• Directory Opus Magellan: Mała perełka, czyli polecenie DOpus_DClick

05.10.2013 16:34, autor artykułu: Dariusz Gac
odsłon: 3219, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Wszyscy użytkownicy Magellana doskonale znają jego system definiowanych rodzajów plików i każdy ma tam na pewno zdefiniowane dwukliki lewym przyciskiem myszy. Może zabrzmi to nieco dziwnie, ale polecenie AmigaDOS DOpus_DClick, będące bohaterem niniejszego artykułu, spełnia identyczne zadanie jak dwuklik lewym przyciskiem myszy na pliku. Gdzie takie "dziwo" może być przydatne? Ano da się wykorzystać na kilka sposobów.

OKNO CLI

Po pierwsze, każdy wielbiciel okna CLI powinien być zadowolony. Wystarczy wklepać w okienku shella: DOpus_DClick i jako argumentu użyć ścieżki do pliku, a nastąpi wtedy dokładnie taka sama reakcja, jak po normalnym dwukliku przyciskiem myszy na dany plik w listerze Magellana czy też na jego blacie. Przykładowe użycie jak w oknie Shella:

Opus Magellan

Typy MIME

Po drugie, do otwierania wszelkich załączników np. w programie pocztowym. Wystarczy wpisać polecenie DOpus_DClick jako domyślne narzędzie do obsługi MIME typów. Po dwukliku na załącznik, Magellan zajmie się całą dalszą niewdzięczną pracą niczym po wykonaniu zwyczajowego dwuklika lewym przyciskiem myszki na pliku. Wszelkie inne ustawienia MIME typów dla załączników stają się po prostu zbędne (zakładając że mamy skonfigurowanego odpowiednio Magellana), jak na przykładzie ustawienia programu pocztowego YAM:

Opus Magellan

EDYTOR FILETYPÓW

Po trzecie, jako szybki dostęp do edycji konkretnego rodzaju pliku. Dla każdego zdefiniowanego filetypu, w jego RMB menu, umieszczamy w pierwszym guziku polecenie AmigaDOS Dopus_Dclick i jako argument wpisujemy pełną ścieżkę dostępu do definicji tego konkretnego filetypu (z założenia umieszczonego w katalogu DOpus5:Filetypes). Następnie po prostu nadajemy stosowną nazwę temu guzikowi, skojarzoną z danym filetypem. W momencie gdy np. przeglądamy jakiś plik na dysku i chcemy coś pozmieniać w funkcjach RMB menu przypisanych do tego przykładowego pliku, wówczas wciskamy po prostu prawym przycisk myszy, otwiera się RMB menu, klikamy lewym przyciskiem myszy na nazwę danego filetypu, po czym mamy natychmiastowy dostęp do edytora funkcji tego konkretnego filetypu. Brzmi to o wiele bardziej skomplikowanie niż w rzeczywistości wygląda. Pomimo może nieco zawiłego opisu, jest to bardzo wygodna i użyteczna funkcja. Być może bardziej czytelne od opisu będą obrazki listerów, pokazujące co i jak dla przykładowego archiwum 7z:

Opus MagellanOpus Magellan

NARZĘDZIE WYKONAWCZE W IKONKACH

Po czwarte, do każdego rodzaju ikonki można wpisać DOpus_DClick jako narzędzie wykonawcze. Po kliknięciu w taką ikonkę nie muszę już chyba wyjaśniać jakie zdarzenie będzie tego efektem. Przykładowe ustawienie w ikonce jak na obrazku:

Opus Magellan

PODSUMOWANIE

Jak to mówią, mała rzecz a cieszy. Wszystkich, którzy jeszcze nie korzystali z polecenia DOpus_DClick, gorąco zachęcam. Jest to jedna z niewielu dodatkowych rzeczy w Magellanie, którą po prostu trzeba zainstalować i korzystać bez żadnego gadania.

Archiwum zawierające polecenie DOpus_DClick, dołączam do artykułu. Cała instalacja polega na skopiowaniu polecenia dopus_dclick to systemowego katalogu C lub katalogu Dopus5:C.

Załącznik

dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem