Komentowana treść: MiniGL dla GL4ES - sterowniki graficzne dla kart Polaris
[#1] Re: MiniGL dla GL4ES - sterowniki graficzne dla kart Polaris
Super rzecz, nareszcie definitywnie i ostatecznie stare Warp3D bez żalu można wykasować z twardego dysku, zwłaszcza że te nowe, niejako emulowane pod W3DNova, w wielu wypadkach działa lepiej niż oryginał.
[#2] Re: MiniGL dla GL4ES - sterowniki graficzne dla kart Polaris

@MUFA-amigaone-pl, post #1

To Wipeout2097 i Payback ruszy na nowych kartach czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020 17:46:45 przez michal_zukowski
[#3] Re: MiniGL dla GL4ES - sterowniki graficzne dla kart Polaris

@michal_zukowski, post #2

Tak działa Wipeout, ale nie będę tutaj siał propagandy sukcesu (typu mamy 10-letniego FFMpeg, ale w sumie to mamy lepiej bo precież jest Mencoder i Mplayer) i powiem szczerze jak jest. Nadal grania w Wipeouta na Polarisie nie polecam i nadal uważam iż najlepszym amigowym sprzętem dla tej gry jest klasyk z BVision czy Voodoo. Tam po prostu program działa idelanie.

Inaczej sprawa wygląda na Radeonach HD, tutaj pomimo iż dla rodziny Radeon H 7xxx, R7, R9 istniał natywny stary Warp 3D z obsługą MiniGL, w Wipeouta nie można było grać, to znaczy gra się uruchamiała lecz obraz ginał po wyjścu z menu i przejściu w tryb wyścigu. Dodam również że, inne rozwiązania typu Wazp3D (mimo iż niektórzy bloggerzy z powodzeniem z nich korzystali) na moim Radeonie R9 270 w przypadku tej produkcji i wielu różnych prób, nie przyniosły sukcesu.

Tymczasem teraz, dzięki temu rozwiązaniu mogę się ścigać nawet na Polarisie, który nigdy nic wspólnego z MiniGL nie miał. Wniosek jest taki że te biblioteki są bardziej kompatybilne z klasykiem niż oryginalne Warp3D&MiniGL dla Radeonów HD.

Natomiast jak wspomniałem grania w Wipeout 2097 nie polecam, gdyż chociaż gra działa i można się ścigać, to nadal występują przekłamania grafiki. Autor chyba bardzo chciał dać nam noworoczny prezent, więc zrobił release nieco przed czasem, zaznaczając że nie wszystko jest jeszcze w 100% dopracowane.

Niemniej jak pisałem już pierwsza wersja daje lepsze wyniki niż oryginał, co widać nie tylko na przykładzie Wipeouta, ale też np. True Reality. Ten emulator to jest dziwna sprawa, bowiem AmiDog, posiadacz X1000, który przeportował na AmigaOS 4 emulator Playstation oraz wszystkie inne swoje emulatory stworzone wcześniej dla WOSa, dziwnym trafem odstawił na bok emulację konsol Nintendo, a przecież Nintedno 64 to była całkiem fajna maszynka do gier i bodaj główny konkurent PSX.

Tak więc na oryginalnym natywnym MiniGL dla Radeonów HD, widzieliśmy tylko czarny ekran, teraz normalnie można grać bez przekłamań grafiki (zanznaczam że piszę na podstawie bardzo krótkich testów z uruchomioną jedną grą).

Natomiast nadal nie można grać w akcelerowanego Paybacka (choć rzecz jasna po wyłączeniu akceleracji sprzętowej gra działa ok, jak to miało miejsce od początku istnienia AOS4).

Mimo wszystko jak na pierwszą wersję, jest lepiej niż bym się tego spodziewał, a jeśli w odpowiedzi jakiś sympatyk motyla odpowie coś w stylu "To słabizna z tym Wipeoutem, bo na moim Radeonie 9200, działa idealnie", to odpowiem że w czasach gdy miałem Amigę One G4 XE, Wipeout też działał mi idealnie, niemniej Polarisy od BVision dzieli niemal 20 lat większa różnica czasu niż w przypadku pierwszych Radeonów, więc siłą rzeczy musi być trudniej.
[#4] Re: MiniGL dla GL4ES - sterowniki graficzne dla kart Polaris

@MUFA-amigaone-pl, post #3

Z Paybackiem i Wipeoutem to wiadomo bylo co bedzie. Bardziej interesujacy jest tu Heretic 2 poniewaz on byl pisany pod MiniGL. Dwie poprzednie gry byly pisane uzywajac tylko Warpa3d o ile pamietam.
Gratulacje.
[#5] Re: MiniGL dla GL4ES - sterowniki graficzne dla kart Polaris

@stefkos, post #4

Z Paybackiem i Wipeoutem to wiadomo bylo co bedzie. Bardziej interesujacy jest tu Heretic 2 poniewaz on byl pisany pod MiniGL. Dwie poprzednie gry byly pisane uzywajac tylko Warpa3d o ile pamietam.
Gratulacje.


To fakt, dlatego też na Radeonach HD ze wsparciem dla klasycznego MiniGL, jak w przypadku mojej X1000 i R9 270 Heretic II nigdy nie stanowił problemu. Natomiast z tym Wipeoutem to faktycznie ciekawa sprawa. Mam dwie teorie.

Pierwsza że do Wipeouta wyszedł potem jakiś path dla MiniGL (nie pamiętam niczego takiego, no ale minęło 20 lat więc mogę nie pamiętać). Druga bardziej prawdopodobna dotyczy bibliotek 3D w AmigaOS 4.

W czasach gdy robiono emulację WOSa obok biblioteki Powerpc.library do obsługi procka, równolegle dostarczano Warp3DPPC.library do obsługi starych gier pod Warp3D i myślę że ta biblioteka każdorazowo odwoływała się do MiniGL, bez względu na to czy w oryginale gra lub emulator korzystały z tego środowiska czy nie.
[#6] Re: MiniGL dla GL4ES - sterowniki graficzne dla kart Polaris

@MUFA-amigaone-pl, post #5

Nie mylisz biblioteki.
Wipeout byl zrobiony pod Warpa3d i tyle.
Tu mozesz cos nawet poczytac conieco: https://wiki.amigaos.net/wiki/UserDoc:Warp3D
[#7] Re: MiniGL dla GL4ES - sterowniki graficzne dla kart Polaris

@stefkos, post #6

Nie mylisz biblioteki.
Wipeout byl zrobiony pod Warpa3d i tyle.
Tu mozesz cos nawet poczytac conieco: https://wiki.amigaos.net/wiki/UserDoc:Warp3D


Dzięki za link, pewnie jako autor kilku publikacji na temat Warp 3D o tym nie wiedziałem.

Tak więc jeszcze raz łopatologicznie.

1 Wszyscy wiemy że Wipeout 2097 został przeniesiony na Ami zanim powstało MiniGL.

2. Wszyscy chyba wiemy że gra 3D nie zadziała na systemie operacyjnym który nie ma wsparcia 3D (pomijając jakieś sztuczki typu Wzp 3D).

3. Wszyscy, a przynajmniej amigowi praktycy używający AmigaOS 4, wiedzą że program dla WOSa nie zadziała tak od strzału pod AOS4 i trzeba mieć specjalną bibliotekę powerpc.library skompilowaną dla AOS4. To jednak nie wszystko, bo do gier 3D, trzeba mieć jeszcze bibliotekę Warp3DPPC.library.

4. Nie jestem programistą, ale zakładam że ta biblioteka nie jest sama w sobie sterownikiem i ona musi się komunikować z właściwymi sterami dla Warp3D , czyli zaprzęga do pracy sterownik z libs:warp3D/hwdrivers/warp3D_SI.library zaznaczam że taki sterownik nie istnieje w wersji dla Polarisa i nie ma czegoś takiego jak Warp3D_Polaris.library (jest sterownik warp3D_CGN.library, ale nie w katalogu warp3D a Warp3D Nova).

5. Sytuacja wygląda teraz tak że powstała biblioteke MiniGL, która komunikuje się nie ze sterownikami dla klasycznego Warp 3D, tylko ze sterownikiem dla Warp3D Nova.

6. Wipeout 2097 na mojej X1000 z biblioteką warpd_si.library działał bardzo żle a na mojej X5000, która ma Polarisa i w ogóle nie ma sterowników dla klasycznego Warp3D nie działał wcale.

7. Teraz nic w kwesti sterowników się nie zmieniło, a jednak po dodaniu tej nowej biblioteki MiniGL, Wipeout działa i to lepiej niż na X1000.

Można się zastanawiać, skoro Wipeout nie korzysta z MiniGL, to magia jakaś czy co? A może po prostu to co napisałem w punkcie 4 jest nieprawdą i biblioteka WarpdPPC.library wcale nie komunikuje się ze sterownikiem, tylko każdorazowo odwołuje się do MiniGL.library, która wie co dalej ma robić.

Jeszcze raz podkreślam że nie jestem programistą i może piszę jakieś dyrdymały, ale próbuję wytłumaczyć sobie fakt, jak to możliwe że po podmianie MiniGL.library na nową, Wipeout, który pod AOS3 nie korzysta z MiniGL nagle zaczął działać.
[#8] Re: MiniGL dla GL4ES - sterowniki graficzne dla kart Polaris

@MUFA-amigaone-pl, post #7

Nawet nie chce wiedziec co tam siedzi szczerze mowiac. Pewnie w systemie zostaly podmienione biblioteki.
Ok pomylilem watki, jest minigl ktory kierowany jest na ES ktory kierowany jest na warp ktory dzialal na Polarisy. Tak mi to wyglada.

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 13:35:58 przez stefkos
[#9] Re: MiniGL dla GL4ES - sterowniki graficzne dla kart Polaris
Dostępna jest nowa wersja oznaczona numerem 3.3.
[#10] Re: MiniGL dla GL4ES - sterowniki graficzne dla kart Polaris

@mailman, post #9

I już jest 3.4.
[#11] Re: MiniGL dla GL4ES - sterowniki graficzne dla kart Polaris

@mailman, post #10

A nawet 3.5 :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem