• Ankieta

Czy chciałbyś aby system MorphOS 2.0 lub AmigaOS 4.x został przeportowany na procesory Intel lub AMD?

  • Tak, ale tylko MorphOS
    10 głosów 10
  • Tak, ale tylko AmigaOS 4.x
    11 głosów 11
  • Nie
    36 głosów 36
  • Tak, obydwa
    62 głosów 62

Ankieta skończyła się 19.08.2008

[#31] Re: Czy chciałbyś aby system MorphOS 2.0 lub AmigaOS 4.x został przeportowany na procesory Intel lub AMD?

@MinisterQ, post #30

Procesor Hitachi to była propozycja, która wydała mi się ciekawa z kilku względów:

- wydajność (przynajmniej na papierze i przy takim taktowaniu wygląda imponujaca, co by było gdyby zamiast 400 Mhz było 3Ghz? ;poza tym jeżeli w Dreamcaście działa Sh 4 200 mhz i wszystko wyglądało nieźle, to przy szybszym sprzęcie powinno być tylko lepiej - popuściłem wodze fantazji, przyznaję się;

- energooszczedność

- atrakcyjna cena

- naiwna nadzieja na to, że procesor z tej rodziny łatwiej będzie uczynić kompatybilnym wstecznie z racji tego, że kiedyś Hitachi miało klona procka 68k.



Jeśli sprawa się tyczy układów PowerVR SGX, to powtórzyłbym trzy argumenty "za" dotyczące procesora wypisane wyżej. Dodatkowo dodam, że układy te korzystają z Open GL 2.0 Sx10.o i DShader 3.0 (standard PC). Firma chciałaby wejść na rynek kart graficznych, co zresztą już próbowała, ale z kiepskim skutkiem i to, że właśnie chcą wejść mógłby być argument za tym , że chcieliby pomóc w stworzeniu sterowników. Obawiam się, że Ati i Intel maja podpisane z M$ jakieś umowy i dlatego niezbyt chętnie wspierają inne systemy (wszystko co tu napisałem, to moje spekulacje)

Oczywiście zamiast umieszczać na stałe układy graficzne i układ muzyczny, możnaby się pokusić o zbudowanie karty graficznej/muzycznej działającej w porcie PCI-e.



Co do informacji na temat porzucenia projektu PPC, to faktycznie zaufałem artykułom i opiniom i nie sprawdziłem na własną rękę.



Wydaje się, że najlepszym rozwizaniem będzie drugi projekt, o którym pisałem. Dwa procesory PPC/Risc(z 3 rezygnuję) jak wcześniej (1- system/ Interenet/emu 68k) (2- aplikacje) , 2 porty PCi -e 2x; 2 porty Pci-e 16x, 4 gniazda SATA II, 10x USB.

to architektura zbliżona maksymalnie do PC, czyli argument kosztów (platforma x86 tańsza) powinien odpaść. Pozostawałoby jedynie przeprogramowanie biosu na płycie, dopasowanie mostka pn i pd (może Marvell VI - IBM w swoich komputerach ma chyba takie) i załatwienie tanich i wydajnych procesorów risc/PPC - 3 GHZ. pamięc ram myślę, że 2gb, na karcie graficznej jakies 512 mb, czyli prawie standard PC. Pozdrawiam.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem