Aktualności Forum Giełda Sprzęt Programy Strefa Gier Graffiti Publicystyka Teleport
  • Audithec

09.01.2010 19:47, autor: Sebastian Rosa
odsłon: 2267, wersja PDF

Audithec W poszukiwaniu dobrego programu do katalogowania płyt CD Audio, oprócz rewelacyjnego CD-Datei, który prawie pod każdym względem spełnił moje oczekiwania, natrafiłem także na Audithec. Program jest o tyle interesujący, że posiada dosyć intrygującą, dynamiczną budowę i kiedyś może stanowić poważną konkurencję dla wymienionego wcześniej faworyta. Dlaczego kiedyś? O tym dalej...

Audithec Na pierwszy rzut oka program przypomina zwyczajną, relacyjną bazę danych, coś jakby MUIBase czy XBaze. Po pewnej chwili dopiero zaczniemy dostrzegać różnice, że to tak naprawdę narzędzie do katalogowania płyt, a jedynie budując interfejs użytkownika wzorowano się na wspomnianych programach. Audithec korzysta z MUI i umożliwia wszystko to, co powinien program o jego przeznaczeniu. Mamy więc możliwość dodawania płyt, dodawania utworów z płyty, jak również całą masę dodatkowych informacji, które podobnie jak w CD-Datei, same w sobie tworzą odrębną bazę (w ten sposób po wpisaniu raz, np. gatunku muzyki lub wydawcy, drugi raz możemy wybrać go z listy). Funkcje przeszukiwania są znacznie bardziej przejrzyste niż w CD-Datei, co jest dużym plusem programu. Pozwalają przeszukiwać bazę po różnych filtrach i różnych polach na zasadzie prostych odznaczeń. Nawigacja pomiędzy rekordami bazy może odbywać się przy pomocy selektorów rekordów (pierwszy, ostatni, następny, poprzedni, skocz do) lub z listera. Dodatkowo zawartość bazy danych może wyeksportować do pliku w formacie CVS (dwa rodzaje) oraz Amigaguide.

Audithec Wszystkie elementy programu widoczne są w jednym oknie. Interesujące jest to, że okno może się dynamicznie powiększać w zależności od naszej decyzji co do modułu, który chcemy przejrzeć. Domyślnie widoczny jest tylko jeden rekord z bazy płyt, lecz po odznaczeniu odpowiednich funkcji okno rozszerza się o listę utworów danej płyty, pole wyszukiwania, czy listę wszystkich płyt zarejestrowanych w bazie. W ten sposób wszystko dostępne jest w jednym oknie, a jedynie użytkownik decyduje, z której części chce w danej chwili korzystać. Plusem tego rozwiązania jest to, że w porównaniu do CD-Datei, program nie otwiera kolejnych okien, które mogą powodować pewien chaos na ekranie (u posiadaczy Amig klasycznych wyposażonych w kości AGA i kiepsko skonfigurowanego FBlita, także szybki zanik pamięci Chip). Minus tego jednak taki, że w niskich rozdzielczościach czcionka jest bardzo mała, no ale nikt nie zmusza w obecnych czasach do korzystania z 640x512. Niestety program posiada jedną, ale jak dla mnie, dosyć istotną wadę. Ostatnia nadająca się do użytku wersja oznaczona numerem 1.0.3 nie potrafi odczytywać informacji z płyty. Wszystko, nawet czas trwania utworu, musimy wpisać ręcznie i nie jest możliwe pobranie tych informacji z CD-ID płyty. Co prawda dostępna jest wersja 1.1 programu, która posiada już obsługę napędu, a także dodatkową, niedostępną nawet w CD-Datei, funkcję jaką jest obsługa serwerów CDDB, lecz jest to odsłona programu tak niestabilna, że traktuję to tak, jakby jej nie było (w zasadzie to przy jej pomocy nie udało mi się nawet dopisać ani jednego rekordu do bazy).

Audithec Audithec, w porównaniu z CD-Datei, stanowi trochę inne podejście do zagadnienia katalogowania płyt: inna obsługa, inni interfejs, inne niektóre możliwości (na przykład w wersji 1.1 istnieje możliwość odtwarzania utworów bezpośrednio z płyty po ich wybraniu z bazy). Gdyby wersja 1.0.3 oferowała te same podstawowe funkcjonalności co konkurent, z całą pewnością byłaby poważnym kandydatem dla osób, które wahałyby się pomiędzy wykorzystaniem któregoś z tytułów. Niestety, Audithec w wersji poprawnie działającej (1.0.3) jest jedynie cieniem CD-Datei i polecam go wyłącznie jako ciekawostkę. Zbyt dużo w nim ręcznego dłubania. Jeżeli autor poprawi błędy wersji 1.1 i poprawnie zaimplementuje obsługę napędu, wówczas będzie można rozpatrywać Audithec jako poważnego konkurenta na tym poletku.

Autor: Vincenzo Barbarulo
Wersja: 1.1
Archiwum: Aminet (w archiwum znajduje się także stabilna wersja 1.0.3)
Wymagania: MUI 3.8+, klasa NList 19+
Status: Freeware

    
dodaj komentarz
BareED  
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem