[#6]
Re: Troche o zasilaczach, zasilaniu i kablach
@APC74,
post #5
Pewnie, że można - byle nie mieszać materiałów miedź-aluminium (tzn. jak się okaże, że kable są aluminiowe, to dajesz kable aluminiowe etc.).
Dwa pytania się nasuwają. Po pierwsze, gdzie Ty w dzisiejszych czasach widziałeś aluminiowe przewody? Ze względu na szybkie utlenianie się powierzchni, aluminium praktycznie nie daje się lutować, w związku z tym przewody aluminiowe można łączyć tylko złączami mechanicznymi (zaciski, śrubki). W elektronice praktycznie nie stosuje się przewodów aluminiowych, spotkać je można w energetyce ze względu na to, że są lżejsze i tańsze. Ale to trochę nie te przekroje.
Druga sprawa - dlaczego nie można mieszać materiałów? Jeżeli weźmiesz jakąkolwiek instalację elektryczną z aluminiowymi przewodami (w starych budynkach z lat 70-tych i wcześniejszych można na takie trafić) zobaczysz, że jest tam pełna mieszanka jeżeli chodzi o elementy przewodzące, aluminium, miedź, mosiądz, stal nawet... Oczywiście jest jeden powód, mianowicie dwa różne metale + woda tworzą ogniwo galwaniczne i dochodzi tam do korozji (np. stąd podkładki miedziano-aluminiowe, tzw. kupalowe do podłączania miedzianego kabla antenowego do aluminiowego dipola anteny), ale skąd w komputerze weźmiesz wilgoć?
zawsze to o jeden lut mniej, czyli mniejsze straty napięć - przynajmniej teoretycznie
Rezystywność stopu cyny z ołowiem niewiele się różni od rezystywności miedzi, co przy długości drogi jaką pokonuje prąd poprzez lut, jest całkowicie do pominięcia. Jeżeli natomiast miałeś na myśli zjawisko termoelektryczne, to w zamkniętym obwodzie, gdzie złącza znajdują się w jednej temperaturze, suma sił termoelektrycznych wynosi zero. A nawet jeżeli przy zasilaczu jest cieplej, to luty będą parami obok siebie i siły termoelektryczne się skompensują...