Aktualności Forum Giełda Sprzęt Programy Strefa Gier Graffiti Publicystyka Teleport
  • Gadami

13.02.2005 11:24, autor: eNgine
odsłon: 4826, wersja PDF

Ostatnio wśród internautów dość dużą popularność zdobywają programy do komunikacji między użytkownikami, tzw. komunikatory. Powstały takie usługi jak ICQ, AIM, czy w końcu nieco odmienny IRC... Każda usługa ma swoje wady i zalety, np na IRCu możemy rozmawiać zarówno w większym gronie jak i z pojedyńczymi osobami, a cały serwer jest podzielony na kanały...

Chciałbym jednak zwrócić uwagę na rodzimy produkt/usługę zwaną Gadu-Gadu. Komunikator ten początkowo był przeznaczony na pc, jednak dzięki polskiemu programiście Meecashowi powstał amigowy odpowiednik o nazwie Gadami. Program jest na razie we wczesnej wersji, jednak muszę przyznać, że nie sprawia mi żadnych problemów. Jest bardzo stabilny.

Po uruchomieniu programu pojawia się okno z listą znajomych, którą oczywiście możemy edytować.

Przejdźmy do konfiguracji (menu Ustawienia/Gadu-Gadu). Pierwsza zakładka to ustawienia związane z serwerem. Jeśli jeszcze nie jesteś zarejestrowany możesz to zrobić używając odpowiedniej opcji z tego pola... Należy zapamiętać hasło (jest też możliwość przypomnienia hasła) i przydzielony numer. Jeżeli już się zarejestrujemy, należy wpisać w konfiguracji Gadami swój numer oraz hasło i nicka. Druga zakładka "Gadami" dotyczy samego programu. Pierwsza opcja powoduje, że w oknie z listą znajomych będzie widniał nasz nick oraz numer. Poniżej wybieramy jakiego standardu polskich znaków używamy, tzn. jeżeli używamy mapy klawiatury w standardzie AmigaPL np. usa-pl to zaznaczamy AmigaPL, jeżeli zaś używamy mapy iso zaznaczamy ISO-8859-2. Teraz możemy kliknąć na Zapisz.

Każdy użytkownik może mieć jeden z trzech statusów w danej chwili, który możemy rozpoznać po słoneczku pojawiającym się obok nicka w oknie listy znajomych:

- dostępny - połączony z serwerem, ogólnie dostępny,

- zajęty - połączony z serwerem, dostępny ale może nie słuchać aktualnie :),

- niewidoczny - aktualnie nie jest połączony z internetem lub niewidoczny - połączony, ma możliwość rozmawiania, ale nie jest widoczny dla użytkowników,

Jeżeli jesteśmy już połączeni z internetem, możemy zmienić swój status gadżetem typu cycle w oknie listy znajomych... powiedzmy na Dostępny (albo na jaki sobie chcecie ;). Po chwili powinniśmy być już połączeni. Tylko z kim tu pogadać? Mamy 4 możliwości dopisywania znajomych: jeżeli znamy ich numer wybieramy z menu Lista/Dodaj i wpisujemy numer i nick znajomego. Możemy skorzystać z Szukaj i znaleźć znajomego poprzez różne kategorie lub poszukać samemu w katalogu ("Otwórz katalog"). Ostatnią możliwością jest import/export listy znajomych. Jest on zgodny z tym z Gadu-Gadu. Jeżeli już nasza lista się nieco dopełniła, możemy przejść do pierwszej rozmowy. Jeżeli chcemy z kimś porozmawiać to klikamy 2 razy na jego nicku (w oknie listy znajomych). Powinno pojawić się okno dialogowe z 3 zakładkami: pierwsza to oczywiście okno do rozmowy, druga pokazuje kilka informacji o rozmówcy, a w trzeciej możemy przejrzeć nasze poprzednie rozmowy z tą osobą (historia). Istnieje możliwość pozostawienia wiadomości osobie niedostępnej lub rozłączonej. W tym celu klikamy 2 razy na nicku takiej osoby. Wyskoczy takie samo okienko dialogowe, gdzie wpisujemy ważną informację ;) i wciskamy enter. Możemy już zamknąć to okno. Jeżeli teraz osoba, której pozostawiliśmy wiadomość połączy się z internetem i serwerem GG to otrzyma ona naszą wiadomość. A jak poznać, że ktoś chce z nami pogadać? Jeśli ktoś cokolwiek do nas napisze wyskoczy nam natychmiast okienko dialogowe, na którego belce będzie widniał nick tej osoby lub numer (jeżeli nie ma go na naszej liście). I to cała filozofia :)

W przeciwieństwie do pecetowego Gadu-Gadu, Gadami jest napisane pod MUI, więc mamy olbrzymie możliwości konfiguracyjne GUI. Gadu-Gadu natomiast ma wbudowaną bramkę SMS oraz możliwość przesyłania plików. Jednak autor Gadami pracuje nad swoim programem, dodając kolejne opcje! :)

Oficjalna strona programu: http://www.gadami.prv.pl,
z której możecie pobrać najnowsze wersje programu (freeware).

Moim zdaniem program jest świetny. Jeżeli mam możliwość to używam go będąc w kawiarence, poprzez WinUAE razem z YAMem :) Heh to są dopiero miny ludzi w kawiarence, jak widzą amigowe okienka i GUI, programy hehe do tego świetnie skonfigurowany AmigaOS3.9, sam wygląd powala z nóg :) Raz admin mi się doczepił, pytał co ja narobiłem, ale wytłumaczyłem mu, że to z mojego HD ;)

Jeżeli ktoś sobie życzy to podaję swój numer GG: Engine 1300234

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem