• 4xEide

08.02.2005 12:32, autor artykułu: Michał Ogniewski
odsłon: 6881, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

O kupieniu tego urządzenia myślałem od dawna, ponieważ dość często przychodzili do mnie kumple z dyskami, a i sam często latałem z dyskiem do kafejki. Ciągłe odpinanie CD-ROMu, aby podłączyć drugiego twardziela denerwowało mnie. Zadzwoniłem więc do firmy ELBOX w celu zamówienia urządzonka. Po chwili rozmowy z miłą panią do telefonu został poproszony pan z działu technicznego, który odpowiedział mi na wszystkie pytania. Po pięciu minutach zostawiłem swoje dane osobowe i teraz wystarczyło tylko czekać, aż przyjdzie paczka. W końcu po czterech dniach czekania do drzwi zapukał listonosz i dał mi nieduże pudełeczko za które musiałem zapłacić ok. 142 PLN (razem z kosztem przesyłki). Otworzyłem pudełko i moim oczom ukazały się następujące rzeczy: nieduży interfejs (na zdjęciu robił wrażenie większego), dyskietka z oprogramowaniem, instrukcja, oferta firmy i faktura VAT. Pobiegłem szybko do pokoju, rozłożyłem komputer i zabrałem się do instalacji. Teraz czas na konkrety.

HARDWARE

Rozdielacz to nieduża płytka z dwoma portami PRIMARY (jeden 2,5, drugi 3,5) i jednym 3,5 calowym SECONDARY. Pozwalają one na podłączenie do 4 urządzeń. Żeby nie było nieporozumień, że są 3 porty, a można podłączyć tylko 4 urządzonka. Jeśli do 2,5 PRIMARY podepniemy mały dysk to do 3,5 PRIMARY możemy podpiąć już tylko jedno urządzenie. Jeżeli zaś chcemy podpiąć do PRIMARY, np. 2 duże dyski, to musimy użyć taśmy z trzema wtykami żeńskimi. Dodatkowo na płytce znajduje się mała kosteczka-matryca, która buforuje i steruje sygnałami. Teraz czas na instalację. Najpierw wyjąłem stary adapter 2,5->3,5 i włożyłem interfejsik. Zdziwiłem się, gdy okazło się, że 3,5-calowe złącza skierowane są w dół. Obydwa urządzenia podpiąłem pod primary i zabutowałem komputer. I nic się nie stało. Włożyłem dyskietkę, do stacji oczywiście, i zainstalowałem oprogramowanie. Po resecie okazało się, że nie widziany jest CD-Rom. Po chwili otępienia pomyślałem, że kupiłem jakieś badziewie. Zadzwoniłem do firmy i powiedzałem co się stało. Pan poradził mi żebym CD-Rom przepiął na port secondary. Poniewż była już późna pora i sklepy PeCetowe były już zaknięte musiałem poczekać do dnia następnego, aby kupić dodatkową taśmę. W sklepie byłem już o dziewiątej rano. Kupiłem co trzeba, przy okazji 5 czystych płyt CD-R, i wróciłem do domu. Od razu zabrałem sie do roboty. Najpierw odinstalowałem oprogramowanie po nieudanym pierwszym razie. Następnie przepiąłem CD-Rom na drugi port, przestawiłem zworkę na master - tak jak polecił mi pan z firmy - i na końcu ponownie zainstalowałem oprogramowanie. Ku mojemu zdziwieniu w czasie instalacji ukazało się okno zawierające informacje o tym co jest podłączone do poszczegółnych portów.

Co do samego interfejsu przy zamówieniu należy podać jaką ma się obudowę (tower czy desktop) ponieważ istnieją dwie wersje rozdzielacza, jednak poza kształtem płytki i jej wielkością niczym się nie różnią. Teraz krótkie podsumowanie tego co zyskałem podłączając 4xEide:

  • przyspieszony transfer 10-15% (tak podaje instrukcja - co właściwie jest prawdą),
  • możliwość podłączenia 4 urządzeń - w tym nagrywarek płyt czy napędów ZIP,
  • obsługę dysków powyżej 4GB - tego nie sprawdziłem bo mam dysk 1,6GB,
  • no i nie muszę mieszać z kablami, kiedy przychodzi ktoś z dyskiem lub gdy podłączam dysk przyniesiony z kafejki.

SOFTWARE

Na dołączonej dyskietce znajduje się oprogramowanie. Instalacja przebiega bez najmniejszych problemów. Najpierw instalowane jest oprogramowanie dla 4xEide polegające na przegraniu paru plików do katalogu C i programu preferencji do katalogu Prefs. Następnie zostaniemy zapytani czy zgadzamy się na umieszczenie trzech dodatkowych linijek na początku sekwencji startowej. Potem, jeśli chcemy, możemy zainstalować także system obsługi CD-Romów (AllegroCDFS - polecam!!!). Na samym końcu zostaną utworzone odpowiednie mountlisty w zależności od podłączonych urządzeń. Po instalacji trzeba ponownie uruchomić komputer. Teraz podczas startu można przytrzymać wciśnięty lewy przycisk myszki w celu uruchomienia programu 4xEidePrefs. Pokazuje on jakie urządzenia podłączone są do poszczególnych portów. Umożliwia on także włączenie funkcji "Standby", która pozwala na usypianie twardych dysków po określonym czasie ich nieużywania (czas można prawie dowolnie definiować). Jeżeli ktoś nie lubi automatycznych instalatorów może zainstalować wszystko własnoręcznie - instrukcja krok po kroku podaje co gdzie należy skopiować.

Tyle ogólników, czas na dokładniejsze informacje. Sam program 4xEide, jak już wyżej wspomniałem, pozwala na używanie do czterech dowolnych urządzeń. Prawdziwą perełką tutaj jest system obsługi CD-Romów AllegeoCDFS. Jednak, aby zadziałał, należy odinstalować wcześniej używane nakładki typu IDEfix, ASIM.device, eide.device, atapi.device, itp. AllegroCDFS przetestowałem z dwoma czytnikami: pierwszy, którego cały czas używam to Mitsumi 4x model FX400E - podobnie jak pod innymi filesystemami nie sprawiał mi żadnych kłopotów. Wszystkie płyty które włożyłem zastały przeczytane, nawet te które wcześniej raz były odczytywane, a raz nie. Następnie przyszła kolej na płyty multisesyjne: tutaj czas wczytywania był trochę dłuższy, ale po chwili na ekranie ukazywały się dwie ikony - jedna przedstawiająca płytę audio, a druga symbolizująca płytę z danymi. Ścieżki muzyczne przedstawiane są jako pliki z rozszerzeniem .RAW. Następnie poszły płyty wypalane na PeCecie i tak: o ile wcześniej wszystkie nazwy były skracane do ośmiu liter, a rozszerzenia do trzech, tak teraz nazwy są pełne, rozszerzenia mogą być dłuższe niż trzy litery i widać także gdzie są wielkie, a gdzie małe litery. Można robić spacje w nazwach bez obaw, że zastaną zastąpione nieudolnym podkreśleniem. Następny czytnik jaki przetestowałem z AllegroCDFS to Samsung 24x model SCR-2431. O ile wcześniej miałem z nim spore problemy - raz czytał płyty bez problemu, innym razem ich nie czytał, a jeszcze innym razem w ogóle się nie zgłaszał - pod kontrolą AllegroCDFS nie sprawił mi żadnych kłopotów.

Teraz krótkie podsumowanie tego co dało mi AllegroCDFS:

  • odczytywanie różnych formatów - ISO9660(1,2,3), Joliet(długie nazwy), RockRidge, CDDA,
  • ścieżki muzyczne przedstawiane są jako pliki,
  • obsługa płyt multisesion.

PODSUMOWANIE I WNIOSKI

Używam 4xEide i AllegroCDFS od dwóch miesięcy jeszcze ani razu nie sprawiło mi problemów, ani razu nie zawiesiło komputera. Mam podłączone dwa twardziele (z czego jeden sformatowany pod PC) i CD-Rom, i wszystko działa bez zarzutu. Dodatkowo każdy posiadacz interfejsu może otrzymać najnowsze wersje oprogramowania, a po uzbieraniu pieniędzy może wymienić interfejs na szybki kontroler Fast-ATA2/EIDE. Cały test został wykanany na Amidze1200 z procesorem MC68040/40Mhz i 32MB Fastu, z dyskiem Segate 1,6GB i dwoma czytnikami CD-Rom. Tesrowana wersje AllegroCDFS i 4xEide.driver nosiły numer 3.2.

I na koniec mała uwaga - instrukcja podaje, że interfejs pracuje z A1200, ale można zainstalować go także w A600 tylko trochę rozbudowanej, tzn. dla oprogramowania 4xEide wystarczy AmigaOS 3.0, ale AllegroCDFS potrzebuje dodatkowo procesora min. MC68020.

 głosów: 1   
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem