• Packet Radio - część 1

08.02.2005 16:47, autor artykułu: Dariusz Krzempek
odsłon: 8259, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Packet Radio Wyobraź sobie, że masz stały, całodobowy dostęp do sieci. Możesz godzinami rozmawiać z przyjaciółmi na ulubione tematy, przesyłać programy, pliki dźwiękowe, grafikę czy co Ci się tam ubzdura. Wysyłać i odbierać pocztę o dogodnej dla ciebie porze, a nie jak dyktują ulgowe taryfy telekomunikacji. Możesz porozmawiać w gronie rodzimych Amigowców - spotykają się na kanale 1200. Co to takiego? Kanał 1200 prawie w niczym nie różni się od IRC. Tak jak część z was spotyka się na #amisia, tak my, amigowi krótkofalowcy, spotykamy się na 1200 - to nr kanału konferencji. Pewnie zastanawiasz się ile to kosztuje? Jednorazowy minimalny kosz mieści się w granicach 500-650 PLN. Dużo? Nieee... pomyśl ile musisz wyłożyć kasy na modem telefoniczny + comiesięczne rachunki telekomuny, które zedrą z Ciebie ostatnią parę skarpet. Jeśli wyłożysz te 500 PLN lub trochę więcej masz dostęp do Amatorskiej Sieci Packet Radio. Już słyszę te pojękiwania, "Eeee... to za wolne, soft ledwie można przepchać, a co dopiero w queja ciąć..." Okazuje się że nie jest tak źle, jednak muszę tutaj zaznaczyć, że potencjalni gracze na sieci mogą o takiej zabawie zapomnieć. Faktem jest, że standard (już niedługo) to prędkość 1200bps - do samej poczty i pogaduszek w kółeczku (1200) wystarczy. Ale! To nie wszystko, do dyspozycji pozostaje jeszcze 2400, co nie jest już wcale takie wolne, jak się może wydawać (wiem co piszę!). Można pracować z prędkością 4800 lub 9600 bps dla tych, którzy mają trochę więcej pieniędzy, a nie mają telefonu :) Da się jeszcze szybciej, są modemy, które pozwalają pracować z prędkościami 14400 i szybciej, niestety z tego co wiem nie są osiągalne w kraju. A może się mylę?

Aby pracować w sieci Packet Radio należy zdać egzamin przed państwową komisją egzaminacyjną PAR, aby uzyskać licencję krótkofalowca. Dzięki niej będziesz mógł korzystać z Packet Radio (i nie tylko). Zaznaczę że Packet Radio wciąż się rozwija, to sieć o zasięgu globalnym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przejrzeć sobie BBSy u naszych sąsiadów lub w Australii, USA, Kanadzie itd. Możliwości są naprawdę duże.

Co jest potrzebne?

Packet Radio Aby podłączyć się do Packet Radio, po pierwsze trzeba mieć licencję radioamatora, o której już wspomniałem (bez niej ani rusz). Poza tym radio nadawczo-odbiorcze z pasmem 2 m (144-146 MHz) lub 70 cm, antena, kabel i modem. Po złożeniu wszystkiego w całość można zaczynać przygodę z Packet Radio. Aby Ci ułatwić całą sprawę, napiszę od czego powinieneś zacząć. Sprawdź czy w okolicy jest jakiś klub krótkofalarski - tam powinieneś uzyskać prawie wszystkie niezbędne informacje na temat samego egzaminu oraz zakres wiedzy, jaki będziesz musiał opanować. Sprawa trochę się komplikuje, gdy nie ma w okolicy takiego klubu. Częściowym rozwiązaniem jest Internet, jednak najlepszą formą jest nauka z pomocą doświadczonego krótkofalowca. Gdy już zdasz egzamin i otrzymasz licencję, powinieneś kupić sprzęt. Polecam FM3011 z syntezą łódzką, doskonale nadaje się do Packet Radio. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić coś lepszego.

Kolejnym zakupem będzie antena. Zanim to uczynisz postaraj się dowiedzieć, gdzie znajduje się najbliższy węzeł lub bramka sieciowa. Jest to istotne, gdyż do 20 km można stosować tanie anteny dookólne (pionowe), powyżej 25 km wypada stosować anteny kierunkowe. Chodzi tutaj o dobre połączenie, a to bardzo ważne. Koszt anteny dookólnej to około 20-100 PLN. w zależności od typu. Następna sprawa to kabel antenowy, zależy od typu radia i anteny, może być 50 lub 75 ohm. Sprawdź jakiego wymaga twoja antena i radio!

Packet Radio Wreszcie przyszedł czas na modem (szumna nazwa...). Wybór masz od najprostszego baycommodemu do złożonych w budowie kontrolerów TNC. Tanim i najprostrzym rozwiązaniem jest baycommodem, który składa się z jednego do kilku układów. Ja polecam model oparty na układzie TCM3105, jest najlepszy w swojej klasie. Kosztuje od 30 (używany) do 100 PLN (nowy). Niestety układy TCM3105 już przestały być produkowane co znacząco podnosi cenę baycommodemu w oparciu o taki układ. Dla tych którzy chcieliby coś lepszego i mają więcej pieniędzy, polecam kontrolery TNC. Są to modemy z własnym ROMem, RAMem i procesorem, śmiało można stwierdzić że to małe komputery. Osobiście posiadam TNC2c i bardzo sobie chwalę. Składa się z procesora Z80 (czasy gumowych przycisków jeszcze nie minęły :)), własnego RAMu gdzie może przechowywać pozostawione listy i ROMu w którym znajduje się oprogramowanie obsługujące cały modem. TNC standardowo pracuje z prędkością 1200bps. Dodatkowo po dokupieniu odpowiedniej przystawki modemy TNC mają możliwość pracy z prędkościami: 300, 2400, 4800 i 9600 bps! Całość konfiguruje się za pomocą zworek.

Packet Radio To wszystko odnośnie sprzętu, jaki będzie potrzebny do zabawy z Packet Radio. Chciałbym aby kiedyś ktoś napisał na Amigę emulator TNC, który nie potrzebowałby żadnego modemu, a korzystałby z układów Paula Amigi, tak jak karty dźwiękowe wykorzystywane są do tego celu w pecetach. Pozwoliłoby to obniżyć koszt zabawy z Packet Radio o cenę modemu TNC. W końcu 250 PLN drogą nie chodzi, chętnie bym kupił taki program za powiedzmy połowę ceny TNC2c. Oczywiście taki emulator musiałby spełniać moje oczekiwania. Kiedy już skompletujesz i złożysz w całość potrzebny sprzęt, powinieneś wyposażyć się w specjalny program do Packet Radio. Na różne komputery są różne programy. Na Amigę są: ProfiPacket, Amiga Host Packet (AHP), AmiCom. Na PC są: TSTHost, WinPack, Sally, Grphics Packet i kilka innych. Na Macintosha jest tego najmniej niestety, ale pracować się da. Są też programy na komputery ośmiobitowe :) Dla bramek internetowych są specjalne programy które pracują w protokole TCP/IP. Wszystkie wymienione programy to terminale. Amigowe programy są dostępne na Aminecie w katalogu comm/misc.

Na zakończenie BARDZO WAŻNA INFORMACJA, dostęp do sieci krótkofalarskiej mają tylko ludzie posiadający licencję radioamatora stopnia drugiego o czym już pisałem na początku. Oficjalnie, nie wolno łączyć się z sieci krótkofalarskiej z domenami z poza tej sieci. Oznacza to że np. nie wolno ci łączyć się z numerem IP który zaczyna się inaczej niż 44.x.x.x... Jednak w praktyce różnie to bywa, w sumie wszystko zależy od operatora danej bramki, czy udostępni po cichu dostęp do domen innych niż krótkofalarska. To już wszystko. Pozdrawiam radioamatorskim 73! :)

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem