kategorie: A1200, A500, Sprzęt
[#1] ACA1221 w praktyce
Pozwolę sobie założyć ten temat dla obecnych jak i przyszłych użytkowników tej karty.
Liczę na wymianę sugestii, doświadczeń jak i na pomocną dłoń w sytuacjach tego wymagających.
Przetestowałem póki co ogólne działanie ACA1221 na dwóch platformach.
A500 z 2MB RAM ELBOX + ACA500, zainstalowany ClassicWB 68K bazowany na OS3.1.
Widoczna cała dostępna pamięć FAST, zachowanie systemu odczuwalnie żwawsze, wynik szczątkowy w SysInfo większy.
Czyli wszystko tak jak być powinno. Reszta wniosków nadejdzie później, póki co koncentruje się na A1200.
W przypadku A1200 Kickstart 3.0, czytnik kart CF, zainstalowany ClassicWB Full bazowany na OS3.1 wygląda to tak:
System startuje z 1MB FAST, po lekturze krótkiej instrukcji staje się jasne, że w przypadku KS3.0 uruchomienie dedykowanego programu ACATune dodaje resztę dostępnej pamięci z automatu. Faktycznie tak się dzieje ale po restarcie całą procedurę trzeba przejść od nowa.
I teraz pytanie.
Czy da się zmodyfikować inteligentnie startup-sequence aby odbywało się to z automatu (jeśli tak to jak) czy lepiej zainwestować w fizyczne kości KS3.1?

EDIT:
Pod A500 uruchomienie dedykowanego programu ACAControl skutkuje komunikatem
"No ACA1221/1221EC found"
Ktoś też tak ma czy coś robię źle.

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 20:39:09 przez Sounder
[#2] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #1

A ty kupiłeś kody do odblokowania karty ?
[#3] Re: ACA1221 w praktyce

@Dorian3d, post #2

Nie. Karta jest w wersji podstawowej
[#4] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #3

To ile masz pamięci 64 ?
+8 MB: 8 EUR
+24 MB: 15 EUR
pełna pamięć: 20 EUR
przetaktowanie do 21 MHz: 5 EUR
przetaktowanie do 28 MHz: 15 EUR
funkcja Maprom: 5

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 20:44:25 przez Dorian3d
[#5] Re: ACA1221 w praktyce

@Dorian3d, post #4

[#6] Re: ACA1221 w praktyce

@Dorian3d, post #4

Dlaczego 64?
Karta w podstawowej wersji ma 9MB FAST
Pod A500 widzę łącznie 10,5 MB FAST a pod A1200 1MB. ACATune uruchamia resztę dostępnej pamięci i A1200 zgłasza ponad 8MB.
[#7] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #6

Eh no reszta to 64-9=55
[#8] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #1

Pod A500 uruchomienie dedykowanego programu ACAControl skutkuje komunikatem
"No ACA1221/1221EC found"
Ktoś też tak ma czy coś robię źle.


Ja mam to samo, pakiet ACAControl ściągnięty dziś od Jensa, zainstalowany według instrukcji. Mój konfig to A500 2MB Chip + ACA500 + ACA1221
[#9] Re: ACA1221 w praktyce

@void, post #8

Dzięki za info.
Pod jakim systemem sprawdzałeś?
Goły bez dodatków Workbench 3.0/3.1 czy jakiś ulepszony typu ClassicWB?
[#10] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #9

Workbench 3.1 + parę nakładek sugerowanych przez Adama Zalepę w jego książkach + BetterWB.
Działam oczywiście na kicku 3.1 z ACA500.
[#11] Re: ACA1221 w praktyce

@void, post #10

Czyli można wnioskować, że coś jest zwalone z dedykowanym programem do konfiguracji karty albo z samym oprogramowaniem układowym.
Jest to o tyle nie korzystne, że w chwili obecnej wyklucza update karty w konfiguracji z ACA500.
[#12] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #11

I z mojego punktu widzenia tak to wygląda. Możnaby skrobnąć maila do Jensa. Z mojej strony nie ma pośpiechu - na razie nie chcę upgrade'ować.

Może jeszcze ktoś mógłby to sprawdzić na A500?
[#13] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #1

[#14] Re: ACA1221 w praktyce

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #13

Dziękuję, przydatna informacja.
[#15] Re: ACA1221 w praktyce

@void, post #12

Mam dziwne wrażenie, że nie my pierwsi dotknęliśmy tego problemu.
Nie mniej jednak podłączam się pod prośbę sprawdzenia przez innych użytkowników w konfiguracji z ACA500
[#16] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #15

Wrażenie prawidłowe - Jens napisał:
this is a known problem. We are working on an ACA500 firmware update, which is hopefully available by the end of the week.
[#17] Re: ACA1221 w praktyce

@void, post #16

Pozostaje czkać na update.
Trochę mnie dziwi, że nie zostało to zrobione w dość oczywistym konfigu ACA500+ACA1221 przed puszczeniem gotowego produktu do sprzedaży.
[#18] Re: ACA1221 w praktyce

@void, post #16

Jens straszył i na straszeniu się póki co skończyło. Tydzień już dobiegł końca a aktualizacji ACA500 ni widu ni słychu. Ech......
Szkoda, bo nastawiłem się na wyższe taktowanie i więcej FAST-u
[#19] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #18

Jeszcze raz zabiorę głos w tej sprawie.

Pisałem drugiego maila do Jensa (9 października), ale pozostał on bez odpowiedzi.

Tak więc w chwili obecnej zdecydowanie ODRADZAM zakup tej karty dla osób posiadających TYLKO A500 + ACA500.
Cała atrakcyjność karty ACA1221 w moim przekonaniu polega na jej prostej rozbudowie. Niestety w przypadku ACA500 na chwilę obecną taka rozbudowa nie jest możliwa.

Inna sprawa jeśli ktoś ma A1200 lub ma blisko do kogoś kto ma. Wtedy upgrade powinien być bezproblemowy.
[#20] Re: ACA1221 w praktyce

@void, post #19

Na EAB Jens napisał:
I need to work through a few other jobs before I can get back to the AC500+ACA1221 issue. Hopefully later this week. A solution is close.

Życie zweryfikuje ile jeszcze trzeba będzie czekać na wydawałoby się oczywistą funkcję dla posiadaczy ACA500 już w chwili premiery ACA1221. Marketingowo źle to wygląda.
Jeśli chodzi zaś o odradzanie zakupu to moim zdaniem nie jest tak.
Podstawowy konfig ACA1221 daje odczuwalną różnicę względem samej ACA500.
Przykład.
Wczoraj wpadła mi w ręce płyta z OS 3.9 więc postanowiłem zmierzyć się z uruchomieniem tej wersji systemu + ClassicWB_OS39 na A500. (instalacja przez WinUAE i przenoszenie plików na kartę CF)
Udało się to zrobić bez problemów. OS3.9 odpala na A500 z cieszącym oko blatem i całkiem sprawnie funkcjonuje. Bolączką jest w moim przypadku brak większej ilości pamięci graficznej (mam zwykłą A500 z 1MB Chip)
Wiem, że nie jest to to samo co np na A1200 z Blizzardem PPC no ale bez ACA1221 nawet bym nie pomyślał o podjęciu takiej próby.
Tak więc jeśli porównać możliwości gołej A500 do tej rozbudowanej o ACA500 i ACA1221 (w podstawowej wersji) to mamy jasny obraz sytuacji.
Co do atrakcyjności karty polegającej na jej prostej rozbudowie to pełna zgoda.
Full opcja na A500 jeszcze bardziej uprzyjemni obcowanie z komputerem.
Coś jednak poszło nie tak, pozostaje czekać i mieć nadzieję, że problem leży tylko po stronie oprogramowania układowego ACA500.
[#21] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #20

Zauważ, że odradzam nie dlatego, że jest wolna, czy ma mało ramu. Odradzam dlatego, że użytkownik pięćsetki na razie nie ma opcji upgrade'u tej karty.

Jeśli Jens to poprawi, to pierwszy odszczekam swoje słowa :), bo jeśli chodzi o fajny akcelerator to jest to moim zdaniem dobre rozwiązanie.

Natomiast jeśli ktoś ostrzy pazury na przetaktowanie CPU i upgrade ramu na sprzęcie A500 + ACA500 to tego niestety nie zrobi.
[#22] Re: ACA1221 w praktyce

@void, post #21

ja mam ACA500+ ACA 1232 i jestem zadowolony

Ale ostatnio odłączyłem ACA 1232 dla pełnej kompatybilności i szaleje na samej ACA500. zainstalowalem sobie WB 1.3 ( tak, tak:) i jestem mile zaskoczony ze pod WB 1.3 system widzi mi dodatkową karte FAT32 na ACA500. Teraz bez problemu odpalam wszystkie demka plikowe pod OCS ...i oto mi chodziło... jestem HAPPY na maxa




Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 15:06:24 przez pabloz
[#23] Re: ACA1221 w praktyce

@void, post #16

Jest ruch w sprawie.
Beta version of ACA500 firmware, solving ACA1221 problems

Menu500beta.zip
Ktoś już przetestował?
[#24] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #23

Widziałem. Jeśli będzie czas w weekend, to spróbuję.
[#25] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #23

Oby nie wyłączał dodatkowo dolutowanych 2 MB na samej ACA500
[#26] Re: ACA1221 w praktyce

@void, post #24

Apdejtowałem. ACAControl przestał bredzić o braku zainstalowanych kart ACA12XX.
Za wcześnie by mówić o stabilności po przeflaszowaniu, wyjdzie w praktyce.
[#27] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #26

pytanie do posiadaczy

ta zworka, która może być ustawiona na ACA 1221 jako odblokowana lub wersja trial, docelowo wg. instrukcji powinna być na ostatnim bolcu nasunięta jako sync

rozumiem że taka pozycja (sync) zworki to tylko rzecz kosmetyczna, i spokojnie można ja ściągnąć bo i tak niczego nie zwiera

pytam zapobiegawczo - bo miałem ostatnio dziwne artefakty przy resecie (tj. czerwony lub niebieski ekran na jedną sekundę), oczywiście ami z aca działa zupełnie normalnie bez tej zworki

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 13:57:28 przez Cadderlik
[#28] Re: ACA1221 w praktyce

@Cadderlik, post #27

Tak, tę zworkę można zdjąć i schować. Zwykła, typowa zworka 2,54 mm. Potrzebna jest tylko do testowania ficzerów i wgrywania kodów.
[#29] Re: ACA1221 w praktyce

@Krashan, post #28

dzięki za szybką odpowiedź
[#30] Re: ACA1221 w praktyce

@Jacques, post #25

Przed momentem zrobiłem update.
ACA1221 wykrywana.
O wyłączeniu dodatkowego ramu na ACA500 nie mogę powiedzieć nic, ponieważ takowego nie posiadam.
W weekend postaram się uruchomić ACA1221 z maksymalnymi ustawieniami i popracować trochę, zobaczymy jak to wygląda na A500 ;).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem