[#1] Wlutowanie koprocesora na płyte a 1200
Witam ktoś napisał że da się wlutować koprocesor do płyty głównej amigi 1200
czy to coś daje i czy ktoś próbował tego zabiegu
[#2] Re: Wlutowanie koprocesora na płyte a 1200

@Amigowiec, post #1

Można - potrzebujesz 68881 lub 68882 w obudowie PLCC, wlutowujesz na wolne miejsce obok CPU (cała operacja jest opisana w którymś z numerów Amigowca) i tyle. Koprocesor powinien zostać rozpoznany automatycznie i soft który potrafi z niego korzystać (o ile taki masz) powinien zacząć to robić. Dobrze tez doinstalować biblioteki matematyczne pod koprocesor.
A co to daje? Część softu zacznie działać zauważalnie szybciej (np. ImageFX), część nieznacznie szybciej, a w większości wypadków nie będzie żadnej różnicy.
A czy warto? Warto, ale nie w ten sposób. Najlepiej włożyć ten sam koprocesor w podstawkę na rozszerzeniu pamięci, lub karcie turbo z 68020/030 (procesory 68040 i 68060 mają koprocesor wbudowany.... zazwyczaj), bo ten na płycie może kolidować z kartą turbo (obstawiam że przstanie być widoczny w systemie).
[#3] Re: Wlutowanie koprocesora na płyte a 1200

@Amigowiec, post #1

czy to coś daje
Po zainstalowaniu stosownych bibliotek - obliczenia zmiennoprzecinkowe zamiast wykonywać CPU, będzie robił FPU. Co może dać niewielkie przyspieszenie w niektórych programach, szczególnie graficznych. Ale np. włączenie obsługi FPU przy dekodowaniu mp3 spowolni dekodowanie.
Chociaż, przy twoim konfigu, to i tak nie ma większego znaczenia.

[#4] Re: Wlutowanie koprocesora na płyte a 1200

@wali7, post #2

A jakiej mocy koprocesor wlutować w płytę najlepiej chodzi mi o MHZ
[#5] Re: Wlutowanie koprocesora na płyte a 1200

@Amigowiec, post #4

Takiej samej, lub większej jak CPU - i tak będzie taktowany z tą samą prędkością.

[#6] Re: Wlutowanie koprocesora na płyte a 1200

@APC74, post #5

to warto koszt takiego koprocesora to 25zł

http://www.efunzine.com/efnz.php?a=pro&id=268&sid=07b49c4ba4ce0c78e583a6b4a7fdfcdb

a czy po dodaniu k.turbo nie będzie konfliktów
[#7] Re: Wlutowanie koprocesora na płyte a 1200

@APC74, post #5

Właśnie chciałem to napisać, po wlutowaniu na płytę FPU będzie chodził tylko na 14MHz, synchronicznie z CPU, a więc słabiutko.... O wiele lepiej znaleźć za grosze kartę FAST RAM 4/8MB (np. Elsat/Elbox?) z podstawką pod koproca - wtedy, o ile pamiętam, będziesz mógł mieć 28, 33, albo 50MHz) na koprocu.

http://www.amiga-hardware.com/showhardware.cgi?HARDID=997
http://www.amiga-hardware.com/showhardware.cgi?HARDID=996

[#8] Re: Wlutowanie koprocesora na płyte a 1200

@Amigowiec, post #6

Jak chcesz oprócz wlutowania FPU na płytę dać jeszcze kartę turbo, to moim zdaniem mija się to z celem. Znajdź turbo z procem 68030 i miejscem na FPU, albo 68040 (wersję pełną, nie EC) i masz koproc wbudowany...

[#9] Re: Wlutowanie koprocesora na płyte a 1200

@skipp, post #8

czyli to nic nie da
to po co wogule jest na płycie procesor skoro jest na karcie turbo
[#10] Re: Wlutowanie koprocesora na płyte a 1200

@Amigowiec, post #9

Daje Ci jedynie kompatybilność z programami, które WYMAGAJĄ FPU - ale na przyspieszenie nie licz, bo nisko taktowany FPU i tak (chyba) nie prześcignie bibliotek zmiennoprzecinkowych przygotowanych dla CPU. Ale mogę się mylić...

[#11] Re: Wlutowanie koprocesora na płyte a 1200

@Amigowiec, post #9

procesor na płycie głównej jest po to, abyś mógł używać Amigi bez żadnego turbo
po dołożeniu karty turbo procesor na płycie jest wyłączany (a właściwie odłączany od szyny, bo prąd nadal pobiera)

a o FPU na płycie zapomnij - może miało to sens w 1992, gdy głupie rozszerzenie pamięci kosztowało sporo, a zainstalowane w A1200 2 MB RAM to było dużo... dzisiaj rozszerzenie RAM są tanie (a każdy ma podstawkę na FPU, więc nie trzeba lutować, a ponadto możesz taki FPU taktować nawet 50 MHz... o ile taki FPU kupiłeś), a 2 MB RAM to zdecydowanie za mało do większości zastosowań (nawet zabawowych)



Ostatnia modyfikacja: 09.09.2009 18:58:46
[#12] Re: Wlutowanie koprocesora na płyte a 1200

@skipp, post #7

Koprocesor na rozszerzeniu pamięci będzie taktowany inaczej niż zegar CPU pod warunkiem, że rozszerzenie posiada własny oscylator.

[#13] Re: Wlutowanie koprocesora na płyte a 1200

@rafgc, post #12

Jeżeli rozszerzenie nie posiada własnego oscylatora, lub chcemy pogonić FPU zegarem innym niż zegar procesora to można oscylator podłączyć do rozszerzenia. Niektóre karty oferowały taką możliwość (skłonny jestem przypuszczać że wszystkie karty, które umożliwiały włączenie FPU w trybie asynchronicznym).

Co do taniości rozszerzeń typu Elbox czy Elsat (4/8 Fast i nic więcej) to bym polemizował. Ceny takich rozszerzeń czasem przewyższają cenę M-Teca 1230. Już od jakiegoś czasu ceny (zwłaszcza na aledrogo) są śrubowane niesamowicie. Pół roku temu kupiłem Blizzarda IV za ok.300PLN teraz za taką kartę trzeba dać 50% więcej. Skąd to się bierze?

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem