• Dwuprzyciskowy JOY

08.02.2005 13:38, autor artykułu: Sławomir Skrzyński [Magazyn Amiga]
odsłon: 7094, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Dwuprzyciskowy JOY Czasem lubię sobie pograć. Wiele gier potrafi obsługiwać dwuprzyciskowe joy'e (np: FighTin). Ale skąd go wziąć? Podumałem i wpadłem na pomysł, przecież większość joystick'ów posiada dwa przyciski, tyle, że połączone razem. Rzut oka na dokumentację komputera i można przystąpić do montażu. Dodatkowy przycisk jest przyłączany do pinu 9 portu joysticka. Tu napotkałem problem, brak jednej żyły w kabelku. Dla oszczędności kabel od joy'a ma tylko 7 żyłek (masa, +5V, L, P, G, D i FIRE). Uznałem jednak, że nie potrzebuję auto ognia (fajne tłumaczenie). Żyłkę więc mamy, ale, żeby nie było łatwo powstał problem wtyczki. Obciąłem kabelek i założyłem wtyczkę DB9PIN-M. Szczegóły połączeń widać na rysunku obok.

Dwuprzyciskowy JOY Zadowolony ze swojego dzieła podłączyłem je do komputera. Uruchomiłem grę, wybrałem opcję gry joy'em dwurzyciskowym i.... klapa. Niby działa, ale nie tak jak powinien. Wszystko jest ok do momentu użycia dodatkowego fire. Po puszczeniu gra zachowuje się tak jakbym cały czas trzymał przycisk. Co ciekawe po ponownym "odpaleniu" gry objawy są te same, tzn. wszystko w porzâdku do momentu użycia przycisku. Nie wiecie ile się naszukałem błędu, jednak przypomniało mi się, że Amiga ma wejścia dla joysticków analogowych kondensator (jak w C-64). Do pinu 9 podłączyłem miernik i okazało się, że panuje tam napięcie +5V. Po wciśnięciu przycisku spada do 0V. Puszczenie jednak nie powoduje powrotu do +5V, lecz trochę poniżej 1V. Sugeruje to wyraźnie obecność pojemności na wejściu. W późniejszym okresie wpadła mi w ręce dokumentacja, która rozwieje wszelkie wątpliwości.

Dwuprzyciskowy JOY Ale nie powiedziałem jak usunąć naszą niedoróbkę - wystarczy włączyć rezystor 4,7 kohm pomiędzy pin 9 (fire 2), a pin 7 (+5V). Z konieczności należy to zrobić we wtyczce. Na rysunku widzimy jakieś dziwne diody. Układu tego nie wypróbowałem, ale powinien działać. Jak wiemy w joysticku mogą być zwarte co najwyżej dwa przyciski odpowiedzialne za kierunek. Dzięki temu przez co najmiej dwie diody (i rezystory na wyjściach portu) płynie prąd (czasami przez 5). Jeśli autofire pobiera mało prądu to układ będzie funkcjonował prawidłowo. Jeśli czasem działa dobrze, czasem źle, należy zwiększyć pojemność kondensatora filtrującego zasilanie na płytce autofire lub dodać na zewnątrz 100uF/10V.

Dwuprzyciskowy JOY Jeśli zależy nam na autofire i mamy trochę cierpliwości (lub odpowiedni kabelek) można wykonać połączenia wg schematu na rysunku obok. Osobiście polecam kupno przedłużacza do myszki, obcięcie jednej wtyczki (tylko nie tą którą podłączamy do komputera) i wykonanie odpowiednich połączeń.

Mam nadzieję, że opisane tu usprawnienie zadowoli wielu graczy.

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem