Aktualności Forum Giełda Sprzęt Programy Strefa Gier Graffiti Publicystyka Teleport
  • Amiga 600 – Fast RAM inaczej

26.03.2014 19:35, autor: Aleksander "trOLLO" Giedyk
odsłon: 5026, wersja PDF

Uwielbiam A600. Jest mała, ładna, działa na niej większość gier z A500, można w prosty sposób rozbudować ją o dysk twardy, dodatkową pamięć CHIP. Brakuje jej tylko łatwej możliwości rozbudowy pamięci FAST. Rozwiązania są dwa: kupno karty turbo do A600 (jest to jednak dosyć spory wydatek), kupno karty SRAM na PCMCIA (tutaj problemem jest dostęp do tych kart). Pierwsze rozwiązanie jest dosyć typowe, więc wybrałem to drugie – kartę SRAM na PCMCIA. Kartę 1 MB SRAM firmy SUNMAX kupiłem w nieocenionym sklepie eFunzine. Wprawdzie mówi się, że taka pamięć może być wolniejsza od "prawdziwej" pamięci FAST, ale procesor MC68000 demonem prędkości też nie jest i taka pamięć równie dobrze spełnia swoje zadanie.

Montaż nie jest skomplikowany. Wkładamy kartę SRAM do gniazda PCMCIA i uruchamiamy naszą Amigę. Przy pomocy programu PREPCARD konfigurujemy kartę jako pamięć FAST. Potem reset A600 i mamy już pamięć FAST w naszej Amidze – w moim przypadku AmigaOS 2.1 pokazuje 2 MB pamięci CHIP i 1 MB pamięci Fast.

Po uruchomieniu A600 działa zdecydowanie szybciej. Praca na mojej konfiguracji jest znacznie przyjemniejsza, odczuwalnie szybciej otwierają się okienka, system szybciej się wczytuje. Sysinfo pokazuje 0.73 MIPS – prędkość naszej A600 wzrosła o 32%. Wzrosła także prędkość odczytu z dysku z ok. 500 kb/s (bez FAST) do ponad 800 kb/s (z FAST). Czas jednak zrobić test na tym, co najważniejsze - gry i programy. DPaint IV szybciej się wczytuje, same operacje na grafice (wypełnianie, rysowanie) też działają trochę szybciej. Niektóre bardziej wymagające gry działają płynniej lub szybciej się wczytują, na przykład "Civilization" (szybsze wczytywanie, szybszy przesuw po planszy), "F/A-18 Interceptor" (płynniejsza animacja podczas gry), "Wings" (szybsze wczytywanie misji, płynniejsza animacja podczas części 3D), "UFO: Enemy Unknown" (krótszy czas oczekiwania między turami, płynniejsza animacja globu Ziemi). Uruchomiłem też demo grupy Alcatraz – "Odyssey", które wcześniej nie chciało mi działać właśnie ze względu na brak pamięci FAST – prawie 40 minut oglądania dema!

Zalety są chyba oczywiste. Za dosyć małe pieniądze mamy pamięć FAST (jak dobrze poszukamy można znaleźć nawet karty 2 MB). Wada jest w sumie jedna – mamy zablokowany port PCMCIA. Dlatego też, aby przegrać dane z PC na A600, muszę wyjąć kartę SRAM, włożyć przelotkę PCMCIA-CF, włączyć A600, przegrać dane, wyłączyć, włożyć kartę SRAM. Obawiam się o wytrzymałość portu PCMCIA, ale na szczęście częstej żonglerki nie uprawiam.

W chwili obecnej moja A600 posiada ROM 2.05, 1 MB Chip montowane "pod klapką", dysk twardy 750 MB, zewnętrzną stację dyskietek oraz wspomnianą kartę 1 MB SRAM. Zabawa w takiej konfiguracji to już czysta przyjemność – system uruchamia się szybciej, dużo gier działa zdecydowanie płynniej, można pooglądać dema scenowe, które mają większe wymagania. Zdecydowanie karta warta zakupu.

Artykuł oryginalnie pojawił się w dziewiątym numerze Polskiego Pisma Amigowego.

 głosów: 2   tagi: A600, Fast, SRAM, PCMCIA
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem