kategoria: A500
[#1] AMIGA 1000 port równoległy (gender changer)
Wie ktoś może czy jest gender changer portu równoległego (gotowy projekt open source lub komercyjny) do A1000 który zmienia pinout na kompatybilny z nowszymi Amigami? Szukałem ale nie mogę znaleźć. Jak nie ma to pewnie sam PCB powoli zrobię. Ja osobiście nie mam A1000, potrzebuję dla znajomego żeby podłączyć SdBox.
[#2] Re: AMIGA 1000 port równoległy (gender changer)

@SimonGK, post #1

A to chyba nie jest gender changer, tylko odwócenie connectora. Pamiętam jak normalnie wpinałem acę500 tylko do góry nogami, i chodziło.
[#3] Re: AMIGA 1000 port równoległy (gender changer)

@Ralpheeck, post #2

Chyba nie o tym samym złączu mówimy. Ty chyba masz na myśli złącze krawędziowe z boku.
Gniazdo równoległe w A1000 jest męskie a w pozostałych Amigach żeńskie. Poza tym część pinów ma inną kolejność.
[#4] Re: AMIGA 1000 port równoległy (gender changer)

@SimonGK, post #3

jak najbardziej są tylko miej na uwadze że w a1000 na 23 pinie idzie +5v. więc należy jednak poprzestawiać te piny aby nie zjarać CIA (JAK DOBRZE PAMOETAM TO W INNYCH AMIGCH RAM JEST SYGNAŁ RESEET...)
[#5] Re: AMIGA 1000 port równoległy (gender changer)

@SimonGK, post #3

Tak, myślałem o krawędziowym. Nawet nie wiedziałem że a1000 ma port innej orientacji
[#6] Re: AMIGA 1000 port równoległy (gender changer)

@Ralpheeck, post #5

Pewnie Commodore chciało swoje standardy ustalić, całe szczęście opamiętali się z tymi portami przy następnych modelach.
[#7] Re: AMIGA 1000 port równoległy (gender changer)

@juen, post #4

Tak wiem o tym.



Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 22:25:39 przez SimonGK
[#8] Re: AMIGA 1000 port równoległy (gender changer)

@SimonGK, post #6

Jakie opamiętali? Przecież PC które już w '85 były standardem biurowym mają taką wtyczkę jak w A1000. I może zwykły kabel od PC zadziała.
Atari ST oraz większość MSX miała takie same wtyczki w porcie drukarki jak PC i można w nich było stosować takie same kable łatwo dostępne w sklepach. A w Amigach była inna płeć i ekstra napięcia przez które trzeba było albo specjalne Amigowo drogie kable stosować albo sobie przerabiać kabel, albo stosować przejściówki też droższe od normalnego kabla do PC.
[#9] Re: AMIGA 1000 port równoległy (gender changer)

@ZbyniuR, post #8

Co Ty gadasz? Jedyna praktyczna różnica, to 5V na pinie 14 w Amidze. Wystarczyło w najzwyklejszym pecetowym kablu, na wszelki wypadek, przeciąć tę żyłę. Za to Amiga, dzięki temu napięciu, mogła mieć np. tanie, proste samplery. W przypadku A1000 wystarczy pozamieniać przewody we wtyczce. Operacja bezkosztowa, do wykonania lutownicą z Castoramy.
[#10] Re: AMIGA 1000 port równoległy (gender changer)

@Daclaw, post #9

To 5V to tylko do zasilania urządzeń było ?

Zapewne wydajność prądowa była mała, chyba lepiej dołożyć zewnętrzny zasilacz do urządzenia które miało być podłączone do portu.
[#11] Re: AMIGA 1000 port równoległy (gender changer)

@Hubez, post #10

to jest raczej do ustawiania stanow, nie powinno sie nic tym zasilac, jak mnie pamiec nie myli to masz tam 50mA wiec do prostych urzadzen wystarcza
[#12] Re: AMIGA 1000 port równoległy (gender changer)

@ZbyniuR, post #8

90% MSXów ma taki port drukarkowy:
[#13] Re: AMIGA 1000 port równoległy (gender changer)

@Hubez, post #10

Do samplera wystarczało.

chyba lepiej dołożyć zewnętrzny zasilacz


A fe, daj spokój. Zestaw np. A500 i tak zajmował w piip miejsca na biurku i generował niezłą plątaninę kabli. Ja z moją A500 zadziałałem właśnie odwrotnie - zasilanie do kompa, A530 i DigiLaba wyprowadziłem z jednego zasilacza AT.
[#14] Re: AMIGA 1000 port równoległy (gender changer)

@SimonGK, post #1

Trochę czasu minęło ale udało mi się w końcu przetestować SDBox w A1000. Nie znalazłem potrzebnej przelotki więc jedną zaprojektowałem sam (ta "pionowa") a drugą ("poziomą") zaprojektował jeden gość z Discord po moim pytaniu. Obydwie przetestowane wczoraj podczas imprezy Amigowej niedaleko Bristolu/UK. Dodatkowo zaprojektowałem wsporniki. Jeśli ktoś potrzebuje takiej przelotki proszę pisać udostępnię gerbery i pliki stl do wydruku.


















1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem