Komentowana treść: DCRaw 9.27 dla MorphOS-a
[#1] Re: DCRaw 9.27 dla MorphOS-a
Szczerze? Nigdy nie robiłem/zapisywałem fotek w formacie RAW, zawsze JPEG... Nawet nie wiem czy mój fotoplastikon ma taką opcję.
[#2] Re: DCRaw 9.27 dla MorphOS-a
Widać, że rok 2018 będzie rokiem MorphOSa!!!!11111
[#3] Re: DCRaw 9.27 dla MorphOS-a

@michal_zukowski, post #2

Jak.wyjdzie 3.10 plus programy nowe to będzie fajnie
[#4] Re: DCRaw 9.27 dla MorphOS-a

@michal_zukowski, post #2

Odważne słowa. Obóz AmigaOS4 też ma parę "asów w rękawie" na ten rok.
[#5] Re: DCRaw 9.27 dla MorphOS-a

@Hexmage960, post #4

Słyszałem że jednym z nich jest Dune 3, oraz Komandosi.
Os4 4live !!!
[#6] Re: DCRaw 9.27 dla MorphOS-a

@waldiamiga, post #1

Ja robiłem Zdjęcia akurat w formacie RAW Samsungiem NX 5 którego mam. Fajna sprawa, gdyż później w programie do obsługi takiego formatu można ze zdjęcia więcej wycisnąć niż w przypadku formatu jpg.
[#7] Re: DCRaw 9.27 dla MorphOS-a

@gilban, post #6

Sprawdziłem, mój fotoplastikon Ixus 55 nie ma możliwości zapisu RAW.

JPEG (zgodność z Exif 2.2 [Exif Print]) / Design rule for Camera File system [DCF] / zgodność z Digital Print Order Format [DPOF] wersja 1.1
[#8] Re: DCRaw 9.27 dla MorphOS-a

@waldiamiga, post #7

Większość fotoplastikonów dowyślnie zapisuje w jpeg i nie ma możliwości zmiany tego.
[#9] Re: DCRaw 9.27 dla MorphOS-a

@waldiamiga, post #7

Generalnie do formatu RAW można zapisywać zdjęcia tylko lustrzankami zwykłymi lub tak zwanymi bezlusterkowcami. Czyli w takim aparacie matryca światłoczuła jest tej samej wielkości co w zwykłej lustrzance, jednak nie ma lustra i obraz przez przesłonę pada bezpośrednio na matrycę. To umożliwia kręcić filmy również takim aparatem.I ten mój Samsung to taki bezlusterkowiec.

A format RAW to jest taki odpowiednik kliszy fotograficznej.
[#10] Re: DCRaw 9.27 dla MorphOS-a

@gilban, post #9

Surowe pliki można zapisywać też większością współczesnych kompaktów, a od kilku lat też wybranymi smartfonami zgodnymi z API Camera2.

Popularnym formatem bezlusterkowców jest mikro 4/3 - takiego nie znajdziesz wśród lustrzanek. Filmy to żadna zaleta, lustrzanki też świetnie je kręcą po podniesieniu lustra - największą w przypadku bezlusterkowców jest elektroniczny wizjer (podgląd na żywo dokładnie tego, co wyjdzie na fotce - nie da się tego uzyskać w lustrzance) oraz wyeliminowanie newralgicznego elementu mechanicznego, jakim jest oczywiście lustro.

Szkoda jednak, że autor portu zdecydował się na popularny Raw Therapee albo Photivo, którego wielką zaletą jest możliwość automatycznego eksportu otwartego pliku w celu jego korekty w GIMPie (czyli podobnie jak duet Lightroom + Photoshop). Ten DCRaw w sumie niewiele potrafi, jedynie wywołuje fotki do bardziej przenośnych formatów. Nie da się w nim np. podbić kolorów albo cieni.

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 21:35:15 przez Geekboy68k
[#11] Re: DCRaw 9.27 dla MorphOS-a

@Geekboy68k, post #10

którego wielką zaletą jest możliwość automatycznego eksportu otwartego pliku w celu jego korekty w GIMPie
Biorąc pod uwagę, że AFAIK nie ma portu Gimpa na MorphOS-a, zaleta nie wydaje się znów tak wielka .
[#12] Re: DCRaw 9.27 dla MorphOS-a

@Krashan, post #11

Moze będzie kiedyś tam....
Ech marzenia :)
[#13] Re: DCRaw 9.27 dla MorphOS-a

@gilban, post #9

Wiekszosc nowych telefonow tez na to pozwala
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem