Aktualności Forum Giełda Sprzęt Programy Strefa Gier Graffiti Publicystyka Teleport
  • WBBump

13.02.2005 12:12, autor: Szymon "ChEsTeR" Matuszewski [Amiga Computer Studio]
odsłon: 4294, wersja PDF

W dziale użytkowym zajmiemy się dziś programem o swojsko brzmiącej nazwie WBBump. Jest to kolejny upiększacz i tak już pięknego Workbencha (zależy kogo). Program jest typu Commodity, których na Amigę jest sporo.

Co ma on do zaoferowania?

Pewnie wielu z was oglądało dema z efektami bumpowania i chciało by móc takie COŚ zrobić u siebie w domu. Program WBBump daje taką możliwość, mianowicie bumpowania obrazka, liter lub cyfr czy czego tam sobie jeszcze nie wymyślicie. W momencie zbliżania się do napisu myszką ukazuje się w całej okazałości i "święci". A jak będzie wyglądał i z jaką jakością/dokładnością to zależy już tylko od was i możliwości sprzętu, którym dysponujecie.

W pakiecie

Archiwum zajmuje około 100 kB, a w nim: sam program, dokumentacja w formacie Amigaguide, kilka obrazków do podłożenia, pluginy oraz gotowe projekty. Aby program zainstalować należy przegrać go do katalogu, w którym chcemy żeby był, a następne przypisać go, np. "Assign WBBump: Sys:Tools2/WBBump". Ikonkę z upatrzonym projektem przerzucamy do WBStartup. Ikona powinna być typu "project" a jako "Default Tool"" mieć wpisane "WBBump:WBBump". I już możemy się cieszyć ładnym logosem lub cyfrowym zegarem (zwykłym i internetowym), oczywiście po uprzednim zresetowaniu Ami.

Wymagania programu są niskie, ale w tym wypadku działanie programu będzie powodowało duże spowolnienia systemu. Wymagania spełnia w zupełności nierozbudowana 1200, a to dlatego, że autor w wersji 2.0beta2 dodał obsługę kości AGA. Jednakże aby zachowana była płynność bumpowania obrazka potrzebny jest szybszy procesor i więcej kolorów Workbencha. Co do wymagań, to jeszcze jedna ważna sprawa - Workbench powinien być odpalony w trybie BACKDROP, jeśli tego nie zrobimy program "ucieknie" pod blat WB.

Na początek trochę preferencji, ustawiamy je pod ikonką jako tooltype'y.

PLUGIN_CLOCK- plugin pokazujący zwykły zegar
PLUGIN_CLOCK=SIT SUMMERTIME- plugin pokazujący zegar internetowy
SCRENNAME- ustawienie ekranu na którym ma się nasz upiększacz pokazać
STARTDELAY- opóźnienie uruchomienia w sekundach
DEPTH- ilość bitów przeznaczonych do wysmucenia obrazka (1-8 bitów, w trybach 15 lub więcej bitowych ten parametr wynosi zawsze 8,im więcej bitów tym ładniej i wolniej)
PLUGIN_BLUR- rozmycie (1 do bólu), efekt powodujący puchnięcie napisu, w praktyce stosowanie większego niż 6 nie ma sensu, ponieważ napis będzie większy od miejsca dla niego przeznaczonego i nie będzie go całego widać
POSITIONX- pozycja w pikselach od lewej
POSITIONY- pozycja w pikselach od góry
LIGHTCOLOR- kolor jakim ma świecić, w rzeczywistości są to tylko cienie, parametry w RGB
BUMPMAP- obrazek jaki ma być bumpowany (dowolny obrazek dwukolorowy, więcej niż dwa kolory zostaną pominięte) wraz zę ścieżką dostępu

Działanie

Do poprawnego działania przyda się więcej kolorów WB i więkższy ekran niż HiRes, na początek starczy HiResLaced, po to aby przejścia kolorów były możliwie dokładne a sam plugin nie duży, chociaż niektóre można sobie podmienić. Także szybszy proc by nie zaszkodził. Aby podłożyć inny obrazek trzeba go najpierw zrobić, w miarę mały i w dwóch kolorach, pod ikoną wpisać "WBBump:ścieżka do obrazka" Nie ma też co przesadzać w ilości pluginów, mają one cieszyć oczy np. logo inteloutside lub jak zegar służyć pomocą, fakt że bardzo efektywną. Powyższy program potrafi zagiąć nawet najlepszego proca 060/66 z GFX gdy jest za dużo napaćkane na ekranie, a nie o to chodzi, no chyba że ktoś lubi zamęczać procesory.

Program jest darmowy, ale autor prosi o przesyłanie opinii i raportów o błędach. Ostatnia wersja to 2.0final. Nawet jeśli nie znajdziecie w nim wad, to polecam napisanie do autora kilku ciepłych słów, poczuje się doceniony.

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem