[#1] Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?
Po prawie dwudziestu latach wróciłem do Amigowania i odpaliłem wreszcie swoją A500. Jednak, z uwagi na to, że od dłuższego czasu mam już fazę na elektronikę cyfrową - chciałbym trochę pobawić się w dorobienie paru rzeczy do mojej Amisi.

Mam całkiem nieźle opanowane podstawy AVR'ów i 8-bitowców od strony elektronicznej. Programowanie Amigi / MC68 (asembler) - powiedziałbym, że na poziomie mocno zaawansowanym (tylko trochę odświeżyć trzeba).

Stąd mam pytanie: macie może jakiś zestaw uwag od strony czysto technicznej - na co uważać, jakie są najczęstsze problemy projektowe związane z przygotowaniem kart do Expansion Port? Poziomy sygnałów, napięcia, dopuszczalne obciążenia, użyte technologie (CMOS/TTL?). Jakie ew. sprawdzone rozwiązania?

Dodatkowo: gdzie najlepiej szukać inspiracji i przykładowych projektów i ew. literatury? HRM mam.

Na pewno rozpocznę zabawę od budowy A500IDE, potem chciałbym przygotować sobie rozszerzenie pamięci FAST. Jeśli to przetrwam, to pewnie dalej będzie z górki :)
[#2] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@drsky, post #1

Jak dla mnie irytującym problemem jest to, że wiele nowych, fajnych układów nie jest już dostępne w wersjach 5V. Niestety często trzeba bawić się w konwersję stanów logicznych 5V-3.3V, co znacząco komplikuje całe urządzenie.

Jak do tej pory wykorzystywałem do tego układy 74 serii LCX, oraz logikę programowalną serii Xilinx XC9500XL. Zarówno układy 74LCX jak i seria XC9500XL są na 3.3V ale tolerują sygnały 5V bez problemów (i wynika to z ich specyfikacji, nie jest nadużyciem).

Jak chcesz przykładowy projekt zrobiony na tych układach, to publicznie dostępny jest np. Sakura PCMCIA SRAM:
https://github.com/Sakura-IT/ppa-pcmcia-sram

Co prawda, to jest rozszerzenie do A600/A1200, a nie do A500.

Projekt jest w Eagle.
[#3] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@drsky, post #1

Zrób jakiś dobry, prosty i tani scandoubler ;)
[#4] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@RomanWorkshop, post #3

Hehe, chciałoby się :) Przyzwoite urządzenie nadal kosztuje powyżej 1kPLN. Polecam lekturę...

Chociaż... Widziałem układ na FPGA (Altera/Cyclone), który realizował pewien ograniczony zakres operacji podwajania linii: tutaj. Kiedyś może się pokuszę o próbę implementacji, ale pewnie i tak na chęciach się skończy :)

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 20:59:22 przez drsky
[#5] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@RomanWorkshop, post #3

Myślę, że uprzedzając fakty powinniśmy przejść od razu do sedna i kazać mu zrobić 68060+PPC.
[#6] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@strim_, post #2

Wielkie dzięki za linki, na pewno mi się przydadzą :) Na razie udało mi się kupić same gniazda ISA do spreparowania gniazda portu rozszerzeń i spróbuję podziobać.

Znalazłem na ALI taką płytkę testową, jak sądzisz - może styknąć do budowy podstawowej logiki?
[#7] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@sanjyuubi, post #5

E no 060 ale w FPGA do tego PPC z 400MHz zintegrowany GFX, VideoToster, Delfine, USB, wifi i dla wybrednych LTE. To czekamy na PreOrder.ok, racjaOK
[#8] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@amizet, post #7

Ha ha, szybko wam idzie fantazjowanie. :D
[#9] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@amizet, post #7

Nie nie kolego, FPGA to zabawka dla dzieci, prawdziwi profesjonaliści zrobią to wszystko w jednym krzemie.
[#10] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@drsky, post #6

Powinno ci styknąć na początek, choć osobiście proponowałbym Ci raczej ten układ w wersji TQFP100 lub XC95144xl TQFP100
[#11] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@sanjyuubi, post #9

A tak to racja, czyli pierwsze musi powstać tutorial jak budować własne "chipy" później jakiś soft na Amige do tego. Gdzie oczywiście cofamy się do roku 84 później się przenosimy do lat 90 dalej prowadzimy badania. Aby na koniec zagościć w teraźniejszości i wykonać to wszystko w obecnej technologi.

No i to jest to. Właśnie na to czekałem, aż ktoś poruszy temat budowy własnych układów. To co zaczynamy od tutorialu.


Czyli jutro o godzinie 7:30 obecność na Forum obowiązkowa, zaczynamy nowy etap w Historii Forum.

Pod jak że to oczywistym tytułem "Mój pierwszy Chip"

Czyli zadania na jutro:
-duża porcja kawy
-wszystkie datashety
-adresy dostawców elektroniki
-odrobina dobrego humoru

Czyli tak sanjyuubi mogę założyć, że zasiądziesz w radzie Pedagogicznej, ja bardziej widzę się w roli ucznia.

Czyli PPA jako Publiczna Politechnika Amigowa. Czyli projekt wirtualnej szkoły Amigowej na PPA jednak będzie cieszę się super trampolina


Ps... RomanWorkshop też coś kiedyś pisał że chciał by "wykładać" a i strim_ też pewnie był by dobrym Pedagogiem. Będzie dobrze, Razem Wygramy Amigowe Internety.

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 21:29:03 przez amizet
[#12] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@drsky, post #1

Co do A500IDE - chyba najlepiej pójść w wariancie nakładki na gniazdo procesora - kurzyć się nie będzie, a w obudowie pińćsety jest całkiem sporo miejsca. Chyba że koniecznie chcesz mieć coś dopinanego. Tak czy inaczej jest to rzecz mocno deficytowa w rozsądnej cenie, najlepiej jeszcze jak to cudo by było sparowane z 8MB FASTu. Schematy takiego rozszerzenia RAMu pod A600 znajdziesz pod nazwą nedopc, być może idzie to jakoś ludzko przełożyć na A500 z minimalnymi zmianami.

Kiedyś chciałem zrobić płytkę 68010 + 8MB FAST ale z racji mojego kompletnego braku skilla elektronicznego temat upadł. Dorzucić do tego IDE i idealne budżetowe rozszerzenie A500 gotowe.

Bootem pod KS1.3 się nie przejmuj - lepiej sobie zbudować kickflasha (schemat na aminet) i uśmiercić tego kicka raz na zawsze (ew. zachować do specyficznych gier), bo konkretnego softu (np. TCP/IP) na nim nie odpalisz, a przy rozwoju nowych aplikacji wnerwia swoimi bugami i brakiem ficzerów.

Możesz też chcieć złożyć sobie plipboksa i pomyśleć, czy nie dałoby rady go przerobić na ESP8266, które obecnie są obrzydliwie tanie, a w kolejnym kroku porzucić w ogóle bazę arduino i zrobić bliźniaczy projekt oparty o minimalny hardware (atmega 328P + enc28j60/esp8266), który by się mieścił w obudowie Amigi, hyhy.

Jak chcesz jakiś temat mocno filozoficzny i mało zbadany, z którym nikt jeszcze nie wygrał, to możesz zainsteresować się tematyką ReSlow. Takie cuś, które niby dawało możliwość posiadania na A500 rev6 1MB CHIP i 0.5MB SLOW.

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 21:32:31 przez teh_KaiN
[#13] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@drsky, post #1

Przypomniałem sobie właśnie dwie Twoje stare produkcje - Psycho Medium 2 i Exotique. Zwłaszcza to interko 40k całkiem zgrabne. Planujesz kolejne produkcje?

P.S. Czy to Ty byłeś na Decrunchu "tym gościem, co napisał książkę o asemblerze"?
[#14] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@teh_KaiN, post #12

Super! Wielkie dzięki. Na LVD/NEDOPC wpadłem jakiś czas temu, ale przeoczyłem schematy.

Ogólnie mam nadzieję, że uda mi sie to przeportować na A500... + IDE oczywiście.

ENC28J60 mam, bawiłem się i jest szalenie prosty w obsłudze, więc kusi, kusi.

Układy 27C400 już mam zamówione - jak zrobię z Kickstartem to się zobaczy.
[#15] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@Jazzcat, post #13

Geez.. Ostatnio - po ponad 20 latach na nie spojrzałem i co najmniej dziwne się poczułem :D Na same produkcje pewnie czasu nie będę miał chociaż nie mówię - nie. Nadal mam kilka niezrealizowanych pomysłów na A500, których chyba nikt do tej pory nie robił.

Tak. To byłem ja :) Adam D.
[#16] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@drsky, post #1

A tak generalnie, to chcesz to robić dla siebie, czy masz jakieś inne plany, bo nie wiem, czy jest sens wynajdywania koła od nowa lub robienia we dwóch równocześnie tego samego. Lepiej przenieść zasoby intelektualne na inne pole.
[#17] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@sanjyuubi, post #16

Zdecydowanie dla siebie. Jest to jedna z kilku rzeczy, która mnie zawsze rajcowała, a nigdy nie miałem stosownego warsztatu, sprzętu czy narzędzi. Teraz, kiedy sprowadzenie części jest relatywnie tanie, mam częściowo skompletowany warsztat - chcę się pobawić czymś więcej niż tylko programowanie uC.

To, co docelowo mi się marzy i z czym chciałbym poeksperymentować, to oczywiście FPGA w zastosowaniach bardziej praktycznych, a mianowicie implementacja operacji danych (Data Integration) oraz mechanizmy związane z Big Data. Mam na tym polu sporo ciekawych wniosków i doświadczeń, ale od czegoś trzeba zacząć.

Poza tym, jest to dla mnie miła odskocznia od wszelkich nudnych rzeczy, którymi zajmuję się na codzień, w których "abstrakcja, abstrakcję pogania abstrakcją" :D
[#18] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@drsky, post #6

Znalazłem na ALI taką płytkę testową, jak sądzisz - może styknąć do budowy podstawowej logiki?


Jak juz napisał sanjyuubi, przydałoby się więcej wyprowadzeń ;). To jest chyba najmniejsza wersja 44-pin tego układu. Do eksperymentowania to może być mało (przecież złącze expansion a nawet szyna CPU ma znacznie więcej sygnałów).


Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 09:01:27 przez strim_
[#19] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@drsky, post #17

Z twoim zapleczem taki ram to marnowanie zasobów, ciekawszym byłoby zrobienie karty RTG na ten slot do A500. No, ale od czegoś trzeba zacząć.
[#20] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@sanjyuubi, post #19

Dokładnie - chcę się upewnić, że ani nie popsuję, ani że się zbyt szybko nie zniechęcę zbyt ambitnym projektem. A kartę graficzną - cóż, na AVR'ach prymitywny sterownik VGA udawało się zrobić. Nie powiem, że na Amidze nie korci :) Ale jeszcze sporo wody upłynie, zanim się podejmę.

Tak na marginesie - z czystej ciekawości mam pytanie, które chodzi mi to po głowie. W jaki sposób akceleratory unieruchamiają oryginalne CPU na płycie? HALT? Jakie techniki są stosowane w celu zniwelowania różnic pomiędzy taktowaniem akceleratora, a pozostałej części systemu?
[#21] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@drsky, post #20

W jaki sposób akceleratory unieruchamiają oryginalne CPU na płycie?


Poczytaj sobie o arbitrażu szyny, a najprościej to sygnał BR jest zwierany do masy, a reset z procesora przejmującego szynę jest deaktywowany, gdy BG stanie się aktywne.


Jakie techniki są stosowane w celu zniwelowania różnic pomiędzy taktowaniem akceleratora, a pozostałej części systemu?


Symulacja cyklu oryginalnego procesora.

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 20:59:07 przez sanjyuubi
[#22] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@sanjyuubi, post #21

Zeus68K

68030inna

68010IDE

Poczytaj sobie,

Ta Savyna68K jest super.

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 21:18:48 przez micromars
[#23] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@micromars, post #22

Kapitalne wątki. Dzięki :)
[#24] Re: Hardware Hacking A500 - od czego zacząć?

@drsky, post #4

Chociaż... Widziałem układ na FPGA (Altera/Cyclone), który realizował pewien ograniczony zakres operacji podwajania linii: tutaj. Kiedyś może się pokuszę o próbę implementacji, ale pewnie i tak na chęciach się skończy :)

planuję zrobić bardzo podobne urządzenie tylko z SDRAMem i być może wyjściem HDMI.
Pamięć jest potrzebna bo:
1. nie każdy monitor łapie 50Hz
2. konwersja rozdzielczości aby wyświetlać w natywnej rozdzielczości monitora
3. wyświetlenie trybów z przeplotem jako niemigające

Algorytm do tego typu konwersji jak w tamtym wątku mam i przełączanie pomiędzy trybami progresywnymi i z przeplotem w locie też ma. Tak jest zrobiony że można skalować do dowolnej w zasadzie rozdzielczości wyjściowej np. z PAL zrobić 768p, aczkolwiek dobrze to wygląda tylko przy powieleniu liczby linii o liczbę całkowitą bo samo skalowanie jest punktowe. Scanlines dobrze działa przy skalowaniu 2x i 4x. To na CRT bo na LCD dochodzi konwersja do rozdziałki natywnej monitora co psuje cały efekt. Mając pamięć będzie można jakoś się wpasować z obrazem aby ze scanlinesami na tych 1024p, 1080p i 1200p ładnie działało.

Bedzie płytka na AD9883A(albo na TVP7000 (czyli też dla TVP7002 bo to prawie to samo)). Wytrawiłem nawet jedną płytę tylko cuś nie wyszła tj. polutowałem ale nie działa. Wynikł inny projekt więc ten jest na wstrzymaniu W planach oprócz płytki z A/D jest też podpięcie się bezpośrednio do sygnałów które wychodzą z Denise (oraz z AGA jeśli nabyję jakąś Ami 1200).

Projekt narazie to jakieś 5-10% ukończony. Nawet swojego algorytmu nie testowałem na prawdziwych sygnałach tylko generowanych przezemnie w FPGA więc w sumie różnie to może być z jego działaniem. Raczej starałem się aby był idiotoodporny choć różne komputery/konsole używają najróżniejszych dziwacznych konfiguracji sygnałów synchronizacyjnych więc różnie to może być

Planuję do końca wakacji wznowić projekt i ukończyć go za 1.5 roku z wszystkimi założonymi funkcjami
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem