• Antiword

26.03.2011 18:01, autor artykułu: Sebastian Rosa
odsłon: 3151, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Antiword to narzędzie, za pomocą którego w wygodny sposób można dokonywać konwersji raczej kiepsko obsługiwanych pod AmigaOS dokumentów w formacie Microsoft Word. Co prawda jest mi obecnie trudno sobie wyobrazić kogoś, kto nie ma gdzieś na boku jakiegoś komputera z innym niż AmigaOS/MorphOS systemem, ale gdyby jednak takie osoby nadal istniały, w celu opisanym powyżej powinny korzystać z Antiworda. Jest to program dosyć leciwy. Bardzo popularne były wersje 0.20 i 0.21, które to były zbawienne na przełomie wieków zapewniając konwersję dokumentu w formacie Word do jednego z trzech formatów: PostScript, XML oraz czysty plik tekstowy. Dodajmy do tego obsługę konwersji znaków na bazie szerokiego spektrum mapy kodowania, a program zasadniczo pozwalał bez większych problemów odczytać dowolny plik z rozszerzeniem .doc. Najnowsza wersja tego konwertera, oznaczona symbolem 0.37b, zapewnia również konwersję do formatu PDF.

Antiword wywodzi się z systemów uniksowych, a więc jego obsługa sprowadza się do wklepywania długiego ciągu parametrów w linii poleceń. Dokładne szczegóły znajdują się w dokumentacji, która w prosty sposób wyjaśnia jak z nich korzystać. Dla ułatwienia zadania przytoczę tutaj przykład, z którego osobiście korzystam najczęściej:

antiword020 -a a4 -m 8859-1.txt file.doc >file.pdf

gdzie:

-a - oznacza zapis do formatu PDF. Jeżeli chcemy zapisać do formatu PostScript wystarczy zmienić literkę a na p. Jeżeli nic nie podamy, program dokona konwersji do pliku tekstowego,
-m - pozwala wskazać nazwę pliku z mapą kodowania, w której jest plik. Mapy kodowania muszą znajdować się w katalogu ".antiword",
file.doc - nazwa pliku w formacie Microsoft Word
file.pdf - nazwa pliku wynikowego

Nie wspomniałem nic o parametrze a4. Należy on do parametru -a i -p i dotyczy rozmiaru arkusza papieru.

Dla osób leniwych lub mniej obytym z systemem ważna informacja - do programu istnieje GUI, które ratuje takie osoby przed wklepywaniem składni w oknie konsoli. Niestety GUI została stworzone pod wersję 0.21 i choć można z niego korzystać pod wersją 0.37b, to nie będziemy w stanie wygenerować za jego pomocą pliku PDF. Sposób instalacji programu został opisany w dokumentacji.

Strona projektu: http://www.winfield.demon.nl/
Archiwum z wersją dla AmigaOS do pobrania z Aminetu.

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem