Aktualności Forum Giełda Sprzęt Programy Strefa Gier Graffiti Publicystyka Teleport
  • MorphOS 3.9 i SATA

12.11.2015 15:46, autor: Aleksander "trOLLO" Giedyk
odsłon: 1578, wersja PDF

MorphOS i SATAMorphOS i SATA Moja walka z kartą SATA (nie)działającą pod MorphOS trwa od czasu kupienia pierwszego PowerMaca MDD. Niestety, była to walka przegrana, ponieważ MorphOS w żadnej wersji nie chciał poprawnie działać z jakąkolwiek kartą SATA. Nawet tą, która jest na liście kart obsługiwanych przez MorphOS. Jak to zwykle bywa w przegranych sprawach o zwycięstwie zadecydował czysty przypadek. Tym przypadkiem była instalacja MacOS X 10.5 na Macu MDD i poszukiwanie informacji jak zmusić do działania SB Live!, co doprowadziło mnie do forum o kartach SATA.

Zbieramy narzędzia

Co nam będzie potrzebne?
- Działający PowerMac z wolnym slotem PCI
- MacOS X 10.4 lub 10.5
- Konto administratora z hasłem (to jest BARDZO ważne)
- karta PCI SATA na układzie SIL 3512 (dwa porty SATA)
- archiwum z firmware WiebeSATA3512Flash

Dlaczego akurat tak? Okazało się, że 99.99% kart SATA opartych na układzie SIL3512 to klony jednej i tej samej konstrukcji, dlatego też nie powinno być żadnych problemów z flashowaniem tych kart. Do testów kupiłem dwie karty – jedna z firmy Unitek PCI 2x RAID SATA, drugą firmy "krzak". Karty te różniły się tylko naklejką na układzie flash. Oczywiście bez najmniejszych problemów udało mi się je przeflashować.

Działamy

Uruchamiamy nasz komputer z kartą SATA wpiętą w sloty PCI (startujemy z dysku IDE, do karty nie może być nic podpięte). Uruchamiamy narzędzie do flashowania karty. Jeżeli program rozpozna naszą kartę, to zobaczymy ją na liście. Następnie wciskamy literę "C" i Enter, potem wybieramy opcję "A" (opcja "B" zapisze firmware PC i karta ta nie będzie działać pod MorphOS). Po krótkiej chwili system poprosi o wpisanie hasła administratora (gdy mamy konto administratora bez hasła, proces flashowania karty się NIE POWIEDZIE), musimy chwilę odczekać (może pojawić się komunikat o błędzie jak widać na obrazku), a następnie restartujemy nasz komputer. Po ponownym uruchomieniu systemu zobaczymy, że nasza karta jest widoczna w systemie MacOS X jako 2 channel SATA. Co najważniejsze, po tej operacji karta jest "bootowalna" i bez najmniejszego problemu można uruchomić z niej MorphOS-a.

MorphOS i SATA Podsumowanie

Instalacja MorphOS 3.9 na dysku podpiętym do kontrolera SATA przebiegła bez najmniejszych problemów. System startuje bardzo szybko, wbudowany w MorphOS benchmark pokazuje odczyt z dysku na poziomie ok. 90 MB/s – z dysku WD1002FAEX (1TB 64MB CACHE SATA600). Aplikacje wczytują się niemal błyskawicznie, nawet powolny dla mnie OWB działa jakby szybciej. Zaletą jest też możliwość podłączenia w zasadzie każdego dysku SATA bez konieczności używania specjalnych adapterów, które potrafią sprawiać problemy.

Z kartą SATA PCI przetestowałem następujące dyski:

- Western Digital – WD1002FAEX – 1TB – 3.5"
- Seagate – ST31000528AS – 1TB – 3.5" – główny dysk
- Seagate Momentus – ST9500325AS – 320GB - 2.5" – użyty w testach

Najistotniejszą chyba zaletą jest cena tego rozwiązania – karty SATA np. firmy Sonnet, kosztują ok. 300zł, ja za kartę Unitek zapłaciłem 69 zł, natomiast karta firmy krzak to koszt 55 zł. Dodatkową zaletą jest bezproblemowe działanie tej karty z moim PowerMac G5 (model A1047). Niby PM G5 posiada SATA, ale są one niekompatybilne z dyskami SATA600 (niektóre dyski mają zworkę ograniczającą pracę dysku do trybu SATA 300 – z tym standardem SATA w PM G5 jest kompatybilna), włożenie karty SATA PCI eliminuje problem niekompatybilności dysków i dodatkowo przyspiesza trochę odczyt z dysku. Oczywiście to rozwiązanie ma pewne wady. Po pierwsze, komputer dłużej czeka zanim zacznie wczytywać system – proces inicjalizacji wydłużył się o około 5 sekund (ogólnie proces startu komputera to czas ok. 20 sekund, przy czym wczytanie MorphOS-a to około 2-3 sekundy). Drugą wadą jest brak możliwości bootowania z drugiego portu SATA (na zdjęciu ramką zaznaczono port, z którego komputer startuje) na karcie, aczkolwiek nie jest to dla mnie duża wada - dysk 1 TB jest więcej niż wystarczający dla MorphOS 3.9 oraz dla MacOS X 10.5.8 (na dysku zainstalowałem dwa systemy).

+ Niska cena karty
+ Prosty proces flashowania
+ Kompatybilność z wieloma dyskami
+ Przyspieszenie odczytu/zapisu

- Brak możliwości bootowania z drugiego portu SATA
- dłuższa inicjalizacja komputera

MorphOS i SATAMorphOS i SATA
MorphOS i SATAMorphOS i SATA
MorphOS i SATAMorphOS i SATA

 głosów: 5   tagi: MorphOS, SATA
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem