Lista kompatybilności sprzętu z komputerami AmigaOne, Pegasos i Amigą klasyczną
iPod Shuffle
Kategoria: Odtwarzacze MP3
Dodał: grxmrx Komputer: Pegasos II
Sterowniki
FAT95 - do obsługi systemu plików


amiShuffle - do generowania listy skopiowanych na iPoda utworów
Opis
iPod shuffle o pojemności 512 MB działa z Pegasosem i MorphOS-em. By urządzenie działało należy podłączyć je do portu USB ;)

Do poprawnej pracy iPoda shuffle potrzebna jest jego inicjalizacja pod systemem MacOSX (minimum 10.3.6) lub MS Windows (min. 2000 SP4).

Jeśli ktoś posiada tylko Pegasosa, może dokonać inicjalizacji iPoda pod systemem MacOSX, uruchomionym na maszynie wirtualnej MacOnLinux. Wystarczy uruchomić MacOSX, włożyć dołączoną do zestawu z iPodem płytę CD ze sterownikami dla urządzenia i zainstalować sterowniki. Po dokonaniu instalacji można podłączyć iPoda (jeśli zostanie podłączony wcześniej w tej samej sesji MacOSX może nie wykryć urzędzenia, ale wykryje go dopiero po odłączeniu, resecie i włączeniu OSX i podłączeniu iPoda), powinien zostać wykryty i spowodować otworzenie okienka do

zatwierdzenia/wprowadzenia nazwy urządzenia. Można zatwierdzić nazwę domyślną lub wpisać inną.

Drugi krok w tym samym okienku to prośba o zarejestrowanie iPoda przez stronę internetowa (nie jest to wymagane, więc jeśli komuś się śpieszy, może ten krok pominąć).

Domyślnie iPod shuffle zawiera ok. 97 MB muzyki, która została tam umieszczona przez producenta. Są to utwory o różnym brzmieniu i nadające się bez wątpienia do pierwszych testów słuchawek ;)



Wg instrukcji zaleca się pozostawienie iPoda w złączu USB aż do naładowania się baterii (ok. 4 godzin). Na MacOSX można również dokonywać aktualizacji (jest też możliwy powrot do starszych wersji) wewnętrznego oprogramowania iPoda.



Ale co to ma wspólnego z MorphOS-em? Na MorphOS-ie iPod shuffle również działa, ale aktualizowanie listy utworów nie jest takie (od razu) łatwe, jak pod MacOSX w programie iTunes. Poseidon (stos USB) wykrywa odtwarzacz jako dysk klasy massstorage, co umożliwia operacje na plikach jak na zwykłym dysku.

By skorzystać z iPoda zgodnie z jego podstawowym przeznaczeniem (czyli możliwość słuchania plików audio) należy skopiować pliki audio (np. mp3) na przykład do głównego katalogu iPoda (lub założyć inny katalog i tam skopiować pliki) i uruchomić program amiShuffle. Program ten jest niezbędny, ponieważ generuje listę utworów z plików, jakie zostały skopiowane na iPoda.



Składnia amiShuffle

amiShuffle urządzenie katalog_na_ipodzie

(drugi argument jest opcjonalny)



Dla testów skopiowałem dwa pliki mp3 do głównego katalogu iPoda, wpisałem:



amiShuffle UMSD:



i oto wynik działania programu:



amiShuffle 0.6.0

by Thomas Meigel



Connected to Device: UMSD:

Number of files: 2



03 - Ecolove.mp3

06 - Free Men.mp3



iTunesSD successfully generated.



iTunesPState successfully deleted.

iTunesStats successfully deleted.

iTunesShuffle successfully deleted.





Po odłączeniu iPoda okazało się, że wszystko jest OK i utwory są odgrywane (nawet w lepszej jakości, niż pozwalają na to moje leciwe głosniki komputerowe, podłączone kiedyś do Amigi1200, a teraz do Pegasosa).



Autor amiShuffle sygnalizuje w pliku readme.txt, że planowana jest obsługa inicjalizacji (czyli tej czynności, która jest wymagana podczas pierwszego połączenia iPoda shuffle).



Inne spotrzeżenia:

Zauważyłem, że dioda iPoda sygnalizująca ładowanie pod MorphOS-em migocze, a tylko na MacOSX przy włączonym iTunes nie migocze, w kolorze bursztynowym (i po pewnym czasie zmienia się na zieloną - oznacza to naładowanie bateri). Dlatego nie jestem pewien czy iPod podłączony pod MorphOS-em naładowuje swoją baterię.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem