• IBrowse 2.3 - dokumentacja

19.02.2005 11:15, autor artykułu: Sebastian Rosa
odsłon: 3128, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

IBrowse 2.3 - dokumentacja

IBrowse 2.3 - dokumentacja Tym razem trochę nietypowo, bo swoją uwagę skupiłem nie na grze, czy programie, lecz na dokumentacji. Dokumentacja do przeglądarki IBrowse 2.3 to w ogóle ciekawa sprawa. Ukazała się blisko pół roku po samym programie. Do tej pory, do programu dostarczana była stara wersja dokumentacji, z której nowy użytkownik przeglądarki za wiele nie mógł się dowiedzieć. Starsi użytkownicy, którzy przesiedli się z wersji 2.2 (lub starszych) na 2.3 byli w o wiele lepszej sytuacji, lecz mimo wszystko wiele spraw pozostawało niejasnych. Pomiędzy IBrowse 2.2 a 2.3 pojawiła się kolosalna przepaść działająca oczywiście na korzyść, lecz jednocześnie sprawiała, których stale przybywało. Co prawda autorzy programu, zwłaszcza Oliver Roberts oraz Dave Fisher udzielali odpowiedzi na wszystkie zadane pytania na anglojęzycznej liście dyskusyjnej dedykowanej IBrowse. Oczywiście nie każdy musi być na taką listę zapisany i jako użytkownik programu, który rozważa kupić, powinien otrzymać również do niego aktualną dokumentację. Obiecywano jednak od dłuższego czasu, że dokumentacja pojawi się. I tak się stało. 29 czerwca 2003 roku światło dzienne ujrzała dokumentacja IBrowse 2.3.

Dostarczana jest ona w dosyć sporym archiwum, które po pobraniu zajmie 1.5 MB miejsca na naszym dysku. Sporo to jak na dokumentację. Po rozpakowaniu okazuje się, że całość zajmuje aż 2.2 MB, z czego połowę zajmuje grafika, a drugą połową pliki w formacie HTML z właściwymi tekstami. Na początek instalacja. Możemy dokumentację podpiąć pod zainstalowanego IBrowse, tak, aby w każdym momencie była dostępna z poziomu przeglądarki. Jest to bardzo wygodna forma helpa, nie ma co ukrywać. Przyszedł wreszcie czas na pierwsze uruchomienie i sprawdzenie zawartości tejże legendarnej już dokumentacji. Pierwsze wrażenie jest pozytywne. Przejrzysty layout, z głową zaplanowany i z ciekawie dobraną kolorystyką, bez przesytu graficznego. Kolejne elementy dokumentacji eksploruje się niczym stronice książki.

IBrowse 2.3 - dokumentacja Jak jednak wiadomo, dokumentacja to nie tylko wygląd. Najistotniejsze co w niej. Tutaj również bez zarzutu. Podzielona jest na rozdziały. Pierwszy z nich to swoisty wstęp. Dowiemy się z niego jak się poruszać po dokumentacji i jak odczytywać informację. Kolejne rozdziały zawierają w sobie już właściwą treść. Mamy więc kilka słów na temat tego czym jest IBrowse, jak go zainstalować, uruchomić i skonfigurować. Opisano poszczególne jego elementy tak, abyśmy mogli bez przeszkód poruszać się po programie i nie być zaskoczonym niektórymi terminami i sygnałami, którymi może z nami komunikować się program. Poświęcono również dosyć obszerny rodział na właściwą konfigurację MIME, a także zestaw tricków pozwalających "oszukać" niektóre nieotwierające się strony. Nie zapomniano także o rozdziałach z najczęściej pojawiającymi się pytaniami i ewentualnymi problemami, które mogą wystąpić podczas użytkowania. Na zakończenie, jak przystało na porządny podręcznik, mamy indeks zwrotów, z którymi możemy spotkać się w programie, pozwalający na automatyczne przeniesienie się do właściwego rozdziału, w którym wyjaśniono wybrane zagadnienie.

Dokumentacja IBrowse 2.3 jest naprawdę solidnie napisana i przygotowana. I to zarówno od strony wizualnej, jak i merytorycznej. Z całą pewnością znajdziemy w niej odpowiedź na większość (o ile nie wszystkie) trapiących nas pytań. W wypadku problemu związanego z konfiguracją, czy obsługą programu, dokumentacja również służy nieocenioną pomocą. Warto było na nią czekać. Co prawda nie zmienia to faktu, że powyższe sytuacje nie powinny mieć miejsca - dokumentacja powinna być gotowa w dniu premiery programu. Nie mniej rzetelność jej autora pozwala przymknąć oko na ten fakt. Pozostaje tylko czekać na polską wersję dokumentacji, która jest opracowywana przez polską sekcję ATO.

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem