kategoria:
[#1] G5 leopard 10.8 dyski SSd
Witam wszystkich jestem tutaj pierwszy raz .
Moja wiedza o Macintoshach Power PC jest mierna i że sam nie mogłem znaleźć informacji w Gogle zwracam się do kolegów znających Macintoshe .Mój problem polega że mój Power Mac G5 z systemem Leopard 10.8 nie widzi dysku SSD 40 g jest to dysk używany gdy go podłącze do PC to darmowy program do podglądu partycji widzi dwie jedną małą i dużą a Makowy program do partycji nie widzi w ogolę dysku.Czy dysk zepsuty?
[#2] Re: G5 leopard 10.8 dyski SSd

@marcinm, post #1

Dysk jest pewnie dobry. Problem może być w tym, że nie jest sformatowany w HFS czyli makowym systemie plików. Zapewne jest w NTFS stąd pecet widzi z natury, a PM G5 nie bardzo. Poszukaj NTFileSystem3G, powinno pomóc.
[#3] Re: G5 leopard 10.8 dyski SSd

@deez, post #2

Ale mak powinien widzieć dysk mimo tego. Przynajmniej partycje.
[#4] Re: G5 leopard 10.8 dyski SSd

@Norbert, post #3

W sumie racja.
Ciekawe jaki to jest dysk dokładnie.
[#5] Re: G5 leopard 10.8 dyski SSd

@marcinm, post #1

PM G5 ma kontroler SATA 1, teoretycznie dyski SATA 2 i SATA 3 powinny działać na SATA 1, ale w praktyce jest gorzej. Sprawdź czy dysk ma zworkę ustawiającą tryb na SATA1/2.
[#6] Re: G5 leopard 10.8 dyski SSd

@marcinm, post #1

systemem Leopard 10.8

PowerMac może mieć maksymalnie system 10.5.8 , napisałeś 10.8 ( taki niestety nie zadziała na PowerPC )

nie widzi dysku SSD

PowerMac G5 widzi tylko i wyłącznie dyski SATA I i SATA II , niestety nie zadziałają dyski, które działają w trybie SATA III .
[#7] Re: G5 leopard 10.8 dyski SSd

@trOLLO, post #6

Też na zwróciłem uwagę. Leopard 10.8 jest dla procesorów Intela, więc to nie jest Power Mac G5 ok, racja
[#8] Re: G5 leopard 10.8 dyski SSd

@Voyox, post #7

Zatem temat, jako kompletnie niezwiązany z MorphOSem, trafia do Hyde Parku.
[#9] Re: G5 leopard 10.8 dyski SSd

@Voyox, post #7

G5 Apple Macbook A1181
[#10] Re: G5 leopard 10.8 dyski SSd

@marcinm, post #9

Dysk jest z Apple Macbook A1181 podłączany do G5 z Osx Leopardem i go nie widzi ,Windows 7 widzi dwie partycje na tym dysku boję się działania format zmiana partycji pod Windows na tym dysku bo liczę że może tam jest system ale w końcu trzeba się zdecydować na działanie
[#11] Re: G5 leopard 10.8 dyski SSd

@trOLLO, post #6

Kolega ma rację zjadłem 5 system Leopard 10.5.8
[#12] Re: G5 leopard 10.8 dyski SSd

@marcinm, post #11

A w OpenFirmware jest jakiś ślad po tym dysku? Bo jeśli w OF go nie widać to znaczy, że sprzęt go nie rozpoznaje (to może być problem, o którym pisał Olo). Na jakim interfejsie jest ten dysk? SATA I, SATA II czy SATA III?
[wyróżniony] [#13] Re: G5 leopard 10.8 dyski SSd

@marcinm, post #9

G5 Apple Macbook A1181

Macbook model A1181 oparty jest na procesorze Intel Core Duo lub Core 2Duo a nie na PowerPC G5 :) :) .

Jeżeli wyjąłeś ten dysk z macbooka i włożyłeś do PM G5 to nie ma możliwości aby G5 z niego wystartował bo:
- mac book ma procesor Intel
- PowerMac ma procesor PowerPC G5

Mimo iż na dysku masz zainstalowany MacOS X 10.5.8 to jest on w wersji dla CPU Intela .
Po za tym pamiętaj, PowerMac G5 nie zobaczy dysku pracującego w trybie SATA III ( Lub SATA/600 - różnie jest to nazywane:) ) np. ,mój WD 1TB Black działa tylko i wyłącznie wtedy kiedy dostanie zworkę ograniczającą go do trybu Legacy ( praca w trybie SATA I ).
[#14] Re: G5 leopard 10.8 dyski SSd

@trOLLO, post #13

Dziękuję wszystkim kolegom za bardzo pouczające wypowiedzi ,SSD dyskiem wymieniłem się z moim kolegą na 120 g Sata temat do zamknięcia.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem