kategoria:
[#1] PC-TASK Installacja DOS
Jak by ktoś nie wiedział jak zainstalować DOS-a, co może być pomocne w czasach Emu68. Gdy nie mamy pliko partycji a chcemy sprawdzić PC-TASK.

To wystarczy w WinUAE jako DF1 zaznaczy 3,5" HD podać ścieżkę do .img DOS. W PC-TASK jako A: DF1:

[#2] Re: PC-TASK Installacja DOS

@iC-e_Jay, post #1

Równie dobrze może być DF0:. jako stacja HD
Można też skorzystać z wielu plikopartycji MSDOS dostępnych na sieci. Są dołączane na stronach z emulatorami pc

A gdy ktoś chce to koniecznie zrobić z dyskietek/obrazów 1.44mb nie mając stacji dyskietek HD w Amidze, to wystarczy podmontowac taki obraz jako wirtualna dyskietka (np. za pomocą pakietu xfs (aminet) lub innego podobnego) i wstawić taki napęd w miejsce DF0 ( u mnie to FILE0: )
1
[#3] Re: PC-TASK Installacja DOS

@Norbert, post #2

Ale poco kombinowac, przecież wystarczy że zrobi się dyskietkę PC 720kb i z niej wystartujemy MSDOS.
Robimy plikopartycje traktujemy ja fdiskiem i kopiujemy wszystko na C:
A z pod Amigi jak już mamy dostęp do partycji PC, to mamy już z górki.
Zgywamy MSDOS Nortona instalujemy
Wiadomo że winuae jest szybciej, ja to robię na real amiga.
[#4] Re: PC-TASK Installacja DOS

@mwb113, post #3

Ja napisałem o instalowaniu z obrazów 1.44mb. na real Amidze bez stacji HD.
Najprościej o czym wspomniałem wyżej, użyć gotowej plikopartycji z już zainstalowanym systemem.
Od razu też można podmontowac pod Amiga taka partycje za pomocą XFS i kopiować do woli. Nawet wtedy gdy akurat zabraknie czegoś pod uruchomionym właśnie Pc-taskiem.

Możliwości jest wiele.
1
[#5] Re: PC-TASK Installacja DOS

@mwb113, post #3

A z pod Amigi jak już mamy dostęp do partycji PC, to mamy już z górki.


A jak zrealizować ten dostęp do plikopartycji PC żeby wrzucać stuff?
[#6] Re: PC-TASK Installacja DOS

@Norbert, post #4

PC-Task posiada wbudowaną obsługę amigowych stacji dyskietek pod kątem odczytu dyskietek z PC. To znaczy tyle, że nie trzeba korzystać z innego softu np. CrossDOSFileSystem i dodatkowej mountlisty. Dyskietkę z MSDOS sformatowaną jako 720kb wystarczyło włożyć do stacji i uruchomić emulator, a ten sam zrobił resztę. Jeśli ktoś posiadał stację HD to mógł użyć dyskietek 1.44MB. Pod WinUAE sprawa jest jeszcze prostsza, bo wystarczy ustawić odpowiednią stację (DD, HD) i podmontować obraz, choćby IPF. Oczywiście WinUAE do współpracy z plikami IPF wymaga dodatkowej biblioteki.

Swoją drogą pamiętam jak w czasach liceum, około 2005 roku, korzystając z CrossDOSFileSystem formatowałem dyskietki jako 720KB. Gdy tylko miałem okienko między lekcjami, lub już po lekcjach to pędziłem do kafejki internetowej i oblegałem Aminet.
1
[#7] Re: PC-TASK Installacja DOS

@Jacques, post #5

Tak jak Norbert napisał XFS. Po zamontowaniu FILE0 wybierasz sobie obraz dysku (lepiej sobie wrzucić do storage niż devs). Potem możesz zmienić go kombinacja klawiszy (chyba LALT + LSHIFT + 0 na numerycznej). XFS z moich doświadczeń działa dużo lepiej niż to co jest wbudowane w PC-Taska.

PS zły dział :D

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 08:36:15 przez Mir3k
[#8] Re: PC-TASK Installacja DOS

@Mir3k, post #7

OK, dzięki OK
[#9] Re: PC-TASK Installacja DOS

@Jacques, post #8

Najlepiej wziąć plikopartycję z CoffinOS, gdzie wszystko jest ładnie poinstalowane - DOS, Windows 3.1 i gry
[#10] Re: PC-TASK Installacja DOS

@_arti, post #9

Ooo, brzmi wygodnie
[#11] Re: PC-TASK Installacja DOS

@Ponki1986, post #6

Chyba nie przeczytałeś dokładnie co napisałem.
Moja wzmianka o montowaniu wirtualnej dyskietki dotyczyło używania obrazów 1.44 nie mając stacji dyskietek HD.

Pisałem też o używaniu plikopartcji pc znalezionych w sieci

Nawet teraz lepiej używać wirtualnych dyskietek (na Amidze) przy emulacji pc, bo przyspiesza wymianę danych z dyskietek.
2
[#12] Re: PC-TASK Installacja DOS

@Norbert, post #2

może być DF0:. jako stacja HD


Wiem. co do xfs to spoko. Bo właśnie widzę ze montuje też pliko partycje z Pc-Taska

  • pctask/janus hardfiles + +


Właśnie nie wiedziałem jak zainstalować Dos-a próbowałem Image Mount ale coś nie działało i zacząłem coś szukać o Bridge Bordach w WinUAE i odkryłem to...:)

Tylko próbowałem W95 ale zamroziło na 8 dyskietce. Ogólnie jak się zrobi tak jak piszę w redme i wywali prawie wszystko z instalacji to rusza. Spróbuje jeszcze przegrać obrazy dyskietek na dysk i z dysku setup...

Próbowałeś jakieś inne Systemy na Pc-Task niż te od M$, np: QNX, Slack-a

Ja te dwa ale na razie nic QNX staruje chwile po czym wywala brak sterowników do fllopa, pewnie z obrazu HD może by ruszył.
Slackware 1.1.2 też rusza coś z dyskietki boot ale tylko na chwilę

OS/2 2.0 NetBSD jakieś Linux-y? Jest może gdzieś jakaś lista?

Ktoś powie czemu nie natywne wersję na m68k, bo na Amidzę 500 może problem ze sterownikami a pod Pc-Task może ruszyć coś więcej.

A jak jest z obrazami .DMF bo na WinUAE nie działa, Win98 jest w .DMF i nie chce ruszyć.

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 20:34:02 przez iC-e_Jay
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem