ze lepiej przerobic na taka z Div-X-viD do ala MiniDVD niz do mniejszej
[#14] Re: Jak wypalić płytę VCD i SVCD?
P.S. Obecnie nie jestem na liscie Amiga-PL i moze nie bede chyba, ze admini mnie zapisza .
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem