Komentowana treść: Wywiad z Trevorem Dickinsonem
[#1] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem
Można przeczytać dlaczego AX1000 jest taka droga (polecam osobą, które bardzo narzekały), jest też nadzieje dla wyznawców klasyki OK
Trevor to naprawdę spoko gość, a nie osoba która czyha na pieniądze od Amiga owiec.

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 19:06:34 przez flops
[#2] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@flops, post #1

Dobry wywiad, choć czuć pewien niedosyt ;P, nawet jeśli TD nie jest jeszcze wstanie odpowiedzieć.
Poza tym nie sądze że to przekona twardogłowych. Bo przecie "oni" chcą wydoić naiwne Ami-owce.

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 19:42:59 przez Radek_Cz
[#3] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Radek_Cz, post #2

jak sprzedadza 20 to bedzie dobrze he he he.
[#4] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@SzaryWilk, post #3

Masz na myśli Cyrusy? Śmiem twierdzić że betatesterska pięćdziesiątka rozejdzie się bardzo szybko.
[#5] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Radek_Cz, post #4

Tylko jak to się ma do braku najważniejszej jednostki Altivec....
Podejżewam że może być nieciekawie z wydajnością, może 2x Sam460 i to koniec.......

Co do Trevora, zawsze miałem o nim dobre zdanie....cokolwiek w kierunku Amigi jakiejkolwiek OK

Podoba mi się natomiast to :

P5

The P5 series is based on the high performance 64-bit e5500 core scaling up to 2.5 GHz and allowing numerous auxiliary application processing units as well as multi core operation via the CoreNet fabric. The P5 series processors share the same physical package and a is also software backwards compatible with P3 and P4. The P5 processors have 1.3 GHz 64-bit DDR3 memory controllers, 18 SerDes lanes for networking, hardware accelerators for packet handling and scheduling, regular expressions, RAID, security, cryptography and RapidIO.

Introduced in June 2010, samples will be available late 2010 and full production is expected in 2011.

Applications range from high end networking control plane infrastructure, high end storage networking and complex military and industrial devices.
P5010 - Single e5500 2.2 GHz core, 1 MB L3 cache, single 1.333&nbsplGHz DDR3 controller, manufactured on a 45 nm process and operating in a 30W envelope.
P5020 - Dual e5500 2.2 GHz cores, dual 1 MB L3 caches, dual 1.333&nbsplGHz DDR3 controllers, manufactured on a 45 nm process and operating in a 30W envelope.
P5021 - Dual e5500 2.4 GHz cores, 1.6 GHz DDR3/3L. Sampling since March 2012; production expected in 4Q12.
P5040 - Quad e5500 2.4 GHz cores, 1.6 GHz DDR3/3L. Sampling since March 2012; production expected in 4Q12.



Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 20:40:50 przez Voyox
[#6] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Voyox, post #5

Brak Altivec bedzie czasami doskwieral ale wg. autora ponizszego porownania te procesory obiecuja znacznie lepsza wydajnosc...(30 do 50 %, jest np. pamiec L3).

http://amigaworld.net/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=37889&forum=33&start=129&viewmode=flat&order=0
[#7] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@pini, post #6

A mnie zaciekawilo to do kogo naleza prawa hadware wszystkie chipsety itd itp ?.
[#8] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@flops, post #1

ja osobiście także nie popieram grona krzyczących "dlaczego tak drogo"

prowadząc własną działalność, a amatorsko zajmując się blogowaniem (kilka blogów tematycznych) doskonale wiem jakie pieniądze stoją za nawet hobbystycznymi projektami

nie negując niebieskiej strony, marzy mi się kiedyś nowa Amiga, pachnąca jeszcze fabryką i oferująca aktualne oprogramowanie

krzyczącym dlaczego tak drogo odpowiem - to nie drogo - to problem w naszych nędznych zarobkach w Polsce i zbyt wysokich podatkach
[#9] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@flops, post #1

Ha! Nie ma A4000T by Commodore. ;)
[#10] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@rwks, post #8

Tu pozwole sobie sie nie zgodzic, przynajmniej nie do konca. Problem naszych zarobkow tylko zwieksza problem ceny X1000. Na zachodzie tez czesc ludzi narzeka. Po prostu wiecej osob stac na ten sprzet niz u nas. Problem tkwi w mikroskopijnej wrecz skali produkcji oraz samego PPC, ktore sa drogie. Oba problemy nie do przeskoczenia, niestety. Ten wywiad to bardzo ladnie ukazuje. Przy 500 szt. produkcji koszt projektut to 400$ a procesor kolejne 600$. W jednej plycie. I przypominam, NETTO!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 21:34:39 przez pini
[#11] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@pini, post #10

to prawda, ale tego sprzętu nie kupuje zwykły użytkownik, tak samo jak zwykły użytkownik nie instaluje Linuksa na swoim PC (wiem, że zmów wyskakuje z Linux, ale sam Trevor mówi o używaniu tego systemu na swoim sprzęcie!)

moim osobistym zdaniem przyszłością jest architektura ARM, która w ciągu pięciu lat zepchnie PC do lamusa, architektura tania i wydajna, kilka razy pisałem o tym gdzie się tylko da, natomiast skoro wybór kluczowych osób padł na PPC, nie pozostaje nic innego tylko kibicować
[#12] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@rwks, post #11

Ja specjalnie nie podniecam sie ARMem czy innymi procesorami. AROS pokazal co mozna osiagnac na x86. A pozostale dwa teamy sa zbyt nieliczne i nazbyt amatorskie by przesiasc sie na cos innego. Zeby nie bylo to rozwieje te marzenia o ARMie. Ktos kiedys cytowal jednego z dev MOSa, calkowite przepisanie systemu zajeloby ok. 7 lat. Realne? Dla tak nielicznej spolecznosci watpie Kilka lat braku nowinek w swiecie AOS/MOS to ucieczka 90% uzytkownikow. A dla kilkudziesieciu nikt tego nie zrobi

Dlatego niech zyje PPC! Nawet drogie, bo innego wyjscia nie ma...

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 21:56:40 przez pini
[#13] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@pini, post #12

jasne, ale problem AROS to nie problem możliwości technicznych procesora,

ze swojej strony mam jednak nadzieję na tanie PPC (tzn. w miarę tanie jak na nasze środowisko) obsługiwane przez amisystemy i Linux

wyjaśniam: w poprzednim wpisie mówiłem, że ARM jest przyszłością przede wszystkim dla mainstreamu i ewidentnie pobije PC, z resztą to, że PC dostaje bęcki widać na naszych oczach

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 22:12:02 przez rwks
[#14] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@rwks, post #13

Tanie PPC powiadasz? Jezeli komus uda sie przeskoczyc tzw. koszt skali to jest szansa. Linia proc Freescale zaczyna byc calkiem ciekawa. Oczywiscie jesli zapomnimy na jakis czas o konkurowaniu z i7 Ale nadal nie widze inwestora, ktory wylozy $ na 10 000 plyt razy kilkaset dolarow plus system, podatki, marze, itp. Na wieksza skale nawet nie ma co liczyc. Wywiad TD ujawnia kolejny maly sekrecik. Negocjowali 1000 LimeBookow. Taki widzieli potencjal rynku dla sprzetu za ok. 400$. Marnie... A sterowniki? Lepiej przyzwyczaic sie do wysokich cen i ewentualnie milo sie rozczarowac.

Tematu ARM vs x86 nie pociagne bo zaraz zleca sie fani Intela, ze ten dopiero sie rozpedza
[#15] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@pini, post #14

mam nadzieje na: https://www.power.org/solution/p-cubed/

tematu nie ma co ciągnąć, intel zdycha na naszych oczach i nadchodzi era post-PC, ARM staje się głównym standardem
[#16] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@pini, post #14

Lepiej przyzwyczaic sie do wysokich cen


Trevor miał fajny pomysł żeby zaprojektować komputer, szkoda tylko że nie zrobił tego np. w Rosji, byłoby o wiele taniej
[#17] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@pini, post #14

Negocjowali 1000 LimeBookow
to nie miała być cała produkcja, tylko minimalna ilość jednorazowego zamówienia na jaką zgodziły się
chinole przy wynegocjowanej cenie. Krótko mówiąc, musieliby każdorazowo zamawiać 1000 sztuk
aby zachować cenę.
[#18] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Radek_Cz, post #17

po prostu poszli po rozum do głowy - sorry ten Limebook był produktem o dobre kilka lat za późno - na klasycznym desktopie jeszcze można poszaleć, np. podłączyć lepszy większy monitor, fajne peryferia, itp.
[#19] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@rwks, post #18

po prostu poszli po rozum do głowy - sorry ten Limebook był produktem o dobre kilka lat za późno


Limebook był już taki gdy ogłosili go netbookiem dla AmigaOS4.x.
Więc ciekawe dlaczego nie od razu "po prostu poszli po rozum do głowy".
[#20] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@rwks, post #15

intel zdycha na naszych oczach i nadchodzi era post-PC

Tak się dzieje z każdą rośliną którą ktoś za bardzo podsypał nawozem azotowym. Poza tym wiele nieuczciwych zagrywek było w historii tej firmy, podobnie jak i MS.
A niestety kiedyś przychodzi udźwignąć balast i kto nie da rady pada pod ciężarem własnej wielkości.

Dobry moim zdaniem byłby mały ukłon w stronę rynku typu Rasbery Pi, w Anglii sieć CPC w każdym katalogu promuje to rozwiązanie i miliony już sprzedane, gdyby tylko A-EON jakiś projekcik pchnął na podobne tory i bliżej klasyka+PPC....ok, racja
[#21] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Voyox, post #20

na R*Pi mamy już hybrydę amigowo-linuksową AREOS, moim zdaniem średnio dopracowaną (choć ostatnio nieźle powymiatałem na niej w DOOM jedynkę!!!), ale tu także powinno pójść wsparcie środowiska

gdyby tylko był R*Pi na PPC... co nie jest tanie odległe... ehh
[#22] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@rwks, post #15

Nie mam teraz czasu szukac ale czy przypadkiem ten procesor nie ma niekompatybilnego FPU? Bo na AW ktosto chyba juz sprawdzal...

@Radek

Ale to z drugiej strony daje obraz ich mozliwosci finansowych, o ktorych pisalem. A LimeBook byl ZNOSNY pod warunkiem niskiej ceny. Zapowiadano moze nawet 300$. Wiecej, to rzeczywiscie dobrze, ze padlo....
[#23] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@pini, post #22

sorry, sprawdzałem mocno Limebooka w momencie pierwszych wzmianek na PPA, nie chcialem hejtować i psioczyć, ale to był już trup w momencie ogłoszenia i wielu ludzi to widziało

dwa tygodnie temu interesujący mnie tablet 7" na ARM był w cenie 300 zł, dziś ten tablet kosztuje już 230 zł w regularnej cenie, Android 4.1... z czym do ludzi... nawet hardkorowy amigowiec zastanowi się nad takimi proporcjami cenowymi

netbooki to gatunek zdychający na naszych oczach... na rzecz tabletów ARM z Linuksem (Android, a wkrótce także Firefox OS) czy tylko ja to widzę??

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 23:42:40 przez rwks
[#24] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@rwks, post #15

Znalazlem...
Wg. tego ten procesor ma niekompatybilne FPU...

http://amigaworld.net/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=36833&forum=33#688764

Wbrew pozorom nie jest tak latwo zrobic plyte kosztujaca kika stowek.
[#25] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@flops, post #1

Zastanawia mnie tylko jedno dlaczego amiga nic nie chce tworzyc klasykow bo przeciez rynek jest i mozna zarobic,przykladem jest petro ktory sprzedaje zestawy magick jak cieple buleczki.Moim skromnym zdaniem mogli by zrobic amige 1200 high end.A nie za przeproszeniem pierdzielic o komputerach z kosmosu.
[#26] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@SzaryWilk, post #25

Naprawdę jesteś taki "mądry" jak mówisz, czy to tylko poza?

Zastanów się: A1200 rozchodzą się "jak ciepłe bułeczki", bo to "new old stock" dla fanów retro za przystępną cenę, przy zerowym nakładzie finansowym ze strony sprzedającego (OK, koszty wysyłki z Indii musiał pokryć). "Nowy" klasyk to ile... kilkaset, góra kilka tysięcy sprzedanych sztuk przy nakładzie... ilu milionów Euro na start? Skoro nikt się za to nie bierze to nie dlatego, że nie wpadł na Twój "genialny" pomysł, tylko dlatego, że to biznesowe samobójstwo.

Skoro "rynek jest i można zarobić" to nie czekaj aż ktoś sprzątnie Ci biznesplan sprzed nosa. Idź, weź kredyt, kup licencje, zatrudnij inżynierów i rzuć nas wszystkich na łopatki. Udowodnij, że się mylę, albo przestań chrzanić.
[#27] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@recedent, post #26

co ty piszesz przeciez jak ktos posiada prawa do kosci to chyba nie musi zatrudniac inzynierow tylko je wyprodukowac,a po 2 nawet jakbym mial miliony to od kogo kupic bo nie wiadomo kto dysponuje prawami itd itp.
[#28] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@flops, post #1

A ja biję brawa Trevorowi, że dzięki niemu jest nowy sprzęt w naszym otoczeniu. W nosie mam to, czy ktoś to uważa za Amigę, czy nie - ale dzięki niemu ciągle mamy nowy sprzęt wraz z supportem ze strony systemu operacyjnego. Jeżeli umrze idea Trevora, to będzie to prawdziwy koniec Amigi, bo owszem MOS ma jeszcze zapasu w starych makówkach na kilka lat - ale tylko kilka, a później ? Brak nowego sprzętu to w perspektywie kilku lat śmierć systemu i to każdego.
Nie stać mnie na X1k ani teraz ani pewnie później, ale to jest kawał dobrej, inżynierskiej roboty. Chapeau bas Panie Trevor i na pohybel ujadającym, proszę realizować swoją wizję dalej.
[#29] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@posylus, post #28

Obawiam sie ze taka polityka,doprowadzi do upadku.
[#30] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@SzaryWilk, post #29

Obawiam sie ze taka polityka,doprowadzi do upadku.

Ale nie ma innej polityki - daj alternatywę dla działań Trevora (i nie powtarzaj, że mamy zaplecze starych kompów, bo stare kompy to ślepa uliczka, jeżeli system ma służyć dłużej niż 10 lat).
Dlaczego najbardziej "klasyczny" projekt natami prawdopodobnie umarł? - bo robienie w ramach hobby może być realizowane tylko w czasach studiów (patrz amigowa demoscena), ale dzisiaj praktycznie wszyscy amigowcy już nie są utrzymywani przez rodziców, tylko sami muszą zarobić na chleb - a czas poświęcony na projekt bez kasy = brak kasy dla rodziny = lipa. Zatem tylko takie projekty z których można się utrzymać, wbrew temu co twierdzisz, mają szansę przeżyć, nic innego, bo zawsze w pewnym momencie będzie konflikt hobby z zarabieniem pieniędzy dla rodziny i ZAWSZE hobby przegra. Natomiast wydaje się, że Trevorovi udaje się biznesowo połączyć hobby z pracą - owszem jest drogo, ale tylko dlatego że zarabia może się tym zajmować.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem