• Rozszerzenie obrazu w monitorze M1438S

19.05.2005 13:48, autor artykułu: Grzegorz "Krashan" Kraszewski
odsłon: 8057, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Monitor M1438S produkowany był przez angielską firmę Microvitec na zlecenie Amiga Inc. Mimo dość wysokiej ceny był kupowany ze względu na to, że był multisynchroniczny, a więc mógł pracować zarówno w PAL-u jak i w trybach AGA takich jak DoublePAL i Multiscan oraz Super72. Niestety jego dostosowanie do Amigi było tylko częściowe. Jak wiadomo trudno na nim uzyskać obraz na całym ekranie w trybach 30kHz. Po bokach ekranu zostają czarne pasy, a monitor nie ma pokrętła regulacji szerokości obrazu. Częściowo można tą wadę zlikwidować przy pomocy programów do edycji trybu graficznego, takich jak MonED, MonitorKiller, czy MonSpecMUI. Jednak nie zawsze efekty są zadowalające, a towarzyszące efekty uboczne w rodzaju znikającego przy prawym brzegu ekranu kursora myszy, są denerwujące.

Na szczęście okazuje się, że w monitorze tym można rozszerzyć obraz sprzętowo przez zmianę położenia odpowiednich potencjometrów, a więc bez lutowania. Wymaga to jednak rozkręcenia monitora, a więc zerwania plomb gwarancyjnych. Konia jednak z rzędem temu, kto posiada jeszcze egzemplarz z aktualną gwarancją. Aby zdjąć górę obudowy należy odkręcić dwie śruby łączące przód obudowy z resztą u dołu, mają one gniazda sześciokątne (odpowiedni klucz do nabycia w sklepach rowerowych, tzw. imbus, można też użyć odpowiednio dopasowanego pilnikiem zwykłego wkrętaka). Następnie odkręcamy śrubę z tyłu przy wyprowadzeniach kabla sieciowego i sygnałowego. Teraz cienkim narzędziem zwalniamy zapadki łączące przód z resztą obudowy od góry (wciskamy np. igłę w otworki). Obudowa już jest luźna, ale uwaga na przewód łączący głośniki z płytą! Trzeba jego koniec zakończony wtyczką wyjąć z gniazda na płycie elektroniki. Wreszcie możemy przystąpić do rzeczy.


Widok monitora od góry po zdjęciu górnej części obudowy

Pierwszą czynnością jest odszukanie na płycie potencjometru VR101, oznaczonego też napisem EHT (rysunek). Odpowiada on za napięcie doprowadzone do jednej z siatek kineskopu, a co za tym idzie za rozmiary obrazu. Niestety regulację trzeba przeprowadzić przy włączonym monitorze wyświetlającym obraz z komputera.

UWAGA! Opisane czynności są niebezpieczne dla życia! Porażenie napięciami występującymi w pracującym monitorze (do 40000V!!!) może skończyć się ŚMIERCIĄ! Podejmujesz je wyłącznie na własne ryzyko. Wskazana jest obecność osoby asekurującej, użycie izolującego obuwia, do regulacji wkrętaka z napięciem probierczym izolacji minimum 1000V. Nie dotykaj powierzchni kineskopu, ani przewodu wysokiego napięcia!

Zanim zabierzesz się do poszerzenia obrazu, przygotuj sobie wzorzec zrównoważenia barw. Potrzebny będzie duży przedmiot w szarym kolorze i o matowej powierzchni, np. arkusz szarego papieru. Uruchom program umożliwiający regulację palety, np. DeluxePaint. Teraz przyłóż szary przedmiot do ekranu i suwakami palety ustaw kolor tła jak najbardziej zbliżony do koloru przedmiotu. Zapisz wartości RGB. Teraz już możesz delikatnie regulując VR101 powiększyć obraz tak, aby osiągnął pożądaną szerokość. Wysokość również się zwiększy - zniweluj ten efekt pokrętłem wysokości obrazu monitora. Niestety wzrośnie również jasność obrazu. I tego nie da się wyregulować pokrętłem jasności, zapas jego regulacji nawet przy normalnym używaniu jest często zbyt mały. Do zmniejszenia jasności posłużą nam potencjometry VR802, VR822 i VR842. Znajdują się one na małej płytce nasadzonej na koniec szyjki kineskopu, przy górnej krawędzi (patrz rysunek). Teraz już wiesz po co był wzorzec zrównoważenia barw - kręcenie tymi potencjometrami na chybił trafił spowoduje sfałszowanie kolorów (każdy z potencjometrów odpowiada za jedną ze składowych RGB). Z wzorcem jest prościej - ustawiasz w DPaincie te same wartości RGB tła co na początku i kręcąc spokojnie potencjometrami doprowadzasz tło do koloru wzorca. Ta czynność kończy całą operację. Załóż obudowę i podziwiaj szeroki obraz.

UWAGA! Obraz poszerza się również w trybie PAL i jego brzegi mogą stać się niewidoczne. Dlatego nie warto przesadzać.

    
komentarzy: 4ostatni: 30.08.2013 11:37
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem