Aktualności Forum Giełda Sprzęt Programy Strefa Gier Graffiti Publicystyka Teleport
  • Monitor LCD do Amigi

22.03.2014 15:50, autor: Aleksander "trOLLO" Giedyk
odsłon: 4435, wersja PDF

Ciężko jest znaleźć monitor LCD, który będzie bez najmniejszych problemów działał z Amigą. Czasami monitor działa, a czasami niestety nic nie wyświetli. Na bazie moich doświadczeń stworzyłem małe zestawienie kilku monitorów, które udało mi się przetestować, a sam test był bardzo prosty - Amigę podpiąłem do monitora za pomocą gniazda D-Sub, wyświetlając sygnał PAL i DblPAL i DblNTSC. Niektóre monitory posiadają wbudowany tuner TV, więc w takim wypadku podpinałem też Amigę przez przelotkę RGB-Euro sprawdzając, jaki obraz pokaże monitor. Wszystko co udało mi się w ten sposób "zbadać" zebrałem w tabelkę. Testy były przeprowadzone na Amidze 600 2 MB Chip, 1 MB Fast, AmigaOS 2.1 (test obrazu na tunerze TV) oraz Amidze 1200 4 MB Fast, AmigaOS 3.0 (test trybów DblPAL i DblNTSC).

DblNTSC, DblPAL oraz PAL oznacza, że monitor poprawnie wyświetlił obraz w zadanym trybie ze złacza RGB Amigi podpiętej do gniazda D-Sub monitora. TV oznacza poprawne wyświetlenie obrazu PAL na tunerze TV monitora - w tym wypadku Amiga została podłączona przez przelotkę RGB-Euro. Informacja TAK lub NIE chyba nie wymaga wyjaśnienia. Oznaczenie SŁABO oznacza, że monitor wyświetlał obraz, ale po chwili on gasł i pojawiał się komunikat o nieobsługiwanym sygnale. Monitory wyróżnione pochyleniem i wytłuszczeniem sprawdziłem na A1200 z kartą graficzną EGS Spectrum 2 MB w rozdzielczości 1024x768 - na tych monitorach obraz wyświetlił się bez problemu. Dodatkowo w przypadku wyświetlania trybów DblPAL i DblNTSC w katalogu DEVS/Monitors był także sterownik VGAOnly.

Model

DBLNtsc

DBLPal

Pal

TV

Acer G225HQVBD

NIE

NIE

NIE

-

LG E2251VR-BN

TAK

TAK

NIE

-

LG DM2350D-PZ

TAK

TAK

NIE

TAK

LG E2381VR-BN

SŁABO

NIE

NIE

-

LG M2450D-PZ

NIE

NIE

NIE

TAK

LG M2550D-PZ

TAK

SŁABO

NIE

TAK

LG DM2780D-PZ

NIE

NIE

NIE

TAK

PHILIPS 221TE4LB

TAK

NIE

NIE

TAK

PHILIPS 226V3LSB

TAK

TAK

NIE

-

SAMSUNG S19A100N

NIE

NIE

NIE

-

SAMSUNG LS22B150NS

TAK

SŁABO

NIE

-

SAMSUNG T22A300

NIE

TAK

NIE

-

SAMSUNG T22A350

SŁABO

NIE

NIE

TAK

SAMSUNG T24A350

SŁABO

NIE

NIE

TAK

SAMSUNG T24B301

NIE

NIE

NIE/TAK

TAK

SAMSUNG C23A550U

TAK/NIE

TAK/NIE

NIE

-

Jak widać z monitorami jest mały problem, gdyż większość z przetestowanych nie obsługuje poprawnie częstotliwości wyświetlanych przez chipset ECS czy AGA. Dodatkowo pojawia się problem w przypadku jednego modelu monitora, ale pochodzącego z różnych partii: Samsung C23A550U z partii kwietniowej wyświetlał poprawnie obraz z trybów DblPAL i DblNTSC, natomiast ten samo monitor ale z partii czerwcowej już nie był w stanie wyświetlić obrazu. Dlatego też jeżeli w tabelce jest opis TAK/NIE, oznacza to iż monitory z różnych partii potrafiły obraz wyświetlić lub nie. Mam nadzieję, że opis ten pomoże przy wyborze monitora.

Artykuł oryginalnie pojawił się w dziewiątym numerze Polskiego Pisma Amigowego.

 głosów: 1   tagi: Monitor, LCD
1 komentarzostatni: 19.03.2015 18:59
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem