[#14]
Re: Optymalny podział dysku dla OS 4 i 3.9
@Tomski,
post #13
W przypadku systemu 3.1 a dokładniej - pochodzącego z niego rozkazu/polecenia Format ZAWSZE używamy opcji quickformat w przypadku partycji, które leżą/"wystają" poza ~3980MB (to taki mój limit) przestrzeni dysku.
Lub pisząc inaczej, NIGDY nie robimy pełnego formatu na partycjach, które leżą/"wystają" poza ~3980MB przestrzeni dysku.
Polecenie Format z AOS 3.1 operuje na zmiennych 32bitowych - co oznacza, że potrafi obsłużyć 2^32 bajtów (4 294 967 296 b), czyli 4GB. Po przekroczeniu tej granicy, jak gdyby nigdy ni,c głowica dysku twardego jest ustawiana z powrotem na cylinder 0 i formatowanie trwa dalej niszcząc zawartość partycji położonych na początku dysku (zwykle partycja systemowa itd.). Przy okazji może być również uszkodzony RDB czego efektem jest zniknięcie wszystkich partycji, choć zwykle kończy się to "tylko" komunikatem w stylu DHx:NDOS...
I oto mniej więcej chodziło Andrzejowi, który chyba proponował, żebyś odżałował przestrzeń dysku poza 4GB (i jej nie używał) i ograniczył się tylko do używania przestrzeni tylko do 4GB.
Z innych powodów/problemów, które przychodzą mi na myśl na podstawie Twojego opisu (jeżeli jednak używałeś quickformatu na partycjach wystających poza 4GB) - możliwe, że w trakcie instalacji nowego FastFileSystemu w RDB dysku, wklepałeś zły DOSType dla tego FS lub HDToolBox z jakichś powodów użył DOSType ze starej wersji FFS (np. tej z ROM). Tak, czy siak coś takiego kończy się zignorowaniem przez Amigę FFS zainstalowanego na dysku i używaniem przez nią starego FFS z ROM.
Sprawdź, jakiej wersji FFS w rzeczywistości używa Twoja Ami.
Ze swojej strony chciałbym polecić używanie SFS dla partycji leżących poza granicą 4GB - wiele osób pisze, że w razie problemów z SFS nie ma narzędzi, które potrafiłyby ją naprawić itp. jednak chciałbym zauważyć, że DiskSalv itd. również nie uratuje Ci partycji w FFS, która leży poza 4GB. A taki SFS daje Ci pewność, że np. nie zniszczysz sobie partycji systemowej kopiując pliki na partycję leżącą poza 4GB.
A skoro o tym mowa - gdy już postawisz system na nowo i pozakładasz partycje to powinieneś wykonać taki test: wrzuć na partycje znajdujące się poniżej 4GB jakieś duże pliki - tak by zapełnić te partycje - a następnie skopiuj coś (najlepiej) dużego na partycję znajdującą się poza 4GB i zresetuj kompa. Jeżeli system się uruchomi i pliki na partycjach poniżej 4GB nie będą uszkodzone, to wszystko gra. Jeżeli pliki na partycjach jednak będą uszkodzone - to może warto byłoby zainteresować się SFSem...
Ostatnia modyfikacja: 23.11.2010 17:40:18