Aktualności Forum Giełda Sprzęt Programy Strefa Gier Graffiti Publicystyka Teleport
  • Alter Ego

05.01.2016 09:54, autor: Sebastian Rosa
odsłon: 1577, wersja PDF

Alter Ego

Alter EgoAlter Ego Rosyjska grupa programistów Retrosouls ma na swoim koncie kilka dosyć oryginalnych gier, które portowane są na różne platformy. Zgodnie z nazwą zespołu, nie są to raczej "kombajny" wykorzystujące do maksimum możliwości sprzętu, lecz gry będące typowymi przedstawicielami klimatu retro. "Alter Ego" to propozycja autorstwa Denisa Gracheva, w którą można zagrać na PC, ZX Spectrum, NES, Linuksie, urządzeniach z systemem Android oraz Windows Phone (dla tego ostatniego opisywany tytuł znalazł się w rankingu najlepiej ocenianych gier), a dzięki dobrze nam znanemu Asmanowi, również na Amidze.

Gra zalicza się do tytułów będących hybrydą platformówki i gry logicznej. Sterujemy w niej bezimiennym bohaterem, którym musimy pozbierać wszystkie znajdujące się na ekranie skarby, reprezentowane przez fioletowe pudełeczka. Nie byłoby w tym może nic szczególnego, gdyby nie to, że na ekranie znajduje się również nasz duch, który wykonuje ruchy, będące lustrzanym odbiciem naszych. Gdy my idziemy w lewo, on wędruje w prawo, gdy my na dół, on ku górze (choć w niektórych etapach "lustrzane ruchy" są również inne). Zapytacie, ale po co? Otóż niektóre z pudełeczek przyjdzie nam zebrać wyłącznie wtedy, jeżeli będziemy współpracować z naszym "drugim wcieleniem". Kooperacja polega na tym, że możemy zamieniać się z nim miejscami (przycisk fire), aby znaleźć się w teoretycznie niedostępnych rejonach planszy lub unikać niebezpieczeństw. Aby jednak nie było zbyt prosto, na każdy etap mamy przewidzianą określoną liczbę możliwych zmian. Szybko również zauważymy, że oprócz fioletowych pudełeczek należy także zbierać zielone, które podnieść może jedynie nasza druga tożsamość. Na całe jednak szczęście duch jest nietykalny i nieśmiertelny, tak więc jedno czym musimy się martwić to, aby nie zginął główny bohater. A o to, wcale nie jest trudno - upadek z platformy do wody lub kontakt z przeszkadzajkami zawsze kończy się utratą życia i koniecznością rozpoczęcia etapu od początku.

Alter EgoAlter Ego Gra wnosi całkiem spory powiew świeżości, jeżeli chodzi o tematykę gier platformowych. Wbrew temu, co może się wydawać, nie jest nudna ani powtarzalna. Kolejne etapy stanowią pewnego rodzaju wyzwanie, ale nie wywołując przy tym frustracji u grającego w przypadku niepowodzenia. Wszystko to dzięki bardzo dobrze przemyślanemu, zwiększającemu się sukcesywnie poziomowi trudności. Całość doprawiona jest czytelną, kolorową grafiką, co sprawia, że gra wygląda przyjemnie i dokładnie takie samo ma się odczucie w nią grając. Amigowa wersja nie posiada niestety żadnej muzyki (jedynie zestaw prostych efektów dźwiękowych), ale zgodnie z propozycją Asmana, nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką dodać - wystarczy tylko, aby znalazł się chętny, który pomoże mu ją poprawić i dostosować.

Oczywiście zawsze jest coś, co można zmienić lub poprawić. "Alter Ego", jak na to, co sobą prezentuje, jest prawie idealne: doskonały pomysł z estetycznym wykonaniem. Dodałbym jednak kody do etapów, aby nie trzeba było za każdym razem rozpoczynać gry od początku. Na pewno frajda z gry byłaby jeszcze większa. Oceniając port - muszę stwierdzić, że wykonany jest wzorowo, choć Ci, którzy widzieli wersję dla NES (na bazie której powstała wersja dla Amigi) wiedzą, że nie wszystko zostało zaimplementowane (brakuje tu i ówdzie animacji, na dalszych etapach są mrugające obiekty, które są błędem itp.). Niemniej jednak, nie mając o tym wiedzy, nie sposób się domyślić, że czegoś może brakować. Gorąco polecam i proszę o więcej tak dobrze wykonanych gier!

Gra do działania wymaga dowolnej Amigi z 0,5 MB pamięci Chip. Została wystawiona przez Asmana na RetroKomp 2015 w kategorii gamedev, gdzie zajęła ogólnie piąte miejsce (wśród amigowych gier - drugie, ustępując miejsca jedynie "Tanks Furry").

Archiwum można pobrać stąd.

 Alter Ego - Retrosouls / Wanted Team 2011-2015 
70 1 Alter Ego
40 ECS 0,5 MB Chip
80  
 

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem