kategorie: A1200
[#1] [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy
Cześć.

Zastanawiam się nad zakupem, ale już dwie osoby zgłosiły mi problem z detekcją (a właściwie jej brakiem) wciśniętych dwóch i więcej klawiszy...

Chodzi o ten interfejs... Może ktoś rozwiązał już ten problem, lub z nim walczył...

link
[#2] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@miki1406, post #1

Podejrzewam że ten problem może rozwiązać tylko producent zmieniając firmware w adapterach.
[#3] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@miki1406, post #1

Mam ten interface, czasami go używam. Proszę napisz jaka konbinacja klawiszy nie działa.
[#4] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@miki1406, post #1

Podepnę się pod temat. Co lepiej kupić : Amikey 1200 czy SUM USB adapter? Co jest mniej problematyczne?
[#5] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@Bociek78, post #4

Oba nie robią poprawnie detekcji wciśnięcia kilku przycisków (np. skok + kierunek).
Będziemy składali ze znajomym do testu prosty adapter na PS/2 na AtMega... Może problemem jest niskiej klasy stos HID stosowany w SUM i AmiKey...

Update AmiKey nie rozwiązuje problemu...

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 09:17:10 przez miki1406
[#6] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@miki1406, post #5

Taki prosty adapter na ps/2 jest już dostępny (aminet) na PIC16F84, ale im więcej tym lepiej.
Bardziej rozbudowany znajdziesz w pakiecie MMKeyboard.

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 09:31:31 przez Norbert
[#7] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@miki1406, post #5

SUM USB adapter. Ktoś posiada? Otrzymałem w piątek. Kabel tragicznie krótki. Zastanawiam się nad reklamacją. Gdzie i jak koledzy montujecie wyjście?
[#8] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@Bociek78, post #7

Kolega składa to
link

Jak będziemy po testach to Wam napisze co i jak... Może kilka kumpel złoży na handel, to pojawią się w giełdzie... ale to po testach wszystko...
[#9] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@miki1406, post #8



Jak już wspominałem kabel który otrzymałem z sum-em jest tragicznie krótki, toteż bedę zmuszony zrobić o połowę dłuższy. Jestem w tym kompletnym laikiem, ale sprawa wygląda dość prosto poza tym, że jak widać na wtyku oryginalnego kabla, jest pięć przewodów a na gniazdku zastępczym widnieją miejsca na 4. Do czego należy podłączyć ten czarny przewód najbardziej z lewej strony?
[#10] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@Bociek78, post #9

Bierzesz miernik/multimetr i sprawdzasz.
[#11] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@Bociek78, post #9

Zaczynamy od jedynki
1 - +5V
2 - D-
3 - D+
4 - GND
5 - GND
[#12] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@spidi, post #11

Dzięki. OK
[#13] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@spidi, post #11

Tak z czystej ciekawości, dlaczego na wtyku zrobiono 2 x ground (w dodatku różniące się grubością przewodu) ?
[#14] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@Bociek78, post #13

Druga masa to oplot ekranujący przewód.

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 18:36:00 przez panti1801
[#15] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@panti1801, post #14

Adapter 7bit to dziadostwo - nie kupujcie.

Problem jest przy kilku klawiszach przez co skróty w wb nie działają a z kolei w grach typu gloom postać sama. chodzi jak naciśniesz więcej niż jeden klawisz bądź naciśniesz w krótkim odstępie czasowym kursory.
Aktualizacja nie przynosi efektu , nie jest to też kwestia samej amigi (sprawdzane na kilku)
Ten produkt nie powinien trafić na rynek, wkurzony jestem na tego producenta ponieważ nie raczyli nawet odpisać na maila - mają totalnie klienta w d....
To co jest kolejną bzdurą to to że mogli dać nieco dłuższy kabelek bo nie w każdej obudowie jest cacy, dodatkowo skoro dali tak idiotyczną aktualizację to mogli by łaskawie dorzucić do paczki kabelek usb do aktualizacji, te parę złotych i tak by klient zapłacił.

Adapter działa z blizzardem , natomiast mam jeszcze adapter lyra 3 który działa z kartami aca ale niestety z kartą blizzard już nie.

Lyra 3 w stosunku do sum działa prawidłowo
2
[#16] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@rootspk, post #15

Nie ma to jak konstruktywna krytyka na PPA. Gdybym był projektantem i producentem sprzętu dla Amigi 68k, to poszedłbym teraz do swojej kanciapy, zabrał wszystkie projekty amisprzętów, a następnie odwiedziłbym sąsiada, którego najbardziej nie lubię, po czym skorzystał z toalety u niego i spuścił wszystkie projekty w klopie.

Do komentujących, że też nie potkniecie się o stertę kamieni (pretensji), którą macie.

Szczerze dziwię się, że ktokolwiek chce coś jeszcze dla was coś robić. Zamiast wspólnie znaleźć rozwiązanie problemu, lepiej jojczyć i przeklinać, że ktoś coś tam zrobił. Kupujcie sprzęty z epoki za kosmiczną kasę, one was nie zawiodą.
[#17] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@rootspk, post #15

Z jakim adresem mailowym Klient wysyłał formularz kontaktowy?
To oczywiście na pm proszę podać.

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 18:26:06 przez spidi
[#18] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@KM_Ender, post #16

Nie mogę się z tobą tutaj zgodzić z prostego powodu, dopiero teraz jest jakiś ruch w sprawie gdy trafiło to na ppa i faktycznie może być tak że jakiś mail czy zgłoszenie umknęło uwadze ale... jeśli klient kupuje produkt i tak na dobrą sprawę kupuje go z przekonaniem że jest to produkt dobry a u sprzedawcy nie znajduje informacji że mogą być jakieś problemy czy też sprzedawca twierdzi że nie słyszał aby klienci się na bolączki skarżyli to już nie jest ok, bo okazuje się nagle szukając w necie że jest masa ludzi mających podobny problem z produktem za który zapłaciłeś a o problemach nie zostałeś poinformowany, co więcej jeśli jest cała masa ludzi to nie wierzę w to że producent/projektant o problemach nie wie, kwestia tego jakie działania podejmuje aby usunąć usterkę w produkcie - dodam gotowym produkcie, który ciebie kosztował jakieś tam pieniądze - chodzi o zasady a cały czas jest ten produkt sprzedawany.

Idąc dalej producent/projektant nie może się zachowywać jak rozkapryszone dziecko i twierdzić że się namordował, zrobił coś dla społeczności a teraz psy wieszają - NIE, skoro się powiedziało A to trzeba powiedzieć i B, wierzę w ludzi którzy coś robią i mam duży do nich szacunek, jednak jako klient też mam oczekiwania - jak każdy. Gdy np kupisz nowy czajnik który ci szwankuje - jak mnie mam lecisz do sklepu go wymienić lub żądać zwrotu za wadliwy produkt ? bo nie wierzę abyś poszedł kupić nowy a ten zostawił dla potomności ?
Producent/projektant nie robi projektów za darmo to nie demoscena (chociaż i tam bywało różnie), to jest biznes a nie spotkania u cioci przy kawce i omawianie co się nie udało. Tam gdzie są pieniądze tam kończy się zabawa i tak trzeba się do tego odnosić. Też zgadzam się aby problemy rozwiązywać ale nie może to tak wyglądać że tylko jedna strona o to zabiega.

Cieszę się że w końcu jakieś ruchy tutaj nastąpiły, zobaczymy co będzie dalej w tym temacie.

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:35:19 przez rootspk

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:36:44 przez rootspk
[#19] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@spidi, post #11

mam ten adapter z electronica4you - faktycznie, opis pinów by sie przydał ;) ja kupowałem via allegro.
Na razie sprawdzałem tylko reset i działa, potestuje go tez na innych przypadkach z kilkoma klawiszami (shift i takie tam).

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 14:41:36 przez ch0mik
[#20] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@ch0mik, post #19

Ja mam problem z ich adapterem klawiatury do a600. Niby działa ta detekcja, ale jest problem w sytuacji gdy trymasz 'W', potem wciskasz do tego 'D', a następnie puszczasz 'W'. Chyba wtedy nie wykrywał tego nie puszczonego klawisza, nie mam chwilowo 600, także mogło mi sie coś pomieszać, jednak w dooma czy duka nie szło na tym grać. :/
[#21] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@Mir3k, post #20

Na gloomie jest to bardzo widoczne, wciśniesz 2 klawisze i się zaczyna.
[#22] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@rootspk, post #21

No dobra Panowie, ale to też zależy od klawiatury. Klawiatura przecież ma swój kontroler, który skanuje matrycę i wysyła kody przez USB. Tanie pecetowe klawiatury bywa, że umieją prawidłowo wykryć tylko dwa klawisze na raz i najlepszy interfejs amigowy nic z tym nie zrobi. Więc zanim się będzie ferować wyroki, trzebaby podłączyć porządną gamingową klawiaturę z NKRO i wtedy testować.
2
[#23] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@rootspk, post #18

Idąc dalej producent/projektant nie może się zachowywać jak rozkapryszone dziecko i twierdzić że się namordował, zrobił coś dla społeczności a teraz psy wieszają - NIE, skoro się powiedziało A to trzeba powiedzieć i B, wierzę w ludzi którzy coś robią i mam duży do nich szacunek, jednak jako klient też mam oczekiwania - jak każdy

Producent w mojej osobie nie ma zamiaru tak się zachowywać.

Ale jak to już wyjaśniliśmy na pm, mail doszedł do mnie i rano była wysłana odpowiedź.
Dodam tylko dla innych osób używających skrzynek gmail aby sprawdzać co siedzi w sekcji spam, a będzie dużo mniej nieporozumień na tym świecie
2
[#24] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@spidi, post #23

Producent w mojej osobie nie ma zamiaru tak się zachowywać.


Tak też uważam a nawet takiego zachowania nie sugeruję :).

W wolnej chwili podeślę to co na pm ustaliliśmy
[#25] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@Krashan, post #22

Testowałem własnie na gamingowej Roccat Isku i Roccat Arvo. Mie miałem żadnej innej pod ręką i z tego powodu też ten temat wtedy odpuściłem, bo pomysłałem, że moze z tymi moimi klawiaturami sie gryzie, teraz widzę jednak, że problem jest nie tylko u mnie.
[#26] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@Krashan, post #22

Więc zanim się będzie ferować wyroki, trzebaby podłączyć porządną gamingową klawiaturę z NKRO i wtedy testować.


No nie bardzo - wiesz ile jest klawiatur na rynku mniej lub bardziej porządnych i dlaczego miała by to być akurat klawiatura gamingowa ?
Nie każdy producent podaje informację czy klawiatura jest w technologii N-KRO, raczej takich informacji nie zobaczysz, chyba że nastawisz się konkretnie na jakiś np model klawiatury mechanicznej do amigi :)

Jeśli są klawiatury w 100% zgodne przy których omawiane anomalie nie występują to jak myślisz co powinno się zrobić ? - opublikować listę modeli i taka lista powinna być dołączona do karty produktu np na stronie sklepu internetowego lub jako np odnośnik do strony producenta, wtedy klient nie będzie musiał się gotować i kupować kolejnych klawiatur na testy bo tak się nie da funkcjonować. Gdyby była taka informacja to zapewne nikt by o problemach na forach nie wypytywał.
[#27] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@Mir3k, post #25

Temat na pewno da się ogarnąć skoro Lyra3 działa to da się to zrobić (chociaż z nią są też problemy ale inne), być może trzeba by przemodelować elektronikę co było by dla obecnych posiadaczy suma dużym problemem bo musieli by zakupić inną wersję ale może da się to zrobić od strony programowej.
[#28] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@rootspk, post #26

To nie są żadne anomalie. Jeżeli podpinasz dany model klawiatury pecetowej do peceta i przy trzecim wciśniętym jednocześnie klawiszu klawiatura już się gubi, to nie oczekuj, że jak ją podepniesz do Amigi przez interfejs, to będzie działać lepiej. Tak sobie producent klawiatury ściął koszty.

I co, teraz oczekujesz od producenta interfejsu testowania kilkuset modeli klawiatur?...

Do normalnego pisania 2KRO wystarczy i większość tańszych klawiatur biurowych tyle ma. Natomiast interfejs amigowy widzi tylko te kody, które przychodzą z klawiatury. Jeżeli sama klawiatura zgubi któryś z kolei keyup albo keydown, to interfejs magicznie się tego nie domyśli. Istnieje oczywiście możliwość, że interfejs jest źle zaprojektowany i sam gubi coś, co z klawiatury przychodzi. Żeby to sprawdzić, trzeba albo to zdebugować wpinając się do USB, albo mieć "pewną" klawiaturę, czyli NKRO właśnie.

A z klawiaturami mechanicznymi do Amigi (przynajmniej 1200 i 600) jest tak, że matryca musi być taka sama jak w oryginale, a kontroler jest na płycie głównej. Więc o ile się czegoś nie spieprzy, taka klawiatura pod względem wykrywania jednocześnie wciśniętych klawiszy zachowuje się dokładnie tak samo jak oryginalna. Ni mniej, ni więcej.
2
[#29] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@rootspk, post #27

Lyra3 to zupełnie coś innego. Ona nie obsługuje klawiatur USB, a i sam protokół danych jest inny.
[#30] Re: [A1200] Adapter klawiatury USB - AMiKEY 1200 z "electronica4you" - problem z detekcją wciśniętych kilku klawiszy

@Krashan, post #28

Do tej pory producenci kontrolerów klawiatur USB robili coś takiego że ramka danych była wysyłana po wciśnięciu klawisza. Zawierała kilka bajtów zawierających informację czy został wciśnięty jakiś z klawiszy SHIFT,CTRL,ALT (nazwijmy to funkcyjnymi) itp oraz z sekcji alfanumerycznej. Po puszczeniu klawisza ramka danych już nie zawiera puszczonego klawisza. Tego typu klawiatury obsługuje się łatwiej.
Do liczby wciśniętych razem klawiszy wliczają się te SHIFT,CTRL,ALT co może w końcowym efekcie powodować, że da się wcisnąć tylko jeden klawisz z literą (to zależy od kontrolera klawiatury).

Są jednak takie co ową ramkę wysyłają cyklicznie. Jeśli nie wciskasz klawiszy ramka jest wysyłana na pusto.
I teraz najgorsza sytuacja jest taka, że potrafią wysłać ramkę z wciśniętymi klawiszami, a zaraz po niej idzie ta cykliczna pusta ramka. Taka sytuacja w połączeniu z amigowym sposobem kodowania wciśnięcia i puszczenia klawiszy potrafiła powodować "zaburzenia" w działaniu interfejsu, ale to była sytuacja tak z 2016 roku.
Nie wiem co tam nowego jest "zaszyte" w obecnych kontrolerach tanich klawiatur. Dlatego też poprosiłem o model klawiatury aby mieć na czym to sprawdzić.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem