Aktualności Forum Giełda Sprzęt Programy Strefa Gier Graffiti Publicystyka Teleport
  • Adaptery myszy (AmiZorro i USB/PS2 5+2)

07.12.2014 13:40, autor: Aleksander "trOLLO" Giedyk, mccnex
odsłon: 2204, wersja PDF

Adaptery myszy   Nic nie jest wieczne. Niestety, prędzej czy później nadchodzi chwila, w której nasza myszka przestaje działać. Dawniej nie było to problemem - po prostu kupowaliśmy nową. W dzisiejszych czasach znalezienie nowej myszki do Amigi jest dużym wyzwaniem. Nawet jeżeli uda się nam znaleźć odpowiedni model, to zazwyczaj jest to stara konstrukcja z tzw. kulką. Dlatego też, aby bez większych problemów podłączyć do Amigi nowoczesną mysz optyczną, należy zaopatrzyć się w specjalną przejściówkę. Na rynku występuje ich wiele. Oferują różne przejścia z jednej standardu w drugi i na odwrót. Pole do popisu jest szerokie, ale jak to wypada w naszej amigowej praktyce? Które z nich jest lepsze, a które wygodniejsze? Które działa, a które nie? W tym artykule dwie różne osoby opisały dwa różne rozwiązania, a do Ciebie, czytelniku, należy decyzja, z którego ewentualnie skorzystasz. A może wybierzesz inny sposób i podzielisz się nim na łamach naszego portalu?


Interfejs myszy PS/2 AMI-Zorro

  Na początek skupimy się na interfejsie myszy PS/2 AmiZorro dostępnym w praktycznie ciągłej sprzedaży w sklepie eFunzine. Jego instalacja nie jest skomplikowana. Interfejs z jednej strony posiada typowe gniazdko amigowe, z drugiej pecetowe PS/2. Amigową wtyczkę wkładamy w gniazdo myszki, do złącza PS/2 podpinamy myszkę od PC i... tyle. Instalacja zakończona. Nie musimy posiadać żadnych sterowników, myszka jest widoczna od razu po włączeniu komputera. Adapter jest przystosowany do działania z myszkami PS/2, dlatego też sprawdziłem kilka myszek tego standardu, które akurat były pod ręką. Zarówno A4-Tech OP-620D PS/2, A4-Tech Opto Ecco 612D oraz MediaTech MT1075K działały bez najmniejszych problemów.
  Zabawa myszką optyczną jest bez porównania lepsza niż tradycyjną myszką amigową z kulką. Wreszcie mogłem zapomnieć o częstym czyszczeniu myszki, zacinającej się kulce, brudnych rolkach. Myszka optyczna jest też dokładniejsza niż stara, kulkowa mysz Amigi - widać to np. w programach graficznych. Wadą jest niestety brak możliwości wykorzystania kółka - ta wersja AmiZorro, którą posiadam, po prostu nie współdziała z tym jakże pożytecznym wynalazkiem. I jest to tak naprawdę jedyna poważna wada - mimo iż system amigowy nie korzysta z kółka, to jednak część aplikacji potrafi go wykorzystać i czasami przy np. IBrowse, czy Filemasterze odruchowo pokręci się tym kółeczkiem, aby po chwili zorientować się, że to niestety nie działa. Pomimo tego jednego mankamentu, jestem bardzo zadowolony z AmiZorro, a praca z myszką optyczną to czysta przyjemność.

Zalety i Wady

+ możliwość podpięcia myszki optycznej
+ dosyć duży wybór myszy PS/2 (w stosunku do myszy amigowych)
+ prosty montaż (wystarczy podpiąć)
+ działa z każdą Amigą (sprawdzone z A500, A600, CD32, A1200)

Do wad można zaliczyć:

- brak możliwości wykorzystania kółka

Aleksander "trOLLO" Giedyk

Adaptery myszy   Drugie opisywane w tym artykule rozwiązanie, nie jest już takie proste, zarówno gdy spojrzymy na jego konstrukcję, jak i gdy przyjdzie do jego montażu. Oferuje jednak nieco więcej, gdyż jest adapterem USB/PS/2. Podobnych rozwiązań jest wiele na rynku, lecz to jest na swój sposób wyjątkowe, o czym przekonacie się, czytając ciąg dalszy tego tekstu. Urządzenie przeznaczone jest dla komputerów w obudowie desktop i konkretnie nazywa się...


Adapter myszy USB/PS2 5+2

Adaptery myszy   Wbrew temu, czego można oczekiwać nie jest to zwyczajne urządzenie gotowe do podłączenia w jeden z wielu portów Amigi. Konieczne jest bowiem rozkręcenie komputera i instalacja adaptera w jego wnętrzu. Jak zapewne już zdążyliście się przekonać, zarówno po śródtytule, jak i zdjęciach, urządzenie nie jest zwykłą przejściówką. Posiada nieco większe możliwości, gdyż jest swoistym "wash 'n go". Urządzenie montujemy w prawym, tylnym narożniku obudowy Amigi 1200 tak, aby porty PS/2, USB oraz nowy MOUSE/JOY1 wychodziły przez otwór portu zegara. Wyjmujemy plastikową zaślepkę i odłączamy port myszki od płyty głównej Amigi. W równomiernym osadzeniu adaptera przeszkadza ekran Amigi oraz plastikowy "próg" z prawej strony obudowy. Należy go odpowiednio przyciąć. Po dostosowaniu obudowy do nowego "lokatora", przystępujemy do podłączania. Przewód nowego portu joysticka nr 2 podłączamy do odpowiadającego mu portu Amigi na zewnątrz, a taśmę przeciskamy pomiędzy plastikową obudową a ekranem. Z kolei drugi jej koniec wpinamy w płytkę adaptera. Producent adaptera przewidział oba warianty sposobu zamontowania portu myszki w Amidze 1200:

- w przypadku Amigi w wersji z taśmą, podłączamy port myszy adaptera bezpośrednio do płyty głównej, w miejsce starego portu,
- w przypadku portu myszy mocowanego na płytce, stosujemy dołączoną do zestawu przejściówkę, zamieniającą gniazdo kabelka portu nr 1 adaptera na wtyczkę idealnie pasującą w miejsce oryginalnego portu.

Adaptery myszy   Aby uchronić się przed odwrotnym podłączeniem taśm, każda z nich ma pierwszą żyłę oznaczoną kolorem czerwonym. Na koniec adapter wypada zamocować. Wewnątrz obudowy użyłem kleju termotopliwego, nałożonego za pomocą pistoletu. Mocowanie od strony zewnętrznej polega na skręceniu gniazda z ekranem, za pomocą wkrętów z gwintem. Dodatkowo, do przykręcenia portu joysticka zastosowałem śrubki od starego laptopa. Z uwagi na to, że port PS/2 niemal pokrywa się z krawędzią obudowy Amigi, aby uniknąć problemów z podłączeniem myszy (port PS/2 może "schować się" nam do środka), należy adapter zamocować maksymalnie w lewo (patrząc od strony tyłu Amigi). Trzeba o tym pamiętać, zanim dokręcimy śruby do ekranu.
  Po podłączeniu i zamocowaniu pozostaje nam jeszcze jedna mała przeszkoda do pokonania. W wersji płyty głównej Amigi z portem myszy na taśmie, po podłączeniu adaptera, pojawił się mały problem z dopasowaniem stacji dyskietek. Można to rozwiązać bardzo prosto, a mianowicie przyciąć wtyczkę o około 2-3 mm pod skosem (takim samym, pod jakim oryginalnie układa nam się stacja).
Adaptery myszy Adapter podłączony, Amiga poskładana, czas więc na przetestowanie zmodernizowanej przyjaciółki. Producent urządzenia dostarcza drogą mailową pakiet oprogramowania, w którego skład wchodzi:

- plik "WBM" ze sterownikiem do myszy
- program FreeWheel 2.2.1 do obsługi dodatkowych przycisków oraz rolek
- program MUIWheel 1.4 do obsługi wyżej wymienionych w programach używających MUI

Adaptery myszy   W celu uruchomienia sterownika kopiujemy do katalogu C: plik "WBM", a do Startup-sequence w miejscu za komendą SetPatch dodajemy wpis:

C:WBM QUIET

Program FreeWheel umieszczamy w WBStartup. Umożliwia nam konfigurację oraz używanie rolek i dodatkowych przycisków myszy PS/2/USB.

Podsumowanie oraz uwagi odnośnie adaptera PS/2/USB 5+2:

- działa z dowolną myszą PS/2
- w przypadku myszy USB musi ona obsługiwać protokół PS/2, inaczej nie zadziała
- umożliwia podłączenie jednocześnie dwóch joysticków i myszy, przy czym aktywacja urządzeń dzielących jeden port odbywa się za pomocą kliknięcia w przypadku myszki lub przycisku fire w przypadku joysticka
- test przeprowadzony z jedną myszką optyczną ze złączem PS2 firmy Genius z trzema przyciskami i jedną rolką
mccnex

Adaptery myszy

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem